Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#484043 Πόσων χρονών είσαι; Πόσα χιλιόμετρα έχεις γράψει στο περίπου;

Η αλήθεια είναι πως το τουρμπάτο Miata, όσο ωραίο κι αν είναι στην οδήγηση, όσο φιλικό και προοδευτικό κι αν είναι για τα άλογά του, είναι πιο απαιτητικό από κάτι πιο ήπιο.
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#484044
Panos έγραψε:με βλεπω να κλινω πιο πολυ προς rx8 vs ep3...δηλαδη 600αρι τελη ή αλλα τοσα σε βενζινα;πλακα πλακα ψαχνοντας βλεπω οτι οταν vtecιαζει το ep3 βγαζει τα ιδια χιλιομετρα με το rx8...οποτε σκεπτομενος οτι δε θα τα πηγαινω χαλαρα...η καταναλωση (οχι οτι με απασχολει σ αυτα τα οχηματα) ειναι σχεδον εφαμιλλη...αρα συκρινοντας αυτα τα 2 το ροχι καιει λιγα παραπανω...τα υπολοιπα πανω κατω ιδια τα βρισκω ...λαστιχα σερβις κτλ...αντε το ροχι να θελει κανα πολλαπλασιαστη παραπανω...αυριο θα δω ενα ep3 και μεθαυριο θα παμε για μετρηση σε ενα cosmo στο οποιο εχει βαλει απλα μια ελευθερη πισω...και τα δυο λιγο πανω απο 5χιλ θα παιξουν...
Είσαι σίγουρος ότι τέρμα γκάζι, το Τάπερ καίει όσο το 8άρι; Μήπως επί δύο;
Άβαταρ μέλους
By Κίκιζας Γρηγόρης
#484045
Panos έγραψε:Γρήγορη δηλαδή θα απεριπτες την επιλογή του stock miata; τα Clio rs δε ξέρω πόσο αντέχουν την "κακομεταχειριση" αλλιώς το χω σκεφτεί...


Oxι καθολου δεν θα το απερριπτα. Απλως εαν ασχολεισαι γενικως με την...ανησυχη οδηγηση, ενδεχομενως να εξοικειωθεις με την δυναμη του πχ αρκετα πιο συντομα απ' οτι φανταζοσουν.

Αλλα εχει να κανει ουσιαστικα με το τι στυλ προτιμας εσυ, τι σου ταιριαζει πιο πολυ.

Καποιοι εχουν παθος με την κλωτσια στην πλατη που λεμε, στην ευθεια να κανει καλους χρονους το αμαξι και συνηθως αυτο γινεται με τουρμπατα στα λεφτα αυτα.

Καποιοι αλλοι γουσταρουν να πηγαινουν συνεχεια "διπλωμενοι" ακομα και με μικρες ταχυτητες σε σαπουνε πλατειες. Εκει πχ το MX-5 ειναι βασιλιας και εαν εισαι σε αυτο το οδηγικο στυλ, δεν το βαριεσαι ποτε. Και το RX-8 ειναι, αλλα -σε στοκ μορφη παντα- εχει συγκριτικα μεγαλυτερες δυνατοτητες, που φαινονται κυριως σε στριφτερες διαδρομες εκτος πολης και προαστειων...

Αλλοι γουσταρουν να στριβουν με ακριβεια και αγωνιστικες γραμμες, χωρις να τα "ξεκολλανε" απο το δρομο...Εκει τα Type-R και Clio RS υπερεχουν σε αισθηση στα ατμοσφαιρικα προσθιοκινητα και στα συμπιεσμενα αντιστοιχα, το Cooper S.

Ολα τα παραπανω δινουν μπολικες συγκινησεις για τα λεφτα τους και μαλιστα σε μερικα χρονια απο τωρα, προσωπικα προβλεπω οτι τα καλοσυντηρημενα και σε στοκ μορφη θα αποτελεσουν και μια μορφη επενδυσης
ως τα τελευταια καθαροαιμα hot-hatch. Ηδη στο εξωτερικο αρχιζουν και γινονται ολο και πιο σπανιες καποιες περιπτωσεις τετοιων αυτοκινητων και κατα συνεπεια οι τιμες τους παιρνουν την ανιουσα...
Άβαταρ μέλους
By Panos
#484055
Dimsabas έγραψε:Πόσων χρονών είσαι; Πόσα χιλιόμετρα έχεις γράψει στο περίπου;

Η αλήθεια είναι πως το τουρμπάτο Miata, όσο ωραίο κι αν είναι στην οδήγηση, όσο φιλικό και προοδευτικό κι αν είναι για τα άλογά του, είναι πιο απαιτητικό από κάτι πιο ήπιο.


30 ειμαι...εχω κανει καμια 150χιλ με διαφορα αμαξια...
Άβαταρ μέλους
By Panos
#484056 [/quote]Είσαι σίγουρος ότι τέρμα γκάζι, το Τάπερ καίει όσο το 8άρι; Μήπως επί δύο;[/quote]

δεν το χω τεσταρει κιολας... περισσοτερο λες;;; :dizzy: :dizzy: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By xenos
#484106 Προφανώς και η βενζίνη δεν αποτελεί κριτίριο στην συγκεκριμένη επιλογή.
Πάντως και τα 2 οχήματα που λες εξακολουθούν ακόμα και σήμερα να είναι πολύ :inlove: :inlove: :inlove:
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#484229 Το ταπεR παραπάνω απ' το RX8!?
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#484255 και εμενα περιεργο μου ακουγεται...
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#484306 έτσι είναι σωστο...

η σκέψη να πάρω ενα sunday car για 2 χρόνια και μετά να το πουλήσω, όχι...
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#484379 Νομίζω ότι η συζήτηση εξαρχής είναι ... λίγο (βασικά πολύ!) off topic.
Ο σκοπός είναι:
Panos έγραψε:Κυρίως ορεινό στροφιλικι θέλω... Πίστα μπορεί να μπω μια δυο φορές.. Μέχρι εκεί...

Και οι προτάσεις είναι κατά την γνώμη μου δύο αυτοκίνητα με 200+ άλογα κυρίως πίστας ή στροφοδιαδρομης πλάτους τουλάχιστον Εγνατιας οδού.
(Παραβλεποντας φυσικά και το δεδομένου ανοιχτού δρόμου που είναι αλλού παπά ευαγγέλιο....)
Και η συνέχεια σε συζήτηση για Sunday car η κατανάλωση... σορρυ! :(
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#484389 μαλλον κλιο σπορ θα κοιταγα,συμφωνα με αυτα που θελει να κανει.Αψογο οδηγικα,απλα θα εψαχνα καποιο καλοσυντηρημενο.
Άβαταρ μέλους
By blinkys
#484403 Αυτοκίνητο fun to drive θα πάρεις είτε από κάποιον που ήξερε τι αγόρασε και ήταν μερακλής και άνετος οικονομικά και το συντηρούσε όπως έπρεπε και ξημεροβραδιαζόταν στα διάφορα φόρα για να βρει το σωστό τακάκι, είτε από την τραγουδιάρα στο χ χιλιόμετρο της Εθνικής Οδού που της το εκανε κάποτε δώρο ο αγαπητικός και τώρα δε βγαίνει με βενζίνες-κομμωτήριο-νύχια.

Το πρώτο αν το βρεις θα το πληρώσεις πιο ακριβά , και καλά θα κάνεις. Το δεύτερο θα το πληρώσεις μετά την αγορά γιατί δεν είχε ποτέ την προβλεπόμενη συντήρηση, αλλά είναι καλή φάση αν έχεις σκοπό να ψαχτείς με πχ καλύτερα φρένα , αναρτήσεις κτλ.

Έχοντας δει απίστευτες μαϊμουδιές από επώνυμους και μη μαστόρους και βελτιωτές :svivhaha: έτοιμο τουρμπισμένο αυτοκίνητο δεν αγόραζα με τίποτα. Όσο και να λέει ο dimsabas ότι τα εντόσθια του Μιάτα είναι γερά, έχω εμπιστοσύνη στον Έλληνα μάστορα ότι θα καταφέρει να τα στείλει σε τροχιά γύρω από τη γη.

Εγώ πάντως αν ήμουν στη θέση σου , θα κατέβαινα πολύ σε χρονολογία και θα ψώνιζα από Ιταλία μεριά. :iconcool: Ή θα περίμενα λίγο(ή πολύ) για να φτάσω στα λεφτά ενος S2000 για να βγάλω και κέρδος όταν το βαρεθώ καθώς οι τιμές τους ήδη έχουν πάρει τον ανήφορο και θεωρώ ότι τα καλά αυτοκίνητα όλο και θα ακριβαίνουν.

Υπάρχει και η λύση του να πάρεις όποιο δίλιτρο Clio αντέχει η τσέπη σου και να περνάς από πάνω τους Μιατάκηδες στα στροφιλίκια και τα RX-8 όταν θα σταματάνε για ανεφοδιασμό. Με αυτή τη λύση παίζει και να γίνεις και γραμματόσημο σαν εθνικός ευεργέτης με τα τέλη που θα πληρώνεις.

Υ.Γ Μπορείς να μην πάρεις τίποτα και να ρίξεις τα λεφτά για να πας ταξίδια με τη γυναίκα σου . Ή να βρεις γυναίκα αν δεν έχεις . Επίσης μπορείς να πάρεις ποδήλατο, μηχανάκι, καγιάκ ή να ξεκινήσεις μια συλλογή από στραβωμένες μπιέλες. :lol:
Άβαταρ μέλους
By mmarkom
#484431 Ανατριχιάζω που το σκέφτομαι αλλά κανένα 20vt Leon έχεις σκεφθεί ?
Επίσης η Barchetta είναι σχετικα fun οικονομική λύση, αρκετά πιο γρήγορη από στοκ ΜΧ5, με άμεσο κοντό τιμόνι και ανάρτηση ίδια της 156.
Αν εχει φάει όμως έστω ψιλή Στούκα, ξεχνά τη
Συμβουλή κάνε τώρα την αγορά πριν μπλέξεις με γάμους και οικογένειες, γιατί μετά ξεχνά το project
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#484464 Η Βάρκα ήταν 1.8. Δε νομίζω ότι είναι πιο γρήγορη από 1.8 Miata.

Πρέπει να υπολογίσεις και την παράμετρο της παθητικής ασφάλειας, ειδικά συ που θες το αμάξι μόνο για κοφτές και τσίτα οδήγηση.
Μάλλον το RX8 και το Clio είναι τα πιο ασφαλή από όλα τα προηγούμενα.