Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#487357 Για οσο και αν το κρατησεις, αν θες το ευχαριστιεσαι θελει τσεπη.

Sent >
Άβαταρ μέλους
By Nettos
#491839 Καλησπέρα! Θα γράψω και εγώ στο υπάρχον topic μιας και αναφέρεται περίπου σε αυτό που ψάχνω. Λοιπόν είμαι 30 ετών χωρίς παιδιά (οπότε και οι χώροι δεν μας απασχολούν) και ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα σπόρ αυτοκίνητο και δεν εννοώ άλογα. Καθημερινό αυτοκίνητο υπάρχει και χρόνος για το άλλο θα περισσεύει κανένα ΣΚ ή κάποιο απόγευμα . Το budget έχει οριστεί στα 7.000€. Μετά απο ψάξιμο και σκέψη κατέληξα μεταξύ mx-5 nc στα 2000cc και rx8. H ζυγαριά να πω την αλήθεια γέρνει προς το mx -5. Mx5 nc υπάρχει στο οικογενειακό περιβάλλον και το βολτάρω συχνα. Μου αρέσει πάρα πολύ οδηγικά απλα είναι 1800 και λείπει η λίγο παραπάνω δύναμη που θα το κάνει ακόμη πιο απολαυστικό. Έτσι λοιπόν λέω να αποφύγω το 1800 για να μην ψάχνω σύντομα βελτιώσεις και μπλοκε. Αν δεν κάνω λάθος ενα μέλος είχε 2λιτρο nc. Ξέρουμε μήπως τι θα πρέπει να προσέξουμε κατα την αγορά του;
Άβαταρ μέλους
By Nettos
#491841 Επίσης θα ήθελα απόψεις όσον αφορά την παθητική του ασφάλεια καθώς είναι ενας απο τους λόγους που με κάνει να κοιτάω rx8. Σε περίπτωση ατυχήματος όπου τουμπάρεις ή σου έρθει κανένας απο πίσω, είσαι σχετικά ασφαλής ή πάσχουν αρκετά τα αυτοκίνητα του συγκεκριμένου τύπου; Το σκέφτομαι γιατί έχω κατα νου να το βάλω δειλά δειλά και πίστα....
Άβαταρ μέλους
By xenos
#491866
Nettos έγραψε:Καλησπέρα! Θα γράψω και εγώ στο υπάρχον topic μιας και αναφέρεται περίπου σε αυτό που ψάχνω. Λοιπόν είμαι 30 ετών χωρίς παιδιά (οπότε και οι χώροι δεν μας απασχολούν) και ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα σπόρ αυτοκίνητο και δεν εννοώ άλογα. Καθημερινό αυτοκίνητο υπάρχει και χρόνος για το άλλο θα περισσεύει κανένα ΣΚ ή κάποιο απόγευμα . Το budget έχει οριστεί στα 7.000€. Μετά απο ψάξιμο και σκέψη κατέληξα μεταξύ mx-5 nc στα 2000cc και rx8. H ζυγαριά να πω την αλήθεια γέρνει προς το mx -5. Mx5 nc υπάρχει στο οικογενειακό περιβάλλον και το βολτάρω συχνα. Μου αρέσει πάρα πολύ οδηγικά απλα είναι 1800 και λείπει η λίγο παραπάνω δύναμη που θα το κάνει ακόμη πιο απολαυστικό. Έτσι λοιπόν λέω να αποφύγω το 1800 για να μην ψάχνω σύντομα βελτιώσεις και μπλοκε. Αν δεν κάνω λάθος ενα μέλος είχε 2λιτρο nc. Ξέρουμε μήπως τι θα πρέπει να προσέξουμε κατα την αγορά του;


Κατά τη γνώμη μου, είσαι σωστός! Η καμπριολάδα δεν αντικαθίστανται από τπτ! Επίσης καλά λες για το 2.0, το οποίο θα το βρεις και φθηνά σχετικά, θα έχει και το μπλοκέ του.
Να προσέξεις ότι θα πρόσεχες σε κάθε αμάξι. Ευπάθεια είχε μόνο στον θερμοστάτη (κλάιν). Να είναι καλοσυντηρημένο και με νορμάλ χλμ (πρόσφατα είδα ένα που χτύπησε μπιέλα με 190κ χλμ και δεν μου πολυάρεσε*). Αν έχει και τπτ έξτρα, ακόμα καλύτερα. Ψάξε καλά και καλή διασκέδαση.

*βέβαια δίπλα ήταν ένα 2.3 μοτεράκι να μπει. :s_omg

Nettos έγραψε:Επίσης θα ήθελα απόψεις όσον αφορά την παθητική του ασφάλεια καθώς είναι ενας απο τους λόγους που με κάνει να κοιτάω rx8. Σε περίπτωση ατυχήματος όπου τουμπάρεις ή σου έρθει κανένας απο πίσω, είσαι σχετικά ασφαλής ή πάσχουν αρκετά τα αυτοκίνητα του συγκεκριμένου τύπου; Το σκέφτομαι γιατί έχω κατα νου να το βάλω δειλά δειλά και πίστα....


Κοίτα, είναι κάμπριο. Τέλος, ξεκινάς από αυτό. Μην περιμένεις το παρμπριζάκι του να κρατήσει. Αν θέλεις πίστες και γαρύφαλα, βάζεις ένα ωραίο roll bar. Υπάρχουν αρκετές επιλογές πλέον και επώνυμες και μη. Αν θέλεις όμως track day car, μάλλον πρέπει να κοιτάξεις αλλού.
Άβαταρ μέλους
By Nettos
#492332 xenos ευχαριστώ για την απάντηση. Το αυτοκίνητο δεν προορίζεται για track day απλά αν μπορέσω να το βάλω και λίγο πίστα για να το μάθω και να βγάλω και τα γούστα μου, καλό θα ήταν.

Όσον αφορά το rx8 έχουμε κάποιον καλό μάστορα που ασχολείται με wankel στη θεσσαλονίκη; Επίσης το rebuild είναι μια διαδικασία που μπορεί και να αποτύχει όπως π.χ ένα ρεκτιφιέ σε συμβατικό κινητήρα ή πρόκειται για μια πιο σίγουρη διαδικασία; Το ρωτάω γιατί δεν ξέρω εάν αξίζει να πάρεις ένα έτοιμο απο rebuild ή να πάρεις κάποιο με χαμηλή συμπίεση και να το φτιάξεις ξέροντας τι έχει γίνει στο αυτοκίνητο
Άβαταρ μέλους
By Nettos
#494728 Καλησπέρα! Πρόκειται να δω ενα mx-5 για αγορα. Εχει να προτείνει κάποιος συνεργειο για την πραγματοποίηση ελέγχου, εστω και με π.μ. Περιοχή Θεσσαλονίκη.
Άβαταρ μέλους
By Nettos
#495654 Τελικά αγοράστηκε 2λιτρο mx-5 του 2006 με 115.000KM εκδοση High (xenon, keyless, bose, θερμαινόμενα) + hardtop που είχε ευτυχώς ο προηγούμενος ιδιοκτήτης. Είμαι πολύ χαρούμενος για την επιλογή. Απο την Παρασκευή που είναι στην κατοχή μου έχω κάνει σχεδόν 500χλμ και διαπίστωσα οτι έκανα την καλύτερη επιλογή λαμβάνοντας υπόψη τα θέλω μου. Μεταξύ άλλων κοιτούσα για type r rp3 καθώς και rx8 αλλά το miataκι με κέρδισε.

Συμπερασματικά, για να βοηθήσω και τυχόν ενδιαφερόμενους:
Αν είσαι αρχάριος με την πίσω κίνηση, η δύναμη του επαρκεί. Το κακό βέβαια είναι ότι ο συνδυασμός καλά λάστιχα, και μπλοκέ, δημιουργεί υψηλή πρόσφυση με αποτέλεσμα να πρέπει να το στροφάρεις ψηλά για να την σπάσεις. Τώρα καταλαβαίνω και την σύγκριση με na και nb όπου το παιχνίδι σε αυτά μου φαίνεται ευκολότερο. Η καλή πρόσφυση απο την άλλη δημιουργεί και ένα αίσθημα ασφάλειας όταν θες να κινηθείς γρήγορα.
Η μαμά ανάρτηση είναι πολύ καλή όσον αφορά την καθημερινή μετακίνηση και σε καμια περίπτωση δεν κουράζει παρα τα χαμηλοπρόφιλα λάστιχα. Νομίζω οτι χρειάζεται κάτι πιο σφιχτό εαν ο προσανατολισμός σου είναι πιο σπορτιφ. Παρόλα αυτα ούτε πολυ γέρνει και την θεωρώ καλή αν θες ενα αμάξι που να μπορείς να το χρησιμοποιείς περισσότερο στην καθημερινότητα σου.
Ο παράγοντας κάμπριο. Πολύ ωραία αίσθηση. Είναι σημαντικός λόγος να το επιλέξεις. Ενω δεν με συγκινούσε ιδιαίτερα σαν ιδέα, τώρα το θέλω συνεχώς ανοιχτό. Απο την άλλη δεν κρυβω ότι ανησυχώ για το που θα παρκάρω....
Απο κατανάλωση βρίσκεται σε πολύ καλά επίπεδα. Σε μικτή χρήση και με αρκετό παιχνίδι ενδιάμεσα πρέπει να είμαι στο 9 και ίσως και παρακάτω. Θα φανεί στο γέμισμα η ακριβής τιμή.
Οποιος έχει οποιαδήποτε απορία, ευχαρίστως να βοηθήσω.

*Αλέξη ευχαριστώ. Χρωστάω βόλτα :s_wink
Άβαταρ μέλους
By vagmag
#495655 Άντε μπράβο !!!

Καλοστριφτο !!!

Να το χαρεις !
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#495658 Μπράβο, εξαιρετική επιλογή, καλά, διασκεδαστικά και ασφαλή χιλιόμετρα!
Περιμένουμε και φωτογραφίες.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#495673 Ωραίος!!!
Να 'σαι καλά να το χαρείς και να μείνετε ατσαλάκωτοι...
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#495674 Πολύ καλή επιλογή, καλορίζικο!

< >
Άβαταρ μέλους
By 224v
#495708 είναι σιγουρο ότι θα το χαρεις ειδικα τα καλοκαιρια εάν θελεις μας λες και την τιμη του εστω και στο περιπου.. νομιζω πλεον ότι για καποιον που θελει να απρειοχημα για διασκεδαση πρεπει να ψαχνει μτχ... αλλοιως το κοστος είναι υπερβολικο....
Άβαταρ μέλους
By xenos
#495750 Ειδικά τα καλοκαίρια δεν θα το χαρεί, εννοείται. :lol:

Καλοτάξιδο! :metalo: