Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#483100 Ρε παιδιά, ο άνθρωπος θέλει χώρους και κυρίως ύψος. Αν δεν υπήρχε αυτό το κριτήριο, θα ήταν μια χαρά και τα σουπερμινι σαν το Fiesta, αλλά δεν χωράει.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#483102 Πάντως στο 308 χωράει και μη φανταστείς ότι το συγκεκριμένο έχει πολύ μεγαλύτερο χώρο από το Fiesta.
Επίσης το Fiesta έχει σοβαρή ανάρτηση και δε θα ζαλίζεται το μικρό, που είναι κριτήριο.
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#483146 Απ'ολα όσα έχετε προτείνει μέχρι στιγμής, το Ibiza το βυσσινί στο τοπικό της Seat είναι το καλύτερο. Το Fiesta της αγγελίας είναι μιεχ. ενώ τη Musa θα την πρότεινα με βαριά καρδιά διότι εσωτερικά το Ibiza είναι λιγάκι παρωχημένο.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Serf
#483316 Jazz και Musa δεν τα είχα σκεφτεί. Θα τους ρίξουμε μια ματιά. Το Ibiza έχει περάσει από το μυαλό μου ως μοντέλο αλλά πρέπει να ελέγξω από χώρους/ανάρτηση τι παίζει. Το συγκεκριμένο από το τοπικό της Seat δεν είναι για εμάς, το θέλουμε σχετικά άμεσα.

Ευχαριστώ για τις έως τώρα προτάσεις!! :)
Άβαταρ μέλους
By tsilis
#483327
mirage έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Ξέρω πως κάποιοι θα με πάρουν με τις πέτρες, αλλά πραγματικά είναι γαμάτο γι' αυτό που ζητάει:
https://www.car.gr/12288805-lancia-musa ... eather-1-4
https://www.car.gr/11018648-lancia-musa ... na-frau-18

Άπειρος εξοπλισμός, φτηνά σέρβις, χώροι.
Την ειχα ξεχασει αυτήν. Γιατι οχι.

< >


Γιατί δεν θα βρίσκει ανταλλακτικά φανοποιείας.
Πολύ ωραίο αυτοκίνητο , πάντως

Παρ’όλα αυτά Jazz. Καλύπτει όλα τα κριτήρια του συμφορουμίτη
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#483328 Αν ενδιαφέρεσαι για Μούσα (και μάλιστα αυτόματη), στείλε μου μήνυμα γιατί έχει μια τέτοια μία συνάδελφος και μου είχε πει παλιότερα ότι κάποια στιγμή θα ήθελε να την πουλήσει.
Ξέρω ότι είναι αμάξι που οδηγείται από νεαρή κοπέλα. Θα μάθουμε και τα πραγματικά χιλιόμετρα. Επίσης, έχει σχετικά (το πολύ χρόνου) ελαστικά.
Είναι μαύρη (όχι η κοπέλα). Αυτά.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#484410 Η εύρεση Jazz φαίνεται δύσκολη υπόθεση. Όσα υπάρχουν με σχετικά λίγα χιλιόμετρα, που δεν είναι και πολλά, τα "κοπανούν" οι ιδιοκτήτες τους. Για να ανοίξει λίγο το pool πιθανών αυτοκινήτων πρέπει να "χαλαρώσουμε" κανά κριτήριο. Έστω ότι δεν είμαστε τόσο απόλυτοι στο θέμα του εσωτερικού χώρου (βλ. να κάθομαι μπροστά από το παιδικό κάθισμα/συνοδηγός) μιας και στο 95+% των περιπτώσεων εγώ οδηγώ όταν είμαστε και οι τρεις στο αυτοκίνητο. Τι άλλο θα μπορούσαμε να κοιτάξουμε; Το Fiesta από πλευράς ανάρτησης τι λέει; Είναι "ξερό"; Στην :inlove: αρέσει εμφανισιακά πολύ περισσότερο από - π.χ. - το Clio.

Τα υπόλοιπα κριτήρια παραμένουν!

- Κατηγορία μεγέθους Yaris/Polo/Fiesta
- Καλή εκμετάλλευση του χώρου στην καμπίνα. Να χωράω στη θέση του οδηγού με δεδομένο ότι είμαι 1,95μ
- Βενζίνη για τα σχετικά λίγα χιλιόμετρα που θα κάνει και το αυξανόμενα αρνητικό κλίμα για το diesel. Το 308 θα αναλαμβάνει τις μεγαλύτερες διαδρομές
- Μια κάποια αξιοπιστία. Δηλαδή να αποφύγουμε όσο γίνεται μοντέλα με γνωστά προβλήματα.
- Ανάρτηση που να είναι "άνετη/ποιοτική". Π.χ. με το 308 ο μπέμπης (15 μηνών τώρα) δεν έχει διαμαρτυρηθεί/ ζαλιστεί ποτέ. Μία φορά μπήκε στο εταιρικό Yaris της συζύγου και έκανε τρεις φορές εμετό!!!
- Χιλιόμετρα και ηλικία όσο λιγότερα γίνεται. Σίγουρα μετά το 2010 και με λιγότερα από 80000χλμ.
- Να βρίσκεται στην ευρύτερη περιοχή Αθηνών
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#484414 Με εξαίρεση το sport θα έλεγα πως είναι οκ από άποψη άνεσης. Δεν είναι και c3 βέβαια..

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#484448 Μια χαρά είναι το Fiesta από ανάρτηση, πιθανότατα το καλύτερο.
Το Clio είναι ωραίο επίσης, αλλά η συντριπτική πλειοψηφία στην αγορά είναι diesel - το ίδιο και το i20/Rio που είναι πολύ τίμιο κατά τα λοιπά.
Και το 208 είναι καλό αυτοκίνητο.
Ανάμεσα σε αυτά θα έψαχνα και θα επέλεγα ο, τι έβρισκα σε καλύτερη κατάσταση.
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#484870
Scotch έγραψε:Εικόνα :shifty:

< >
Μακράν η καλύτερη λύση


< >
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#484878 Πριν ένα χρόνο που είχα ψάξει το συγκεκριμένο στα λεφτά αυτά δεν είχα βρει κάτι της προκοπής.
Δεν ξέρω βέβαια αν έχει αλλάξει κάτι τώρα.