Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#481298 Ανοιγω αυτο το τοπικο να γραφω επεισόδια μεχρι την ολοκλήρωση που θα παρει αρκετο καιρο και ταυτοχρονα να παρω και καμια ιδεα που μπορει να μην εχω σκεφτει.

Το ιστορικό
εχω ενα citroen C5 THP 1.6 , ελληνικό αμάξι του 2010 . εχει κανει κατι λιγοτερο απο 75Κ χιλιόμετρα χωρις ιδιαιτερα προβληματα ως τώρα . Εχει κάποιες αρετές που αγάπησα απο την πρώτη στιγμή και απολαμβάνω κάθε μερα κυρίως στο ride comfort που εχει μεγάλη σημασία για μένα. απο το 2014 το εχω πάρει μαζί μου στην Βιέννη οπου και ζώ .

Η αλλαγή.
Λογοι που με κανουν να προγραμματίζω την αλλαγή του
1) ηλικία και πιθανές βλάβες. το μοντελο εδω δεν ευνοεί τη χρήση αυτοκινήτων που παλαιώνουν και ζητάνε επισκευές, ειναι εξαιρετικά ασύμφορα τα μαστορέματα . μια υποθετική σοβαρή βλάβη κινητήρα που ελλάδα μπορείνα πήγαινε ενα 500αρικο για επισκευή εδώ κοστίζει περισσότερο απο το αυτοκίνητο ολόκληρο, δεν θα φτιαχτεί ποτέ. Οσο ακόμα δεν εχω ενδείξεις για προβήματα , καλό ειναι να το αλλάξω πριν φτάσω σε αυτή την κατάσταση
2) τα ελληνικά specs. αν και εχει τους βασικούς αυτοματισμού του τότε , το αυτοκίνητο δεν εχει τιποτα θερμαινόμενο , ουτε καθλισματα ουτε τιμόνι πχ. αυτα εδώ ειναι στανταρ για πολυ καλού λόγους αφου με ξαίρεση το καλοκαίρι στα πρωινά ξεκινήματα ειναι σημαντικά
3) ο χώρος του σεντάν. εδω μένουμε μόνοι μας , και γενικά δεν υπάρχει βοήθεια απο πουθενα. εχει χρειαστεί πολλές φορες να μεταφέρω ογκώδη πράγματα (πολυθρόνες στρώματα κλτ) και το αμάξι απλα δεν μπορει να τα χωρέσει γιατι το άνοιγμα του αποθηκευτικού χώρου ειναι μικρο. εχω χρησιμοποιήσει αρκετες φορές ενα s/w του γείτονα αλλα δεν ειναι λύση . δυστυχως ελλαδα δεν υπηρχε ουτε το μυαλό ουτε και οι παραστασεις για s/w που θα εκανε τεραστια διαφορά.
4) χωρος γενικά
εχω δυο αγόρια τα οποια εχουνε τασεις για μεγαλο σωματότυπο. ο μεγαλος ειναι 11 ετών και ειναι 1.65μ ηδη, τον βλεπω σε 2-3 χρόνια να ειναι μεγαλύτερος απο εμενα. Επιπλέον , με βαση την εμπειρια του τελευταίου καλοκαιριού που πήγαμε ελλαδα απο Βαλκάνια, οσο περισσότερο χωρο εχει ωστε να μπορω να κανω το ταξιδι μερικες φορες και να φέρω μαζικα πράγματα (τενεκέδες λαδια μέλια και αλλα) τόσο καλύτερα . Μενουμε και κινούμαστε στις παρυφές της Βιέννης (κατι σαν τον Αγιο Στέφανο για αναλογία ) και γενικα το θεμα μεγεθους αμαξιου ειναι αδιάφορο, δεν υπαρχει πρόβλημα απο στενα, χωρο παρκαρίσματος κτλ
5) σύγχρονες ανέσεις.
καθως προοδευει η τεχνολογία , θα ηθελα να εχω μερικες ακομα απο τις συγχρονες ανεσεις. μερικα που εχω συνηθισει δεν θα μπορουσα να τα αποχωριστώ ποτέ πλεον (πχ bluetooth αμαξιου, cc) και φανταζομαι μερικες απο τις νεες τεχνολογίες κάνουν τη διαφορά. Επισης εχω βαρεθεί την κουτάλα και θέλω να περάσω σε αυτόματο κιβώτιο

κριτήρια επιλογής
τα παραθέτω με σειρά προτεραιότητας
1) ride comfort
το οποιο για μενα μεταφραζεται σε οσο καλύτερη ηχομόνωση (κινητήρας, κύληση, αεροδυναμικοί θορυβοι) και απορροφητικότητα στις ανωμαλίες του δρόμου
2) αξιοπιστία και ελλειψη βλαβών
καλο αξιόπιστο ονομα , εγγυηση με επεκταση κατα το δυνατον
3) ωραίο πληρες εσωτερικό , με καλα υλικά και ολες τις ανέσεις εσωτερίκά
Επισης πρεπει να ειναι φωτεινο, μαυρο απαγορευεται , και κατα προτιμηση με ηλιοροφη η πανοραμικη αν διατιθεται . Θελουμε το φως εδω πανω!
4) μεγάλος χώρος , κυρίως για ολου τους επιβάτες και δευτερευοντως για αποσκευές. Αν υπαρχει και τριτη σειρα με καθισματα θα ηταν ιδανικα , θα ηθελα να μπορουμε να πηγαινουμε εκδρομες μαζι με αλλους ανθρωπους αντι για δυο αυτοκινητα . Απαραίτητα 5η πορτα πισω, τελος τα σενταν (αν και συνεχιζουν να μου αρεσουν αισθητικα πιο πολύ)


Τι δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα, σε τυχαια σειρα
-επιδοσεις αρκει να μην ειναι αναλογικα χειροτερο απο τον THP του citroen που δεν ειναι και κανας δυναμίτης... να μπορεις να κανεις μια προσπεραση φορτωμενος
-καταναλωση
οκ δε λεμε να καιει τα αντερα του αλλα μιας και κανω λιγα χιλιομετρα ετησιως (πχ 10-15Κ) , και τα καυσιμα δεν ειναι πολυ ακριβα , δεν εχει διαφορα. πχ μεχρι 10λτ/100χλμ μεση ειναι οκ
-brand name
δεν εχω προτίμηση σε καμια μαρκα αν και για δικους μου λογους δεν κοιτώ κανενα BMW
- ξωτερικο look
δε με ενδιαφέρει καθόλου το look , ζαντες για ομορφια, βοηθήματα αισθητικά, φώτα μυστήρια angel eyes κτλ, μονο οτι βλεπω εγω μεσα ως οδηγός

απο αποψη κινητηρα στο γνωστο προβλημα βενζινη-πετρελαιο-υβριδιο , μαλλον ειμαι για βενζινη αλλα δεν αποκλειω το πετρελαιο για καποια ειδικη περιπτωση

budget
Καθως μπορω να παρω διπλωματικο αυτοκινητο , οι τιμες καταλόγου δεν εχουν σημασία μιας και παιρνουμε καποιες εκπτωσεις που συνολικα μπορουν να φτασουν και το ~40% της προτεινομεης λιανικης .
Τελικη τιμη με το κλειδι στο χερι δε θελω να περνάει τα 40K
(το οποιο σε τιμες καταλογου εδω μεταφραζεται σε ~65)
αν στειλω για πωληση το C5 ελλαδα , αντε να ανεβει το budget +5Κ αλλα μονο αν υπαρχει κατι που πραγματικα αξιζει (πχ το XC60 inscription D4 με καποια επιπλεον εξτρα βγαινει στα 45 αλλα δε με εντυπωσιασε καθόλου στο #1 κριτηριο γιαυτο και δεν προχώρησε)

Ενα αυτοκίνητο εχω βρει μεχρι στιγμης που να με καλυπτει απολυτα και αυτο ειναι το Mazda CX9
οδηγησα προσφατα το CX5 και με εντυπωσιασε με το ride comfort του, οπως διαβαζα (αλλα δεν πιστευα μεχρι να δοκιμασω) και στα σχετικά reviews . Το συγκεκριμενο κανει fail σε καποια απο τα αλλα κριτηρια ομως (κυριως στο χωρο και στα φωτεινα εσωτερικα) και γιαυτο δεν προκρίθηκε . Δεν το απορρίπτω αν δε βρω τίποτα πιο ενδιαφέρον στο μέλλον
το CX9 δεν προχωρησε καθως βρηκα καποια προβληματα να το φερω Ευρωπη
θα περιμένω για το CX7 που υποτιθεται θα βγει στο 2018 πανω στην ιδια πλατφορμα των CX5-CX9 αλλα στο μεταξυ ψάχνω για αλλες υποψηφιότητες
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#481302 Volvo V 90 cross country.


Neeeeeeeext!

Kilomeater χωρίς πλάκα πήγαινε δες το. Δες το βίντεο που έβαλε ο Zeus στο τοπικό του.

Από το Redmi Note 4
Άβαταρ μέλους
By dimik
#481306
Νίκος Παππάς έγραψε:Volvo V 90 cross country.


Neeeeeeeext!

Kilomeater χωρίς πλάκα πήγαινε δες το. Δες το βίντεο που έβαλε ο Zeus στο τοπικό του.

Από το Redmi Note 4
+99999999999999

< >
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#481308 η ανάρτηση του πως ειναι σε σχεση με του XC60? εχουμε καποια αναφορα ;
γιατι του τελευταίου δε μαρεσει, ηταν σκληρή για τα δεδομενα μου και εκει "κόπηκε" το XC60
(και οχι δε βαζω αεραναρτηση γιατι δεν πληρει τις προδιαγραφές αξιοπιστίας )
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#481311 https://youtu.be/GDaeMI7Bd7s

Να το.

Ρώτησε και τον MEGAS που το είχε12 μέρες και έχει επίσης cx7

Από το Redmi Note 4
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#481312
Νίκος Παππάς έγραψε:https://youtu.be/GDaeMI7Bd7s

Να το.

Ρώτησε και τον MEGAS που το είχε12 μέρες και έχει επίσης cx7

Από το Redmi Note 4


υποψην το CX7 το παλαιο με τα νεα CX5-CX9 εχουν τεραστια διαφορα
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#481315
Νίκος Παππάς έγραψε:https://youtu.be/GDaeMI7Bd7s

Να το.

Ρώτησε και τον MEGAS που το είχε12 μέρες και έχει επίσης cx7

Από το Redmi Note 4


το ειδα μεχρι το 11.24 οπου ο τυπος γκρινιαζει για την αναρτηση
'it does not isolate you enough" :dizzy:

neeeext
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#481316
Asimov έγραψε:Κάτι σε Hyundai, Kia?


απο προηγουμενες μου εμπειριες, εχουν πολυ θορυβο, επισης τα Honda το ιδιο
αν υπαρχει καποιο που ξεχωριζει και παιρνει κριτικες καλες σε αυτο το θεμα, ναι θα το κοιταγα
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#481317 Allow me να επαναλάβω τη συμπάθειά μου στις κριτικές του whatcar
https://www.whatcar.com/reviews/
Στο yaris είχαν πέσει μέαα 100% . Βέβεια έχουν κι αυτοί κάποιες συμπάθειες όχι τόσο αντικειμενικες , π.χ λατρεύουν audi.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#481318
Νίκος Παππάς έγραψε:Μαγικό χαλί.

Δευτέρα πρωί πήγαινε κάντο βόλτα σου λέω.


Παιδια ερχομαι απο C5 με υδροπνευματικη αναρτηση , ας αφησουμε τα υποκειμενικα στην ακρη
Οποιοδηποτε αμαξι παιρνει καλες κριτικες σε ride comfort που ειναι το #1 κριτηριο μου, να το δω.
το βολβο παραπανω με βαση την εμπειρια μου στο XC60 και οσα λεει ο δοκιμαστης, ειαι φοβερο απο καθε αλλη αποψη αλλα δεν κανει για μενα,
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#481327 Αντικειμενικά μετά από το C5 μόνο το C6 ή καμιά RR/ Bentley θα έχει καλύτερη άνεση.

Το ένα είναι παλιό τα άλλα πανάκριβα, άρα θα πρέπει να συμβιβαστεις.

Το πόσο θα το κάνεις εξαρτάται από το μπάτζετ σου.

Από το Redmi Note 4
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#481329
Νίκος Παππάς έγραψε:Αντικειμενικά μετά από το C5 μόνο το C6 ή καμιά RR/ Bentley θα έχει καλύτερη άνεση.

Το ένα είναι παλιό τα άλλα πανάκριβα, άρα θα πρέπει να συμβιβαστεις.

Το πόσο θα το κάνεις εξαρτάται από το μπάτζετ σου.


ναι , συμφωνοι.
Και το CX5 που δοκιμασα συμβιβασμος ηταν, δεν ηταν C5 αλλα ηταν good enough και ειχε αλλες χαρες