Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#811380 Αυτή την στιγμή το κέντρο της Αθήνας έχει υψηλότατες τιμές, σαφώς παραπάνω από τα τυπικά προάστια (με εξαίρεση τα Νότια και τα Βόρεια και όχι πάντα). Σε όλο τον κόσμο νομίζω πως όσο πιο κοντά στο κέντρο, τόσο πιο ακριβά είναι τα σπίτια. Οπότε, όσο πιο μακριά, τόσο πιο φθηνά, δεν είναι ελληνική πατέντα αυτό.
Δεν είναι περίεργο λοιπόν που η Φιλοθέη είναι ακριβότερη από την Δροσιά ξέρω γω, η δεύτερη είναι στου διαβόλου την μάνα σε σχέση με την πρώτη.
Αυτός που θ'αγοράσει διαμέρισμα στο Παγκράτι, δεν χρειάζεται αμάξι για τα περισσότερα πράγματα. Το αυτό ισχύει και για κάποια προάστια, ενώ σίγουρα δεν ισχύει ξέρω γω για την Δροσιά ή τον Αγ. Στέφανο. Εκεί χωρίς αμάξι, δεν μπορείς να ζήσεις.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#811425 Όσοι γνωστοί μου πάντως φεύγουν προς τα έξω δε το κάνουν λόγω χρημάτων .Αλλα γιατί στο κέντρο των πόλεων δεν υπάρχουν συνήθως μεγάλα οικόπεδα για να φτιάξεις μεγάλα σπίτι με κήπο ,πισίνα κτλ.Επίσης οσο πιο έξω ,τόσο πιο κοντά στη φύση είσαι και περισσότερη ησυχία έχεις.Και δεν ισχύει μόνο στην Αθηνα αυτο, οπου το κέντρο το λες και αφόρητο να μείνεις.
Αλλά και στο εξωτερικό κεντρικά δε μπορείς να βρεις μεγάλα οικόπεδα.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#811426 E, τα μεγάλα σπίτια με κήπους, πισίνες, κλπ, θέλουν και τα αντίστοιχα χρήματα ασφαλώς. Στο κέντρο, μεγάλα οικόπεδα δεν υπάρχουν. Αλλά και να υπήρχαν, τι να την κάνεις την μονοκατοικία γύρω από πολυκατοικίες; Για να σε... παίρνουν μάτι όταν βουτάς στην πισίνα;
:lol:
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#811447 Δυναμικό off-topic αλλά κάπου πήρε το μάτι μου μια διαμόρφωση κιλομήτερ GLB με ένα γαμάτο πετρόλ χρώμα.
Δεν τη βρίσκω.

Συγνώμη για το :offtopic: - συνεχίστε την ανάλυση για το real estate.
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#811472
Serf έγραψε:
drdino έγραψε:
kubiak έγραψε:ελαμωρετωρατιξερουναυτοι...
Μλκ μου 89% όχι...
Με 7% συμμετοχή μάλλον πήγαν να ψηφίσουν όσοι δεν τα ήθελαν.
Όπου έχουμε το θεμελιώδες παράδοξο να μην υπάρχει κάτω όριο συμμετοχής, που να καθιστά άκυρο ένα δημοψήφισμα.
Από τη στιγμή που δεν είναι υποχρεωτική η συμμετοχή γιατί να είναι άκυρο το δημοψήφισμα από ένα όριο συμμετοχής και κάτω;
Δεν διαφωνώ απαραίτητα με αυτό αλλά γιατί όχι;

Υποτίθεται ότι αυτοί που εξυπηρετούνται θα διεκδικήσουν την ευκολία τους...
Άβαταρ μέλους
By Serf
#811487 Γιατί συνήθως αυτός που έχει παράπονο από κάτι έχει την τάση να το εκφράζει περισσότερο, σε σχέση με κάποιον που είναι οκ με την υπάρχουσα κατάσταση. Ποιος θα πάει να ψηφίσει στο σχετικό δημοψήφισμα; Αυτοί που οδηγούν πατίνι κι αυτοί που φρικαρουν με τα πατίνια. Οι περισσότεροι που το θεωρούν ένα ακόμα μεταφορικό μέσο που δε δημιουργεί ιδιαίτερο πρόβλημα δεν έχουν κίνητρο να πάνε.

Όπως και με τα social media. Πολλές φορές κερδίζουν οι πιο έντονες φωνές, χώρος απαραίτητα να εκφράζουν την πλειοψηφία.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#811488
Serf έγραψε:Γιατί συνήθως αυτός που έχει παράπονο από κάτι έχει την τάση να το εκφράζει περισσότερο, σε σχέση με κάποιον που είναι οκ με την υπάρχουσα κατάσταση. Ποιος θα πάει να ψηφίσει στο σχετικό δημοψήφισμα; Αυτοί που οδηγούν πατίνι κι αυτοί που φρικαρουν με τα πατίνια. Οι περισσότεροι που το θεωρούν ένα ακόμα μεταφορικό μέσο που δε δημιουργεί ιδιαίτερο πρόβλημα δεν έχουν κίνητρο να πάνε.

Όπως και με τα social media. Πολλές φορές κερδίζουν οι πιο έντονες φωνές, χώρος απαραίτητα να εκφράζουν την πλειοψηφία.

Το δημοψηφισμα εγινε μετα απο ολοκληρη ιστορια με ατυχηματα, διαμαρτυριες, παραπονα και κανα δυο παρεμβασεις του δημου. Επισης αφορουσε κυριως τα νοικιαρικα που τα χρησιμοποιουν κυριως τουριστες και ο ξενος στον ξενο τοπο καποιες φορες συμπεριφερεται σαν καφρος (δειτε τουριστες απο πειθαρχημενες χωρες πως συμπεριφερονται εδω )
Αρα οι τουριστες εφοσον δεν ψηφιζουν δεν ειχαν αποψη για το θεμα. Το ποσοστο δειχνει οτι οι κατοικοι ενοχλουνται απο το πως κινουνται τα πατινια.

Γιατι ηταν τοσο μικρη η συμμετοχη; Δεν ξερω, εικαζω οτι οπως κι εδω υπολογισαν οτι καποιος αλλος θα ψηφισει για αυτους
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#811489
Νίκος Παππάς έγραψε:... ο ξενος στον ξενο τοπο καποιες φορες συμπεριφερεται σαν καφρος (δειτε τουριστες απο πειθαρχημενες χωρες πως συμπεριφερονται εδω )

Θα έλεγα πως απλά προσαρμόζεται στις τρέχουσες συνθήκες. Όπως εμείς πάμε σε πειθαρχημένες χώρες και πειθαρχούμε (ή τουλάχιστον προσπαθούμε), έτσι κι ο τουρίστας προσαρμόζεται στην καφρίλα που βιώνει.
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#811656
Anonymous Founder έγραψε:Αυτή την στιγμή το κέντρο της Αθήνας έχει υψηλότατες τιμές, σαφώς παραπάνω από τα τυπικά προάστια (με εξαίρεση τα Νότια και τα Βόρεια και όχι πάντα). Σε όλο τον κόσμο νομίζω πως όσο πιο κοντά στο κέντρο, τόσο πιο ακριβά είναι τα σπίτια. Οπότε, όσο πιο μακριά, τόσο πιο φθηνά, δεν είναι ελληνική πατέντα αυτό.
Δεν είναι περίεργο λοιπόν που η Φιλοθέη είναι ακριβότερη από την Δροσιά ξέρω γω, η δεύτερη είναι στου διαβόλου την μάνα σε σχέση με την πρώτη.
Αυτός που θ'αγοράσει διαμέρισμα στο Παγκράτι, δεν χρειάζεται αμάξι για τα περισσότερα πράγματα. Το αυτό ισχύει και για κάποια προάστια, ενώ σίγουρα δεν ισχύει ξέρω γω για την Δροσιά ή τον Αγ. Στέφανο. Εκεί χωρίς αμάξι, δεν μπορείς να ζήσεις.


Βέβαια κέντρο είναι το Κολωνάκι, κέντρο είναι και το Μεταξουργείο. Δε νομίζω πως έχουν σχέση ομως οι αξίες.

Επειδη έχει συζητηθεί κάμποσες φορές, σε διαφορετικά τοπικά, νομίζω πως αυτο που αλλάζει τα πράγματα τελειως για το κατά πόσο χρειάζεται κανείς αυτοκίνητο, το αν είναι βιωσιμη η τακτική του εξοβελισμού των Ι.Χ απο τις πόλεις, κλπ είναι η ύπαρξη παιδιών ή μη.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#811671
Hellenic tifosi έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Αυτή την στιγμή το κέντρο της Αθήνας έχει υψηλότατες τιμές, σαφώς παραπάνω από τα τυπικά προάστια (με εξαίρεση τα Νότια και τα Βόρεια και όχι πάντα). Σε όλο τον κόσμο νομίζω πως όσο πιο κοντά στο κέντρο, τόσο πιο ακριβά είναι τα σπίτια. Οπότε, όσο πιο μακριά, τόσο πιο φθηνά, δεν είναι ελληνική πατέντα αυτό.
Δεν είναι περίεργο λοιπόν που η Φιλοθέη είναι ακριβότερη από την Δροσιά ξέρω γω, η δεύτερη είναι στου διαβόλου την μάνα σε σχέση με την πρώτη.
Αυτός που θ'αγοράσει διαμέρισμα στο Παγκράτι, δεν χρειάζεται αμάξι για τα περισσότερα πράγματα. Το αυτό ισχύει και για κάποια προάστια, ενώ σίγουρα δεν ισχύει ξέρω γω για την Δροσιά ή τον Αγ. Στέφανο. Εκεί χωρίς αμάξι, δεν μπορείς να ζήσεις.


Βέβαια κέντρο είναι το Κολωνάκι, κέντρο είναι και το Μεταξουργείο. Δε νομίζω πως έχουν σχέση ομως οι αξίες.

Επειδη έχει συζητηθεί κάμποσες φορές, σε διαφορετικά τοπικά, νομίζω πως αυτο που αλλάζει τα πράγματα τελειως για το κατά πόσο χρειάζεται κανείς αυτοκίνητο, το αν είναι βιωσιμη η τακτική του εξοβελισμού των Ι.Χ απο τις πόλεις, κλπ είναι η ύπαρξη παιδιών ή μη.

Στα Εξαρχεια τωρα χτιζεται πολυκατοικια που η ραδιοαρβυλα λεει οτι "ζητησαν" 200Κ ευρω για 55 μ².
Λεω ραδιοαρβυλα γιατι δεν υπαρχει στην αγορα το ακινητο, οποτε ειτε οντως πουληθηκαν ολα στα σχεδια ειτε ειναι ιδωτικη οποτε ειναι φουμαρα η τιμη. Παντως οτι εχει πολλα που πωλουνται στα 100-120Κ για 40-45μ² και ειναι του '70 μη ανακαινισμενα λεει πολλα
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#811751 Κάποιος ρωτησε για την προσφορά του GLB
ορίστε η προσφορά , προ εκπτώσεων
http://gofile.me/5YGue/xptfJTyt7

Σχετικα με την κατοχή η οχι αμαξιού,
ενα βιντεο που ενδεχομένως εχει ενδιαφέρον για οποιον δεν εχει κανει χρήση των rental via app
(απο το γνωστο καναλι που εχω αναφερει)
https://www.youtube.com/watch?v=OObwqre ... tJustBikes
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#811756 Ναι.
Το αδικεί το πδφ το χρώμα σε σχέση με το κονφιγουρέιτορ

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#811801 Όντως.