Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By royal_airness
#475186
dstou έγραψε:Eγώ μπορώ: κυβικά, φόρο πολυτελείας, τεκμήριο.


:lol: Αυτό !

Anonymous Founder έγραψε:https://www.car.gr/10707246-bmw-130-m-s ... -auto-navi
Δεν μπορώ να σκεφτώ πού ακριβώς πλεονεκτεί ένα S3 10ετίας από την συγκεκριμένη.
:s_scratchhead


Αυτά που είπε ο παραπάνω συν κατανάλωση και ελαφρώς μικρότερους χώρους. Αν πάμε σε πάνω απο 2000cc πρέπει να είναι είτε 10ετίας είτε μετά απο 1/1/2010 ώστε να πληρώνει τέλη βάσει ρύπων.

dimviii έγραψε:τι εχεις παθει? :( :s_empathy
παρε οτι θελεις τωρα,οταν θα φτασει η ωρα για φτερουγα εδω ειμαστε. :iconcool:


Ξέρω γω ρε Δημήτρη, μάλλον στο daily βάζω την πολυτέλεια σε πρώτη μοίρα αφού τα της οδήγησης τα παίρνω απ'το αγωνιστικό περισσότερο.

NiTse έγραψε:Αν μπορείς να κάνεις την υπέρβαση ίσως με λίγο παζάρι αυτό είναι το ιδανικό :
https://www.car.gr/10575036-volkswagen-golf-gti


Το έχω δει, ναι αυτό μας κάνει αρκεί να δεχτεί να πέσει έστω στα 20. Θα κάνω ένα τηλέφωνο αύριο αν και δεν είμαι καθόλου καλός στα παζάρια. Έχουμε εδώ μέσα κανέναν σκληρό negotiator ?

Στέφανε, εσύ που τα ξέρεις, αυτό τι DSG έχει ; Dry 7άρι ;
Άβαταρ μέλους
By markvag
#475191
Anonymous Founder έγραψε:
royal_airness έγραψε:@Jason, έχω κοιτάξει πάαααααρα πολύ τα 1 Series σε όλες τις πιθανές εκδόσεις τους, για μια περίοδο μάλιστα είχα ψιλοκαταλήξει οτι τέτοιο θα πάρω. Αλλά όταν είδα οτι στα ίδια χρήματα μπορώ να χτυπήσω αλλά και να συντηρήσω S3, τότε τα ψιλο-ξέχασα να σου πω την αλήθεια. :s_blush

https://www.car.gr/10707246-bmw-130-m-s ... -auto-navi
Με κάνα 15άρι λογικά την παίρνεις. Λίγα χιλιόμετρα, ονειρικό μοτέρ (και δεν θ' αλλάζεις πολλαπλασιαστές και μπεκ σαν εμένα) και εξαιρετικά αξιόπιστο, πίσω κίνηση, χαμόγελο εγγυημένο. Θα βγάζει τις κλασικές BMW μαλακιούλες, αλλά όχι περισσότερες από τα VAG και στα ίδια λεφτά.
Δεν μπορώ να σκεφτώ πού ακριβώς πλεονεκτεί ένα S3 10ετίας από την συγκεκριμένη.
:s_scratchhead


Πω... Αυτό δεν θα ισιώνει πουθενά! :twisted: :inlove: :twisted: :inlove: :twisted: :inlove: :twisted: :inlove:

Αλλά το 3λιτρο για την Ελλάδα είναι κλάμα...
Άβαταρ μέλους
By royal_airness
#475194 Άστα, θα θέλουμε ένα ζευγάρι 18άρια κάθε μήνα και είναι ακριβά τα άτιμα ...

Έχω κάνει βόλτα με 135 στο Ντράφι και είναι για να βγάζεις πολλά γούστα.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#475196 6αρι wet ολα τα GTI. Τα dry δε σηκωνουν τις ροπες του 2λτ.

< >
Άβαταρ μέλους
By royal_airness
#475197
Deleted User 1 έγραψε:6αρι wet ολα τα GTI. Τα dry δε σηκωνουν τις ροπες του 2λτ.


Ευχαριστώ Στέφανε, κανονίστε καφεδάκι με τον Γιάννη καμία μέρα να τα πούμε.

Δεν νομίζω να έχουμε κανέναν εδώ μέσα με 6/7άρι GTi ε ; :s_scratchhead
Άβαταρ μέλους
By Κίκιζας Γρηγόρης
#475214
Deleted User 1 έγραψε:6αρι wet. DQ250 είναι ο κωδικός του αν δεν απατώμαι. Πρέπει να σηκώνει μέχρι κάνα 40αρι κιλά ροπής, δηλαδή οριακά 1ο στάδιο. Για παραπάνω θα θέλει ενισχυμένους δίσκους.


Noμιζω ο κωδικος για το υγρο 6αρι εμπεριεχει το νουμερο 350, ως προς την μεγιστη εργοστασιακη ροπη -σε ΝΜ- για αυτο το κιβωτιο.
Το "250" νομιζω αφορα το ξηρο 7αρι που εμπαινε στα μικρα μοτερ, κατω απο 2 λιτρα.

Kατα τα αλλα ισχυουν ακριβως αυτα που αναφερεις παρακατω...
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#475215 Οχι DQ250 ειναι. DQ200 ειναι το μικρο dry 7αρι εως 25nm και DL501 ειναι το δικο μου (που μετα εγινε DQ500) για εως 60nm.

< >
Άβαταρ μέλους
By Κίκιζας Γρηγόρης
#475217
Giuseppe Busso έγραψε:Golf GTi με dsg από μένα.
Όσο πιο καινούριο σε παίρνει και φυσικά 5d.


Ακριβως αυτο και απο εμενα... :thumbsup:

Στα του GTI MKVII καποια προχειρα tips αν θελεις να εχεις στα υποψιν για παζαρι...

"GTI τελευταιας γενιας και δεν του εχει βαλει Xenon, τετοιο αμαξι? "
"3πορτο πλεον Golf ειναι οτι πιο αντιεμπορικο υπαρχει..."
"ειναι σχεδον κανα χρονο η αγγελια...Θα εχει πιασει πουρι η μηχανη, τα λαδια θα ειναι πλαστελινες...πφφφφ"
"τοσο καιρο εξω στον ηλιο θα εχουν ξεραθει ολες οι τσιμουχες-λαστιχα στα παραθυρα...πωωω"

"το τσεκαρουμε σε εξουσιοδοτημενο, αν ειναι καθαρο 19τεμαχια στο χερι...τωρα, ζεστα..." :lol:

Αν δεν σου πει νουμερο και πει καρφωτος οχι τι λες κτλ, λες γεια και γυρνας σβελτα προς την εξοδο...

Αμα σου απαντησει με αλλο νουμερο, λες 20κ, αν πει οχι, λες γεια, γυρνας και φευγεις... :)
Άβαταρ μέλους
By Κίκιζας Γρηγόρης
#475220
Deleted User 1 έγραψε:Οχι DQ250 ειναι. DQ200 ειναι το μικρο dry 7αρι εως 25nm και DL501 ειναι το δικο μου (που μετα εγινε DQ500) για εως 60nm.

< >


Εχεις δικιο, μπηκα και το τσεκαρα και εγω τωρα...
Άβαταρ μέλους
By royal_airness
#475221 Είσαι καλός εσύ, εγώ είμαι καλός στην διαπραγμάτευση, αλλά όταν πρόκειται για αυτοκίνητα δεν το έχω καθόλου. Σέβομαι πολύ τον άλλον ειδικά όταν ήδη πουλάει σε φυσιολογική τιμή.
Άβαταρ μέλους
By alexm
#475229
royal_airness έγραψε:
Deleted User 1 έγραψε:6αρι wet ολα τα GTI. Τα dry δε σηκωνουν τις ροπες του 2λτ.


Ευχαριστώ Στέφανε, κανονίστε καφεδάκι με τον Γιάννη καμία μέρα να τα πούμε.

Δεν νομίζω να έχουμε κανέναν εδώ μέσα με 6/7άρι GTi ε ; :s_scratchhead


Νομιζω ο pierce21 (αν θυμαμαι καλα το νικ) εχει 6αρι gti


< >
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#475232
royal_airness έγραψε:
Deleted User 1 έγραψε:6αρι wet ολα τα GTI. Τα dry δε σηκωνουν τις ροπες του 2λτ.


Ευχαριστώ Στέφανε, κανονίστε καφεδάκι με τον Γιάννη καμία μέρα να τα πούμε.

Δεν νομίζω να έχουμε κανέναν εδώ μέσα με 6/7άρι GTi ε ; :s_scratchhead


Ε είχαμε αλλά δε γράφουν πια. Vasgti & Professeur. :inlove:
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#475233
Anonymous Founder έγραψε:
royal_airness έγραψε:@Jason, έχω κοιτάξει πάαααααρα πολύ τα 1 Series σε όλες τις πιθανές εκδόσεις τους, για μια περίοδο μάλιστα είχα ψιλοκαταλήξει οτι τέτοιο θα πάρω. Αλλά όταν είδα οτι στα ίδια χρήματα μπορώ να χτυπήσω αλλά και να συντηρήσω S3, τότε τα ψιλο-ξέχασα να σου πω την αλήθεια. :s_blush

https://www.car.gr/10707246-bmw-130-m-s ... -auto-navi
Με κάνα 15άρι λογικά την παίρνεις. Λίγα χιλιόμετρα, ονειρικό μοτέρ (και δεν θ' αλλάζεις πολλαπλασιαστές και μπεκ σαν εμένα) και εξαιρετικά αξιόπιστο, πίσω κίνηση, χαμόγελο εγγυημένο. Θα βγάζει τις κλασικές BMW μαλακιούλες, αλλά όχι περισσότερες από τα VAG και στα ίδια λεφτά.
Δεν μπορώ να σκεφτώ πού ακριβώς πλεονεκτεί ένα S3 10ετίας από την συγκεκριμένη.
:s_scratchhead


Εγώ μπορώ:
Αυτόματο :slap:

Έλεος...τέτοιο αμάξι με tiptronic ρε πστ μου?
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#475234 Θα κανονίσουμε καφέ. Θέλω εδώ και καιρό εξάλλου.

Γιατί προτιμώ GTi αντί S3:

-Φθηνότερο στη συντήρηση η οποία στο S3 μεγαλώνει λόγο 4κίνησης, βάρους, φθοράς άρα.
-πιο νεανικό τόσο σε εξωτερική εμφάνιση, αλλά ειδικά στο εσωτερικό με όλες τις GTi πινελιές, όπως καθίσματα καρό
-προτιμώ dsg αντί του χειροκίνητου που έχεις θέσει σαν όρο στο S3 αφού σε dsg η τιμή του είναι απλησίαστη
-πιο οικονομικό στην καθημερινότητα, είναι δικίνητο και απαλλαγμένο από το βάρος του διαφορικού και άρα καίει λιγότερο καύσιμο, ειδικά με dsg είναι μέχρι 0.5 λτ/100χλμ κάτω επιπλέον.

Το μεταχειρισμένο θέλει τόσο τύχη όσο και υπομονή.
Άβαταρ μέλους
By royal_airness
#475249 Μεταξύ αυτών των 2 είμαι προς το παρόν:

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/12322833/

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/8012508/

Το S3 μάλλον δεν ... Άσε που VW δεν είχα ποτέ, ας περάσει και ένα τέτοιο απ'τα χέρια μου για να συμπληρώσω το καρέ των Γερμανικών. :s_biggrin