Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#475340
royal_airness έγραψε:Μεταξύ αυτών των 2 είμαι προς το παρόν:

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/12322833/

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/8012508/

Το S3 μάλλον δεν ... Άσε που VW δεν είχα ποτέ, ας περάσει και ένα τέτοιο απ'τα χέρια μου για να συμπληρώσω το καρέ των Γερμανικών. :s_biggrin


Αν σε ενδιαφερει, στο δευτερο η οθονη ειναι εργοστασιακη, στο πρωτο κινεζιά.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#475352
royal_airness έγραψε:Μεταξύ αυτών των 2 είμαι προς το παρόν:

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/12322833/

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/8012508/

Το S3 μάλλον δεν ... Άσε που VW δεν είχα ποτέ, ας περάσει και ένα τέτοιο απ'τα χέρια μου για να συμπληρώσω το καρέ των Γερμανικών. :s_biggrin


Τα είδες από κοντά Μάνο?
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#475354 Ετοίμασα ένα Excelάκι για να δούμε την διαφορά του κόστος μεταξύ ενός από τα υποψήφια Golf και της 130i auto που πρότεινα παραπάνω, και είναι φανερό πως το κόστος κατοχής είναι σημαντικά μεγαλύτερο λόγω τελών και φόρων. Υπολόγισα το κόστος για 5ετία.
Εικόνα

Η διαφορά τους είναι περίπου 5.5 Κ στην 5ετία. Άρα, αν ήξερες πως μπορεί να πουληθεί η 130i μετά από 5 χρόνια, η αγορά της, έχει νόημα. Αλλά επειδή δεν το ξέρεις και θα είναι και πολύ δύσκολο, και βάλε και πόσα άλλα μπορούν ν' αλλάξουν σ' αυτό, δεν το ρισκάρεις. Πιο λογική επιλογή λοιπόν ένα δίλιτρο. Και πάλι, όχι εντελώς ασφαλής επιλογή βέβαια.

Η γνώμη μου είναι πάντως πως καλό είναι να μην αγοραστεί το οποιοδήποτε αυτοκίνητο που έχει φόρο πολυτελείας. Δεν είναι καλό πράγμα να είσαι στις βάσεις του υπουργείου σαν έχων και κατέχων...
:ninja:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#475358 Την έχεις αδικήσει βέβαια λιγάκι την 130, γιατί της έβαλες μια επιπλέον χρονιά ΦΠ, αλλά, ναι, αυτό είναι το νόημα.
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#475365 H 130 της αγγελίας γράφει στα σχόλια ότι έχει πρώτη άδεια 12/2008, άρα δεν έχει φόρο πολυτελούς διαβίωσης από τη φετινή χρήση και εξής.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#475367 Νομίζω πως ο φόρος πολυτελείας πάει από τον μήνα και όχι απλώς από το έτος. Δηλαδή, αναλόγως το μήνα πρώτης κυκλοφορίας, υπολογίζεις από τότε, 10 χρόνια ακριβώς. Κατόπιν, στο τελευταίο έτος, βάσει του τεκμηρίου, υπολογίζεις το φόρο πολυτελούς διαβίωσης.
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#475371
Anonymous Founder έγραψε:Νομίζω πως ο φόρος πολυτελείας πάει από τον μήνα και όχι απλώς από το έτος. Δηλαδή, αναλόγως το μήνα πρώτης κυκλοφορίας, υπολογίζεις από τότε, 10 χρόνια ακριβώς. Κατόπιν, στο τελευταίο έτος, βάσει του τεκμηρίου, υπολογίζεις το φόρο πολυτελούς διαβίωσης.

Όχι. Το έχω ξανααναλύσει. Ο φόρος πολυτελούς διαβίωσης είναι ίδιος, είτε το αυτοκίνητο έχει 1η άδεια κυκλοφορίας 2/1/2008, είτε 31/12/2008. Για μια τέτοια περίπτωση πχ, το αυτοκίνητο θα πληρώσει τελευταία φορά τον φόρο στη χρήση του 2017. Από το 2018 έχει κλείσει τη 10ετία του.
Στο excelάκι δηλαδή, το golf του 2011 θα πληρώσει τα 308€ από το 2019 (για τη χρήση του 2018) έως το 2021 (για τη χρήση του 2020) και τέλος. Αντίστοιχα το 130 δεν θα πληρώσει καθόλου μιας και εντός 2017 δεν βρισκόταν στην κατοχή του Μάνου.
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#475376
Deleted User 1 έγραψε:
Focusman91 έγραψε:
Αν σε ενδιαφερει, στο δευτερο η οθονη ειναι εργοστασιακη, στο πρωτο κινεζιά.

No worries. 500€ υπόθεση το μαμίσιο. :iconcool:

https://www.kufatec.de/shop/en/oem-parts-special-item/navigation-system-rns315-us-version-new

Για το about της φάσης:

Η οποία οθόνη ΔΕΝ έχει navi στο 2ο(είναι το rcd510 και όχι το rns510), και στο δικό μου το 2009 έκανε 150 ευρώ έξτρα να μπεί . Μετά μπορεί να ήταν και στον βασικό.

Η οθόνη που έβαλες Στέφανε είναι για Αμερική και πρέπει να έχει και πολύ μικρή διαγώνιο.

Για το dsg δεν έχω να προσθέσω κάτι, τα έχουν πεί οι περισσότεροι. Δεν θα έπρεπε να σε προβληματίσει τόσο, δεν έχω ακούσει τόση γκρίνια για το 6αρι (ειδικά σε σχέση με το 7αρι με το οποίο συμβιώνω 8.5 χρόνια και 90Κ χλμ πΧια).
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#475381 Επίσης τα τέλη είναι λάθος.
Μετά τη δεκαετία γίνονται 840.

Αν στη σούμα με τα σωστά δεδομένα είναι κοντά τα 'κερατιάτικα' κόστη δεν νομίζω ότι υπάρχει σύγκριση με κανένα Golf.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#475384 Ναι βαριόμουν να ψάξω κωδικό και έβαλα το πρώτο λινκ που βρήκα στην Kufatec. :lol:

Ούτως ή άλλως μόνο από ebay αξίζει που θα είναι αρκετά φθηνότερα αλλά μαζί με καλώδια, κεραίες, περαστικά κτλ θα πάει 500αρικο. Το βασικό είναι ότι ο Μάνος κοιτάει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ :x αμάξια με xenon και δεν είναι κάνας τσοπάνης να κοιτάει άνευ. :shifty:

Λιθουανοί. Πολύ φίλοι μας. :inlove:

https://www.ebay.com/itm/Volkswagen-VW-RNS-510-C-V14-Mappa-Scirocco-EOS-Caddy-Touran-Tiguan-Polo/162853580592?epid=1752247282&hash=item25ead46f30:g:S28AAOSwEzxYWjYu
Τελευταία επεξεργασία από Deleted user 1 και 18 Ιαν 2018, 14:40, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#475386
EDDIE_147 έγραψε:Επίσης τα τέλη είναι λάθος.
Μετά τη δεκαετία γίνονται 840.

Αν στη σούμα με τα σωστά δεδομένα είναι κοντά τα 'κερατιάτικα' κόστη δεν νομίζω ότι υπάρχει σύγκριση με κανένα Golf.


Οχι Εντι, τα τελη δεν αλλαξαν. Τα ειχαν βγαλει το 2016 με την λογικη οτι τα 10ετιας θα πληρωνουν λιγοτερα, το 2017 εμειναν ιδια και αρα τα αυτοκινητα εγιναν 11ετιας (η "επάνω" κατηγορία έμεινε "2006-2010", δεν πήγε "2007-2011"), φετος παλι ιδια και αρα τα αυτοκινητα εγιναν 12ετιας.

Sent >
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#475409 Ααααααααααααααααααααααααααα...... :vava: :s_shout

Νόμιζα ότι ισχύει το 10ετία κυλιόμενο.

Good to know. :ninja:
Άβαταρ μέλους
By royal_airness
#475483
Focusman91 έγραψε:Αν σε ενδιαφερει, στο δευτερο η οθονη ειναι εργοστασιακη, στο πρωτο κινεζιά.


Good to know, thanks ! :s_thumbsup

Nikos! έγραψε:Τα είδες από κοντά Μάνο?


Θα πάω αύριο να δω αυτό και να συζητήσουμε περί ανταλλαγής.

Deleted User 1 έγραψε:Λιθουανοί. Πολύ φίλοι μας. :inlove:


Άσε τους Λιθουανούς και μίλα με Γιάννη, του έστειλα για να κανονίσουμε :s_yes
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#475486 Ναι ρε όποτε γουσταρετε, εγώ μέσα. :iconcool: