Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By Roulis
#475490 το projection με τα τελη ειναι σα να παιζεις Τζοκερ γιατι κανεις δε ξερει πως θα εξελιχθουν,
οταν το 130 πληρωνει τελη οσο 4 Μacan D καταλαβαινεις οτι παει ολο λαθος. Το κρατος διαρκως θα χανει λεφτα καθε χρονια καθως ο στολος ανανεωνεται η ερχονται και αλλα εισαγωγης αλλα δε ξερεις ποτε θα ξυπνισει να το φτιαξει,

Αν δεν αλλαξουν τα πραγματα για το 2022 η υπολειμματικη αξια σε τετοια αμαξια θα ειναι ταφος.

btw looks like η 130 σηκωνει τρελο κουρεμα,
Άβαταρ μέλους
By royal_airness
#475505 Είπαμε, σε τέτοια φάση θα πήγαινα μόνο εδώ --> https://www.car.gr/classifieds/cars/view/11697670/ :eat:

Αλλά όλα αυτά είναι ουσιαστικά εκτός budget
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#475506 <<Έβαλα to budget στο sub 20k, τα χιλιόμετρα στα sub 90k >> :s_dunno
pop ζωγραφίζει ως συνήθως :eat:
Άβαταρ μέλους
By koubeast
#476739
rocsta έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Νομίζω πως ο φόρος πολυτελείας πάει από τον μήνα και όχι απλώς από το έτος. Δηλαδή, αναλόγως το μήνα πρώτης κυκλοφορίας, υπολογίζεις από τότε, 10 χρόνια ακριβώς. Κατόπιν, στο τελευταίο έτος, βάσει του τεκμηρίου, υπολογίζεις το φόρο πολυτελούς διαβίωσης.

Όχι. Το έχω ξανααναλύσει. Ο φόρος πολυτελούς διαβίωσης είναι ίδιος, είτε το αυτοκίνητο έχει 1η άδεια κυκλοφορίας 2/1/2008, είτε 31/12/2008. Για μια τέτοια περίπτωση πχ, το αυτοκίνητο θα πληρώσει τελευταία φορά τον φόρο στη χρήση του 2017. Από το 2018 έχει κλείσει τη 10ετία του.
Στο excelάκι δηλαδή, το golf του 2011 θα πληρώσει τα 308€ από το 2019 (για τη χρήση του 2018) έως το 2021 (για τη χρήση του 2020) και τέλος. Αντίστοιχα το 130 δεν θα πληρώσει καθόλου μιας και εντός 2017 δεν βρισκόταν στην κατοχή του Μάνου.

Νομίζω ο ΗF έχει δίκιο, ο φόρος πολυτελούς διαβίωσης πάει επί τους μήνες. Το θυμάμαι από το δικό μας που την τελευταία χρόνια ήταν μειωμένος από τον 9ο χρόνο πχ, ακριβώς επειδή δεν ήταν αγορασμενο τον 1ο μήνα. Θα κοιτάξω αναλυτικά τα νούμερα και θα το επιβεβαιώσω.
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#476742 Η μόνη περίπτωση να έγινε αυτό είναι επειδή ο φόρος πολυτελούς διαβίωσης πάει αναλογικά με το τεκμήριο. Το τεκμήριο είναι αυτό που υπολογίζεται με βάση τους μήνες κατοχής. Δηλαδή αν δεν το είχατε στην κατοχή σας 12 μήνες είτε λόγω προσωρινής ακινησίας στη ΔΟΥ, είτε λόγω αγοράς/πώλησης εντός του έτους, τότε μόνο βγαίνει λιγότερο.
Άβαταρ μέλους
By koubeast
#476746 Όχι, δεν βρέθηκε ποτέ σε ακινησία και στην εκκαθάριση φόρου στον φόρο πολυτελούς διαβίωσης δεν είχε 308€ το τελευταίο έτος αλλά 200κάτι. Θα το ξανατσεκαρω και για επιβεβαιώση. Αν έχει κλείσει κι αλλος δεκαετία, ας το τσεκαρει να το επιβεβαιώσουμε. Θα το κοιτάξω κι εγώ το απόγευμα για να είμαι 100% σίγουρος.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#477200 Εμάς πάντως μόλις έκλεισε τα 10 βάση χρονιάς σταμάτησε ο φόρος.