Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#471927
g8777 έγραψε:Εικόνα

Tζουνιερ ενταξει τωρα;; :s_roses

Τι καθεσαι και ακους τους ΑΔΑΕΙΣ; :s_sarcastic :s_sarcastic :s_sarcastic :s_sarcastic







Μεινε με τον Ινδιανο , τι πας και μπλεκεις με τα ψευτοSUV. :s_dunno


Στον Τιγρη πες το να μου το παρει.
:whistlink:
Σαν ενα ελαχιστο ευχαριστω :rtfm:
:lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#471929
vagmag έγραψε:Δεν ξέρω για Saab πλέον , πάντα μου άρεσαν ... αλλα δυσκολα θα επέλεγα λόγω του οτι έκλεισε το εργοστάσιο


Πέραν του ψυχολογικού δεν υπάρχει κανένα άλλο πρακτικό πρόβλημα.


Jorge_greek έγραψε:Εδώ είσαι


Νομίζω μπορείς να βρεις και μεγαλύτερο πλοίο από αυτό... :s_laughat
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#471936 Το συζητούσαμε με συμφορουμίτη.... Τι αγοράζεις μετά το GC.... Μάλλον το επόμενο μοντέλο. Σκας μια 70ρα και το παίρνεις. Το έγραψαν και άλλοι.
Έχω το αμάξι σχεδόν 5 χρόνια. Έχει χώρους, άνεση, πάει παντού, δεν βγάζει βλάβες, δεν καίει για το μέγεθός του και την ηλικία του, έχει δύναμη για προσπέραση(όση δεν μαρτυράει το στυλ του). Ναι, είναι βάρκα και έχει ακριβά ανταλλακτικά. Ναι, έχει ακριβή φορολογία.

Αλλιώς ψάχνεις είτε για X5, είτε για GLE ή το τελευταίο ML, είτε για Land Cruiser. Με όλα τα άλλα θα έχεις συνολικά χειρότερο αυτοκίνητο.

Άκου saab :svivhaha:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#471938 Αν είναι να δώσεις τόσα λεφτά πας σε Land Rover! :rtfm:

Αλλά ο άνθρωπος θέλει να γλιτώσει από τις νταλίκες κατά πως φαίνεται...
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#471940 Από GC δεν πας σε land rover. Άμα έχεις συνηθίσει να πηγαίνεις μόνο για λάδια-ξύδια δεν μπλέκεις με τους Εγγλεζάδες. Και το γράφω αυτό εγώ, που αγαπημένο μου αυτοκίνητο είναι το range rover προηγούμενης γενιάς. Φίλος δούλευε χρόνια στο συνεργείο του Αβραμίδη απέναντι από ΟΑΣΘ. Του κουτιού land, και να κρύβουν βλάβες στο συνεργείο για να μην ξενερώνει ο πελάτης που έσκαγε 100+ για να αγοράσει αυτοκίνητο.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#471941 Ναι, δεν είναι απροβλημάτιστα, αλλά είναι τόσο ανώτερα και εντός και εκτός που δεν υπάρχει σύγκριση!!!
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#471944 Τα range προφανώς και είναι ανώτερα. Τα land όχι.

Και το θέμα μας, δεν είναι αυτό.

Τον Μάιο μάλλον θα παραγγείλω με το καλό το x-class. Η γυναίκα μου, μου λέει, "πάρε ότι θες, αλλά το jeep μένει."
Απλά είναι τα πράγματα όπως λέει και ο junior... Αν δεν έχεις θέμα παρκινγκ, και μπορείς να πληρώνεις τα γ@μησιάτικα, είναι από τα καλύτερα αυτοκίνητα για γυναίκα-οικογένεια.
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#471959 Ενταξει τωρα περα απο τις απεριοριστες εκτος δρομου δυνατοτητες δεν υπερτερει πουθενα το GC σε σχεση με τα υπολοιπα SUV της κατηγοριας του.
Και οχι δεν υπερτερει αλλα υπολειπεται σημαντικα. Στα παντα.
Απο χωρους, καταναλωση, ανταλλακτικα μεχρι οδηγικη συμπεριφορα, ανεση, ασφαλεια, αεροδυναμικη, θορυβο κλπ.
Εχω οδηγησει αρκετα αντιστοιχα SUV και για πολλα χιλιομετρα (X5, Χ3, Q5,
Cayenne, ML) και νομιζω οτι ειναι συνολικα καλυτερα αυτοκινητα.
Ομως δεν πανε εκει που θα πας με τον ινδιανο εκτος. Εχει και ενα ονομα. Αυτο που λεει: jeep there is only one. Ok. Οπως λεγανε παλαιοτερα εχω ενα zodiac και εννοουσανε φουσκωτο. :lol:
Εγω στα ντουζενια μου το χαρηκα εκτος δρομου. Γι'αυτο και το πηρα. Ητανε και ευκαιρια τοτες (τρομερο value for money) αφου λογω πτωσης δολαριου ειχανε πεσει πολυ οι τιμες τους. Πλεον οπως ειπα δεν εχω αυτη τη δυνατοτητα για βολτες εκτος κυνηγια κλπ) λογω οικογενειας ή και βαρεθηκα κι ολας.
Το κραταω γιατι ακριβως δεν αξιζει να το σκοτωσω ειδικα στη σημερινη εποχη. Και απο την αλλη καλυπτει και τις αναγκες μου, ειναι αριστα συντηρημενο κλπ. Ειναι ομως πλεον δωδεκαετιας και εχει και τα χιλιομετρακια του.
Βρεθηκε στα χαζα μια ευκαιρια (ακομα δεν εχει κλεισει τιποτα) οπου καποιος με τις δικες μου αναγκες οταν το πηρα ειναι καυλωμενος ενω γνωριζει και το συγκεκριμενο αμαξι. Και δεν ξερω αν ξαναβρεθει τετοια.
Δε βρισκω λοιπον το λογο εαν μπορω με λιγα παραπανω χρηματα (και οταν λεω λιγα εννοω το μεγιστο μεχρι δεκα χιλιαρικα, εαν μιλαμε για το σααμπ τα λεφτα που θα δωσω ειναι δυο, τρια χιλιαρικα γι'αυτο και το θεωρησα ευκαιρια και ξεκινησα την κουβεντα ρωτωντας τους εδω ειδικους) να παρω κατι σαφως πιο καινουριο, με πολυ λιγοτερα χιλιομετρα, πολυ καλυτερο εντος δρομου, πιο ασφαλες και αντιστοιχο ή και καλυτερο σε καταναλωση και αλλα κοστη χρησης και σε χωρους.
Προφανως και εαν δεν κατσει να το δωσω θα μεινω με αυτο που οπως ειπα μια χαρα ειναι. :)
Τελευταία επεξεργασία από junior gt και 07 Ιαν 2018, 23:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#471961 Ομάδα που κερδίζει δεν αλλάζει. Εγώ θα έπαιρνα το ίδιο. Ένα GC 4-5 χρόνια νεώτερο και με τα μισά χλμ από το υπάρχον. Δυστυχώς το τελευταίο μοντέλο είναι απλησίαστο αλλιώς θα ήταν το ιδανικό.

Πχ https://www.car.gr/11717359-jeep-grand-cherokee-overland-3-0-crd-diesel
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#471977
kyr80 έγραψε:Τα range προφανώς και είναι ανώτερα. Τα land όχι..


Τα Land (ειδικά το Disco) είναι σαφώς ανώτερα από τα Range εκτός, ενώ και εντός είναι πάνω κάτω στα ίδια (πλην RR Sport και Velar), ενώ υπερτερούν και σε χρηστικότητα. Μόνο σε πολυτέλεια και επιδόσεις (με τα μεγάλα μοτέρ βενζίνης) υπερτερούν τα Range. Τα Range δηλαδή είναι πιο στοχευμένα στην άσφαλτο και στην χλιδή, ενώ τα Landies στο χώμα και στην καθημερινότητα. Οπότε δεν υπολείπονται σε τίποτα τα LR σε σχέση με τα Jeep, ενώ είναι και καλύτερα εκτός (σημαντικό για κάποιους, ασήμαντο για άλλους).


kyr80 έγραψε:Και το θέμα μας, δεν είναι αυτό.


Δίκιο έχεις, αλλά δεν το έχεις πιάσει σωστά. Το θέμα μας είναι αν θέλει να αλλάξει είδος αυτοκινήτου, όχι αν πρέπει να πάει από Jeep σε LR. Κι από ότι φαίνεται από τα γραφόμενά του, θέλει... Αν και προσωπικά θα ήθελα να έχω ένα σωστό off roader από την στιγμή που υπάρχει και άλλο (πολύ καλύτερο) αυτοκίνητο για την άσφαλτο.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#472061
REALZEUS έγραψε:
kyr80 έγραψε:Και το θέμα μας, δεν είναι αυτό.


Δίκιο έχεις, αλλά δεν το έχεις πιάσει σωστά. Το θέμα μας είναι αν θέλει να αλλάξει είδος αυτοκινήτου, όχι αν πρέπει να πάει από Jeep σε LR. Κι από ότι φαίνεται από τα γραφόμενά του, θέλει... Αν και προσωπικά θα ήθελα να έχω ένα σωστό off roader από την στιγμή που υπάρχει και άλλο (πολύ καλύτερο) αυτοκίνητο για την άσφαλτο.


Από τα γραφόμενά του, μάλλον δε θέλει...
junior gt έγραψε:Και βεβαια ολα εχουν να κανουν και με τον αντικαταστατη του. Ο οποιος θα επρεπε να ειναι SUV, υποχρεωτικα τετρακινητο με μεγαλους χωρους για τετραμελη οικογενεια, πανω απο 200 αλογα για να ταξιδευει ανετα και γρηγορα, να τραβαει καπ και που και ενα φουσκωτο πεντεμιση μετρα ενω λογω λιγοτερων χιλιομετρων δεν ειναι απαραιτητο να ειναι diesel.
Budget κατω απο 25000, μοντελο μετα το 2010, χιλιομετρα κατω απο 100.000 και μαλλον αυτοματο.


Το "πρόβλημα" είναι ότι δε θέλει να βάλει λεφτά παραπάνω. Δεν το κρίνω. Αλλά ότι και να πάρει σε αυτά τα λεφτά θα είναι υποδεέστερο. Μάλλον θα έβαζα ένα πρόγραμμα, και 2-3 αλλαγές για να το φρεσκάρω στα μάτια μου. Και θα το κρατούσα μέχρι να σαπίσει.
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#472096
kyr80 έγραψε: Μάλλον θα έβαζα ένα πρόγραμμα, και 2-3 αλλαγές για να το φρεσκάρω στα μάτια μου. Και θα το κρατούσα μέχρι να σαπίσει.

+1
Άβαταρ μέλους
By markvag
#472129
REALZEUS έγραψε:Ναι, δεν είναι απροβλημάτιστα, αλλά είναι τόσο ανώτερα και εντός και εκτός που δεν υπάρχει σύγκριση!!!


Δεν θα έλεγα απλώς πως "δεν είναι απροβλημάτιστα"... :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#472717
JasonLouk έγραψε:
kyr80 έγραψε: Μάλλον θα έβαζα ένα πρόγραμμα, και 2-3 αλλαγές για να το φρεσκάρω στα μάτια μου. Και θα το κρατούσα μέχρι να σαπίσει.

+1

Να βάλεις πρόγραμμα σε GC και μάλιστα diesel είναι σα να βάλεις mud & snow σε χαμηλωμένο σαξόραλλο για να πηγαίνεις off road. :dizzy: :lol: :lol: