Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#511713
Scotch έγραψε:
Zeus έγραψε:και το επομενο σταδιο ειναι το αυτοματο παρκαρισμα το οποιο θεωρω αχρηστο

Εγώ πάντως όταν παίρνω τη Β, παρακαλάω να πετύχω θέση κατάλληλη για αυτόματο παρκάρισμα (πρέπει να είναι στα δεξιά του δρόμου, λίγο πιο άνετη από όσο πρέπει, κλπ). Δε θα το έλεγες απαραίτητο (ούτε καν χρήσιμο) για τον Π.Ο. :shifty: , αλλά έχει τη φάση του.

Για το XC τώρα τι να πούμε... :inlove: Αν ήταν και hybrid, θα σου έλεγα να μου το προσέχεις :lol:


Εισαι σιγουρος οτι δουλευει μονο δεξια? Αν βγαλεις το αριστερο φλας μηπως ψαχνει θεση και αριστερα...για δες το, γιατι στο Volvo ετσι λειτουργει...by default δεξια και με το αριστερο φλας αριστερα, και για καθετο και για parallel.

In retrospect επρεπε να ειχα βαλει το park pilot. Μπορει το αυτοματο παρκινγκ να μην το χρησιμοποιουσα αλλα τουλαχιστον θα ειχα οχι μονο τους εμπρος αισθητηρες αλλα και τους πλαινους. Επισης ενεργοποιουνται αυτοματα οταν στριμωχτει το αυτοκινητο και δεν αγχωνεσαι μεχρι να συνηθισεις το μεγεθος.

Για την παραμορφωση της καμερας..τι δειχνει η εμπρος καμερα
Εικόνα

..και η πραγματικη αποσταση
Εικόνα

:hmmm:
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#511717 Πιθανολογώ ότι η προσθήκη των μπροστά αισθητήρων δε θα είναι ιδιαίτερα δύσκολη υπόθεση, ειδικά για κάποιον με τόσες προσβάσεις αρκεί να μην έχει θέμα να τρυπήσει προφυλακτήρα. Ξέρουμε αν έχουν δικό τους dedicated module ή εάν παίζουν μέσω του body computer?
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#511722 Οχι δεν εχουν ξεχωριστο module. Αλλα τουλαχιστον προς το παρον δεν δινει σκετους αισθητηρες εμπρος σαν αξεσουαρ, αλλα park pilot (εχει δυο εξτρα αισθητηρες εμπρος και δυο πισω), και το θεμα ειναι οτι το ξηλωμα για την εγκατασταση ειναι αρκετο...εδω οι οδηγιες :s_omg
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#511726 Στα options οι μπρος-πίσω αισθητήρες έχουν προαπαιτούμενο το park pilot? To ότι δεν έχουν δικό τους module είναι θετικό. Αρκεί δηλαδή να έχεις τα διαγράμματα του body computer για να δεις που πάνε οι μπροστά αισθητήρες. Καλωδίωση θα βρεις εύκολα στο ebay. Αν όχι τώρα, σε κάνα χρόνο που θα χουν προλάβει να κοπούν αρκετά.

Πρόγραμμα σπασμένο υπάρχει στην αγορά για τα Volvo ή σε περίπτωση τοποθέτησης μόνο η αντιπροσωπεία θα μπορεί να ενεργοποιήσει?
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#511735 Αν δεις τις οδηγιες που εβαλα στο προηγουμενο ποστ δεν χρειαζεσαι κανενα διαγραμμα. Ενεργοποιηση του οτιδηποτε γινεται μεσο VIDA, το οποιο απο το 2016 ειναι μονο cloud και εχεις προσβαση μονο με συνδρομη.

Εγω μπλεχτηκα με τα πακετα...Οι πισω αισθητηρες ειναι στανταρ (σε ολες τις εκδοσεις), εβαλα το Xenium Pack (Αυτόματο σύστημα κλιματισμού ECC - 4 ζώνες κλίματος, Πανοραμική γυάλινη ηλιοροφή με ηλεκτρικό άνοιγμα, Park Assist Camera - κάμερα υποβοήθησης στάθμευσης πίσω), και του προσθεσα το Visual Park Assist 360 ° (σας επιτρέπει να έχετε μια άποψη 360 μοιρών γύρω από το όχημα σε ταχύτητες μέχρι 20 km/h) (Περιλαμβάνει την κάμερα υποβοήθησης στάθμευσης [790]. Διατίθεται μόνο σε συνδυασμό με τους ηλεκτρικά αναδιπλούμενους καθρέπτες [167], με τον εσωτερικό και τους εξωτερικούς αντιθαμβωτικούς καθρέπτες [169], και το σύστημα Blis [603])...

Ξεχωριστα option χωρις κανενα προαπαιτουμενο δινει τους Αισθητήρες παρκαρίσματος εμπρός & πίσω (691) και Park Assist Pilot & Park Assist [εμπρός και πίσω] (αισθητήρες στάθμευσης στον εμπρός & πίσω προφυλακτήρα & σύστημα ημι-αυτόματου παρκαρίσματος) (870)....εγω ειχα την εντυπωση οτι οι εμπρος ηταν μαζι με την καμερα 360, και ειχα προσεξει τον κωδικο 870, αλλα οχι τον 691...βεβαια δεν μου το ανεφερε και ο πωλητης...δεν πειραζει, την επομενη φορα!
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#511740 Όταν λέω διάγραμμα εννοώ ποιο pin μπαίνει που και όντως το δείχνει στο link. Οπότε δε σου λείπει κάτι. Μόνο καλωδίωση. Θεωρώ είναι εύκολο σχετικά.

Αυτό με τους εξοπλισμούς είναι tricky. Έτσι την είχα πατήσει κι εγώ και ξέμεινα με το μονοζωνικό και χωρίς πίσω αεραγωγό.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#511772
Zeus έγραψε:Εισαι σιγουρος οτι δουλευει μονο δεξια? Αν βγαλεις το αριστερο φλας μηπως ψαχνει θεση και αριστερα...για δες το, γιατι στο Volvo ετσι λειτουργει...by default δεξια και με το αριστερο φλας αριστερα, και για καθετο και για parallel.

Θα το δοκιμάσω με το φλας, αν και νομίζω δεν κάνει κάτι. Κάπου είχα διαβάσει παλιά ότι τσεκάρει μόνο τη μία πλευρά (και πράγματι, μόνο δεξί βελάκι βλέπω να ανάβει). Επίσης, μόνο παράλληλα παρκάρει, όχι κάθετα (θα βόλευε στο γκαράζ).
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#511778
Zeus έγραψε:Οχι δεν εχουν ξεχωριστο module. Αλλα τουλαχιστον προς το παρον δεν δινει σκετους αισθητηρες εμπρος σαν αξεσουαρ, αλλα park pilot (εχει δυο εξτρα αισθητηρες εμπρος και δυο πισω), και το θεμα ειναι οτι το ξηλωμα για την εγκατασταση ειναι αρκετο...εδω οι οδηγιες :s_omg

Περίμενε λίγο καιρό και λογικά όλα θα τα ανακαλύψουν κάποιοι πιο τολμηροί. Τότε βλέπεις αν αξίζει τον κόπο.
Θεωρώ πως αν μιλάμε μόνον για αισθητήρες και μιας και οι υποδοχές υπάρχουν, πως θα γίνεται και μάλιστα σχετικά εύκολα.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#511801
Scotch έγραψε:
Zeus έγραψε:Εισαι σιγουρος οτι δουλευει μονο δεξια? Αν βγαλεις το αριστερο φλας μηπως ψαχνει θεση και αριστερα...για δες το, γιατι στο Volvo ετσι λειτουργει...by default δεξια και με το αριστερο φλας αριστερα, και για καθετο και για parallel.

Θα το δοκιμάσω με το φλας, αν και νομίζω δεν κάνει κάτι. Κάπου είχα διαβάσει παλιά ότι τσεκάρει μόνο τη μία πλευρά (και πράγματι, μόνο δεξί βελάκι βλέπω να ανάβει). Επίσης, μόνο παράλληλα παρκάρει, όχι κάθετα (θα βόλευε στο γκαράζ).
Ένα citroen grand picasso με το φλας αριστερά πάρκαρε και αριστερά
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#511923
Zeus έγραψε:Για την παραμορφωση της καμερας..τι δειχνει η εμπρος καμερα

..και η πραγματικη αποσταση

:hmmm:

Είναι όντως δυσανάλογη η απεικόνιση...Θα το συνηθίσεις βεβαια,αλλά δεν είναι και ότι καλύτερο...
Να σε ρωτήσω το χρωμιωμένο trim στη πόρτα εκεί που ενωνεται με το παράθυρο είναι εντάξει στο δικό σου?Στου φίλου μου έφυγε ολόκληρο και δε ξανακουμπώνει...Πάει για αντιπροσωπεία
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#511990 Η κάμερα οπισθοπορειας δεν έχει κάποια ένδειξη που να δείχνει μέχρι που να πας;
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#512432
kostis20 έγραψε:Να σε ρωτήσω το χρωμιωμένο trim στη πόρτα εκεί που ενωνεται με το παράθυρο είναι εντάξει στο δικό σου?Στου φίλου μου έφυγε ολόκληρο και δε ξανακουμπώνει...Πάει για αντιπροσωπεία

Οχι, μια χαρα στη θεση του ειναι ακομα ευτυχως! :lol:

EDDIE_147 έγραψε:Η κάμερα οπισθοπορειας δεν έχει κάποια ένδειξη που να δείχνει μέχρι που να πας;

Η οπισθοπορειας εχει ενδειξεις και ακουστικες και εικονικες, ειτε οταν χρησιμοποιεις την πισω καμερα ειτε σε 360


Αν και υπαρχει ακομα πολυ φως στον ουρανο και δεν φαινεται πληρως το effect, εκανα ενα βιντεακι για τα adaptive φωτα να παρετε μια ιδεα..


Απο Κορωνη-Μεθωνη δεν πετυχα ουτε ενα προπορευομενο οχημα... :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#512543 Πολύ καλό αν δεν ενοχλούνται οι απέναντι. Σαν μείον που μπορώ να σκεφτώ είναι άσχετος προβολέας κακοτοποθετημένος σε σκοτεινό σημείο που θα σου μειώσει τη φωτεινότητα ή αντίστοιχα σταματημένος απέναντι με αναμμένα φώτα. Αλλά ακόμα και έτσι θα έχεις καλή φωτεινότητα στο υπόλοιπο οπτικό σου πεδίο.
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#512652 Σε μια περιπτωση εχει ενοχληθει καποιος απο τα φωτα μου, και ηταν προπορευομενο οχημα στην δεξια λωριδα της εθνικης (εγω αριστερα σε σημειο με 2 λωριδες) και δεν ειχα ανοιχτους τους προβολεις :dizzy:
Στην αυτοματη λειτουργια δε, παρατηρω οτι αντιδρα πολυ πιο νωρις απ οτι θα εσβηνα εγω τους προβολεις..
Σχετικα με τον φωτισμο στο δρομο, αν ειναι μικρης εντασης δεν αντιδρα καθολου. Σε κατοικημενες περιοχες και σε σημεια που υπαρχει εντονος φωτισμος, γυριζει αυτοματα στη μεσαια σκαλα.
Τελευταία επεξεργασία από Zeus και 30 Μάιος 2018, 12:03, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#512653 Πολύ καλή φάση! Μακάρι σύντομα το σύστημα αυτό να περάσει και σε οικονομικότερα μοντέλα!

Μου θυμίσε βέβαια το Grand Tour, που σχολίαζαν τον αυτόματο φωτισμό. Ότι εκεί που οδηγείς βλέπεις πινακίδα που λέει επικίνδυνη στροφή αριστερά. Και επειδή κάνει αντανάκλαση η πινακίδα, το σύστημα νομίζει πως είναι αντίθετα ερχόμενο αυτοκίνητο και χαμηλώνει τα φώτα. Οπότε δεν φτάνει που μπαίνεις σε επικίνδυνη στροφή έχεις και χαμηλωμένα φώτα πλέον :lol: