Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By Vagnar
#481269
Scotch έγραψε:Η άχρηστη πληροφορία της ημέρας: Σήμερα πέτυχα κι έναν γείτονα που παράγγειλε το T8. Έχει το rx400h και μου δήλωσε πως δεν ξαναπαίρνει lexus επειδή στα 380.000km του παρουσίασε ένα πρόβλημα που δεν μπορεί να του λύσει η αντιπροσωπεία (σβήνει μέχρι να ζεσταθεί, είπε). Είπε επίσης ότι προτίμησε το xc60 από το xc90 λόγω μεγέθους. Παραλαμβάνει τον Ιούλιο (το Τ8).


Ο γείτονας απογοητεύτηκε από τα Lexus γιατί χάλασε στις 400.000 km ;;; :dizzy:
Στα πόσα θα έλεγε ότι ήταν αξιόπιστο στο 1 εκατομμύριο; :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#481271 Έλα ντε... Ε, τα 'φαγε τα ψωμιά του, του είπα κι εγώ :lol:
Άβαταρ μέλους
By elteo
#481274
Vagnar έγραψε:
Scotch έγραψε:Η άχρηστη πληροφορία της ημέρας: Σήμερα πέτυχα κι έναν γείτονα που παράγγειλε το T8. Έχει το rx400h και μου δήλωσε πως δεν ξαναπαίρνει lexus επειδή στα 380.000km του παρουσίασε ένα πρόβλημα που δεν μπορεί να του λύσει η αντιπροσωπεία (σβήνει μέχρι να ζεσταθεί, είπε). Είπε επίσης ότι προτίμησε το xc60 από το xc90 λόγω μεγέθους. Παραλαμβάνει τον Ιούλιο (το Τ8).


Ο γείτονας απογοητεύτηκε από τα Lexus γιατί χάλασε στις 400.000 km ;;; :dizzy:
Στα πόσα θα έλεγε ότι ήταν αξιόπιστο στο 1 εκατομμύριο; :lipsealed:

Μάλλον το συγκρίνει με ντίζελ.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#481276 Μάλλον χαλάστηκε επειδή δεν βρίσκουν το πρόβλημα.


elteo έγραψε:Μάλλον το συγκρίνει με ντίζελ.


Θα είχε πολλαπλάσια προβλήματα αυτό.
Άβαταρ μέλους
By vagmag
#481282 Πάντως η Lexus οσο να ναι έχει μεγαλύτερη εμπειρία στα υβριδικά ...

Το άτιμο το xc60 πολύ όμορφο όμως !
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#481339
GTS έγραψε:Απο προμηθευτη ειναι το συστημα της Βολβο.

Όλων απο κάποιο προμηθευτή ειναι!
Άβαταρ μέλους
By GTS
#481340 Noμιζω οτι της Τογιοτα το εχουν σχεδιασει in house. Δεν πιστευω οτι ειναι το ιδιο πραγμα ασε που μιλαμε για εμπηρεια/τεχολογια που ειναι 20 χρονων νομιζω.

https://www.gkn.com/en/newsroom/news-re ... volvo-s90/
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#481344 Δεν ειναι plug in, δεν ειναι twin engined...τελειώνει η σύγκριση.
Και η βολβο in house το εχει εξελίξει...η μπαταρία είπαμε την προμηθεύει η LGChem και το μοτέρ μια γερμανική...ίδια που προμηθεύει και τα i της bmw..
Άβαταρ μέλους
By GTS
#481347 Δες το λινκ. Η δικη μου εντυπωση ολο το συστημα προμηθευεται το οποιο εχει εξελιχθει απο GKN. Το ιδιο βαζει και η BMW. Η ιδια προμηθευει και την τετρακινηση του φοκους RS και λεγεται οτι η ιδια θα παει και στην νεα Α45...
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#481349 Ξέρω πολύ καλά Άγη...μάλιστα το brief ήταν το ηλεκτρικό μοτέρ να ειναι compact και να μην ξεπερνάει σε μέγεθος το πίσω διαφορικό, ώστε να μην έχουν σημαντικές διαφοροποιήσεις με τα τετρακίνητα. Γι αυτό και ειναι single speed αντί για two speed όπως του i8..

Και η εταιρεία που κατασκευάζει το composite leaf spring ειναι γερμανική και μάλιστα βραβεύτηκε γι αυτη την καινοτομία. Αλλα και πάλι η Volvo το εξελίξε. Ετσι δουλεύει το πράγμα άλλωστε με όλους τους κατασκευαστές.
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#481350 Επίσης, τα προβλήματα του Τ8, τα περισσότερα τουλάχιστον, έχουν να κάνουν με το software που παντρεύει, κινητήρα, γεννήτρια, κιβώτιο, ηλεκτρικό μοτέρ...
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#481949
Vagnar έγραψε:
Scotch έγραψε:Η άχρηστη πληροφορία της ημέρας: Σήμερα πέτυχα κι έναν γείτονα που παράγγειλε το T8. Έχει το rx400h και μου δήλωσε πως δεν ξαναπαίρνει lexus επειδή στα 380.000km του παρουσίασε ένα πρόβλημα που δεν μπορεί να του λύσει η αντιπροσωπεία (σβήνει μέχρι να ζεσταθεί, είπε). Είπε επίσης ότι προτίμησε το xc60 από το xc90 λόγω μεγέθους. Παραλαμβάνει τον Ιούλιο (το Τ8).


Ο γείτονας απογοητεύτηκε από τα Lexus γιατί χάλασε στις 400.000 km ;;; :dizzy:
Στα πόσα θα έλεγε ότι ήταν αξιόπιστο στο 1 εκατομμύριο; :lipsealed:




Ντίμη θα λέτε και θα κλαίτε.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#481970 Amateur. Οι δικοι μας μερακληδες στα ταξι εχουν βαλει και υγραεριο για hyperοικονομια!!
Άβαταρ μέλους
By markvag
#481973 Εντάξει μωρέ... λογικό ο άλλος με το λέξους που χάλασε στα 400Κ χλμ να βρίζει...

Στο στρώσιμο ήταν... :lol: :lol: