Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By tonych
#621077 Καλησπερα καλη χρονια και καλως σας βρηκα παιδες.
ψαχνω για ενα επαγγελματικο diesel van γιατι το παλιο με προδωσε λιγο πριν τα χριστουγεννα (εκαψε φλατζα) ειναι και 18ετων βενζινη οποτε ηρθε η ωρα του...
Κοιταζω για τα εξης αμαξια:
Citroen Berlingo
Dacia Dokker
Fiat Doblo
Opel Combo
Peugeot Partner
Renault Kangoo
Volkswagen Caddy

-Με ενδιαφερει να εχει μικρη καταναλωση γιατι θα κανει καθημερινα 60-70χλμ
-Να εχει ησυχη οδηγηση,δεν ξερω πως να σας το εξηγησω.πχ μην ακουω το θορυβω απο τα λαστιχα μεσα στην καμπινα.να εχει καλη ηχομονωση στην καμπινα κατι τετοιο.
-Αξιοπιστιο (οσο γινεται)
-Γυρω στα 6.000-7.000ευρω

:help:
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#621088 Καλωσηρθες!
Ηχομόνωση επιβατικού σε αυτά τα αυτοκίνητα μη ζητάς. Σε όλες τις επιλογές σου είναι κατώτερες έως και ανύπαρκτες. Με γυμνές λαμαρίνες σε πολλά σημεία τους έχεις να κάνεις.
Λογικά ψάχνεις μτχ, οπότε Kangoo 1,5d από μένα στο θέμα αξιοπιστίας.
Άβαταρ μέλους
By vasilis
#621100 Ένα combo με 140.000χλμ που κυκλοφορώ είναι αρκετά καλό. 1.6 diesel, μοντέλο 2016 νομίζω. Κατανάλωση κοντά 6.5 σε μικτές συνθήκες αλλά πολύ δύσκολα θα δεις κάτω από 6. Ηχομόνωση πολύ καλή για την κατηγορία του, αλλά προερχόμουν από kangoo mk1 χωρίς διαχωριστικό από την καρότσα. Φωτιά δεν βάζει στον δρόμο, αλλά κανεις άνετο και ασφαλές ταξίδι. Στο 6μηνο που το εχω δεν έχει βγάλει κάτι
Άβαταρ μέλους
By tonych
#621123
cosneo έγραψε:Καλωσηρθες!
Ηχομόνωση επιβατικού σε αυτά τα αυτοκίνητα μη ζητάς. Σε όλες τις επιλογές σου είναι κατώτερες έως και ανύπαρκτες. Με γυμνές λαμαρίνες σε πολλά σημεία τους έχεις να κάνεις.
Λογικά ψάχνεις μτχ, οπότε Kangoo 1,5d από μένα στο θέμα αξιοπιστίας.

να προσθεσω οτι θα μπει οπωσδηποτε διαχωριστικο καροτσας,στο παλιο (kangoo 1) οταν το πηρα δεν ειχε και επαθα σοκ απο τον θορυβω,μολις εβαλα διαχωριστικο βελτιωθηκε η καατασταση αρκετα.εχω ακουσει τα καλυτερα για τα 1,5d μοτερ της ρενο.

vasilis έγραψε:Ένα combo με 140.000χλμ που κυκλοφορώ είναι αρκετά καλό. 1.6 diesel, μοντέλο 2016 νομίζω. Κατανάλωση κοντά 6.5 σε μικτές συνθήκες αλλά πολύ δύσκολα θα δεις κάτω από 6. Ηχομόνωση πολύ καλή για την κατηγορία του, αλλά προερχόμουν από kangoo mk1 χωρίς διαχωριστικό από την καρότσα. Φωτιά δεν βάζει στον δρόμο, αλλά κανεις άνετο και ασφαλές ταξίδι. Στο 6μηνο που το εχω δεν έχει βγάλει κάτι

εθνικη θα ειναι τα πιο πολλα οποτε να υπολογιζω στα 6.

Dimsabas έγραψε:Αν σε βολεύουν τα πρατήρια φυσικού αερίου, Doblo και Opel βγαίνουν σε τέτοια έκδοση.

εδω Χανια που ειμαι δεν εχουν μτχ με αεριο.
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#621126 Καλά, έχουν στην Αθήνα, δεν είναι αυτό το πρόβλημα αλλά ότι δεν έχετε πρατήριο φυσικού αερίου σε όλο το νησί. Πας καρφί για πετρέλαιο.
Άβαταρ μέλους
By tonych
#621182 δεν ειχα προσεξει πως δεν εχει πρατηρια στον νησι :lol:
παιδες οτι εμπειρια εχετε απο τετοια οχηματα δωστε τα φωτα σας. :help:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#621210 Φαντάζομαι τα χρηστικά θέματα τα γνωρίζεις. Τι μέγεθος και ωφέλιμο σου χρειάζεται, αν θα φορτώνεις παλέτα με περονοφόρο, αν χρειάζεσαι πλαϊνή πόρτα κλπ. Αν όχι, ξεκινάς από αυτά και έτσι διαλέγεις όχημα.

Από άποψη σασί, κινητήρα κλπ, τα περισσότερα σύγχρονα είναι καλά. Αν μιλάμε για μεταχειρισμένο, αυτό που μετράει περισσότερο είναι η κατάσταση του οχήματος, όχι τόσο το ίδιο το μοντέλο.
Άβαταρ μέλους
By tonych
#621216 Ναι τα γνωριζω,απο βαρος/μεγεθος μονο για εργαλεια θα ειναι οποτε ειμαι υπερενταξει.τα μονο που ηθελα να εχει ειναι 2 πλαινες και στης πισω πορτες τζαμια.
οσο για την κατασταση φιλε ειναι μεγαλος πονοκεφαλος το θεμα..
απο ιδιωτες λιγα πραγματα σε αγγελιες και αυτα σε μετρια προς κακη κατασταση
η μαντραδες νομιζουν πως ο κοσμος ειναι εντελος μ@λ@κ@ς,γυρισμενα χλμ οσο δεν παει.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#621234 Γενικά, το θέμα μεταχειρισμένο επαγγελματικό πονάει πολύ... Στην προηγούμενη δουλειά μου είχαμε πάρει ένα ford που αποδείχθηκε πως στο κοντέρ έγραφε λιγότερα από το 1/5 των πραγματικών χλμ... :lol:

Μήπως να εξέταζες το ενδεχόμενο του leasing;; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#621236 Ένα Ford Transit Connect που οδηγούσα στην προηγούμενη δουλειά μου μου είχε κάνει εντύπωση για την άνεση του για τέτοιας κατηγορίας αυτοκίνητο.

Βλέπω έχει αρκετά στην τιμή που ψάχνεις.

< >
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#621244 Επαγγελματικό συμφέρει να φέρεις και από έξω. Νομίζω έχουν χαμηλότερους δασμούς και ξέρεις σίγουρα τι παίρνεις. Βρίσκεις ένα 5ετιας με 180.000χλμ και ξέρεις τουλάχιστον ότι τόσα έχει. Στην Ελλάδα δεν αξίζει να κοιτάξεις σε μάντρες ενώ από την άλλη είναι πολύ λίγα αγορασμένα καινούργια από Ελλάδα. Τα υπόλοιπα είναι leasing.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#621249 Από εξωτερικό είναι μεγάλο ρίσκο, θα σου έρθει με το 1/5 των χλμ, όπως έγραψε παραπάνω ο markvag. Η καλύτερη λύση είναι από γνωστό που το είχε από καινούριο.

Από ότι κατάλαβα δεν υπάρχει ιδιαίτερη απαίτηση για βάρος/όγκο/φόρτωση (εγώ για παράδειγμα όταν αγόραζα φορτηγάκια έψαχνα για φόρτο 800 κιλών, ευρωπαλέτας με κλάρκ, και συγκεκριμένο ύψος και φυσικά πλάγιο άνοιγμα πίσω θυρών, οπότε συνήθως πήγαινα σε pick-up), άρα ίσως είναι καλύτερο να κοιτάξει κάτι σε καινούριο και μικρό. Το παρακάτω φαίνεται εξαιρετικό: https://www.dacia.gr/cars/dokkervan/SpecEquip.html
Άβαταρ μέλους
By tonych
#621262 πως λειτουργη το leasing παιδες?δεν εχω ασχοληθει ποτε.
απο εξωτερικο δεν εχω το χρονο να ασχοληθω για να φερω οχημα.
το dacia οντως το πιο οικονομικο καινουργιο,πολυ ωραιο αλλα παει στα δυπλα χρηματα απο αυτα που διαθετω..
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#621275 Το leasing είναι ουσιαστικά ενοικίαση του αυτοκινήτου. Αντί να το αγοράζεις, ουσιαστικά το νοικιάζεις για συγκεκριμένο διάστημα και χιλιόμετρα.
Δεν σου πάει φθηνότερα, αλλά δεν δίνεις χρήματα μπροστά και υπάρχουν και φορολογικά πλεονεκτήματα υπό προϋποθέσεις. Επίσης, μπορείς να έχεις και αυτοκίνητο αντικατάστασης, ώστε να μην μείνεις από αυτοκίνητο αν χαλάσει πχ.
Diesel μεταχειρισμένο, εγώ μόνον από εξωτερικό θα αγόραζα για επαγγελματικό, και πάλι με φόβο. Τα μοτέρ τα σημερινά είναι πιο ευαίσθητα και θα τα φοβόμουν για σοβαρές και ακριβές ζημιές. Μια τρέλα να σου βγάλει, φτάνεις τα λεφτά του Dacia, που είναι εξαιρετικό για τα λεφτά του και με καλή εγγύηση.
Δες μήπως μπορείς να το φτάσεις με ένα δάνειο.