Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#471621
mousatos έγραψε:http://www.lancerregister.com/showthread.php?t=61489&highlight=motul

Ναι το διάβασα. Το είδα ότι μου απάντησε.

Εντάξει, αυτό που λέγαμε όμως θα βάλω 30αρι όπως λέει ο κατασκευαστής.

Θα δοκιμάσω και το 300v στην επόμενη αλλαγή.

< >
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#471914
sknipper έγραψε:Τελικά θερμοκρασία λαδιού έχεις καταφέρει να δεις; Πόσο φτάνεις;

Όχι δεν έχω καταφέρει.

Νερού φτάνει 85-87 στη πίεση, μέχρι 80 σε νορμάλ συνθήκες.

< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#471920 για ψαξε εαν η οθονη που εχεις βαλει εαν βαλεις αισθητηρες θερμοκρασιας λαδιου/καυσαεριων θα μπορει να στα δειξει.
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#471954
Nikos! έγραψε:
Cosmonaut21 έγραψε:Επειδή τα έχει με αλφαβητική σειρά,στη λίστα με τους δείκτες που μπορείς να προσθέσεις ψάξε στο E -> Engine Oil Temperature.

Κατέβασα το torque scan που δείχνει όλα τα δεδομένα που βγάζει η obdii, εκεί βρήκα και τη θερμοκρασία σασμάν, αν και δεν είμαι τόσο σίγουρος ότι τελικά είναι σωστή. Θα το ψάξω. Θερμοκρασία λαδιού δε βγάζει καθόλου. :(

Επίσης κατέβασα και το Android auto αλλά ακόμα δεν έχω ασχοληθεί να το ψάξω.


< >

Nikos! έγραψε:
JasonLouk έγραψε:Nikos έχεις περάσει το plugin για Mitsubishi?

https://play.google.com/store/apps/deta ... ugin_TQPro

Settings-->Plugins - - - >Get more Plugins

Με τα ανάλογα Plugins ανα μάρκα βγάζει παραπάνω αισθητήρες απο το απλο scan ;)

< >

Ωωωω, πάω στο εβο τώρα.

Χαχα

< >

dimviii έγραψε:για ψαξε εαν η οθονη που εχεις βαλει εαν βαλεις αισθητηρες θερμοκρασιας λαδιου/καυσαεριων θα μπορει να στα δειξει.

REALZEUS έγραψε:Μέσω Torque στο κινητό από την OBD?


Για ενα καλύτερο 2018
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#471972 Ναι δηλώνω άσχετος σε αυτά, αλλά είχα την εντύπωση ότι έψαχνε μέσω του συστήματος Android που έβαλε που δεν ξέρω από παίρνει τα δεδομένα του.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#471975
JasonLouk έγραψε:Για ενα καλύτερο 2018


Ιάσωνα το έψαξα αρκετά το MUT και στα δεδομένα που έχει διαθέσιμα η θερμοκρασία λαδιού δεν είναι μέσα, μόνο θερμοκρασία του SST, την οποία με κάποιο τρόπο μάλλον κατάφερα να τη δω στο TorqueScan γιατί εμφανίζεται με διαφορετικό χρώμα (μπλε όπως θα δεις), όμως δε πρέπει να είναι σωστή για τον λόγο που περιγράφω στο βίντεο.

REALZEUS έγραψε:Μέσω Torque στο κινητό από την OBD?


Δια, δες το παραπάνω βίντεο που έβαλα στο λινκ από εδώ που ξεκινάω να μιλάω για το torque και θα καταλάβεις πως λειτουργεί. Το Torque το τρέχω στο Android Unit και τα δεδομένα τα παίρνει με ΒΤ από την OBD.

dimviii έγραψε:για ψαξε εαν η οθονη που εχεις βαλει εαν βαλεις αισθητηρες θερμοκρασιας λαδιου/καυσαεριων θα μπορει να στα δειξει.


Δημήτρη δε βγάζει καθόλου η OBD τέτοια δεδομένα γιατί όταν κοιτάς τις τιμές είναι με τιμή "no data received" οπότε δε στέλνει δυστυχώς η OBD θερμοκρασία λαδιού. Ίσως δεν έχει αισθητήρα τέτοιο. :hmmm:

Δες το εδώ.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#471981 Αισθητήρα το πιο πιθανό είναι να έχει, απλά η ECM δεν την πετάει σε ID συμβατό με το OBD. Το ίδιο κάνει και το 307 και τι 308 μου, η πληροφορία υπάρχει κανονικά.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#471983
drdino έγραψε:Αισθητήρα το πιο πιθανό είναι να έχει, απλά η ECM δεν την πετάει σε ID συμβατό με το OBD. Το ίδιο κάνει και το 307 και τι 308 μου, η πληροφορία υπάρχει κανονικά.


Ναι, κάτι τέτοιο πρέπει να παίζει, κρίμα.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#471987 Τα διαφορετικά modes του TC-SST και η επίδρασή τους στην απόκριση γκαζιού:

Εικόνα

Και οι σχέσεις του σασμάν, Busso για τη συζήτησή μας:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By drdino
#471988
krom έγραψε:6ο ποστ
http://www.lancerregister.com/showthread.php?t=435059
Never trust what you read on the internets
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#471994 Στο torque λέει ότι η θερμοκρασία κιβωτίου αφορά συγκεκριμένα οχήματα νομίζω της Ford κλπ, δεν είναι γενικού ενδιαφέροντος.

Ακόμα κι αν η πίεση λαδιού είναι απλά συνδεμένη στο λαμπάκι θα περίμενα η θερμοκρασία λαδιού να υπάρχει κάπου στο σύστημα και να επηρεάζει τον εγκέφαλο κσι τις επιλογές του. Αν δεν έχει τότε ίσως αξίζει να βάλεις (το αν θα είναι ξεχωριστό όργανο ή θα καταφέρεις να το βλέπεις στο καντράν ή στην οθόνη σου είναι άλλη ιστορία, πιθανόν μεγάλη). Τη θερμοκρασία λαδιού θα τη θεωρούσα τη σημαντικότερη πληροφόρηση στο θέμα λίπανσης άρα και ζωής του κινητήρα και επιλογής ιξώδους.
Τίποτα κρυφά μενού έχει; (στη BMW πχ έχουν ωραία κρυφά μενού με πολλή πληροφόρηση).
Για να σε μπριζώσω αναφέρω ότι το 206 Quiksilver 1400 κυβικών και 75 καθαρόαιμων αλόγων που είχε η αδελφή μου είχε παρακαλώ μαμά ένδειξη θερμοκρασίας λαδιού.... έτσι κάνουν τα σπορ οχήματα.... Peugeot 206 75 αλόγων, όχι μησουσβήσει και έβο κλπ... :lol:

https://www.rallysportdirect.com/part/g ... ck-adapter
Δεν ξέρω αν κάνει για το δικό σου αλλά μπαίνει λέει μεταξύ φίλτρου λαδιού και κινητήρα και έχει εξόδους διάφορες για να συνδέσεις ό,τι αισθητήρα λαδιού επιθυμείς.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#472010
sknipper έγραψε:Στο torque λέει ότι η θερμοκρασία κιβωτίου αφορά συγκεκριμένα οχήματα νομίζω της Ford κλπ, δεν είναι γενικού ενδιαφέροντος.


Το θέμα όμως είναι ότι βγάζει δεδομένα, δείχνει θερμοκρασία δεν αναφέρει "no data received" όπως στη θερμοκρασία λαδιού.

Απλά αυτό που λέω είναι ότι προφανώς είναι λάθος γιατί όσο κάθομαι, πριν ξεκινήσω έχουν ανεβάσει τα νερά πχ 61 βαθμούς (ακριβώς) και το ίδιο γράφει και για τη θερμοκρασία του κιβωτίου.

Οπότε πιθανόν να είναι λάθος. :hmmm:

Ακόμα κι αν η πίεση λαδιού είναι απλά συνδεμένη στο λαμπάκι θα περίμενα η θερμοκρασία λαδιού να υπάρχει κάπου στο σύστημα και να επηρεάζει τον εγκέφαλο κσι τις επιλογές του. Αν δεν έχει τότε ίσως αξίζει να βάλεις (το αν θα είναι ξεχωριστό όργανο ή θα καταφέρεις να το βλέπεις στο καντράν ή στην οθόνη σου είναι άλλη ιστορία, πιθανόν μεγάλη). Τη θερμοκρασία λαδιού θα τη θεωρούσα τη σημαντικότερη πληροφόρηση στο θέμα λίπανσης άρα και ζωής του κινητήρα και επιλογής ιξώδους.
Τίποτα κρυφά μενού έχει; (στη BMW πχ έχουν ωραία κρυφά μενού με πολλή πληροφόρηση).
Για να σε μπριζώσω αναφέρω ότι το 206 Quiksilver 1400 κυβικών και 75 καθαρόαιμων αλόγων που είχε η αδελφή μου είχε παρακαλώ μαμά ένδειξη θερμοκρασίας λαδιού.... έτσι κάνουν τα σπορ οχήματα.... Peugeot 206 75 αλόγων, όχι μησουσβήσει και έβο κλπ... :lol:

https://www.rallysportdirect.com/part/g ... ck-adapter
Δεν ξέρω αν κάνει για το δικό σου αλλά μπαίνει λέει μεταξύ φίλτρου λαδιού και κινητήρα και έχει εξόδους διάφορες για να συνδέσεις ό,τι αισθητήρα λαδιού επιθυμείς.


Δεν έχει κρυφό μενού, όχι. Εντάξει και στη BMW θερμοκρασία λαδιού δεν έβλεπες ποτέ στο κρυφό μενού. Μόνο θερμοκρασία νερού.

Θερμοκρασία λαδιού έχει μέχρι και το οκτάβια στο μενού του κανονικά μετά τη ταχύτητα. Είναι ζμπορ. :shifty: