Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#476537
morpheus έγραψε:Και εγώ θέλω καιρό τώρα να ανοίξω με stock Evo άλλα άντε να βρείς τέτοιο... :ninja:

Ωραίος ο Νίκος.
Όπως και να το κάνεις, ναι θα μπορούσε να το πάρει έτοιμο, άλλα είναι άλλη η απόλαυση να το φτιάχνεις μόνος σου και προσθέτει πολύ στην εμπειρία κτήσης τέτοιων αυτοκινήτων. :metalo:

Η αλήθεια είναι ότι είχα δύο απαραβατους κανόνες:
1. Σχετικά λίγα χιλιόμετρα
2. Bone stock

Το δεύτερο γιατί ήθελα να το κρατήσω έτσι (σσ καλύτερη μεταπώληση στο μέλλον), άσχετα αν στη πορεία είπα να βάλω 1-2 πραγματάκια (Android HU, ohlins excluded). Το πρώτο είναι αυτονόητο όπως και αυτονόητη είναι η κατάσταση (σωστή συντήρηση, ατρακαριστο κλπ)

Ε στη πορεία άλλαξα γνώμη.

Πάντως τώρα αν εξαιρέσεις την ανάρτηση είμαι τελείως στοκ μέχρι να έρθει το φίλτρο, οπότε ανοίγουμε οπότε θέλεις. Εδώ είμαστε. :)

Το stage 1 θα γίνει εκεί μαζί με το αρνί το Πάσχα.

Οπότε έχεις λίγο χρόνο ακόμα.

Έρχεται ποστ-εντυπώσεων της ανάρτησης μετά τη Πεντέλη.

< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#476539
morpheus έγραψε:Όπως και να το κάνεις, ναι θα μπορούσε να το πάρει έτοιμο, άλλα είναι άλλη η απόλαυση να το φτιάχνεις μόνος σου και προσθέτει πολύ στην εμπειρία κτήσης τέτοιων αυτοκινήτων. :metalo:


δεν εχεις αδικο,προσθετει εμπειριες και γνωση να το φτιαχνεις μονος σου,ΑΛΛΑ εχει και κατι ''λουμπες'' που αμα πεσεις μεσα,δεν βγαινεις ευκολα και αναιμακτα.Δεν μπορεις να φανταστεις ποσοι εχουν χρυσοπληρωσει αχρηστα πραγματα,ή οχι σωστα αν θελεις,εχουν ζημιες απο λαθες επιλογες προγραμματιστων κλπ.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#476545
dimviii έγραψε:
morpheus έγραψε:Όπως και να το κάνεις, ναι θα μπορούσε να το πάρει έτοιμο, άλλα είναι άλλη η απόλαυση να το φτιάχνεις μόνος σου και προσθέτει πολύ στην εμπειρία κτήσης τέτοιων αυτοκινήτων. :metalo:


δεν εχεις αδικο,προσθετει εμπειριες και γνωση να το φτιαχνεις μονος σου,ΑΛΛΑ εχει και κατι ''λουμπες'' που αμα πεσεις μεσα,δεν βγαινεις ευκολα και αναιμακτα.Δεν μπορεις να φανταστεις ποσοι εχουν χρυσοπληρωσει αχρηστα πραγματα,ή οχι σωστα αν θελεις,εχουν ζημιες απο λαθες επιλογες προγραμματιστων κλπ.

Αυτό.-

Θελει προσοχή, υπομονή, ανοιχτά αυτιά και καθοδήγηση. :iconcool:

< >
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#476559 Σήμερα έκανα τη πρώτη γρήγορη βόλτα με τη νέα ανάρτηση και η αλήθεια είναι ότι ξεκίνησα να πάω να πλύνω το αυτοκίνητο και βρέθηκα να κάνω βόλτα στη Πεντέλη με τον Αγη. Τραβάτε με κι ας κλαίω φάση.

Έκανα μια βόλτα πανω-κατω αλλά ήταν αρκετή για να δω κάποια πράγματα σε σχέση με την εργοστασιακή.

Πρώτα απ'ολα όμως η κύλιση έχει γίνει πιο πολιτισμένη. Είναι το πρώτο πράγμα που παρατηρείς. Δε κοπανάει, δε χτυπάει, αποσβαινει τις μικροανωμαλιες παραμένει σκληρό προφανώς αλλά έχει μεταμορφωθεί το καθημερινό ride quality.

Στο βουνό τώρα, το πρώτο που παρατήρησα είναι ότι για κάποιο λόγο τα λάστιχα ζεσταίνονται πιο γρήγορα, ίσως γιατί τα φορτίζει διαφορετικά.

Το δεύτερο πράγμα που παρατήρησα είναι ότι το turn in έχει αγγίξει τη τελειότητα. Μηδενική υποστροφη, ισορροπία πίσω, καμία κλίση/πλεύση, γκάζι και εκεί που πάνω στη πίεση μπορεί να χαζογλιστραγε στην έξοδο τώρα μένει απίστευτα composed. Δίνει τόνους εμπιστοσύνης.

Ο Αγης το είδε νομίζω και τα λάστιχα στριγγλιξαν μόνο λίγο σε ένα σημείο.

Ψάξιμο θέλει λίγο το πίσω γιατί στις εγκάρσιες δε μου αρέσει, θέλουν κι άλλο μαλάκωμα οι πίσω.

Overall, αναρτησαρα. Άξιζε το κάθε pence. :inlove:

< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#476913 Εγώ να πω ένα μπράβο πάντως στον Nikos! που παρόλο που οδηγεί τρελό εργαλείο, δεν κάνει ταρζανιές, και πουθενά δεν πλησιάζει καν το όριο, μην βάζοντας σε κίνδυνο και τους υπόλοιπους οδηγούς.
Και δεν το λέω μόνον γι' αυτό το βίντεο, αλλά και για τα υπόλοιπα, που σε εκείνα ήταν ακόμη πιο προσεκτικός.
Παρόλο που θα μπορούσε να πάει πολύ πιο γρήγορα βάζοντας σε χρήση όλα αυτά που έμαθε από το καρτ τόσο καιρό, δεν το κάνει και αυτό δείχνει πως σέβεται τον εαυτό του και τους υπόλοιπους οδηγούς.
Μακάρι να οδηγούσαν όλοι έτσι, πολύ κάτω από τα όρια του αυτοκινήτου τους, θα ήμασταν όλοι πιο ασφαλείς.
:s_thumbsup
Ντρέπομαι που το λέω, εγώ δεν του μοιάζω καθόλου: ούτε τις αντίστοιχες γνώσεις έχω, αφού σε αγωνιστικό καρτ δεν έχω μπει ποτέ, ούτε προσέχω τόσο.
:s_cry :tomato:
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#476919
Anonymous Founder έγραψε:Εγώ να πω ένα μπράβο πάντως στον Nikos! που παρόλο που οδηγεί τρελό εργαλείο, δεν κάνει ταρζανιές, και πουθενά δεν πλησιάζει καν το όριο, μην βάζοντας σε κίνδυνο και τους υπόλοιπους οδηγούς.
Και δεν το λέω μόνον γι' αυτό το βίντεο, αλλά και για τα υπόλοιπα, που σε εκείνα ήταν ακόμη πιο προσεκτικός.
Παρόλο που θα μπορούσε να πάει πολύ πιο γρήγορα βάζοντας σε χρήση όλα αυτά που έμαθε από το καρτ τόσο καιρό, δεν το κάνει και αυτό δείχνει πως σέβεται τον εαυτό του και τους υπόλοιπους οδηγούς.
Μακάρι να οδηγούσαν όλοι έτσι, πολύ κάτω από τα όρια του αυτοκινήτου τους, θα ήμασταν όλοι πιο ασφαλείς.
:s_thumbsup
Ντρέπομαι που το λέω, εγώ δεν του μοιάζω καθόλου: ούτε τις αντίστοιχες γνώσεις έχω, αφού σε αγωνιστικό καρτ δεν έχω μπει ποτέ, ούτε προσέχω τόσο.
:s_cry :tomato:


:)

Ευχαριστώ. Το εκτιμώ.

Έχουμε και δυο κορίτσια στο σπίτι, . μου. Αλίμονο. :inlove:

Το καρτ σου μαθαίνει τέσσερα βασικά πράγματα. Σεβασμό, έλεγχο, αξιοποίηση στο feedback που παίρνεις από το όχημα και αντανακλαστικά. Είναι το καλύτερο σεμινάριο οδήγησης που έχω κάνει τα τελευταία χρόνια που ασχολούμαι με αυτό και φαίνεται να το αξιοποιώ τώρα στο έπακρο γιατί χαίρομαι το έβο όσο δε θα μπορούσα στο παρελθόν. Μαθαίνεις να μη κάνεις ταρζανιές (γιατί χάνεις χρόνο και καταστρέφεις εξοπλισμό/καρτ/λάστιχα).

Και ναι έχει κι άλλο και στο βγάζει το σασί, το βλέπεις...σου μιλάει...αλλά δεν έχει νόημα.

Σε πίστα θα πυροβολήσουμε νομίζω. Αν βάλω και σέμι πάνω μετά το ΦΠΕ, αντίο ζωή... :metalo:

Αλλά όλα μαθαίνονται αν έχεις όρεξη και χρόνο. Μπορώ να σου μάθω, αγαπητέ. :) :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#476976
GTS έγραψε:Kαι το βιντεο απο την βολτα επιτελους ανεβηκε

https://www.youtube.com/watch?v=JINFzg0ZnFU


1,2 bar
Εικόνα :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#476991 1.8bar σήκωνε το Leon μκ1 20VT4 φίλου μου με πρώτο στάδιο REVO1.
1.8 βασικά με τα κρύα. Το καλοκαίρι με ζέστες πήγαινε 1.5-1.6.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#476995
Nikos! έγραψε:
dimviii έγραψε:
GTS έγραψε:Kαι το βιντεο απο την βολτα επιτελους ανεβηκε

https://www.youtube.com/watch?v=JINFzg0ZnFU


1,2 bar
Εικόνα :thumbsdown:

Θα πάμε 1,5-1,8?

< >


ναι καπου εκει,.Στα μανιουαλ καβατζαρουν τα 2 μπαρ.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#477009 Υπάρχει πάντως και η περίπτωση η obd να μη δίνει πάνω από 1,2. Κάτι τέτοιο μου έλεγε ο Γιώργος.

Αλλά θα το δούμε στο evoscan όταν προγραμματίσουμε.

< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#477014 δεν ειναι ολα τα αυτοκινητα ιδια,παιζουν ρολο και το ποσο σωστα ειναι τα περιφερειακα τους,η κατασταση του μοτερ,του σσ/τ κλπ
Οταν προγραμματισετε θα τα δει ο Γιωργος.

εαν παραγγειλεις τιποτα απο ross sport,ή βαλτο στο προγραμμα καποια στιγμη, και αυτο στο παρακατω λινκ.Το κατεβασε μιση τιμη(exhaust cam sensor heat shield)

https://www.rosssport.com/Catalogue/EVO ... AT-SHIELDS