Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By viyor
#439834 Γειά σας παιδιά,
είμαι νέος στο φορουμ. Ψάχνω να αγοράσω ενα μεταχειρισμένο μέχρι 6500 ευρώ μέχρι 1800 κυβικά και μεχρι 100.000 χλμ.
Κυρίως κοιτάζω fabia tsi(2010-),opel corsa(2008-), swift sport, mx5 (2006-), fiesta (2009-). Θέλω να έχει λιγο νεύρο ο κινητήρας μιας και ειμαι νεο παιδι γι'αυτο και κλίνω προς το fabia λογω επιδόσεων συν οτι βρίσκεις μοντελο του 2011 στο ποσο που ψαχνω.
Εχετε αποψη για την αξιοπιστια των παραπανω ειδικά του fabia και αν τα service του ειναι οικονομικα?

Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
By JBT
#439870 Ενώ ο tsi έχει μεγάλη σχέση με την αξιοπιστία :yahoo: :vava:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#439905
viyor έγραψε:Γειά σας παιδιά,
είμαι νέος στο φορουμ. Ψάχνω να αγοράσω ενα μεταχειρισμένο μέχρι 6500 ευρώ μέχρι 1800 κυβικά και μεχρι 100.000 χλμ.
Κυρίως κοιτάζω fabia tsi(2010-),opel corsa(2008-), swift sport, mx5 (2006-), fiesta (2009-). Θέλω να έχει λιγο νεύρο ο κινητήρας μιας και ειμαι νεο παιδι γι'αυτο και κλίνω προς το fabia λογω επιδόσεων συν οτι βρίσκεις μοντελο του 2011 στο ποσο που ψαχνω.
Εχετε αποψη για την αξιοπιστια των παραπανω ειδικά του fabia και αν τα service του ειναι οικονομικα?

Ευχαριστώ


Νέο παιδί + fabia = δεν γίνεται. :iconcool:

Επίσης, όπως ανέφερε και ο από πάν', tsi + αξιοπιστία δεν τα πάνε καλά...

Το Corsa οδηγικά πρέπει να είναι λίγο πιο βαρετό από το να ακολουθείς νεκροφόρα, αν και λογικά πρέπει να είναι αξιόπιστο. Αλλά νεύρο είναι το μόνο πράγμα που δεν έχει... :lol:

Το Swift, είχε κάτι θεματάκια με το κιβώτιο... :hmmm: Οδηγικά πρέπει να είναι ενδιαφέρον το sport βέβαια...

Για εμένα, κοίτα το καλύτερο fiesta που θα βρεις. Απ' όσο ξέρω γενικά αξιόπιστα αμάξια, κάτι προβλήματα σκουριάς που είχε η προ-προηγούμενη γενιά έχουν λυθεί, φθηνή και εύκολη συντήρηση, ενδιαφέρον στην οδήγηση.

Αν δεν έχεις ανάγκη για χώρους βέβαια, φυσικά και παίρνεις ΜΧ-5, δεν το συζητάμε. :rtfm: :inlove: :inlove:
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#439951 Αν ΔΕΝ κάνεις την υπέρβαση και πάρεις MX-5,
Swift Sport από μένα.
Νεανικό σχήμα (τσεκ)
125 άλογα και λίγα κιλά (προσοχή στο σανό μόνο :lol: ) τσεκ
Το τιμόνι έχει ωραία αίσθηση (κρίνοντας από το 1.3 που είχα και σε σχέση με το κορσα και το φαμπια)

Εσωτερικά είναι για κλάματα πάντως, πολύ μαυρίλα το ταμπλώ αλλά αν το συνηθίσεις είναι ΟΚ
Το φιεστα έχει πιο πολλούς χώρους αλλά δεν θα το πάρεις και σε καμία μετακόμιση
Άβαταρ μέλους
By xenos
#439963 nc σε τέτοια χρήματα είναι λίγο ρίσκο. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#439967 https://www.car.gr/classifieds/cars/photos/10808307/

Aρκετα ανομοιομορφες οι επιλογες σου οφειλω να πω. Μαλλον πρεπει να το επεξεργαστεις καλυτερα ως προς το τι θελεις απο το αυτοκινητο που θα παρεις.
Άβαταρ μέλους
By viyor
#440127 Ολα σκαρτα μου τα βγαλατε εκτος του φιεστα. :lol: To mx5 βρισκεται στη λιστα γιατι αμα δεν το παρω τωρα ποτε θα το παρω(?) με φοβιζει ομως η κουκουλα μιας και δεν εχω γκαραζ. Στην οικογενεια υπαρχει το φιεστα 1.0L ecoboost( σε αλλη πολη) οποτε οταν οδηγησα το 1.4 2009 μοντελο μου φανηκε τραγικο. Το corsa φανταζομαι δεν ειναι κατι ιδιαιτερο στο δρομο αλλα το βρισκεις σε πολυ καλη τιμη <5500 ευρω και μου αρεσει εσωτερικα γι'αυτο και ειναι στη λιστα. Το swift sport ειναι σβελτο αλλα φοβαμαι μη το χει σκισει ο προηγουμενος ακομα και αν εχει σχετικα λιγα χιλιομετρα.Για τη fabia επειδη βλεπω κυκλοφορει αρκετα οπως και το polo μου φαινεται περιεργο να ειναι τοσο αναξιοπιστο και να το αγοραζουν τοσοι πολλοι.Και με βαση κυβισμο επιδοσεις ειναι το πιο αποδοτικο και οικονομικο. Μου περασε και απ'το μυαλο η bmw 116ι μοντελο 2007 επειδη μου λενε οτι ειναι φοβερη στο δρομο αλλα γνωστοι μου που την εχουν τους εχει βγαλει ζημιες.Δεν ξερω παιδια.. αν υπαρχει κανενας μηχανικος εδω μεσα ή ιδιοκτητες των παραπανω θα βοηθουσε πολυ. Χιλιομετρα κανω ελαχιστα γυρω στα 5000 το χρονο και δεν με νοιαζουν ιδιαιτερα οι χωροι.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#440142
viyor έγραψε:Για τη fabia επειδη βλεπω κυκλοφορει αρκετα οπως και το polo μου φαινεται περιεργο να ειναι τοσο αναξιοπιστο και να το αγοραζουν τοσοι πολλοι.


Κάνε μια αναζήτηση στον γούγλη "καδενα tsi" και έλα να τα ξαναπούμε... :innocent: :lol:

Το fiesta 1,4 προφανώς και είναι αρκετά πιο αργό από το έκοπουστ.

Η 116 επίσης είναι ψιλοαργή, αλλά αν δεν πάρεις το μοτέρ με άμεσο ψεκασμό δεν νομίζω να έχει ιδιαίτερα θέματα... :hmmm:

Παίζει και ΜΧ-5 με σκληρή οροφή... :whistlink: :innocent: τιμές δεν ξέρω βέβαια...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#440161 Υπάρχει και άλλη λύση, θα το βάζω εγώ στην πιλοτή μου και από πίσω το δικό μου, μη του το κλέψουν... Απλά να μου αφήσεις τα κλειδιά φίλε, μη τυχόν και χρειαστεί να το μετακινήσω κανένα βράδυ... :innocent: :lol: :lol:

Μ' ευχαριστείς από κοντά! :s_thumbsup :innocent: :lol: