Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#551054
Anonymous Founder έγραψε:Μόνον 2 χρόνια δίνει κανονικά δηλαδή; :help:
To site λέει για επέκταση στα 4. Ο πωλητής μου είπε ότι αυτό γίνεται μέσω ενός προγράμματος χρηματοδότησης της vw Bank. Θα μου απαντήσει στο td αν γίνεται και χωρίς
Anonymous Founder έγραψε:Το πλαίσιο δεν είναι πιο φαρδύ, το εμπρός μετατρόχιο είναι φαρδύτερο που μπορεί να προκύπτει και από τις ζάντες ξέρω-γω...
:ninja:
Αναρωτιέμαι αν τα εμπρός ψαλίδια είναι διαφορετικά... :ninja:

Όσο για αυτή την ενίσχυση, θα μου έκανε εντύπωση να μην την έχει και το Nissan πλέον... :shifty:
Πλαίσιο είναι ίδιο. Για το μετατροχιο μου τα ζάλισε και ο πωλητής. Και μου είπε ότι έχουν διαφορά σε αυτό και τα μοντέλα με τον 3λιτρο κινητήρα. Ότι δηλαδή είδαν προβλήματα συμπεριφοράς στα "μικρά" και στο ν6 κάνανε βελτιώσεις.
Obelix έγραψε:Μας τα κάνανε πεπόνια στο σεμινάριο για τις διαφορές navara και x class. Οι ουσιαστικές είναι τα μπλιμπλικια-οθονες και ότι είναι πιο φαρδύ το πλαίσιο και μια ενίσχυση στο σημείο που έχουν θέμα τα navara. Από κει και πέρα σε όσα έχω δουλέψει όλα, πρίζες κλιπς βίδες κλπ, είναι γιαπωνέζικα. Τα πιο πολλά εξαρτήματα το σήμα της Nissan έχουν πάνω.

< Note >
Obelix μπορείς να μου επιβεβαιώσεις το παραπάνω. Ότι δηλαδή το 3λιτρο έχει άλλο στήσιμο; Ή είναι μλκιες του πωλητή για να σπρώξει;

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Obelix
#551060 The key 2018 update measures:

The X 350 d 4MATIC with V6 diesel engine [X 350 d 4MATIC. Fuel consumption, combined: 9.0–8.8 l/100 km, combined CO2 emissions: 236–230 g/km] [1][*], displacement of 2987 cc, 190 kW (258 hp) and 550 Nm of torque impresses with dynamic performance and high pulling power.The 7G-TRONIC PLUS automatic transmission (G42) with steering wheel shift paddles impresses with sporty driving dynamics, outstanding shift comfort and high fuel savings potential.The permanent all-wheel drive with off-road ratio (ZG4) impresses off the road with excellent off-road capabilities and on the road with even greater driving dynamics and driving stability.DYNAMIC SELECT (E2S) enables a choice of vehicle characteristics which are comfortable, sporty, efficient or optimised for off-road use, according to requirements.Active Lane Keeping Assist (JB4) is able to detect unintentional lane departure, warn the driver and guide the vehicle back into its lane by means of course-correcting brake actuation.The sports bar (D0P) [2] painted in the vehicle colour is an excellent match for the innovative design of the X-Class and gives it a dynamic and sporty look.The roll cover, black anodised aluminium(D0U), made of robust, black anodised aluminium can be opened and closed in stages, and protects the cargo against dirt and theft.The weather and tear-resistant soft cover (D0Q) [2] covers the load area and can protect the cargo from moisture, sunshine and prying eyes.The 43.2 cm (17-inch) 6-twin-spoke light-alloy wheels painted in black with a high-sheen finish (R1B) lend the vehicle a stylish design.The 45.7 cm (18-inch) 5-twin-spoke light-alloy wheels painted in black with a high-sheen finish (R1D) lend the vehicle a striking design..The 48.3 cm (19-inch) multi-spoke light-alloy wheels painted in tremolite grey with a high-sheen finish (R1F) lend the vehicle an exclusive design.Vehicle Set-up (EY7) and Breakdown Management and Accident Recovery (EY6) are available as Mercedes me connect services


Δεν βλέπω κάτι για ανάρτηση στις αλλαγές...


< Note >
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#551120 Ευχαριστώ.... Άρα φιφες του πωλητή...

< Note >
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#552721 Για πολλούς και διάφορους λόγους....
Ranger Wildtrack.
Χρώμα λευκό ή πορτοκάλι... Μέχρι αύριο πρέπει να αποφασίσω για να έρθει πριν το 2019.
Τώρα λευκό σαν γαλατάς; Ή το πολύ-φορεμένο πορτοκαλί; ΕικόναΕικόναΕικόνα

< Note >
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#552722 πορτοκαλί , αντέχει κάμποση βρωμιά επάνω του , το άσπρο θα πρέπει να το πλένεις συχνά.
Το άσπρο και το μαύρο δεν τα θεωρώ χρώματα , μου κάθονται στο λαιμό (μάτι).
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#552728
panos2171 έγραψε:To ranger το είδες καθόλου;



kyr80 έγραψε:Το ranger είναι(μετά το hilux) ότι χειρότερο έχω οδηγήσει σε αγροτικό...


:whistlink: :shifty:

Ανάμεσα στα δύο ψηφίζω πορτοκαλί!
Άβαταρ μέλους
By elteo
#552729 ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ εννοείται.

Καλά πως κατέληξες σε Φορντ. Αλλα έλεγες...:lol:

Εφαγες κανα κουβά νουτέλα ρε? :lol:
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#552733 Με "μάζεψαν" οι λογιστές...
Κάναμε μια συζήτηση και αναλύσαμε όλα τα οικονομικά δεδομένα της αγοράς του "αγροτικού". Με στοιχεία μου έδειξαν, ότι μας συμφέρει η μακροχρόνια μίσθωση για τέτοιο αυτοκίνητο, αντί της αγοράς. Κυρίως γιατί στην 5ετία-6ετία θα το δώσω όπως και ότι άλλο έχω πάρει.....
Οπότε εκεί που έψαχνα με γνώμονα μόνο τη σχέση τιμή αγοράς-αυτοκίνητο, έψαξα με γνώμονα μηνιαίο μίσθωμα-αυτοκίνητο...
Το amarok που είχα καταλήξει είναι σχεδόν 50% ακριβότερο σε μίσθωση από το ranger. Ενώ η διαφορά στην αγορά του είναι μόνο 8%.
Επιπλέον το amarok…. Καλό Πάσχα... Και πρέπει να αφήσω στη σύζυγο ένα αυτοκίνητο, όταν εγώ λείπω.
Αλλά και έτοιμο να ήταν το vw, είναι τεράστια η διαφορά. Σαφώς καλύτερο σαν αυτοκίνητο, αλλά δεν αξίζει τόσο. Με μικρές μηχανές και 4κύλινδρα δεν ήθελα να μπλέξω.
Άρα τί μένει;;; To ranger...

Δεν έχω ξαναζήσει με leasing. Φίλοι μου λένε ότι δεν υπάρχει καλύτερη αίσθηση. Να μη σε νοιάζει τι θα πάθει. Να το βάζεις παντού και να ξέρεις πως ότι και να γίνει, σε 24 ώρες έχεις αυτοκίνητο να κάνεις τη δουλειά σου... Θα δείξει...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#552737
mousatos έγραψε:Το άσπρο και το μαύρο δεν τα θεωρώ χρώματα , μου κάθονται στο λαιμό (μάτι).

Βέβαια υπάρχουν μοντέλα που τους πάει το λευκό και στις φωτογραφίες που έβαλες δείχνει όμορφο.
Επίσης σε περίπτωση κακιάς στιγμής και βαψίματος το λευκό είναι εύκολο χρώμα.
Εμείς μπορεί να λέμε, εσύ αποφασίζεις. Και τα 2 χρώματα είναι ΟΚ .
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#552743 Φαντάζομαι εννοείς ότι πρέπει να διαλέξεις ένα από τα δύο της φωτογραφίας τα ετοιμοπαραδοτα έτσι; Γιατί αλλιώς υπάρχει και σε ανθρακι και είναι πολύ ωραίο κυκλοφορεί και ένα στην αντιπροσωπεία στον βροχιδη με αρκετά έξτρα βέβαια.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#552750
NiTse έγραψε:Φαντάζομαι εννοείς ότι πρέπει να διαλέξεις ένα από τα δύο της φωτογραφίας τα ετοιμοπαραδοτα έτσι; Γιατί αλλιώς υπάρχει και σε ανθρακι και είναι πολύ ωραίο κυκλοφορεί και ένα στην αντιπροσωπεία στον βροχιδη με αρκετά έξτρα βέβαια.
Η εταιρεία που θα το μισθώσω, έχει απινακίδωτα κάποια αυτοκίνητα. Κάποια σε πορτοκαλί και 1 μόνο σε λευκό. Έτυχε στον Βροχίδη να τα έχει δίπλα-δίπλα και τα έβγαλα φωτογραφία.

Σχεδόν 1 χρόνο πριν που πήγα να πάρω, έγραφα....
kyr80 έγραψε:Έφτασε η ώρα για να ξαναμπεί στην οικογένεια "αγρότης". Τα εισαγωγικά τα βάζω, γιατί ελάχιστα θα χρησιμοποιηθεί ως τέτοιο. Κατά βάση θα αγοραστεί για να προσθέσω έξοδα στην εταιρία. Από τα να μου τα φάει ο Αλέξης, ξέρω να τα τρώω εγώ καλύτερα. Επομένως εγκαταλείπεται και το πλάνο για 2ο SUV. Θα αφήσω στη γυναίκα το grand Cherokee, και θα γίνω βουκόλος.
Προδιαγραφές...
α) Αυτό που να θυμίζει το λιγότερο από όλα pick up. Κυρίως στο εσωτερικό.
β) Αυτόματο
γ) Αποκλείεται το navara για λόγους αξιοπιστίας.
δ) Το πιο ασφάλτινο. Αδιάφορες οι εκτός δρόμου δυνατότητες. Στα βουνά θα πάρω της γυναίκας μου, αν χρειαστεί.

Από όσα είδα, αλλά δεν οδήγησα, το κλικ μου το έχει κάνει το ford ranger wildtrack. Τελική λίγο πάνω από τα 40Κ€ με το κλειδί στο χέρι.
Εικόνα
Εικόνα


Βέβαια από τότε άλλαξαν αρκετά, αλλά συνεχίζει να έχει το καλύτερο εσωτερικό.. Σίγουρα υπολείπεται σε μηχανή από το amarok και υποθέτω και από το 3λιτρο x-class. Κιβώτιο σίγουρα χειρότερο του amarok. Συμπεριφορά στο δρόμο πάνω κάτω ΣΑΝ του amarok(μέτρια και τα 2). Θεωρώ καλύτερη του Navara.
Ιδανικά.... Ένα αγροτικό με την εμφάνιση του ranger. Μηχανή και κιβώτιο VW. Ανάρτηση από Navara. Αξιοπιστία hilux. Και το σήμα της merc(παίζει το ρόλο του....).
Τώρα πες: "Σκάσε. Πάρε το φορδ και τελείωνε..."