Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By drdino
#559146 Μπαλάκι του τένις κρεμασμένο από το ταβάνι έτσι ώστε όταν το καπώ φτάσει όσο πιο κοντά στον πάγκο γίνεται να κουνιέται.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#559147 Βάλε ενα καθρέπτη ψηλά να βλέπεις το κενό ανάμεσα στον πάγκο και την μούρη του αμαξιού.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#559151 Ένα λεπτό στρώμα θα έβαζα στον πάγκο, ώστε και να μην υπάρχει πρόβλημα όταν ακουμπήσεις και να βλέπεις πότε έφτασες στο όριο, από την ταλάντωση του στρώματος.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#559170 Κυριάκο βίδωσε ένα τέτοιο στο πάτωμα 4 εκ πριν πετύχεις τον πάγκο

Εικόνα

το πρόβλημα θα υπάρχει πάλι αν βάλεις κ μη αποσπώμενο κοτσαδόρο...
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#559174 Βαλε το αμαξι οριακά, οπως το δειχνεις στη φωτογραφια και κρέμασε ενα κορδόνι με ένα μπαλάκι στην ακρη του απο το ταβανι. Το σημείο επαφης να ειναι στο παρμπριζ στο υψος των ματιων σου. Οταν θα μπαινεις στο γκαραζ και θα το ακουμπαει το παρμπριζ θα ξερεις να σταματήσεις. Γυφτικο μεν, φθηνο δε.
[Με προλαβε κατα πολυ ο Ντινος, αφου σταματησα να γραφω και επλυνα πιατα]

Καλοταξιδος!

Sent >
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#559186
bill33 έγραψε:Βάλε ενα καθρέπτη ψηλά να βλέπεις το κενό ανάμεσα στον πάγκο και την μούρη του αμαξιού.

Η πιο καλή λύση μου φαίνεται αυτή. Μπαλάκι πχ θα μπορούσε κάποιος να το πειράξει, να κοπεί και να ξεχαστεις κτλ
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#559187
saxon_747 έγραψε:
bill33 έγραψε:Βάλε ενα καθρέπτη ψηλά να βλέπεις το κενό ανάμεσα στον πάγκο και την μούρη του αμαξιού.

Η πιο καλή λύση μου φαίνεται αυτή. Μπαλάκι πχ θα μπορούσε κάποιος να το πειράξει, να κοπεί και να ξεχαστεις κτλ
O καθρέφτης θα μπορούσε να μπει και στο πλάι, σαν να κοιτάς τον εξωτερικό σου καθρέφτη αλλά θα κοιτάς πιο μακριά και χαμηλά. Αλλά υπάρχει κίνδυνος να τον κλωτσήσεις ή χτυπήσεις με κάτι που κουβαλάς.
Η ιδέα με το μπαλάκι μου φαίνεται πιο απλή και πιο σίγουρη. Ποιος να το φτάσει για να το πειράξει εκεί πάνω και μια και βάζεις βάλε δύο.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#559207 Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις και προτάσεις. Μάλλον θα κάνω ένα συνδυασμό. Το πλαστικό στο πάτωμα που πρότεινε ο Πέτρος. Σε συνδυασμό με κάποιον σταθερό καθρέπτη που πρότεινε ο bill νομίζω. Το μπαλάκι θα πάει ακλαφτο μαζί με τον προφυλακτήρα και κανένα πάγκο εργασίας προβλέπω. Οπότε δεν θα το κάνω.
Με όπισθεν δοκίμασα, αλλά η κάμερα δείχνει κάτω από το σημείο που θα βρει με τον πάγκο.
Και έχω εκεί και τη μορσα. Σίγουρα θα γίνει μλκια.
Το κακό είναι ότι και να το χωρέσω μέσα, πρακτικά δεν έχω πρόσβαση για εργασία στον πάγκο.
Το jeep και το παλιό navara χωρούσαν άνετα

< Note >
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#559251 Η λύση του PeterPan είναι η καλύτερη πιστεύω. Γνωστός μου είχε βιδώσει αντίστοιχα μία σωλήνα στο έδαφος με γωνιές, οπότε αναγκαστικά μόλις έβρισκε σταματούσε.
Καλορίζικο και καλοτάξιδο να είναι! Πολύ ωραίο χρώμα :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#559274 Ένα μειονέκτημα που βλέπω σ' αυτή τη λύση είναι ότι ταιριάζει μόνο στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο, ενώ στα υπόλοιπα μπορεί και να ενοχλεί.

< >
Άβαταρ μέλους
By nEK
#559275 Σιγουρα δεν υπολογισες τομπαρκινγκ το και το μηκος του αυτοκινητου πριν. :hmmm:
Τωρα οι λυσεις αυτες καλες ακουγονται αλλα κουραστικες. Και το γκαραζ μενει αχρηστο για οτιδηποτε αλλο οσο ειναιντο θηριο εντος.
Προταση μου: βγαλε το παγκο, βαλε ενα μπαμ στοπ, μια ελαστικη ρεζερβα ανευ ζαντας πχ. Κανε «επεκταση» το γκαραζ διπλα προς την ξυλαποθηκη και φτιαξε εκει το εργαστηριο σου.
Άβαταρ μέλους
By citastak
#559279 Το μπαλάκι είναι αποτελεσματικό. Το είχα σε γκαραζ αντίστοιχο με το δικό σου, που ήθελα να στριμώχνω τη μοτό και το αυτοκίνητο μέσα.
Παίζει να το κολλήσεις στον ένα πλαϊνό τοίχο για να σου δώσει αρκετό αέρα από αριστερά (ή δεξιά) να μπορείς να δουλεύεις στο γκαραζ χωρίς να χρειαστεί να το βγάλεις;