Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By petrosk
#429193 Πρωτο μου ποσταρισμα αν και σας παρακολουθω σχεδον απο την αρχη του φορουμ :iconcool:

Το λοιπον... ειμαι στην αναζητηση μικρου-μικρομεσαιου αυτοκινητου οικονομικο στην καταναλωση αυτοματο κατα προτιμηση μεταχειρισμενο η καινουριο, το μπατζετ ειναι 15000 ευρω αλλα οσο παρακατω τοσο καλυτερα, χρηση βασικα αστικη αν και θα κανει περιπου 15000-20000 χλμ τον χρονο και πρεπει να εξυπηρετει την γυναικα μου και τις 2 μου κορες (3χρονων) μιας και αρχιζουν σιγα σιγα δραστηριοτητες και ο σκαραβαιος του 2003 (1.8Τ) τα εχει φαει τα ψωμια του και ειναι προς αντικατασταση...
Εγω ειμαι μεταξυ του νεου Ignis :whistlink: (θα φαω κραξιμο νομιζω, αλλα οσο περναει ο καιρος μου αρεσει ολο και περισσοτερο και αρεσει και στη συζυγο) και του c3, για τις πλουσιες εκδοσεις.

Θελω να ακουσω γνωμες, κραξιμο, τρολλαρισμα και οτι εχετε να προτεινετε αλλα να μην ξεφυγουμε πολυ απο τα 15000 :s_crazy

Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι θα μου προτεινετε jazz και fiesta,το πρωτο ανεβαινει αρκετα η τιμη του το δευτερο δεν το αποκλειω ακομη αν και καινουριο και αυτο ανεβαινει καμποσο η τιμη
Άβαταρ μέλους
By gakost
#429206 Με το που ξεκίνησα να διαβάζω το ignis μου ήρθε κατευθείαν στο μυαλό, κατηγορία Α εξωτερικά Β από χώρους και made in Japan. Αυτό με το συρώμενο πίσω κάθισμα είναι τρελλή μαγκιά και μου κάνει εντύπωση που δεν το εφαρμόζουν περισσότεροι κατασκευαστές. Το Jazz ξεχνα το στα λεφτά που ζητάει, ο Σαρακάκης νομίζει ότι πουλάει χρυσάφι και σε μεταχειρισμένο ΑΝ βρεις κάποιο καλό αυτοί που τα έχουν δεν καταλαβαίνουν ότι το αυτοκίνητο χάνει αξία με τα χρόνια. Αν σε ενδιαφέρει η πρακτικότητα πρωταρχικα δες και Nissan Note τελευταίας γενιάς σε μεταχειρισμένο. Κοίτα να αποφύγεις πετρέλαιο εισαγωγής εκτός και αν είσαι απολύτως σίγουρος για το τι αγοράζεις. Το Yaris είναι κλασική αξία από θέμα "σιγουριάς" και μεταπώληση αλλά εγώ θα πήγαινα στο i20. Nissan Micra και Renault Clio έχουν τρύπα χώρο αποσκυών για την κατηγορία τους. Γενικά αυτό είναι μπέρδεμα αυτό το εύρος τιμής, έχει πολλές επιλογές και πρέπει να σκεφτείς τι βάζεις πρώτο.

EDIT
Επειδή είπες για αυτόματο, αυτό σου περιορίζει τις επιλογές και σου αυξάνει την τιμή. Δεν ξέρω αν ο σκαραβαίος σου είναι DSG, να ξέρεις ότι αν πας σε άλλη λύση με μετατροπέα ροπής ή CVT πρέπει να το συνηθίσεις και θα σου πρότεινα να το οδηγήσεις οποσδήποτε πριν αγοράσεις. Επίσης ΜΑΚΡΙΑ από Powershift της FORD πολλά έχουν κατασκευαστικό πρόβλημα και θα πηγαίνεις για αλλαγές συμπλέκτη συνέχεια. Το ίδιο και πολλά CVT της Nissan πολλά έχουν θέματα και οι αλλαγές στα λάδια του κιβωτίου είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΕΣ.
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#429211 Όχι αλλα Ignis σε δρόμους και αυτοκινητόδρομους :protest:

Αυτό ?
https://www.car.gr/10776640-ford-ecospo ... spotawheel
https://www.car.gr/10812329-ford-ecosport-5-titanium
Άβαταρ μέλους
By mirage
#429216 Τα εβλεπα στην Εγνατια.... Αναρωτιόμουν ποιο ειναι ειναι αυτο το εκτρωμα. Απο μπροστα ειναι ΟΚ. Γενικα ομως.... Ω θεοί

< >
Άβαταρ μέλους
By petrosk
#429224
gakost έγραψε:Επειδή είπες για αυτόματο, αυτό σου περιορίζει τις επιλογές και σου αυξάνει την τιμή. Δεν ξέρω αν ο σκαραβαίος σου είναι DSG, να ξέρεις ότι αν πας σε άλλη λύση με μετατροπέα ροπής ή CVT πρέπει να το συνηθίσεις και θα σου πρότεινα να το οδηγήσεις οποσδήποτε πριν αγοράσεις. Επίσης ΜΑΚΡΙΑ από Powershift της FORD πολλά έχουν κατασκευαστικό πρόβλημα και θα πηγαίνεις για αλλαγές συμπλέκτη συνέχεια. Το ίδιο και πολλά CVT της Nissan πολλά έχουν θέματα και οι αλλαγές στα λάδια του κιβωτίου είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΕΣ.

Ναι μου εχουν πει για τα cvt οτι πρεπει να τα συνηθισω, το beetle ειναι χειροκινητο και η γυναικα δεν εχει ιδιαιτερο προβλημα με το αυτοματο οσο εχω εγω μιας και κατοχος forester XT auto, παλιας τεχνολογιας μεν 4ταχυτο, αλλα ποιοτητα ζωης!!!!

JasonLouk έγραψε:Όχι αλλα Ignis σε δρόμους και αυτοκινητόδρομους :protest:

Αυτό ?
https://www.car.gr/10776640-ford-ecospo ... spotawheel
https://www.car.gr/10812329-ford-ecosport-5-titanium


ενα απο τα θετικα του Ignis ειναι οτι μεχρι στιγμης ενα εχω δει εδω στα Γιαννενα και αλλο ενα στη Θεσ/νικη!!!!

Ωραιο και το ford αλλα χειροκινητο..... θα προτιμησω κατι σε αυτοματο αν ειναι να δωσω αυτα τα λεφτα
Άβαταρ μέλους
By g8777
#429225
petrosk έγραψε:βρηκα αλλον εναν να συμφωνει στο Ignis????? ΔΕν το πιστευω!!!!!! :metalo:


Οπως βλεπεις πεταχτηκαν τα Συριζοτρολ να λοιδωρησουν. :iconcool:
Αγνοησε τους, συντομα θα βρεθουν σε υπογειο εγκαταλειμμενου αχυρωνα , πανω σε κρεβατι δεμενοι και ντυμενοι με λατεξ. :iconcool:

Σου αρεσε το Ignis; Τελος τοτε.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#429226 Πού έχετε δει Ignis; Εγώ δεν έχω καταφέρει να δω κανένα στην Αθήνα. Αντιθέτως, τα Vitara έχουν πουλήσει τον κ :lipsealed: λο τους.
:hmmm:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#429265 Even one is one too many.

Έχω δει αρκετά στην Αγγλία και το σοκ είναι μεγάλο κάθε φορά.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#429276 Είναι κακάσχημο όντως...



Αλλά μ' αρέσει... :oops:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#429283 Ελα μωρετωραμωρε μαθαμε ολοι , ειναι κακασχημο και ειναι κακασχημο.

Εικόνα


Εικόνα

Εικόνα

Την επόμενη φορά, σκληρές εικόνες σαν αυτές, παρακαλείσθε να τις βάζετε σε spoiler![mod]

Γουτσουλινουλινι ειναι :inlove: