Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By petrosk
#501514
EDDIE_147 έγραψε:Μετά από πρόσφατη εμπειρία με αρκετά suvλάκια, καταλαβαίνω γιατί γίνεται αυτός ο κακός χαμός και έχουν εκτιναχθεί οι πωλήσεις της κατηγορίας.
Ωραία τα γκάζια, τα χαμηλά, τα γκάμπρια κλπ αλλά το suvλάκι έχει άλλη αίσθηση. :iconcool:
Πας αραχτός χωρίς όμως τη φορτηγίσια αίσθηση που είχαν τα τζηπ παλιάς κοπής.
Τα περισσότερα σύγχρονα suvλάκια μπορούν να καλύψουν τις οδηγικές ανησυχίες του μέσου ΕΛ οδηγού ενώ και με τους νέους κινητήρες μπορείς να κινείσαι σβέλτα στα επίπεδα ενός C-hatch.
#amaxia_gia_arxontous

Για σοβαρές εκτός δρόμου δυνατότητες πρέπει να πας σε μεγαλύτερη κατηγορία και τετρακίνηση αλλά ελάχιστοι ψάχνουν κάτι τέτοιο.
Ένα σημαντικό θεματάκι είναι η κατανάλωση.
Από εκεί που το diesel κυριαρχούσε στα SUV, οι τελευταίες εξελίξεις το γυρίζουν τούμπα.

Στον φίλο του τοπικού θα του έλεγα τα εξής πραγματάκια:
- αν ο 1,4 που λες είναι ο ατμοσφαιρικός που έχουν τα Hyundai (νομίζω ναι) --> μακριά.
Μιλάμε για μεγάλο ΜΑΤΡΑΚΑ. Σε αυτοκίνητα σεβαστού βάρους θες όπως + δήποτε κάτι που να τραβάει χαμηλά, διαφορετικά η κατανάλωση θα είναι στο Θεό.
- κάνε test drive και τσέκαρε καταναλώσεις.
Θα εκπλαγείς από την απόκλιση που υπάρχει στις τυποποιημένες καταναλώσεις (no shit), απλά θα δεις ότι κάποιοι το παρακάνουν
- για λόγους κόστους παίζει πολύ ημιάκαμπτος τον οποίο όταν συγκρίνεις άμεσα με κάποια άλλη λύση δεν θες να ξανακουμπήσεις. Τσέκαρε τύπο ανάρτησης ανά μοντέλο και ανά κινητήρα.


Δεν μιλησα για 1.4 πουθενα, το 1.2 με τα 110 αλογα αυτοματο που ναι η καταναλωση ειναι τσιμπημενη λογω του αυτοματου 6.4 πολη, 4,6 εκτος ειναι οι εργοστασιακες, δηλαδη τουλαχιστον 1 λιτρο περισσοτερο στην πραξη.

οι κινητηρες ειναι βενζινης 1,2 με 82 αλογα, με 110 και με 130(τα 2 τελευταια τουρμπατα) και πετρελαιο τον κλασσικο 1,6 Blue-hdi της PSA group με τα 100 ατια και θα βγει και με 120 αλογα ο ιδιος κινητηρας σε κανα 6-μηνο, 8-μηνο.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#501515 Συγνώμη μπερδεύτηκα από τα ποστ του Κίκιζα που το ανέφερε.

Πάντως αν κινείσαι στα 20-22k έχε υπόψη σου ότι εκεί παίζει μπάλα σχεδόν όλο το C-SUV segment.
Έχεις φοβερή γκάμα εναλλακτικών.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#501516 Επειδή έχω το ίδιο μοτόρι και κιβώτιο σε 208 να ενημερώσω ότι για αμιγώς αστική χρήση και χωρίς καμία διάθεση οικονομίας, η κατανάλωση είναι περί τα 8λτ. Ταξίδι μπορεί να κάνει και με 6.5λτ και πάλι χωρίς οικονομία.
Άβαταρ μέλους
By petrosk
#501517
Deleted User 1 έγραψε:Επειδή έχω το ίδιο μοτόρι και κιβώτιο σε 208 να ενημερώσω ότι για αμιγώς αστική χρήση και χωρίς καμία διάθεση οικονομίας, η κατανάλωση είναι περί τα 8λτ. Ταξίδι μπορεί να κάνει και με 6.5λτ και πάλι χωρίς οικονομία.

καπου εκει το φανταζομαι και εγω με το δικο μου ποδι(ειναι και λιγο βαρυ το ατιμο :lol: ) η συζυγος θα κανει σιγουρα καλυτερες καταναλωσεις απο εμενα, το αυτοματο εχεις? γιατι για το χειροκινητο το εργοστασιο δινει τιμες 5,5 εντος και 3,9 εκτος