Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#462645 Για τα πεντάλια έχω να κάνω μία ρητορική ερώτηση. Και δεν θέλω να ξανασχοληθώ. Με τι είναι πιο πιθανό να γλυστρήσει το πόδι σου που μπορεί να φοράει και δερμάτινη γυαλιστερή σόλα, με το μαμά λαστιχένιο πεντάλι ή με οποιοδήποτε σπορτίφ με μεταλλική επιφάνεια;;

Τζάμια. Άραγε όλοι αυτοί που βάζουν τις μεμβράνες και λένε νόμιμη, υπολογίζουν το ότι τα τζάμια των αυτοκινήτων είναι ήδη φυμέ; Το πιθανότερο είναι οι περισσότεροι να μην είναι νόμιμοι.Υπάρχει κανένας που να τα έχει μετρήσει (τα μαμά τζάμια πριν και μετά το φιλμ).
Και ναι τα μαμά φυμέ έχουν προστασία από UV. Και το νιώθεις αμέσως μόλις κλείσεις το τζάμι ενώ πχ ο ήλιος χτυπάει στο χέρι σου.

Κατά το στρώσιμο προβλέπεται και συνιστάται πάντα με καλά ζεστό κινητήρα να κάνεις και κάποια ανοίγματα με τέρμα γκάζι (σημαντικό το τέρμα γκάζι) με σχέση τέτοια που το άνοιγμα να κρατήσει μερικά δευτερόλεπτα (όχι 1η 2α και 2-3'' αλλά 3η 4η και πιο πολλά ''). Θέλεις να πατήσουν σωστά και με δύναμη τα δαχτυλίδια στους κυλίνδρους για να τους λειάνουν. Στην αρχή, στα πρώτα χλμ θα κάνεις λίγα μέχρι τις 3-3500, μετά περισσότερα μέχρι 4500 κοκ.

Περίεργο μου φαίνεται να θέλει περισσότερη πίεση το καλοκαίρι, θα περίμενα το αντίθετο. Είσαι σίγουρος ότι λέει καλοκαίρι και δε λέει με φορτίο χωρίς φορτίο ή για υψηλές ταχύτητες και σπορτίφ οδήγηση;
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#462667 Ελεος. Ξεκολλατε με τα πεταλια. Δεν ειναι τιποτα περισσοτερο απο αυτα που φορανε οι σπορ εκδοσεις του καθε μοντελου και φυσικα προσφερονται ως εξτρα ή αξεσουαρ μετα την αγορα. Ουτε επικινδυνα ειναι ουτε τιποτα. Ισα ισα που ειναι πολυ πιο ομορφα και ποιοτικα απο το λαστιχο.

Ασυζητητι ταιριαζουν στο ηδη σπορ Λεον.

< >
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#462679
sargus έγραψε:Busse,

τα παρακάτω από την παρακάτω δοκιμή του cupra (επειδή ρώτησες πριν)

http://www.autogreeknews.gr/nees-dokime ... pra-300-ps

Εικόνα


Αυτά διαλέγω και εγώ. Πιο ωραία. :s_cool
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#462687 Πολύ ωραία.
Επίσης, τα πετάλια δεν είναι και τόσο ομπσκιούρ εξαρτήματα του αυτοκινήτου, πολλές φορές πέφτει το μάτι κατά την είσοδο στο αυτοκίνητο, συνεπώς είναι θεμιτό να είναι έμορφα.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#462820 Πεντάλ ψηφίζω το πρώτο σετ που ποσταρίστηκε.

Έχω συνηθίσει το γκάζι να είναι παντόφλα κ όχι πεντάλ που κρέμεται...



< >
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#462860 Μερικά στοιχεία κατανάλωσης.
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Το μεγάλο χρονικό διάστημα είναι από την αρχή του αυτοκινήτου. Περιλαμβάνει 10km που είχαν γίνει από το εργοστάσιο ή κατά τη μεταφορά ή στο τελωνείο.

Το πήρα με 10km στο κοντέρ και στο 1km έβαλα 10 ευρώ 100σταρα. Μετά έκανα κάποια χιλιόμετρα μέχρι να φτάσω στο βενζινάδικο το δικό μου στη Δραπετσώνα. Οπότε έκτοτε έχω διανύσει 255km και η κατανάλωση είναι στα 8.5lt/100km. Βλέπε 1η εικόνα

Η οθόνη "από εκκίνηση" είναι αυτό που εννοεί. Κάθε φορά που βάζω μίζα και κάνω μια διαδρομή.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#462861 Αυτές οι οθόνες η χαρά του dimviii. :shifty:

Γαμάτη πάντως. :inlove:

Μην κοιτάς καταναλώσεις. Έχω τον πατέρα του μοτέρ σου (1.8 TSI BZB) και ακόμα και τώρα τον ευχαριστιεμαι. Ποτέ δεν κοίταξα κατανάλωση. Απολαμβάνω ροπάκλα.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#462865
Giuseppe Busso έγραψε:Εικόνα

:whistlink:
Στο δικό μου δεν έχω καταλάβει διαφορές ανάμεσα στα διάφορα mode, κάποια νομίζω έχουν κακή απόκριση στο γκάζι, οπότε το έχω μόνιμα στο σπορ.