Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#462563 Νομίζω ότι στο 95+% των περιπτώσεων τα καλύτερα πεντάλια είναι τα μαμά... Όλα αυτά τα διακοσμήτικά πεντάλια με τα μέταλλα δεν προσφέρουν κάτι. Ο χώρος που πάνε τα πόδια δεν έχει λόγο να έχει γυαλιστερά πράματα. :iconcool:

Φοβάμαι ότι η τουρμποδύναμη άρχισε να σε αλλοτριώνει. Λές να γίνεις ταρίφας στο όνομα της ευκολίας και την οικονομίας; Και θα τολμάς μετά να λες ότι είσαι και πρώην Αλφίστας....
Θα περιμένω λίγο να αρχίσεις να ανεβάζεις στροφές να δούμε τι θα πείς. Και αν χρειαστεί να κάνεις τίποτα με την αναπνοή (εισαγωγή, εξαγωγή) να φτιάξεις ήχο ώστε να θέλεις να ανεβάζεις. Άκου 3000 στροφές! :whistlink: ...και πενταλάκια... :rant:
Άβαταρ μέλους
By elteo
#462564
sknipper έγραψε:Νομίζω ότι στο 95+% των περιπτώσεων τα καλύτερα πεντάλια είναι τα μαμά... Όλα αυτά τα διακοσμήτικά πεντάλια με τα μέταλλα δεν προσφέρουν κάτι. Ο χώρος που πάνε τα πόδια δεν έχει λόγο να έχει γυαλιστερά πράματα. :iconcool:

Αυτό! Πεταμένα ευρώ.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#462568
sknipper έγραψε:Νομίζω ότι στο 95+% των περιπτώσεων τα καλύτερα πεντάλια είναι τα μαμά... Όλα αυτά τα διακοσμήτικά πεντάλια με τα μέταλλα δεν προσφέρουν κάτι. Ο χώρος που πάνε τα πόδια δεν έχει λόγο να έχει γυαλιστερά πράματα. :iconcool:

Φοβάμαι ότι η τουρμποδύναμη άρχισε να σε αλλοτριώνει. Λές να γίνεις ταρίφας στο όνομα της ευκολίας και την οικονομίας; Και θα τολμάς μετά να λες ότι είσαι και πρώην Αλφίστας....
Θα περιμένω λίγο να αρχίσεις να ανεβάζεις στροφές να δούμε τι θα πείς. Και αν χρειαστεί να κάνεις τίποτα με την αναπνοή (εισαγωγή, εξαγωγή) να φτιάξεις ήχο ώστε να θέλεις να ανεβάζεις. Άκου 3000 στροφές! :whistlink: ...και πενταλάκια... :rant:


Βρε ηρεμήστε. Άκου ταρίφας, άκους 3 χήνες σαλ. :shifty:
Στρώνω είπαμε.


Ξέχασα να σας πω ότι προχθές πήγα από τον λαστιχά μου να δούμε πιέσεις στα ελαστικά.
Ένα τσεκάραμε μόνο, το πίσω δεξιά και αυτό είχε 2.4bar.

Άδειασε και τα 4 ελαστικά και μου έβαλε άζωτο.
Βάσει ταμπελακίου αυτοκινήτου, για χειμερινές θερμοκρασίες λέει για 2.4bar εμπρός και 2.2bar πίσω, όπως και έγινε.
Το καλοκαίρι λέει για 2.7 και 2.4 αντίστοιχα. Σαν πολύ μεγάλη διαφορά δεν είναι; :hmmm:
Έκανα σετάρισμα και στο TPMS, μαλάκωσε ελαφρώς και το αυτοκίνητο.
Όλα κομπλέ.

Στα 1000χλμ θα το πάω για δωρεάν τεχνικό έλεγχο.
Από εκείνα τα χιλιόμετρα και μετά θα ανεβάζω 500rpm ανά 500άρα διανυθέντων χιλιομέτρων και τα ξεσπάσματα θα γίνουν πιο συχνά.
Αναμένω να ακούσω και τον ήχο στα ψηλά και θα δω αν θα του βάλω πιο ελεύθερο φίλτρο K&N στην εισαγωγή.


Όσο για τα πεντάλ, θα ήθελα να δω πως είναι στο Cupra και θα αποφασίσω.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#462576 Καταρχήν warn στον Dimviii που προτείνει panad... εεεε evo δια πάσα νόσο και |λογοκρισία| σε γερμανικό τοπικό.

Μετά μπορούμε να συζητήσουμε για αξεσουάρ εφόσον τα υπόλοιπα είναι ήδη λυμένα από το εργοστάσιο

< >
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#462578
Giuseppe Busso έγραψε:
sknipper έγραψε:Νομίζω ότι στο 95+% των περιπτώσεων τα καλύτερα πεντάλια είναι τα μαμά... Όλα αυτά τα διακοσμήτικά πεντάλια με τα μέταλλα δεν προσφέρουν κάτι. Ο χώρος που πάνε τα πόδια δεν έχει λόγο να έχει γυαλιστερά πράματα. :iconcool:

Φοβάμαι ότι η τουρμποδύναμη άρχισε να σε αλλοτριώνει. Λές να γίνεις ταρίφας στο όνομα της ευκολίας και την οικονομίας; Και θα τολμάς μετά να λες ότι είσαι και πρώην Αλφίστας....
Θα περιμένω λίγο να αρχίσεις να ανεβάζεις στροφές να δούμε τι θα πείς. Και αν χρειαστεί να κάνεις τίποτα με την αναπνοή (εισαγωγή, εξαγωγή) να φτιάξεις ήχο ώστε να θέλεις να ανεβάζεις. Άκου 3000 στροφές! :whistlink: ...και πενταλάκια... :rant:


Βρε ηρεμήστε. Άκου ταρίφας, άκους 3 χήνες σαλ. :shifty:
Στρώνω είπαμε.


Ξέχασα να σας πω ότι προχθές πήγα από τον λαστιχά μου να δούμε πιέσεις στα ελαστικά.
Ένα τσεκάραμε μόνο, το πίσω δεξιά και αυτό είχε 2.4bar.

Άδειασε και τα 4 ελαστικά και μου έβαλε άζωτο.
Βάσει ταμπελακίου αυτοκινήτου, για χειμερινές θερμοκρασίες λέει για 2.4bar εμπρός και 2.2bar πίσω, όπως και έγινε.
Το καλοκαίρι λέει για 2.7 και 2.4 αντίστοιχα. Σαν πολύ μεγάλη διαφορά δεν είναι; :hmmm:
Έκανα σετάρισμα και στο TPMS, μαλάκωσε ελαφρώς και το αυτοκίνητο.
Όλα κομπλέ.

Στα 1000χλμ θα το πάω για δωρεάν τεχνικό έλεγχο.
Από εκείνα τα χιλιόμετρα και μετά θα ανεβάζω 500rpm ανά 500άρα διανυθέντων χιλιομέτρων και τα ξεσπάσματα θα γίνουν πιο συχνά.
Αναμένω να ακούσω και τον ήχο στα ψηλά και θα δω αν θα του βάλω πιο ελεύθερο φίλτρο K&N στην εισαγωγή.


Όσο για τα πεντάλ, θα ήθελα να δω πως είναι στο Cupra και θα αποφασίσω.
Νομίζω μεμβράνες θα έπρεπε να βάλεις στο πρόγραμμα. Και ουσία κ προστασία κ ομορφιά.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#462579 Έχει ήδη φιμέ τζάμια.
Τα πίσω αρκετά σκούρα και τα πλαϊνά οδηγού/συνοδηγού είναι στο επιτρεπόμενο όριο. :metalo:
Ό,τι καλύτερο δηλαδή.
Άβαταρ μέλους
By sargus
#462580 Έχει φιμέ οδηγού/συνοδηγού; Πρώτη φορά το ακούω.
Επίσης, αυτό που είχε κυκλοφορήσει κάποια στιγμή ότι τα εργοστασιακά φιμέ δεν έχουν προστασία UV ισχύει ή μύθος ήταν;
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#462582 Εξωτερικα και αισθητικά άστο όπως είναι. Τι πετάλια και μαλακιες...

Αν είναι να βελτιώσεις κάτι, βελτιωσε μόνο κάτι ουσιαστικό. Φρένα, λάστιχα, αναρτήσεις, κινητήρα. Αλλά αυτά θα τα δεις αργότερα και εφόσον κάπου δεν είσαι ευχαριστημένος.

Επίσης, χρειάζεται στρώσιμο; Δώστου στροφές από την αρχή ρε να μη καλομαθαινει.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#462583
sargus έγραψε:Έχει φιμέ οδηγού/συνοδηγού; Πρώτη φορά το ακούω.
Επίσης, αυτό που είχε κυκλοφορήσει κάποια στιγμή ότι τα εργοστασιακά φιμέ δεν έχουν προστασία UV ισχύει ή μύθος ήταν;


Για το τελευταίο δεν ξέρω να σου απαντήσω.
Πάντως σε αυτή τη φωτογραφία, είναι εμφανής η διαφορά μεταξύ εμπρός και πίσω κρυστάλλων αλλά και το γεγονός ότι τα εμπρόσθια είναι σκούρα ήδη.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#462601 Τα πίσω τα είχα δει κ συνήθως Πολλά καινούρια έχουν. Τα μπροστά δεν τα είχα καταλάβει. Πάντως θα κάνουν διαφορά στον ήλιο. Ibiza 1.2 tsi dsg με μεμβρανες νόμιμες Οι μπροστά λίγο πιο ανοιχτές. Νομίζω είναι μεσαίες σε επίπεδο πόσο σκούρες γίνονται. Η ουσία είναι η διαφορά στο καλοκαίρι! Εικόνα

< Note >
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#462610 @dekouk: Καλά νόμιμες αυτές ΔΕΝ είναι... κι ένα πλυσιματάκι το θέλει... :lol:


Εγώ πάντως δεν θα κρατιόμουν να κάνω "στρώσιμο"... :lol:
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#462614
MIXOStsi έγραψε:@dekouk: Καλά νόμιμες αυτές ΔΕΝ είναι... κι ένα πλυσιματάκι το θέλει...


Εγώ πάντως δεν θα κρατιόμουν να κάνω "στρώσιμο"...
Όντως είναι πολύ βρώμικο, αλλά νόμιμες. Με χαρτί από εγκαταστάτη (όχι μαϊμού βεβαιωση), δύο φορές περασμένο από ΚΤΕΟ (Ίσως αυτό να μη λέει κ τίποτα βεβαια)., :) θα δω το ποσοστό που έχει από περιέργεια.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#462619 Μην επιμένεις...
Νόμιμες είναι του GB. Ίσα που σκουραίνουν λιγάκι... Κι εγώ "νόμιμες" σαν τις δικιές σου έχω...
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#462624
MIXOStsi έγραψε:Μην επιμένεις...
Νόμιμες είναι του GB. Ίσα που σκουραίνουν λιγάκι... Κι εγώ "νόμιμες" σαν τις δικιές σου έχω...
Επιμένω γιατί βάζω μεμβράνες από το 2002. Τότε οι μπροστά ήταν πιο σκούρες. Όταν άλλαξε ο νόμος πήγα κ άλλαξα τις μπροστά να είναι νόμιμες. Οι πίσω είναι πιο σκούρες., πέντε μήνες έχει που ξαναπέρασα ΚΤΕΟ, αν κ πάλι δε λέει τίποτα. Ο εγκαταστάτης είναι φίλος. Θα μου έλεγε είναι παράνομες αλλά θα σου δώσω χαρτί. Εγώ ζήτησα νόμιμες,τι να πω. Συγγνώμη για το off topic. :))

< Note >