Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#565919
kantoniou έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Δανειο για αγορα αυτοκινητου αυτην την εποχη αν δε γινεται για λογους φορολογικους / μη δεσμευσης κεφαλαιου ειναι σαν να παιζεις Ρωσικη ρουλετα.

Για λεγε, για λεγε...

Αν περιμενεις να διαβασεις καμια αναλυση του που θα παει η οικονομια, θα σε γελασω. :s_no Δεν γνωριζω οικονομικα.

Θεωρω ομως οτι δανειο αυτη την εποχη με τοση ανασφαλεια στα εργασιακα- οικονομικα για κατι που χανει αξια την στιγμη που το βγαζεις απο την εκθεση και κινδυνευει απο γραζτουνιες, χτυπηματα, κλοπη, βλαβες κλπ αξιζει μονο για να σπασεις την δαπανη σε περισσοτερες χρησεις, η γιατι εισαι ΕΕ και θες κεφαλαιο διαθεσιμο για την δουλεια , η και τα δυο :lol:

Παντα ειχε ρισκο το δανειο αλλα σημερα παραεχει ΙΜΟ.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#565920 Καλά και εσύ για ένα μικρό δάνειο αυτοκινήτου μιλάμε (της τάξεως των 10 χιλιάδων -λέω εγώ τώρα) όχι και κάνα δάνειο να χτίσουμε φωτοβολταϊκό πάρκο .
:rtfm:
Αν ήταν αυτά τα δάνεια τόσο επισφαλή όλοι οι κάτοχοι νέων αυτοκινήτων τα τελευταία 10 χρόνια θα βρίσκονταν φυλακή. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#565925
g8777 έγραψε:Καλά και εσύ για ένα μικρό δάνειο αυτοκινήτου μιλάμε (της τάξεως των 10 χιλιάδων -λέω εγώ τώρα) όχι και κάνα δάνειο να χτίσουμε φωτοβολταϊκό πάρκο .
:rtfm:
Αν ήταν αυτά τα δάνεια τόσο επισφαλή όλοι οι κάτοχοι νέων αυτοκινήτων τα τελευταία 10 χρόνια θα βρίσκονταν φυλακή. :iconcool:

Αγορινα μου εσυ :inlove: χιονοστιβαδες εχει εκει που εισαι ή μονο κατολισθησεις; :inlove: :inlove:

@ kantoniou καταλαβες τωρα; :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By kantoniou
#565943
Νίκος Παππάς έγραψε:
kantoniou έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Δανειο για αγορα αυτοκινητου αυτην την εποχη αν δε γινεται για λογους φορολογικους / μη δεσμευσης κεφαλαιου ειναι σαν να παιζεις Ρωσικη ρουλετα.

Για λεγε, για λεγε...

Αν περιμενεις να διαβασεις καμια αναλυση του που θα παει η οικονομια, θα σε γελασω. :s_no Δεν γνωριζω οικονομικα.

Θεωρω ομως οτι δανειο αυτη την εποχη με τοση ανασφαλεια στα εργασιακα- οικονομικα για κατι που χανει αξια την στιγμη που το βγαζεις απο την εκθεση και κινδυνευει απο γραζτουνιες, χτυπηματα, κλοπη, βλαβες κλπ αξιζει μονο για να σπασεις την δαπανη σε περισσοτερες χρησεις, η γιατι εισαι ΕΕ και θες κεφαλαιο διαθεσιμο για την δουλεια , η και τα δυο :lol:

Παντα ειχε ρισκο το δανειο αλλα σημερα παραεχει ΙΜΟ.

Αντε ρε, κι εγω ανησυχησα. Εμεις ειμαστε μισθωτοι στο σπιτι, ενας δημοσιου και ενας ιδιωτικου τομεα, με σταθερη δουλεια 20+ χρονια. Και προγραμματισμο μπορουμε να κανουμε, και δοση μπορουμε να "σηκωσουμε" και ρισκο μεγαλο δεν εχουμε, αν δεν κλεισει ξαφνικα μια υγιης εταιρεια με παρουσια 40+ χρονια.
Αντιθετα, τις αποταμιευσεις τις κραταω, για καποιο πραγματικο εκτακτο περιστατικο (πχ θεμα υγειας) και οχι για αγορα αυτοκινητου. Προτιμω δηλαδη να δανειστω ενα ποσο, που με ανεση μπορω να εξοφλησω σε 3-4 χρονια, παρα να τα δωσω απο τα ετοιμα.
Καταλαβαινω φυσικα οτι τα παραπανω διαφοροποιονται, αναλογα με τα ατομικα δεδομενα και τις προτεραιοτητες του καθενα.
Άβαταρ μέλους
By nomarxis
#565983
Anonymous Founder έγραψε:Όχι δεν υπάρχει. Μιλώ για το κανονικό Golf, όχι για τα υπόλοιπα που αγνοώ και την ύπαρξή τους. Προφανώς στο δρόμο το Golf (το απλό, αγαπημένο, όχι ψηλό, όχι μακρύ, όχι Van, όχι Sportsvan, όχι Tourer, ή δεν ξέρω κι εγώ πώς αλλιώς θα ονομάσει τα μοντέλα της η VW... :dizzy: ), θα είναι πολύ καλύτερο από μια Χ1.
Πώς το ξέρω; Απλή φυσική είναι.

Για να θέσω και το ερώτημα ξανά, πρέπει να οδηγήσει κάποιος την Χ1, το 3008 και το XC60 για να καταλάβει πως το τελευταίο είναι σε άλλη κλάση;
:help:
Μια απλή παρατήρηση των προδιαγραφών φτάνει.


Δε γίνεται να συγκρίνεις το απλό Golf με ένα MPV ή ένα SUV :rtfm: Το ότι αγνοείς την ύπαρξή τους δε σημαίνει πως δεν υπάρχουν και δε σημαίνει πως η φυσική σου είναι η σωστή.
Τελικά είναι καλύτερο ένα Focus ή ένα CITROEN C4 GRAND SPACETOURER ? Που συγκρίνονται αυτά τα 2 εκτός του ότι μπορεί να έχουν παραπλήσια τιμή απόκτησης? :hmmm:

Σου έδωσα ένα σωρό στοιχεία που δείχνουν που υπερτερεί η Active Tourer σε σχέση με τον ανταγωνισμό και υπάρχουν άλλα τόσα ανάλογα που δείχνουν που υπερτερεί και που όχι η Χ1 σε σχέση με τον ανταγωνισμό και όχι σε σχέση με μία Alfa Romeo Giulia.
Σου έδωσα τη προσωπική μου εμπειρία και μου πετάς τη δική σου θεωρία.. :hmmm: Σίγουρα κανένας μας δεν έχει δίκιο, αλλά ας αποφασίσουν οι ακροατές με τα στοιχεία που τους δίνονται.

Με ποια κριτήρια X1, 3008 και XC60 συγκρίνονται μεταξύ τους? Εκτός του ότι κάποιος έχει γκ@ύλα για αυτά τα τρία, έχει κάνει την έρευνά του με βάση τα θέλω του και πάει να τα δοκιμάσει?
Αν κάποιος θέσει ένα ερώτημα σε ένα φόρουμ όπως εδώ για αυτά τα τρία ευχαρίστως να του δώσουμε τις εμπειρίες-συμβουλές μας. Επίσης καλές θα ήταν γνώμες του στυλ:
¨Μα το ΧC60 δεν είναι ίδια κατηγορία με το X1¨....αφού ρωτά για αυτά , για αυτά θα ήταν πρέπων να επισημάνουμε, αλλά και διαφορετικές γνώμες σωστά τεκμηριωμένες.
Αν αυτός που ρωτά έχει προτεραιότητες την κατανάλωση, την ορατότητα πίσω, τις πιο μακριές σχέσεις, στάνταρ HUD, το μικρότερο δυνατό πλάτος και Apple Car Play 8.7 πάει περίπατο η παρατήρηση προδιαγραφών και χρήζει ανάγκης ένα test drive. Θα μέναμε στην ανάγνωση περιοδικών αν θέλαμε απλή παρατήρηση των προδιαγραφών.


Στη δική σου έρευνα τώρα νομίζω πως η Χ1 ήταν παρατραβηγμένο παράδειγμα. Τα κριτήριά σου τα έδωσες και οι συμφορουμίτες προτείνουν. Δε χρειάζεται νομίζω αυτός ο τόνος για τα αξιόλογα και υπερτιμημένα €€€€€€€ Active Tourer και X1.
Όπως δε σου αρέσει το Doblo έτσι και αυτά.
Έλα όμως εμένα που μου αρέσουν, όπως και: Alfa Romeo Guilia, Honda Civic Sport Tourer, Porsche Panamera Sport Tourismo, Toyota Avensis SW, Range Rover Velar, Opel Zafira, Mazda MX-5, Mitsubishi Lancer EVO. Δε γίνεται όμως σε κάθε ευκαιρία να πετάω τη πικρία μου ενάντια σε όλα τα παραπάνω αγαπημένα. :sorry:
Στο 99,9% των περιπτώσεων η παραπάνω λίστα δε μπορεί να συγκριθεί αυτούσια. Ανάλογα τις ανάγκες λοιπόν βγαίνει και μία υποψήφια λίστα αγοράς. Μέσα στις ανάγκες είναι σίγουρα και το ¨δεν αξίζει τα λεφτά του¨....ένα μοτίβο που χρησιμοποιείς πολύ...επέτρεψε μου λοιπόν να είμαι αντίθετος σε αυτό καθώς αποτελεί δική σου ανάγκη-άποψη ενώ δική μου ανάγκη είναι το ¨ότι πληρώνεις παίρνεις¨.

Ένας συμφορουμίτης άφησε την 147 για ένα Leon. Πολλοί ακόμα θα αφήσουν τα απλά, γοητευτικά και φτιαγμένα γερά αμάξια τους για να στραφούν στη τάση της εποχής. Κουμπάκια και Software που για να κάνεις Service θα θες απλά ένα CTRL+alt+f7+ VIN NUMBER. Παλιά βάζαμε ένα Tom Tom στο παρμπρίζ και μας πήγαινε παντού. Τώρα θέλουμε 11΄ οθόνη για να ρυθμίσουμε το καλοριφέρ.

Υ.Γ 1) Η πρόταση για Jazz ήταν για πλάκα ..................................................................αλλά δεν είδα να απαντάς.
Υ.Γ 2) Μη πέσετε να με φάτε για την Active Tourer. Έπεσα στην ανάγκη. Αλλά χαίρομαι να οδηγώ αυτό που έχω.
Υ.Γ 3) Κράτα την 1 :s_yes :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#565990 Μα, εδώ και τόσα ποστ, πρέπει ν' απαντώ γιατί δεν θέλω την Χ1, όταν όπως είπες τα κριτήριά μου τα έθεσα από την αρχή και δεν συμπεριλαμβάνουν την Χ1 ή αντίστοιχα οχήματα. Πόσες φορές ν' απαντήσω δηλαδή σε ένα ερώτημα που δεν έθεσα εγώ ποτέ;
:help: :dizzy:
Δεν είπα ΠΟΤΕ πως τα στοιχεία σου δεν είναι καλά, ή πως δεν υπερτερεί η ActiveTourer μεταξύ αυτών. Απλώς ΚΑΝΕΝΑ από αυτά δεν θα σκεφτόμουν ποτέ ν' αγοράσω. Αυτό δεν σημαίνει πως εσύ έκανες άσχημα, γιατί εσένα σου άρεσε και σου κάλυπτε τις ανάγκες σου. Οι δικές μου ανάγκες μεταφοράς υπερκαλύπτονται από το Golf και περισσεύουν και λίγα ψιλά για χαμόγελα γιατί στο δρόμο είναι αποδεκτό και σίγουρα καλύτερο από τα πολυμορφικά, van, active ή πώς τα λένε αυτά πια δεν ξέρω!
:help:
Ούτε ο kostis20, ούτε εγώ ψάχνουμε τέτοιο όχημα, κάποιοι το πρότειναν γιατί θεώρησαν πως θα με ενδιέφερε, απάντησα πως όχι για πολλούς και διάφορους λόγους (budget, γούστο), η κουβέντα δεν χρειάζεται να συνεχίσει: όσο και να την συνεχίσουμε, ούτε τα λεφτά θα βρω, ούτε και θα μου αρέσει περισσότερο.
:s_shout
Την άσχετη τριπλέτα την ανέφερα γιατί όσο άσχετα είναι αυτά μεταξύ τους, τόσο άσχετη είναι και η Χ1 στην κουβέντα. Αλλά την ανέφερα για να δείξω πως δεν χρειάζεται να οδηγήσεις κάποια οχήματα για να καταλάβεις τι προσφέρουν ή αν είναι καλύτερα από κάποια άλλα. Έχω δει την Χ1 και την αδελφούλα της την ActiveTourer στον Σπανό και αυτό που είδα απλά δεν με ενδιαφέρει και είμαι βέβαιος πως σε μια στροφοδιαδρομή θα είναι πολύ χειρότερα από μια 118i με τα ίδια χρήματα. Εμένα μου φτάνει αυτό.
Η γυναίκα μου πάλι δεν ψήνεται για την 1 επειδή δεν έχει χώρους, ούτε για την Χ1 επειδή έχει χώρους, αλλά είναι τεράστια και έχει και ακόμη πιο τεράστια τιμή. Αυτά που κοιτάμε είναι μικρότερα και φθηνότερα αυτοκίνητα, γιατί αυτά μπορούμε ν' αγοράσουμε και να συντηρήσουμε, όπως αναφέρθηκε ήδη αρκετές φορές, δεν είμαστε προνομιούχοι και δεν έχουμε λεφτά.
:s_dunno
Το Jazz σίγουρα δεν αρέσει στην γυναίκα μου, επίσης στην Ελλάδα είναι πολύ ακριβό γι' αυτό που προσφέρει. Έχει χώρους και είναι ταμάμ για την πόλη, αλλά με αυτά τα λεφτά αγοράζεις υβριδικό Auris σήμερα.
:help:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#565993 Για να επανέλθουμε, τσέκαρα online το Yaris. Ενώ η τιμή του καινούριου είναι αρκετά καλή, αφού είναι γύρω στα 18Κ με καλό εξοπλισμό, τρώει άκυρο λόγω χώρου αποσκευών. Είναι πολύ μικρό (εύλογα λόγω των μπαταριών).
Να πω εδώ πως γι' ακόμη μία φορά δεν αξίζει να αγοράσεις μεταχειρισμένο Toyota λίγων ετών, δεν γίνεται το κέρδος σου να είναι 1-2 χιλιάρικα! :help: :dizzy:

Επίσης, σύμφωνα με τις επιδόσεις του είναι αυστηρά για πόλη, τόσο οι επιτάχυνση, όσο και η τελική θυμίζουν ατμοσφαιρικό 1.4.
:help:
Άβαταρ μέλους
By taxidiwtis
#566001 Στην επιταχυνση το cvt στελνει τις στροφες στον κοφτη , αλλα σε πορεια τις κραταει χαμηλα και σιγουρα χαμηλοτερα απο fixed gear 6η του βενζινοκινητου με μηχανικο .
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#566024 Παιδιά τέλος .Μπήκε η παραγγελία .Με εξτρά την οροφή και τα full LED.Μιλάμε πιο full extra αμάξι δεν είχα ποτέ...Η λίστα του βασικού εξοπλισμού είναι πληρέστατη.
Ρεζέρβα δε μπήκε τελικά γιατί σηκώνεται πολύ ο πάτος του πορτ μπαγκαζ και μικραίνει αισθητά ο χώρος αποσκευών.Αν θέλουμε μπορούμε να τη παραγγείλουμε αργότερα,με λίγο παραπάνω τιμή. Ενώ έτσι κρατάμε και τη διαμόρφωση με το μεγάλο πορτ μπαγκαζ,γιατι εναλλάσσονται.
Το MINI επίσης δεν είχε οπότε τη γυναίκα δε τη πειράζει.
Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια και τη συμμετοχή!
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#566032
kostis20 έγραψε:Παιδιά τέλος .Μπήκε η παραγγελία .Με εξτρά την οροφή και τα full LED.Μιλάμε πιο full extra αμάξι δεν είχα ποτέ...Η λίστα του βασικού εξοπλισμού είναι πληρέστατη.
Ρεζέρβα δε μπήκε τελικά γιατί σηκώνεται πολύ ο πάτος του πορτ μπαγκαζ και μικραίνει αισθητά ο χώρος αποσκευών.Αν θέλουμε μπορούμε να τη παραγγείλουμε αργότερα,με λίγο παραπάνω τιμή. Ενώ έτσι κρατάμε και τη διαμόρφωση με το μεγάλο πορτ μπαγκαζ,γιατι εναλλάσσονται.
Το MINI επίσης δεν είχε οπότε τη γυναίκα δε τη πειράζει.
Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια και τη συμμετοχή!
Καλώς να το δεχτείτε και να το χαρείτε! Νομίζω έκανες εξαιρετική επιλογή!
Άβαταρ μέλους
By kantoniou
#566037
kostis20 έγραψε:Παιδιά τέλος .Μπήκε η παραγγελία .

Καλοταξιδο, πολυ στιλατη επιλογη, ειδικα με τα εξτρα που βαλατε.