Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#565860
kostis20 έγραψε:Παιδιά εμείς έχουμε ψιλοκαταληξει.
500x 1.3T TCT cross.
Θα μπει παραγγελία με πανοραμική και LED.Λεω να βάλω και ρεζέρβα ανάγκης.
Αυτά .Ακούω παρατηρήσεις.



< A3003 >

Προετοιμασία για κοτσαδόρο να βάλω??
Μόνο για βάση ποδηλάτων θα τον χρησιμοποιήσω αν μπει...
Έχει και ένα ωραίο καφέ δερμάτινο σαλόνι ,αλλά κάνει περίπου 1000euro..
Ούτως ή άλλως πάμε για 2,5 μήνες λόγω παραγγελίας...
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#565862 Γενικό σχόλιο.

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί πηγαίνεις να δεις ένα καινούριο αυτοκίνητο (πχ το C3) ενώ τελικά δεν θα το αγοράσεις (γιατί δε μπορείς να τα διαθέσεις) και την ίδια στιγμή να φαντάζει ενδιαφέρουσα επιλογή ένα όπελ άστρα (ή ινσίνια με 165 χιλιάδες χιλιόμετρα, ή saab 2lt 4WD για μέσα στη πόλη) ως αντικαταστάτη της 1 εφόσον δεν ψάχνεις απλώς για ανθρωπομεταφορέα αλλά θέλεις κάτι που σε κάνει να περάσεις καλά.

Είναι μάλλον στην ίδια λογική το ότι μια Χ1 δε προσφέρει τίποτα περισσότερο από ένα Tuscon.

Δύσκολο πράγμα να έρχεσαι αντιμέτωπος με τη πραγματικότητα και να τα θες ΟΛΑ με έντεκα χιλιάρικα. :lol:
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#565863 Εφοσον θα φας που θα φας την αναμονη και αφου το budget ειναι αρκετα ελαστικο, τοτε βαλτα ολα πανω. Χαμενα δε θα πανε.

Κορυφαιο σπεκ παντως. Δυσκολευομαι να σκεφτω καλυτερο μικρο suv. Κατι T-Roc, Arona κτλ τα κατουραει η Φιαταρα τοσο σε εμφανιση οσο και στο δρομο.

Απο δερματα δεν ξερω τι εμπειριες εχεις, εγω παντως δυσκολα θα ξαναβαλω. Το μονο τους πλεονεκτημα ειναι η ευκολια καθαρισμου. Τιποτα αλλο.

< >
Άβαταρ μέλους
By g8777
#565865
kostis20 έγραψε:Προετοιμασία για κοτσαδόρο να βάλω


ΕΝΝΟΕΊΤΑΙ :adminpower:

Καί όταν με το καλό αποφασίσεις να τον τοποθετήσεις μπορείς να στραφείς σε πολύ πιο φθηνές aftermarket επιλογές :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#565867 . την Χ1 την οδήγησες? Καταλαβαίνω ότι είναι μεγάλο αυτοκίνητο για τη χρήση που ζητάς, αλλά θεωρώ εντελώς ισοπεδωτική την άποψη που γράφτηκε ότι είναι ένα Qashqai με σήματα bmw...


@kostis20
Με το καλό να παραλάβετε. Θεωρώ εξαιρετική επιλογή για σύζυγο το συγκεκριμένο οχημα!
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#565868
Focusman91 έγραψε:
diplomat έγραψε:Την προηγούμενη εβδομάδα πέρασα από αντιπροσωπία της τογιότα και το αυτί μου πήρε κάτι για απρίλη.

Αγοραρε άλλαξε αντιπροσωπο γιατί σήμερα στη Λ. Σχιστού πέτυχα δύο νταλίκες μόνο με νέες 5θυρες Κορολλες. Και εμφανισιακά είναι κλάσεις ανώτερη απ' το Auris.


Συμφοιτητή, αφενός δεν είχα πάει στην αντιπροσωπία για δικό μου θέμα (το ρδελάκι μου :inlove: απολαμβάνει τις υπηρεσίες συνοικιακού συνεργείου), αφετέρου επρόκειτο για επαρχιακή αντιπροσωπία, συνεπώς είναι λογικό να έχουν υποδεέστερη θέση στις προτεραιότητες της εταιρείας. :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By markvag
#565882
diplomat έγραψε:Εφόσον μιλάμε για ανθρωπομεταφορέα (μεγαλώνει το φέηλ με το σνίτσελ), προτείνω υπομονή μέχρι τον ερχομό του νέου κορόλλα.

Την προηγούμενη εβδομάδα πέρασα από αντιπροσωπία της τογιότα και το αυτί μου πήρε κάτι για απρίλη.



Βέβαια, αυτό σημαίνει πως όλο και θα υπάρξει κάποια προσφορά για στοκ... :innocent:


Anonymous Founder έγραψε:Το Opel χωρίς πλάκα, είναι πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση!
:lipsealed:


Ξέρεις ότι είναι 4,7+ μέτρα φαντάζομαι... :lol: :lol: Και ότι καίει τον άμπακο... :lol:



Πουλάω 325i ( :shifty: ) με τέλη δίλιτρου ( :shifty: ) σε εξαιρετική τιμή. 10 χιλιάρικα, για σένα 11! :svivhaha: :s_biggrin Δεν έχει και ρεζέρβα! :shifty: :svivhaha: :s_biggrin







@kostis20: Καλορίζικο! :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#565889
Nikos! έγραψε:Γενικό σχόλιο.

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί πηγαίνεις να δεις ένα καινούριο αυτοκίνητο (πχ το C3) ενώ τελικά δεν θα το αγοράσεις (γιατί δε μπορείς να τα διαθέσεις) και την ίδια στιγμή να φαντάζει ενδιαφέρουσα επιλογή ένα όπελ άστρα (ή ινσίνια με 165 χιλιάδες χιλιόμετρα, ή saab 2lt 4WD για μέσα στη πόλη) ως αντικαταστάτη της 1 εφόσον δεν ψάχνεις απλώς για ανθρωπομεταφορέα αλλά θέλεις κάτι που σε κάνει να περάσεις καλά.

Είναι μάλλον στην ίδια λογική το ότι μια Χ1 δε προσφέρει τίποτα περισσότερο από ένα Tuscon.

Δύσκολο πράγμα να έρχεσαι αντιμέτωπος με τη πραγματικότητα και να τα θες ΟΛΑ με έντεκα χιλιάρικα. :lol:

Μα όπως κατάλαβες, ούτε 11 χιλιάρικα έχω, προσπαθώ να την βγάλω με την πώληση της BMW και κάνα άντε δυο χιλιάρικα (σε μπόλικες δόσεις... :( ). Τι να κάνουμε, αυτή είναι η πραγματικότητα όπως πολύ σωστά είπες. Απλώς πήγαμε και στις αντιπροσωπείες να δούμε τι παίζει μπας και μας λυπηθούν...
:help: :ninja:

Zeus έγραψε:. την Χ1 την οδήγησες? Καταλαβαίνω ότι είναι μεγάλο αυτοκίνητο για τη χρήση που ζητάς, αλλά θεωρώ εντελώς ισοπεδωτική την άποψη που γράφτηκε ότι είναι ένα Qashqai με σήματα bmw...

Μα να την οδηγήσω γιατί; :dizzy:
Αφού δεν με ενδιαφέρει το συγκεκριμένο αυτοκίνητο, όπως και όλα σαν κι αυτό. Ανέφερα το Qashqai και το Tuscon γιατί απλά ανήκουν στην ίδια κατηγορία. Για εμένα απλούστατα δεν έχει νόημα η συγκεκριμένη κατηγορία. Ούτε που ξέρω γιατί προτάθηκε το συγκεκριμένο σ' εμένα, πιο λογικό θα ήταν να μου προταθεί κάποιο Doblo πχ, παρά η Χ1.
Το Doblo το έχω οδηγήσει πάντως! :lol:

Γενικώς, δεν έχω κανένα ενδιαφέρον να οδηγήσω αυτοκίνητα σαν την Χ1 ή την 2 ActiveTourer που είναι το ίδιο αμάξι πάνω κάτω. Υπάρχει έστω και μία περίπτωση να είναι καλύτερη στο δρόμο από ένα Golf πχ;
Να το πω διαφορετικά; Η Χ1 με ενδιαφέρει λιγότερο από ένα Range Rover Evoque ή ένα Porsche Cayenne. Γιατί; Γιατί την πρώτη όσα χρήματα και να είχα, δεν θα την αγόραζα, το δεύτερο θα το αγόραζα σίγουρα για την γυναίκα μου, ενώ το τελευταίο σίγουρα για εμένα αν ήμουν κανένας entrepreneur, ζούσα στο Dubai και ήθελα να δείξω κάπως πως έχω λεφτά. Διάβολε, ακόμη και Rolex μπορεί ν' αγόραζα, αλλά σίγουρα όχι την Χ1! :ninja:

Αλλά όπως ειπώθηκε παραπάνω, εδώ δεν έχουμε λεφτά για το C3, ποια Χ1 τώρα; :s_dunno :s_shout
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#565895 Στα χαμηλά εισοδήματα δεν δίνουν εύκολα δάνειο και ούτε δίνουν μεγάλα ποσά. Για να μην μιλήσουμε για το επιτόκιο...
:help:
Γι' αυτό και ψάχνω κάτι οικονομικό, αν και όπως βλέπω με την BMW θα μείνουμε πάλι.
:( :x
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#565899 Δανειο για αγορα αυτοκινητου αυτην την εποχη αν δε γινεται για λογους φορολογικους / μη δεσμευσης κεφαλαιου ειναι σαν να παιζεις Ρωσικη ρουλετα.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#565906 Αναπάντεχο ων τόπειξ
Άβαταρ μέλους
By kantoniou
#565908
Νίκος Παππάς έγραψε:Δανειο για αγορα αυτοκινητου αυτην την εποχη αν δε γινεται για λογους φορολογικους / μη δεσμευσης κεφαλαιου ειναι σαν να παιζεις Ρωσικη ρουλετα.

Για λεγε, για λεγε...
Άβαταρ μέλους
By nomarxis
#565916
Anonymous Founder έγραψε:Γενικώς, δεν έχω κανένα ενδιαφέρον να οδηγήσω αυτοκίνητα σαν την Χ1 ή την 2 ActiveTourer που είναι το ίδιο αμάξι πάνω κάτω. Υπάρχει έστω και μία περίπτωση να είναι καλύτερη στο δρόμο από ένα Golf πχ;


:hmmm: Ναι, υπάρχει! :s_yes :s_yes (μιλώ για 2er Active Tourer)
Ξέρουμε πως βγάζεις σπυριά στο άκουσμα των προσθιοκίνητων BMW, αλλά μη γράφεις ανακρίβειες από τη στιγμή που δε τα έχεις οδηγήσει κιόλας.



ή τα έχεις οδηγήσει? :hmmm:



Αυτά γράφει ο ειδικός τύπος:
https://www.autotriti.gr/data/news/preview_news/BMW-218d-Active-Tourer-vs-Ford-C-MAX-1,6-TDCi-vs-VW-Golf-Sportsvan-1,6-TDI_121227_16725.asp
https://www.automaniac.org/compare/3591/1246/volkswagen-golf-sportsvan-1.6-tdi-VS-bmw-2-series-216d-active-tourer
https://www.rtl2.de/videos/1442-vergleiche/21243-bmw-2er-active-tourer-vs-vw-golf-sportsvan
https://www.bild.de/video/clip/2er-bmw/bmw2-gegen-golf-34681790.bild.html
Με λίγα λόγια είναι το πιο καλοστημένο-σπορ-συμμετοχικό-ακριβές-active στη κατηγορία του.
Χάνει σίγουρα από Sportsvan & Cmax στο σύνολο. Αλλά υπάρχουν πολλές πιθανότητες και είναι σίγουρα καλύτερο στο δρόμο από τον ανταγωνισμό.

Αυτά ξαναλέω εγώ: Έχω οδηγήσει Cmax και Verso, κανένα δεν είχε σε αίσθηση το τιμόνι της BMW. Κανένα δεν είχε τη ποιότητα και φινίρισμα της BMW. Και τα δύο είχαν καλύτερους χώρους από την Active Tourer και ήταν φθηνότερα.
Μπήκα σε Tuscon MY19 ( επειδή ψάχνει ο γαμπρός μου για αντικαταστάτη του C΄eed ), τα πάντα όλα σε εξοπλισμό και κουμπάκια :dizzy: , στα μάτια μου η ποιότητα υλικών ήταν χειρότερη από την MY17 Active Tourer μου :svivhaha:

Στο θέμα, έχω να σου προτείνω το Jazz. :iconcool:
Αυτόματο εγγύηση, αγχολυτικό, οικονομικό, χωροταξικά ικανοποιητικό και δοκιμασμένο με ένα παιδί :iconcool: ( είχα μοντέλο 2013, 1.3, χειροκίνητο )
https://www.car.gr/19540526-honda-jazz-hybrid-1-3-cvt-elegance CVT & Hybrid
https://www.car.gr/19540526-honda-jazz-hybrid-1-3-cvt-elegance το i-shift είναι αργό αλλά δε σπάει δε χαλάει.




Υ.Γ Πριν 20 χρόνια απολύτως σίγουρα, στις μέρες μας σε μεγάλο βαθμό ακόμα πιστεύω πως ότι πληρώνεις παίρνεις
Το καταλαβαίνεις πιστεύω από την επιλογή σου..... :iconcool: (BMW 120)
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#565918
nomarxis έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Γενικώς, δεν έχω κανένα ενδιαφέρον να οδηγήσω αυτοκίνητα σαν την Χ1 ή την 2 ActiveTourer που είναι το ίδιο αμάξι πάνω κάτω. Υπάρχει έστω και μία περίπτωση να είναι καλύτερη στο δρόμο από ένα Golf πχ;


:hmmm: Ναι, υπάρχει! :s_yes :s_yes (μιλώ για 2er Active Tourer)
Ξέρουμε πως βγάζεις σπυριά στο άκουσμα των προσθιοκίνητων BMW, αλλά μη γράφεις ανακρίβειες από τη στιγμή που δε τα έχεις οδηγήσει κιόλας.

ή τα έχεις οδηγήσει? :hmmm:

Όχι δεν υπάρχει. Μιλώ για το κανονικό Golf, όχι για τα υπόλοιπα που αγνοώ και την ύπαρξή τους. Προφανώς στο δρόμο το Golf (το απλό, αγαπημένο, όχι ψηλό, όχι μακρύ, όχι Van, όχι Sportsvan, όχι Tourer, ή δεν ξέρω κι εγώ πώς αλλιώς θα ονομάσει τα μοντέλα της η VW... :dizzy: ), θα είναι πολύ καλύτερο από μια Χ1.
Πώς το ξέρω; Απλή φυσική είναι.

Όπως και απλή φυσική είναι πως ο ημιάκαμπτος δεν θα είναι καλύτερος από τους πολλαπλούς, άρα το Golf με ημιάκαμπτο θα είναι χειρότερο από το αντίστοιχο με πολλαπλούς. Δεν χρειάζεται να τα οδηγήσω και τα δύο για να φτάσω σ' αυτό το συμπέρασμα.
Επίσης γιατί το έχουμε κουράσει: ποιος από εσάς οδηγεί με χαρά αυτοκίνητα που δεν του αρέσουν; Ποιος δηλαδή θα πάει να κάνει test drive κάτι που δεν του αρέσει (και ούτε μπορεί ν' αγοράσει!). Για να θέσω και το ερώτημα ξανά, πρέπει να οδηγήσει κάποιος την Χ1, το 3008 και το XC60 για να καταλάβει πως το τελευταίο είναι σε άλλη κλάση;
:help:
Μια απλή παρατήρηση των προδιαγραφών φτάνει.

Θα το ξαναπώ για πολλοστή φορά, όπως δεν με ενδιαφέρει το Fiat Doblo, αντίστοιχα δεν με ενδιαφέρει η Χ1. Είμαι βέβαιος πως χιλιάδες άνθρωποι είναι απολύτως ευχαριστημένοι κάτοχοι και των δύο αυτών αυτοκινήτων. Αλλά εμένα ούτε μου αρέσουν, ούτε μου χρειάζονται, ούτε μπορώ να αγοράσω την δεύτερη. Και σίγουρα δεν θέλω κιόλας.
:s_hang