Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By GTS
#565442
diplomat έγραψε:
GTS έγραψε:Φοκους 1.5 καινουριο ποσο βγαινει?


Kάτι πάνω από 22κ πρέπει να 'χει το st-line.


Αυτοματο?
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#565443
GTS έγραψε:Σερβις δεν θα θελει?

το C3 και γενικα τα Σιτροεν δεν ειναι καλα?

Νομιζω οταν αλλαξαν οι φοροι εδω εγραφαν καποιοι οτι τα μικρα αυτοκινητα δεν ακριβυναν μονο τα ποιο ακριβα. Ομως εσυ εγραψες οτι και στα ποιο φθηνα (15-20κ) εχουν αυξηθει οι τιμες. Επηδη δεν ασχολουμαι με αυτα δεν ξερω τι ακριβως περνεις με τα χρηματα.

Φοκους 1.5 καινουριο ποσο βγαινει?


Δεν έγραψε ότι θα κόψει από το σέρβις ή ότι περιμένει να έρθουν με όλα τα αναλώσιμα αλλαγμένα. Έγραψε ότι τηρουμένων των αναλογιών δεν αξίζει να δώσει τόσα λεφτά για τόσο φτωχά χαρακτηριστικά. Άλλο αν έχει τα έχεις, άλλο αν αξίζει να τα δώσεις
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#565446
GTS έγραψε:
diplomat έγραψε:
GTS έγραψε:Φοκους 1.5 καινουριο ποσο βγαινει?


Kάτι πάνω από 22κ πρέπει να 'χει το st-line.


Αυτοματο?


Nαι, έπαιξα λίγο στον configurator, με τα απαραίτητα καλούδια κάπου εκεί βγήκα (υπόψιν, με τα 182ps).
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#565448 Όταν λέω Prius, εννοώ ετούτο εδώ:
https://www.car.gr/19961779-toyota-prius-advance-1-8
Δεν το έχω οδηγήσει, άρα δεν ξέρω ούτε πώς είναι στο δρόμο, ούτε αν εν τέλει θα μου αρέσει. Σαν εμφάνιση και σαν τεχνολογία όμως μου αρέσει πολύ.
Το Yaris όχι τόσο. Και είναι και πιο αργό νομίζω (αφού τόσο το μοτέρ βενζίνης όσο και το ηλεκτρικό είναι πιο μικρά).
Τα Citroen μια χαρά είναι, το πρόβλημα δεν είναι η μάρκα, αλλά η πλατφόρμα. Πώς αλλιώς να το πω δεν ξέρω...
Είναι και θέμα πόσο ευαίσθητος είναι κάποιος σε κάποια πράγματα. Πχ η 1 από την μαμά της είχε χάλια ηχοσύστημα. Όταν έκανα το upgrade με το Alpine kit, ήταν άλλο πράγμα! Κάποιος πιθανόν να μην ενοχλούνταν και να μην έσκαγε τα 300€ που έδωσα εγώ για να το αγοράσω μεταχειρισμένο (και ένα 8άωρο προσωπικής εργασίας για να το εγκαταστήσω...).
alexm έγραψε:Hf που είδες μπαταρίες του εμπορίου σε prius?

Επίσης που είδες τα 10 χρόνια εγγύηση αν τις αλλάξεις στην τογιοτα;

Σχωρα με αν κάνω λάθος αλλά νομίζω ότι δεν παίζει κάτι τέτοιο

Για το πρώτο δεν έχω ψάξει, αλλά ένα battery pack είναι κι αυτό, δεν μπορεί να μην μπορούν να βρεθούν στο εμπόριο αντίστοιχα. Μπορεί και να κάνω λάθος όμως, δεν το έχω ψάξει.
Για το άλλο, εννοούσα πως όπως και οι μαμά, μια 10ετία θα την βγάλουν, όχι πως απαραίτητα θα έχω γραπτή εγγύηση. Συγνώμη αν δεν το διευκρίνησα.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#565449 Εννοείται και μπορεί να οδηγεί κι άλλος το leasing.

Απλά δηλώνεις τον οδηγό. Καλό είναι να μη γράφονται ανακρίβειες.

Το έχω κάνει και στο kodiaq τώρα και πριν στο octavia. Είχα δηλώσει και τη γυναίκα μου και τον αδερφό μου που το είχε πάρει μια φορά.

< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#565450
diplomat έγραψε:
GTS έγραψε:
diplomat έγραψε:
GTS έγραψε:Φοκους 1.5 καινουριο ποσο βγαινει?


Kάτι πάνω από 22κ πρέπει να 'χει το st-line.


Αυτοματο?


Nαι, έπαιξα λίγο στον configurator, με τα απαραίτητα καλούδια κάπου εκεί βγήκα (υπόψιν, με τα 182ps).

Οι τιμές της Ford είναι χωρίς φόρους. Βγαίνει ΠΟΛΥ παραπάνω.
Επίσης, το αυτόματο είναι διπλού συμπλέκτη, με τεράστια παράπονα σχεδόν σε όλο τον κόσμο. Εκτός αν το έχει αλλάξει.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#565452
Hellenic tifosi έγραψε:Είσαι απολύτως σίγουρος ότι δεν επιτρέπεται να οδηγεί άλλος το leasing? Στη hertz μπορείς να δηλώσεις άλλον έναν οδηγό.

Το πρόβλημα δεν είναι της εταιρείας leasing, αλλά της εταιρείας που εργάζομαι. :help:
Επίσης, ακόμη και αν γινόταν, πάλι θα υπήρχαν πρακτικά προβλήματα, πχ σήμερα έχω ταξίδι, θα έπρεπε να το έχω εγώ το εταιρικό, κλπ.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#565453
Anonymous Founder έγραψε:Οι τιμές της Ford είναι χωρίς φόρους. Βγαίνει ΠΟΛΥ παραπάνω.
Επίσης, το αυτόματο είναι διπλού συμπλέκτη, με τεράστια παράπονα σχεδόν σε όλο τον κόσμο. Εκτός αν το έχει αλλάξει.


Σωστόστ. Πρόκειται για λτπφ. :tomato:
Άβαταρ μέλους
By GTS
#565454
Anonymous Founder έγραψε:Όταν λέω Prius, εννοώ ετούτο εδώ:
https://www.car.gr/19961779-toyota-prius-advance-1-8
Δεν το έχω οδηγήσει, άρα δεν ξέρω ούτε πώς είναι στο δρόμο, ούτε αν εν τέλει θα μου αρέσει. Σαν εμφάνιση και σαν τεχνολογία όμως μου αρέσει πολύ.
Το Yaris όχι τόσο. Και είναι και πιο αργό νομίζω (αφού τόσο το μοτέρ βενζίνης όσο και το ηλεκτρικό είναι πιο μικρά).
Τα Citroen μια χαρά είναι, το πρόβλημα δεν είναι η μάρκα, αλλά η πλατφόρμα. Πώς αλλιώς να το πω δεν ξέρω...
Είναι και θέμα πόσο ευαίσθητος είναι κάποιος σε κάποια πράγματα. Πχ η 1 από την μαμά της είχε χάλια ηχοσύστημα. Όταν έκανα το upgrade με το Alpine kit, ήταν άλλο πράγμα! Κάποιος πιθανόν να μην ενοχλούνταν και να μην έσκαγε τα 300€ που έδωσα εγώ για να το αγοράσω μεταχειρισμένο (και ένα 8άωρο προσωπικής εργασίας για να το εγκαταστήσω...).
alexm έγραψε:Hf που είδες μπαταρίες του εμπορίου σε prius?

Επίσης που είδες τα 10 χρόνια εγγύηση αν τις αλλάξεις στην τογιοτα;

Σχωρα με αν κάνω λάθος αλλά νομίζω ότι δεν παίζει κάτι τέτοιο

Για το πρώτο δεν έχω ψάξει, αλλά ένα battery pack είναι κι αυτό, δεν μπορεί να μην μπορούν να βρεθούν στο εμπόριο αντίστοιχα. Μπορεί και να κάνω λάθος όμως, δεν το έχω ψάξει.
Για το άλλο, εννοούσα πως όπως και οι μαμά, μια 10ετία θα την βγάλουν, όχι πως απαραίτητα θα έχω γραπτή εγγύηση. Συγνώμη αν δεν το διευκρίνησα.


Δεν εχω οδηγησει τα Σιτροεν οποτε δεν εχω αποψη, βεβαια φαινεται να πουλουν πολυ.

Το βασικο ηχοσυστημα στο δικο μου 1 ειναι κατι παραπανω απο ικανοποιητικο για μενα. Μπορω να βαλω το Αλπιν αλλα δεν αξιζει να ασχοληθω τωρα, ισως στο μελλον να το κανω.

Λεον σαν του Μπουσσου σαν και αυτα που εχουν ξεμεινει σε ντηλερ δεν παιζει?
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#565457
Anonymous Founder έγραψε:Επίσης, το αυτόματο είναι διπλού συμπλέκτη, με τεράστια παράπονα σχεδόν σε όλο τον κόσμο. Εκτός αν το έχει αλλάξει.

Το έχει αλλάξει.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#565459 Νομίζω πάντως ότι κρίνονται πολύ αυστηρά τα υποψήφια μικρομεσαία. Ειδικά το 308 και το Golf όπως είναι απόλυτα φυσιολογικό είναι κλάσεις ανώτερα αυτοκίνητα από το BMW. Επίσης μην ξεχνάμε ότι κάποια δυναμικά χαρακτηριστικά του BMW (που μεταξύ μας τώρα σιγά τα χαρακτηριστικά, ότι κάνει είναι η πίσω κίνηση) είναι εντελώς απίθανο να βρεθούν στα σύγχρονα πόσο μάλλον σ' αυτό το budget.

Σύμφωνα με τη χρήση του αυτοκινήτου εγώ θα έβαζα τα εξής κριτήρια και μάλιστα με αυτή ακριβώς τη σειρά:

1) εμφάνιση - να αρέσει ΠΟΛΥ στη γυναίκα
2) εγγύηση
3) εξοπλισμός
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#565460
Deleted User 1 έγραψε:Νομίζω πάντως ότι κρίνονται πολύ αυστηρά τα υποψήφια μικρομεσαία. Ειδικά το 308 και το Golf όπως είναι απόλυτα φυσιολογικό είναι κλάσεις ανώτερα αυτοκίνητα από το BMW. Επίσης μην ξεχνάμε ότι κάποια δυναμικά χαρακτηριστικά του BMW (που μεταξύ μας τώρα σιγά τα χαρακτηριστικά, ότι κάνει είναι η πίσω κίνηση) είναι εντελώς απίθανο να βρεθούν στα σύγχρονα πόσο μάλλον σ' αυτό το budget.

Ω, ο καθένας μπορεί να έχει την άποψή του ασφαλώς. :s_dunno

Τελικά πάντως εναλλακτικές δεν βλέπω να προτείνονται...
Για να επαναφέρω το θέμα, με 20+Κ παίρνεις διάφορα αυτοκίνητα, και αν τελικά αποφασίσουμε να τα δώσουμε, ξέρουμε τι θα πάρουμε, το ζήτημα είναι αν υπάρχουν εναλλακτικές με τα μισά λεφτά (μεταχειρισμένα προφανώς, δεν περιμένω να αγοράσω καινούριο με 10Κ...).
Στα καινούρια, δεν χρειάζεται να δω κάτι άλλο, έχω καταλάβει τι αγοράζεις πάνω κάτω.
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#565461
red_monster έγραψε:ερωτηματικό η αξιοπιστία του αυτόματου και του 0,9 της fiat

To αυτόματο δεν είναι ερωτηματικό. Είναι σχετικά προβληματικό όπως όλα τα ρομποτικά :lol:
Όσο για τον twinair είναι σχετικά καλό μοτέρ. Όχι τόσο αξιόπιστο όσο τα FIRE, αλλά την κάνει τη δουλειά του.