Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#461611 Μπαααα...20ετιας σχέδιο.
Άβαταρ μέλους
By nass
#461615
Deleted User 1 έγραψε:
nass έγραψε:Κακώς σου είναι αδιάφορο ΙΜΟ και έγραψα θεωρώ αρκετά για να εξηγήσω ότι δεν είναι απλά ένα νούμερο αλλά υποβάλλει τρόπο οδήγησης.

Ακριβώς γι' αυτό μου είναι αδιάφορο. Γιατί αν πχ το έχεις μόνιμα το αμάξι θα προγραμματιστείς μόνος σου στα χαρακτηριστικά λειτουργίας του. Βασικά λόγω είδους αυτό θα συμβεί με όλα τα υποψήφια αλλά αυτό είναι μία άλλη κουβέντα. Παθών.


Αρα μου λες ότι δεν έχει σημασία αν έχεις πχ. Diesel ή Βενζίνη διότι θα "προγραμματιστείς μόνος σου". Διαφωνώ... δεν με ενδιαφέρει να με προγραμματίσει το αυτοκίνητό μου αλλά να κάνει ότι θέλω όπως το θέλω.

Deleted User 1 έγραψε:Επίσης άλλο ερώτημα: από συναρμογή, υλικά κτλ πως σου φάνηκε η Stelvio?


Το εμφανές ήταν το μετριότατο δερμάτινο κάθισμα και επίσης όντως οι διακόπτες με κάπως πλαστική αίσθηση, το navi έδειχνε παρωχημένο και εν γένει δεν θα το έβαζα σε καμία περίπτωση δίπλα σε Macan. Πέραν αυτών, μου φάνηκε ικανοποιητικό. Ομως όπως εξήγησα είμαι άσχετος σε αυτόν τον τομέα, σε σχέση με ό,τι έχω τώρα όλα καλά είναι :lol:
Άβαταρ μέλους
By nass
#461617
Deleted User 1 έγραψε:Ναι, και? Μέσα είναι έτσι όμως:

Εικόνα

:svivhaha:


Πολύ φλύαρο ρε παιδιά :thumbsdown: ιδίως το κεντρικό ταμπλό είναι :svivhaha:

Εικόνα

:rtfm:

(Επίτηδες έβαλα το "μαύρη μαυρίλα πλάκωσε" R-Design και όχι κανά "blonde" Inscription)
Τελευταία επεξεργασία από nass και 06 Δεκ 2017, 11:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#461623
nass έγραψε:Αρα μου λες ότι δεν έχει σημασία αν έχεις πχ. Diesel ή Βενζίνη διότι θα "προγραμματιστείς μόνος σου". Διαφωνώ... δεν με ενδιαφέρει να με προγραμματίσει το αυτοκίνητό μου αλλά να κάνει ότι θέλω όπως το θέλω.

Μέσες άκρες έτσι είναι. Εγώ στο λέω να το χεις υπό την υποψία σου. Κάτσε να δεις πως θα οδηγάς μετά από 2 χρόνια συμβίωσης με ένα suv όσο και σπορ να είναι.
Άβαταρ μέλους
By nass
#461630
Deleted User 1 έγραψε:
nass έγραψε:Αρα μου λες ότι δεν έχει σημασία αν έχεις πχ. Diesel ή Βενζίνη διότι θα "προγραμματιστείς μόνος σου". Διαφωνώ... δεν με ενδιαφέρει να με προγραμματίσει το αυτοκίνητό μου αλλά να κάνει ότι θέλω όπως το θέλω.

Μέσες άκρες έτσι είναι. Εγώ στο λέω να το χεις υπό την υποψία σου. Κάτσε να δεις πως θα οδηγάς μετά από 2 χρόνια συμβίωσης με ένα suv όσο και σπορ να είναι.


Αρα Βενζίνη-Diesel δεν έχει σημασία, οπότε υποθέτω και το τι θα πάρεις δεν έχει σημασία, είτε XC60 είτε Macan το ίδιο είναι :rtfm:

Ομως, δεδομένου ότι μέχρι στιγμής είχα σπορ / homologation special αυτοκίνητα, που όμως δεν τα οδηγούσα πάντα σε "κανίβαλος mode", που με "προγραμμάτιζαν", αλλά πολύ συχνά σε "κυριλέ οικογενειάρχης mode", θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω συνολικά με την παραπάνω τοποθέτησή σου :)
Άβαταρ μέλους
By nass
#461633
cmarin έγραψε:Τόσο καλή, ε?!!


Μιλάς για τη Stelvio ?
Καλύτερη απ΄ό,τι περίμενα, σαφώς.
Αλλά όχι αρκετά καλή για να την αγοράσω αντί για άλλα της λίστας μου.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#461636 Ντάξει τώρα, μην πιάνεις τα άκρα κι εσύ. Νοήμονες άνθρωποι είμαστε, καταλαβαίνεις τι λέω. Όπως θα προσαρμοστείς στις συνθήκες, πχ κουβαλάω παιδιά, είμαι στην κίνηση κτλ, έτσι θα προσαρμοστείς και στις ιδιαιτερότητες του αυτοκινήτου που όσο και σπορ να είναι θα παραμένει suv.

Btw ξέρουμε το πρόγραμμα της συγκεκριμένης Stelvio ή θα τη χαίρεται καμιά στελεχάρα στην Αράχωβα τις γιορτές? Έχω κάτι μερούλες άδειας μέσα στο μήνα και ήταν ευκαιρία να τη βάλω στο χέρι.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#461637 nass όλο το τοπικό μυρίζει Porsche. :eat:

Εντυπωσιακά πάντως τα σχόλια σου για τη Stelvio.
Κι εγώ δεν πίστευα τα διθυραμβικά τεστ αλλά φαίνεται ότι έχουν κάνει σωστή δουλειά.

Ο κόφτης στις 5.500 ακούγεται τελείως |λογοκρισία| (για βενζίνη πάντα). :s_hang
Άβαταρ μέλους
By nass
#461642
Deleted User 1 έγραψε:Ντάξει τώρα, μην πιάνεις τα άκρα κι εσύ. Νοήμονες άνθρωποι είμαστε, καταλαβαίνεις τι λέω. Όπως θα προσαρμοστείς στις συνθήκες, πχ κουβαλάω παιδιά, είμαι στην κίνηση κτλ, έτσι θα προσαρμοστείς και στις ιδιαιτερότητες του αυτοκινήτου που όσο και σπορ να είναι θα παραμένει suv.


Η διαφορά είναι ότι το πρώτο το επιλέγεις ενώ το δεύτερο σου το επιβάλλει το αυτοκίνητο. Ε, θέλω ένα αυτοκίνητο που να σου το επιβάλλει όσο το δυνατόν λιγότερο, ει δυνατόν και καθόλου. Ξέρω ότι δεν θα είναι Evo αυτό δεν σημαίνει ότι είναι αποδεκτό να είναι ξερωγω Q3 TDI (άθλιο αυτοκίνητο, είχα γράψει στο "Οδήγησα" κάποτε) επειδή "θα με προγραμματίσει".
Θέλεις να πεις ότι είναι "you can't teach an old dog new tricks" ? Πες το :)

Deleted User 1 έγραψε:Btw ξέρουμε το πρόγραμμα της συγκεκριμένης Stelvio ή θα τη χαίρεται καμιά στελεχάρα στην Αράχωβα τις γιορτές? Έχω κάτι μερούλες άδειας μέσα στο μήνα και ήταν ευκαιρία να τη βάλω στο χέρι.


H FCA έχει 2 τέτοιες 280άρες, μια μολυβί (που οδήγησα) και μια κόκκινη. Και θέλουν γενικά "βασιλικά έξοδα" για να τις πάρεις, εγώ το πάλευα κανά μήνα το TD.
Ομως ο Σφακιανάκης στην Αγ. Παρασκευή έχει μια diesel 210 δική του που την οδηγείς όποτε θέλεις. Πάρε τηλέφωνο και ζήτα τον κ. Γεωργακόπουλο.
Τελευταία επεξεργασία από nass και 06 Δεκ 2017, 12:09, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#461643
nass έγραψε:
cmarin έγραψε:Τόσο καλή, ε?!!


Μιλάς για τη Stelvio ?
Καλύτερη απ΄ό,τι περίμενα, σαφώς.
Αλλά όχι αρκετά καλή για να την αγοράσω αντί για άλλα της λίστας μου.

γενικά μιλάω, όχι τις τις δικές σου απαιτήσεις. Φανταζόμουν ότι πήραν Gulia και της έβαλαν ένα κουστουμάκι SUV.
Άβαταρ μέλους
By nass
#461647
cmarin έγραψε:
nass έγραψε:
cmarin έγραψε:Τόσο καλή, ε?!!


Μιλάς για τη Stelvio ?
Καλύτερη απ΄ό,τι περίμενα, σαφώς.
Αλλά όχι αρκετά καλή για να την αγοράσω αντί για άλλα της λίστας μου.

γενικά μιλάω, όχι τις τις δικές σου απαιτήσεις. Φανταζόμουν ότι πήραν Gulia και της έβαλαν ένα κουστουμάκι SUV.


Ε ναι αυτό έγινε. (Δεν κατάλαβα όμως, το "τόσο καλή ε?" το λες ειρωνικά ?)
Μόνο που υπάρχει η απορία, που είχα εκφράσει εξ΄αρχής, αν είναι να πάρεις Giulia επί της ουσίας, γιατί να μην πάρεις Giulia... (φτηνότερη, γρηγορότερη, ελαφρύτερη...)
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#461649 Ε για τον ίδιο λόγο που παίρνεις Χ3 αντί για 3αρα, Q5 αντί για Α4 κτλ. Μόδα είναι και γυρίζει.
Άβαταρ μέλους
By nass
#461650
EDDIE_147 έγραψε:nass όλο το τοπικό μυρίζει Porsche. :eat:


:shifty:

EDDIE_147 έγραψε:Εντυπωσιακά πάντως τα σχόλια σου για τη Stelvio.
Κι εγώ δεν πίστευα τα διθυραμβικά τεστ αλλά φαίνεται ότι έχουν κάνει σωστή δουλειά.


Εχουν κάνει πολύ καλή δουλειά και το αυτοκίνητο είναι όντως καλό. Ομως φαίνεται και η έλλειψη προϊστορίας στα SUV (πχ. το XC60 2018 και η GLC είναι πολύ καλύτερα αυτοκίνητα από το XC60 2008 και την GLK) και η σχετική έλλειψη χρημάτων (R&D).