Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By nass
#737617 Επανέρχομαι μετά από αρκετό καιρό για μια μικρή αναφορά σε 3 ωραίες διαδρομές, που έκανα σχετικά πρόσφατα, μετά την καραντίνα προφανώς.

(1) Πάντα Βρέχει
Πήγαμε στο Πάντα Βρέχει και ήταν ωραιότατα. Για όσους δεν το ξέρουν, είναι ένα φαράγγι, που δημιουργεί ο ποταμός Κρικελλοπόταμος, κάπου 50 χλμ. (δρόμου) νότια από το Καρπενήσι, και στο οποίο τρέχουν όλο το χρόνο νερά από τις πλευρές, εξ΄ου και η ονομασία. Κοντά στο χωριό Στουρνάρα (Δολιανά).
Η διαδρομή είναι αυτή. Κάπου 48 Km καλό χώμα (*) και τα υπόλοιπα 10 Km, προς το τέλος κοντά στη Δομνίστα, άσφαλτος <-- :s_gamer

(*) Δε νομίζω να ζοριστεί ένα συμβατικό αυτοκίνητο, εκτός και αν είναι τελείως "σαύρα", στη Macan δεν ενεργοποίησα ούτε ψήλωμα ούτε off-road, απλά default settings δηλ. ούτε χαμήλωμα. Το μόνο ζόρικο σημείο είναι η κατάβαση από το διάσελο της Καλιακούδας προς τη Στουρνάρα και το φαράγγι, που έχει μια σοβαρή κλίση (πραγματικά 10% κάπου 800 m σε 8 Km).

Για το ίδιο το φαράγγι, δείτε τις φωτο. Εύκολο ποταμοπέρασμα κάπου 2 χλμ. αλλά βέβαια προσοχή στις καιρικές συνθήκες, ούτε να το σκεφτείτε αν έχει συνεφιά, ακούγονται βροντές κτλ. ελπίζω να είναι αντιληπτό το γιατί :whistlink:

Η Καλιακούδα (ύψος 2100 m)
ΕικόναΚαλιακούδα 1

Και το διάσελο, προς το οποίο πηγαίνει ο δρόμος ανηφορίζοντας από Καρπενήσι
ΕικόναΚαλιακούδα 2

O δρόμος προς τα πίσω (δηλ. κοιτάζοντας προς Καρπενήσι) από το διάσελο, πετύχαμε και τα μηχανήματα, που τον συντηρούσαν, ελπίζω να μην γίνει άσφαλτος για Πάντα Βρέχει! :protest:
ΕικόναΚαλιακούδα 3

Στο διάσελο (1800 m)
ΕικόναΔιάσελο

Και η κορυφή της Καλιακούδας από πιο κοντά
ΕικόναΚαλιακούδα 4

Η γέφυρα του Κρικελοπόταμου. Συναντήσαμε εκεί και παιδιά από την κοντινή κατασκήνωση της Trekking Hellas (πριν το διάσελο) που είχαν έρθει εκδρομή και πικ-νικ, ωραία φάση
ΕικόναΚρικελοπόταμος

Η είσοδος του φαραγγιού, προσοχή στην ξύλινη γέφυρα στυλ Ιντιάνα Τζόουνς :superman: του παλιού μονοπατιού από πάνω, λέγαμε να πάμε αλλά τελικά δεν μας έφτασε ο χρόνος
ΕικόναΦαράγγι 1

Φαράγγι
ΕικόναΦαράγγι 2

ΕικόναΦαράγγι 3

ΕικόναΦαράγγι 4

ΕικόναΦαράγγι 5

ΕικόναΦαράγγι 6

Και το στενότερο κομμάτι, εξ΄ου και η ονομασία...
ΕικόναΦαράγγι 7

ΕικόναΦαράγγι 8

Και τα βουνά της Ευρυτανίας στην επιστροφή
ΕικόναΒουνά

Ευτυχώς έχουμε στην Ελλάδα πολλά τέτοια σχετικά παρθένα μέρη :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#737618 Εξαιρετικός! Κάποια φορά θα πέσω κ γω κάτω στο Πανταβρέχει, όλο περαστικός είμαι.

Και προσθέτω 2 βίντεο, πρώτα της διαδρομής που περιλαμβάνει το ανεβοκατέβασμα του πάσου.


Και μίνι αφιέρωμα στην Καλιακούδα για όσους δε βαριούνται το περπάτημα.
Άβαταρ μέλους
By nass
#737624 (2) Γύρος Σμόλικα
Εκανα αυτή τη διαδρομή σε 2 μέρες, με διανυκτέρευση στη Σαμαρίνα <-- :eat:
Πρακτικά είναι ο γύρος του Σμόλικα με λίγη από ξώφαλτσα Βάλια Κάλντα και απέναντι υπώρειες Γράμμου. Ολο άσφαλτος με αρκετά ενδιαφέροντα οδηγικά σημεία, ιδίως το κομμάτι Κόνιτσα-Βασιλίτσα ήταν :s_gamer :superman: συνεχές στροφιλίκι, μηδέν κίνηση, παράδεισος :s_yes

Κατάρα (στο σημείο αυτό διαφωνώ με το φίλο JimClark, εμένα έως και μου αρέσουν οι ανεμογεννήτριες στα βουνά, αφού πρέπει να διαλέξουμε ανάμεσα σε αυτές και τις τσιμινιέρες στις πεδιάδες και μακριά από εμάς το σύνδρομο NIMBY)
ΕικόναΚατάρα

Λίμνη Πηγών Αώου <-- :s_gamer
ΕικόναΛίμνη πηγών Αώου

Βοβούσα (ή με "ω" ? :hmmm: ) το ποτάμι κάτω από το γεφύρι είναι ο Αώος
ΕικόναΒοβούσα

Προς το Περιβόλι και την είσοδο της Βάλια Κάλντα
ΕικόναΔρόμος

ΕικόναΡόμπολο

Η εκκλησία της Παναγίας στη Σαμαρίνα με το πεύκο, δυστυχώς ήταν κλειστή λόγω επισκευών, το πεύκο φαίνεται δεξιά
ΕικόναΣαμαρίνα

Γυμνάσιο Βούρμπιανης, φυσικά κλειστό από το 1987 αλλά το απίστευτο είναι ότι δεν έχει ούτε στο κεφαλοχώρι δίπλα την Πυρσόγιαννη Γυμνάσιο, τα παιδιά πρέπει να πηγαίνουν σχολείο στην Κόνιτσα 30 χλμ. μακριά! Φανταστείτε ότι αυτά τα χωριά προπολεμικά είχαν 500-1000 κατοίκους.
ΕικόναΓυμνάσιο Βούρμπιανης

και η εκκλησία του χωριού με αγάλματα διαφόρων επιφανών Βουρμπιανιτών, δεν έχουν τον παππού :protest:
ΕικόναΕκκλησία Βούρμπιανης

Ο Σαραντάπορος (παραπόταμος του Αώου, συμβάλουν κοντά στην Κόνιτσα)
ΕικόναΣαραντάπορος

Η πεδιάδα της Κόνιτσας, στο βάθος φυσικά Αλβανία
ΕικόναΚόνιτσα

Κοντά στους Πάδες (στα μέρη του JimClark), η κοιλάδα του Αώου από κάτω, στο βάθος Τύμφη. Είπα να πάω μία και την ανηφόρα για το καταφύγιο του Σμόλικα αλλά έπρεπε το βράδυ να είμαι Αθήνα, μια άλλη φορά, τα μέρη αξίζουν 100 επισκέψεις
ΕικόναΑώος

Χιονοδρομικό Βασιλίτσας προσέξτε το βοσκό με το παπί :yahoo:
ΕικόναΒασιλίτσα

Μετά είπα να επισκεφτώ το γεφύρι του Αζίζ-Αγά στα Γρεβενά αλλά είχα την ατυχή έμπνευση να εμπιστευτώ το Google Maps αντί για το ένστικτό μου (έπεφτε ακριβώς πάνω στην αλλαγή του Road Editions χάρτη από Μακεδονία --> Θεσσαλία και δεν το είχε). Με πήγε λοιπόν το Google Maps από την άλλη πλευρά του Βενέτικου :hmmm: κάτω απο την Εγνατία και πάλι προς τα πίσω προς Κρανιά. Τέλος πάντων, βλέπω μικρή καφέ πινακίδα δεξιά "Γεφύρι Αζιζ-Αγά" "αχα" λέω "μπράβο Google Maps" Τι το 'θελα... :help: Ο "δρόμος" ήταν 5 Km μουλαρόδομος χωρίς καμία περαιτέρω σήμανση, ούτε για αγροτικά, στενός, νεροφαγώματα, μεγάλες κλίσεις, πέτρες... Η τελευταία φωτογραφία δίνει μια πολύ αχνή εικόνα... Εφτασα πάντως στο γεφύρι και ανεβαίνοντας πάνω βλέπω από την άλλη πλευρά να φτάνει Peugeot 208 με οικογένεια μέσα... από εκεί που σκεφτόμουν να πάω και εγώ (από το χωριό Τρίκωμο) απλά ο δρόμος (ομαλός χωματόδρομος) έφτανε 200 m μακριά οπότε το καλό μου το Google Maps είπε να μη με βάλει να περπατάω :twisted: και με πήγε από το δρόμο που προφανώς το 1800 πέρναγαν πάνω από το γεφύρι τα μουλάρια :omg:

Τέλος πάντων, το γεφύρι άξιζε τον κόπο:
ΕικόναΑζιζ Αγά 1

ΕικόναΑζίζ Αγά 2

και ο μουλαρόδρομος:
ΕικόναΑζίζ Αγά 3

(3) Χιονοδρομικό Παρνασσού & Παύλιανη
Είχα την ατυχή έμπνευση να κάνω αυτή τη διαδρομή ένα βροχερό ΠΣΚ του Οκτώβρη πηγαίνοντας για τη Θεσσαλονίκη έκανα μια μικρή παράκαμψη :svivhaha: και έπεσα πάνω σε ομίχλη και βροχή... οπότε δεν έκανα αυτό ακριβώς που είχα στο νού μου, να ανέβω Κελλάρια και να βγω Φτερόλακκα. Επιπλέον κόντεψα να μείνω από βενζίνη (τι να σου κάνουν τα 75 lt ρεζερβουάρ, αν σε ρυθμούς :superman: πίνει 20-25 lt/100 Km) και έκανα μόνο την ειδική της Παύλιανης του Ακρόπολις και ενώ είχα σκοπό να συνεχίσω προς Δάφνη, Ανατολή, Μάρμαρα και Σπερχειάδα (δηλ. την ειδική του Πύργου ή μάλλον τα 3/4 αυτής) και να βγω Σπερχειάδα, αναγκάστηκα να γυρίσω πίσω για ανεφοδιασμό στο Μπράλο. Δεν πειράζει, καλύτερα από το τίποτα, μια άλλη φορά όλο το σχέδιο :rtfm:

Φτερόλακκα με ομίχλη
ΕικόναΦτερόλακα

Κελλάρια 1950 στο σαλέ. Είχα να πάω εκεί από Καθαρή Δευτέρα του 2020, ακριβώς πριν το πρώτο lockdown...
ΕικόναΚελλάρια 1950

Στη βάση του "Αίολου" (πίστας στα Κελλάρια). Ανέβηκα προς το Γεροντόβραχο (η κορυφή δεξιά), που φαίνεται πίσω από τον πυλώνα του λιφτ
ΕικόναΑίολος 1

Γεροντόβραχος 2450 m (κάπου τόσο)
ΕικόναΓεροντόβραχος

Κελλάρια 2250 (2273 έγραψε το GPS) το ψηλότερο, που έχω φτάσει με αυτό το αυτοκίνητο
ΕικόναΚελλάρια 2250

Η κατηφόρα ήταν λίγο τρομακτική (πίστα του σκι ήταν, όχι δρόμος με φουρκέτες... άρα πήγαινε στρέι-θρου, όχι φουρκέτες και τέτοια για γατάκια :iconcool: ) έβαλα για δοκιμή και Hill Decent :metalo: με Off-Road και ψηλωμένο μια χαρά κανένα απολύτως πρόβλημα
ΕικόναΑίολος 2

Πυρά Ηρακλέους στην Παύλιανη, οι "Ακροπολάκηδες" ξέρουν ακριβώς για τι πράγμα μιλάω
ΕικόναΠυρά

Παύλιανη
ΕικόναΠαύλιανη 1

ΕικόναΠαύλιανη 2

ΕικόναΠαύλιανη 3

και βέβαια το κλασσικό του φίλου μου του ΘΚΕ :s_howdy
ΕικόναΠαύλιανη 4
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#737699 Ωραίος nass! :metalo:
Google maps δεν εμπιστεύομαι. Πολύ ανώτερο το Here.
Υπήρξε κάποιο ζόρικο χωμάτινο πέρασμα που πίεσε το αυτοκίνητο; Τι λάστιχα φοράει;
Άβαταρ μέλους
By nass
#737709 Σας ευχαριστώ :s_howdy

@REALZEUS
Οχι πουθενά δεν ζορίστηκε αν και βέβαια δεν είχε δύσκολο οδόστρωμα (λάσπες κτλ.) απλά μεγάλες κλίσεις (και στο γεφύρι και κυρίως στην πίστα του σκι), νεροφαγώματα, τέτοιες "γεωμετρικές" δυσκολίες, συν πέτρες.
Michelin Pilot 4 SUV (καραασφάλτινο αν και σε στεγνό χώμα νομίζω δεν έχουν τόση σημασία τα λάστιχα)

Βέβαια εκτίμησα ιδιαίτερα αυτό το ευέλικτο αυτοκίνητο, που ανέβηκε :superman: Αμφίκλεια-Χιονοδρομικό, μετά με 2 κουμπιά σκαρφάλωμα και αντίστοιχα ασφάλτινη ειδική Παύλιανης ανάποδα (Μπράλος-Οίτη-Παύλιανη) σε ρυθμούς :s_gamer και καπάκι Ακροπολική Παύλιανη. Δε νομίζω ότι υπάρχει κάτι στην αγορά, που θα μπορούσε να το κάνει αυτό (πχ. το Evo δεν θα μπορούσε να ανέβει στην πίστα του σκι, θα εύρισκε κάτω και σίγουρα θα το λυπόμουν)
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#737717
nass έγραψε: αν και σε στεγνό χώμα νομίζω δεν έχουν τόση σημασία τα λάστιχα


Από άποψη πρόσφυσης έχεις δίκιο. Απλά τα ασφάλτινα τα φοβάσαι σε πέτρες κλπ, καθώς είναι πιο ευαίσθητα από τα χωμάτινα.


nass έγραψε:Βέβαια εκτίμησα ιδιαίτερα αυτό το ευέλικτο αυτοκίνητο, που ανέβηκε Αμφίκλεια-Χιονοδρομικό, μετά με 2 κουμπιά σκαρφάλωμα και αντίστοιχα ασφάλτινη ειδική Παύλιανης ανάποδα (Μπράλος-Οίτη-Παύλιανη) σε ρυθμούς και καπάκι Ακροπολική Παύλιανη.


Ειδικά η τρίλιτρη που έχεις, με αεροανάρτηση κλπ, είναι πολυεργαλείο από τα λίγα. :superman:
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#737781 Αν φορούσα καπέλο θα το έβγαζα...ως ένδειξη σεβασμού σε αυτοκίνητο κ οδηγό..

Υπέροχα μέρη, εύχομαι να τα ξανά πατήσεις κ με λίγα χιόνια κ,ίσως κ άλλα λάστιχα κ με επιπλέον παρέα (ανάλογων δυνατοτήτων τζιπ).

Λίγα αυτοκίνητα μπορούν να κινηθούν σε άσφαλτο κ χώμα , κ να μπορούν να δώσουν συγκινήσεις στον οδηγό σε όλες τις συνθήκες....

Συνέχισε να φορτώνεις εμπειρίες κ να τις μοιράζεσαι μαζί μας...

< Note >
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#737787
nass έγραψε:(2) Γύρος Σμόλικα
Εκανα αυτή τη διαδρομή
Λίμνη Πηγών Αώου <-- :s_gamer
ΕικόναΛίμνη πηγών Αώου

Βοβούσα (ή με "ω" ? :hmmm: ) το ποτάμι κάτω από το γεφύρι είναι ο Αώος
ΕικόναΒοβούσα

:metalo:

To καλοκαίρι έκανα με τον ορειβατικό την κατάβαση πηγών Αώου βοβούσα

Εικόνα
Εικόνα

Καταπληκτική διαδρομή, εύκολη και με καλή σήμανση (είχε 2-3 tricky σημεία που μπορούσες να χαθείς αν πήγαινες απρόσεκτα).
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#737808 Τρομερό σημείο και από τα λίγα γνωστά αυτό το τελευταίο. Βοβούσα, Βακαράτσα. Θέλω να βρεθώ εκεί χειμώνα.
Άβαταρ μέλους
By glf
#737820 χα, το είδα το macan στο SP στο Ωραιόκαστρο.