Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By bihlas87
#347350 Ας το πάρουμε απ την αρχή, μέχρι σήμερα δεν έχω αγοράσει ποτέ ''δικό μου'' αυτοκίνητο, το πρώτο μου ήταν ένα
Lancia Y 1.2 16v '98 που μου έδωσε η μάνα μου και το δέυτερο ένα Peugeot 206 1.4 8v '03 που μου παραχώρησε
η δεύτερη γυναίκα του πατέρα μου με την προυπόθεση να κρατήσει το Αudi A4 1.8T quattro που είχαν αγοράσει
από κοινού (το έχει σε ακινησία 3 χρόνια). Κυκλοφορούσε με 2 εταιρικά Citroen εκ των οποίων το ένα έβγαλε πολλές
βλάβες μαζεμένες και το άλλο της το τράκαραν πρόσφατα και βγήκε ολική, οπότε η συμβίωση μου με το 206 έληξε
πριν λίγες μέρες και δεν θέλω με τίποτα να βγάλω το χειμώνα χωρίς τουτού. Είναι ευκαιρία λοιπόν να αγοράσω κάτι
που να μου αρέσει και να το έχω επιλέξει εγώ. Χαζεύοντας στο car, βλέπω πολλά RX-8 σε πολύ καλή (εμφανισιακά)
κατάσταση να πωλούνται στα 4.700-5.500 και παρόλο που ξέρω ότι η αγορά τους είναι μεγάλο ρίσκο και θα καίνε
15ρια για πλάκα εντός πόλης με ψήνουν πολύ άσχημα. Σκέφτομαι ότι αν δεν πάρω ένα (έστω και προσιτό) σπορτίφ
αυτοκίνητο τώρα, η επόμενη ευκαιρία θα είναι στα 45+ που θα με έχει χωρίσει η γυναίκα και θα περνάω mid life crisis :lipsealed:
Ας πούμε ότι για κάποιο λόγο ξεπερνάμε την κατανάλωση, τα ετήσια χιλιόμετρα που θα κάνω άντε να είναι 5-6.000
καθώς υπάρχει και η μοτό, οπότε η ετήσια διαφορά σε σχέση με κάποιο όχημα με φυσιολογική κατανάλωση θα είναι
το πολύ 500 ευρώ το χρόνο, από τα οποία το 1/3 θα τα γλιτώνω από τα τέλη σε σχέση με ένα 1800ρι πχ.
Πέρα από αυτό που πονάνε οι Wankel, στην συντήρηση του προηγούμενου κατόχου, στις ελλειπείς γνώσεις των
μαστόρων? Υπάρχει κάτι που να μπορώ να προσέξω και να προβλέψω ή θα χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο όπως
και να χει? Φαντάζομαι θα υπάρχουν αρκετοί συμφορουμίτες που το συγκεκριμένο θα έχει περάσει από τα χέρια τους.
edit: υπόψιν ότι μιλάω για το Cosmo με τα 230 αλόγατα... δεν θα κάνουμε μισές δουλειές :lol:

Αφού μου αραδιάσετε τα αρνητικά και ξενερώσω να δούμε και τις επόμενες θέσεις στις προτιμήσεις μου
2) ΜΧ-5 mk 2.5 ή εναλλακτικά MR2 που παίζουν μερικά φτηνά.
3) Supermini ~150 ίππων πχ 207 Rallye, Ibiza FR κλπ
4) Alfa Romeo 147 με 3000-3500 ως η πιο φτηνή επιλογή.
Όπως καταλαβαίνετε το budget μου φτάνει γύρω στα 5.500, άντε να το φτάσω στα 6000 για κάτι που αξίζει.
Ευχαριστώ και ακούω προτάσεις, let the petrolheads war begin :superman:

edit: ξέχασα να αναφέρω ότι μόλις παρέδωσα το 206, έκανα πρόταση για αγορά του Α4 του πατέρα μου έναντι
συμβολικού ποσού (πχ 3000) αλλά ναυάγησε, θα πάρει πίσω τις πινακίδες για να το κυκλοφορεί. Λίγο άκυρο σε
σχέση με τα θέλω και την ηλικία μου αλλά θα ήταν δυνατό deal για ένα πολύ καλό αυτοκίνητο που το ξέρω και
έχει και κάποια συναισθηματική αξία ως το τελευταίο αυτοκίνητο του μακαρίτη...
Τελευταία επεξεργασία από bihlas87 και 05 Ιαν 2017, 22:45, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By bihlas87
#347361 Λες να βάλω και υγραέριο να τιναχτούν τα τρίγωνα απ το καπώ :help: :lol:
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#347363
bihlas87 έγραψε:Ας πούμε ότι για κάποιο λόγο ξεπερνάμε την κατανάλωση


Θέλω να το δώ αυτό :yahoo:

Θα σου πούνε και οι ειδικοί με νούμερα αλλα καίει και θέλει στοργή και προδέρμ(σέρβις, λάδι,χρόνοι λειτουργίας)
Απο στήσιμο και λοιπά, είναι αξιομνημόνευτο αμαξίδιο.
Εγώ στο εύχομαι πάντως.

Πολύ πιο ορθολογική επιλογή , είναι ένα καλό MX-5 για την περίπτωση σου.
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#347364 Ωραίο αμάξι, θα το χαρείς. Όσο για τα προβλήματα, έχουν γραφτεί πολλάκις σε άλλα θέματα του φόρουμ. Άσε που έχουν και δικό τους φόρουμ, με πολλές λύσεις κι απαντήσεις
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#347365 Δεν μίλαγες 3 μήνες νωρίτερα; Πούλησε ξάδελφος από Κομοτηνή rx-8 challenge με περίπου 60Κ χλμ, χαρτί.

Για τα χιλιόμετρα που θα κάνεις και την πόλη που ζεις, χτύπα το! Απλά κάνε έλεγχο συμπίεσης μαζί με τους κλασικούς ελέγχους.

Από το Moto G
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#347366 Eρωτευμένος απλά με αυτό το αυτοκίνητο.
Πάντα χαίρομαι όταν ακούω ανθρώπους να θέλουν να το αγοράσουν.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#347367 Σορρυ ρε μπιχλα που μπαίνω στα προσωπικά αλλά η τυπισσα σου πήρε τον πεζουρα ΚΑΙ δε σου δίνει το αουντι για να το κυκλοφορεί?
Δλδ θα κρατήσει και τα 2?
Άβαταρ μέλους
By markvag
#347405
georgetz έγραψε:
Πολύ πιο ορθολογική επιλογή , είναι ένα καλό MX-5 για την περίπτωση σου.


+1...

Σκέψου ότι πιθανώς, εκτός από το κόστος της αρχικής αγοράς να χρειαστείς και τίποτα μαζέματα....
Άβαταρ μέλους
By edmond
#347427
Geo f1 έγραψε:Φιεσταρα...και τα μωρα θα σταζουν

< edge >

Σόρρυ.
Το περάσατε στο ντούκου αυτό οι υπόλοιποι;
Γκεάκο πες οτι σοβαρολογείς.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#347436 Το RX-8 ίσως το πετάξεις μετά στη θάλασσα. To mx-5 είναι πολύ mainstream επιλογή.
Θα αγόραζα mr2 και θα έμενε για πάντα. Ίσως το μοναδικό τογιότα που θα πλήρωνα.