Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#366814 Αξίζει να δοκιμάσεις σε ελεγχόμενο περιβάλλον ηθελημένης υπερστροφής σε στροφή να αφήσεις τελείως το τιμόνι αφού έχεις δώσει την κατεύθυνση της στροφής και ακριβώς ενώ αρχίζει να γλυστράει με το γκάζι (όχι πιο μετά, είναι αργά), θα δείς ότι διορθώνει μόνο του και δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα. Σαν άσκηση την ξεκινάς μόλις στρίψεις για στροφή, διατηρείς τα χέρια σου στο τιμόνι ίσα ίσα να ακουμπάνε και το βλέπεις από στριμμένο που είναι πχ δεξιά για δεξιά στροφή να στρίβει αριστερά καθώς το αυτοκίνητο υπερστρέφει και τέλος να επανέρχεται στη μέση καθώς το αυτοκίνητο μαζεύεται. Βασικά οι ρόδες κοιτάνε συνέχεια εκεί που τους είχες δείξει με την είσοδο στην στροφή και το όλο αυτοκίνητο κινείται γύρω από αυτές. Ότςν ξεθαρρέψεις μπορείς να αφήσεις τελείως το τιμόνι και να χτυπήσεις και παλαμάκια! Αυτό το είχα πρωτοδεί σε κάποια από τις μίνι ταινίες της ΒΜW με τον Clive Owen και το είχα δοκιμάσει και λειτουργεί, υπό κάποιες προϋποθέσεις.
Άβαταρ μέλους
By JBT
#366843
bihlas87 έγραψε: Σταματημένος είχα πέσει και έκανα να
περπατήσω 3.5 μήνες.



Σιγουρα;
Άβαταρ μέλους
By bihlas87
#366855 Τι εννοείς σίγουρα :hmmm: Κατέβασα το αριστερό πόδι, η μηχανή έγειρε δεξιά και μου έπιασε το πόδι
ανάμεσα στο μοτέρ και το πεζοδρόμιο.
Άβαταρ μέλους
By JBT
#366875 Μπερδεύτηκα με τότε που ήσουν λιάρδα ρε σόρρυ
Άβαταρ μέλους
By bihlas87
#366888 Κάτσε λίγο, είχα ρίξει το SV στο πόδι μου το καλοκαίρι του 15 που ήμουν σκουπίδι απ τα ξύδια. Με το Tuono είχα πέσει στην Αθήνα το καλοκαίρι του 16 λίγες μέρες αφού το πήρα όταν πετάχτηκε πεζός πίσω από κάδους.

.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#366920 Το παραφλου το ειδες? :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#366922
dimviii έγραψε:Το παραφλου το ειδες? :rtfm:
Μήπως πρέπει να αλλάξουμε τον τίτλο σε "Πόσο ηλίθιος είμαι που πήρα RX-8 εν έτει 2017"; :shifty: :lol:
Άβαταρ μέλους
By 106s16
#366963 Μάθε πρώτα να το οδηγεις με γραμμές πάει γαμιώντας.
Μετά άσε ΟΝ τα βοηθήματα και κάνε ελενχόμενες ψιλομαλακίτσες βλέποντας στο κατραν πότε μπαίνει το ESP.
Μετά σε ελενχόμενες συνθήκες (αλάνα με χαμηλό συντελεστή τριβής) βγάλε το ESP από τον διακόπτη και δοκίμασε με μικρές σχετικά ταχύτητες.
Μη βγάλεις εντελώς το ESP (πατώντας συνεχόμενα το μπουτόν) άσχετα αν έχεις 500 ή 100,000ΚΜ, φιλικά το έβγαλα και τα είδα όλα, δεν χτήπησα από τύχη αλλά πήγα την μισή Μ.Κυδωνίων μπαίνοντας από Ανδριανουπόλεως στην Καλαμαριά διπλωμένος (υπερστροφή αριστερα-υπερδιόρθωση δίπλωμα δεξια, ξανα μανά διόρθωση πέρασα με πράσινο την Πόντου το έσβησα και από τότε μόνο την πρώτη σκάλα)
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#366966
bihlas87 έγραψε:Μα την μηχανή, ειδικά εντός πόλης, δεν την έχω ''κυνηγήσει'' ποτέ, σχεδόν 4 χρόνια πέρασαν από
τότε που είχα πάρει το SV και δεν έχω προσπαθήσει ποτέ (ηθελημένα) να παίξω με την ουρά, ούτε
καν έχω προσπαθήσει να κάνω σούζα, το Tuono σηκώνεται και με τρίτη αλλά αν δεν έκανες σούζα
ούτε με ποδήλατο στο δημοτικό που να τολμήσεις τώρα. Είμαι τόσο φλώρος που αν ήμουν σούπερ
ήρωας θα φορούσα την μπέρτα μέσα από το παντελόνι :lol: Σταματημένος είχα πέσει και έκανα να
περπατήσω 3.5 μήνες. Δεν είναι παιχνίδι η μηχανή που ζυγίζει γεμάτη 210 κιλά, το καλοκαίρι μου
πετάχτηκε αμάξι από στενό ενώ είχε stop, έιχε χώμα στην άσφαλτο, μπλόκαρε το μπροστινό με δύο
δάχτυλα στη μανέτα (in brembo we trust) και ξαπλώθηκε με εμένα να πετάγομαι απ τη σέλα, να
προσγειώνομαι όρθιος και να μοιράζω χριστοπαναγίες μια στον οδηγό και μια στη μηχανή που μου
βγήκε η μέση να την σηκώσω και πήρε μπρος μετά από 6 μιζιές από υπερχείληση.


Άβαταρ μέλους
By georgetz
#366974
Zorz έγραψε:
bihlas87 έγραψε:Μα την μηχανή, ειδικά εντός πόλης, δεν την έχω ''κυνηγήσει'' ποτέ, σχεδόν 4 χρόνια πέρασαν από
τότε που είχα πάρει το SV και δεν έχω προσπαθήσει ποτέ (ηθελημένα) να παίξω με την ουρά, ούτε
καν έχω προσπαθήσει να κάνω σούζα, το Tuono σηκώνεται και με τρίτη αλλά αν δεν έκανες σούζα
ούτε με ποδήλατο στο δημοτικό που να τολμήσεις τώρα. Είμαι τόσο φλώρος που αν ήμουν σούπερ
ήρωας θα φορούσα την μπέρτα μέσα από το παντελόνι :lol: Σταματημένος είχα πέσει και έκανα να
περπατήσω 3.5 μήνες. Δεν είναι παιχνίδι η μηχανή που ζυγίζει γεμάτη 210 κιλά, το καλοκαίρι μου
πετάχτηκε αμάξι από στενό ενώ είχε stop, έιχε χώμα στην άσφαλτο, μπλόκαρε το μπροστινό με δύο
δάχτυλα στη μανέτα (in brembo we trust) και ξαπλώθηκε με εμένα να πετάγομαι απ τη σέλα, να
προσγειώνομαι όρθιος και να μοιράζω χριστοπαναγίες μια στον οδηγό
και μια στη μηχανή που μου
βγήκε η μέση να την σηκώσω και πήρε μπρος μετά από 6 μιζιές από υπερχείληση.




bihlas87 , μήπως έχεις κάνει εθελοντής στους Ολυμπιακούς το '04 ? :hmmm:

Άβαταρ μέλους
By markvag
#367015
xenos έγραψε:bihla είναι λογικό. Και εγώ στην αρχή δεν καταλάβαινα 100% στην στιγμή που ξεκολλάει, έκανα αργές διορθώσεις και υπερδιορθώσεις. Με τον καιρό πάνε μόνα τους τα χέρια, χωρίς να το σκέφτεσαι. Απλά μην γίνει καμία μλκία μέχρι να φτάσεις εκεί. :)


Αυτό... Βέβαια το δικό μου δεν έχει αρκετή δύναμη για να σε φέρει πραγματικά σε δύσκολη θέση.

Αλλά πραγματικά διορθώνει από μόνο του που λέει ο λόγος. Αν έχεις λίγο ιδέα. ΟΚ, προφανώς ο μπίχλας πρέπει να το μάθει / συνηθίσει λίγο πρώτα. :s_yes Εντάξει, άλλη η φάση κιόλας με 230 άλογα σε 1300 κιλά και άλλη με 150 σε 1450 όπως το δικό μου... :oops:
Άβαταρ μέλους
By bihlas87
#367673
markvag έγραψε:1300 κιλά

1350 πρέπει να είναι άδειο.

Δεύτερο γέμισμα σήμερα, 20λ/100χμ το προηγούμενο, 18.5λ/100χμ το σημερινό αλλά με 90%
εντός πόλης δεν νομίζω να πέφτει αισθητά πιο κάτω, κάποιος που το ξέρει καλά ίσως το ρίξει
ένα λίτρο παρακάτω αλλά μέχρι εκεί. Είναι σχεδόν αστείο να έχεις 60 λίτρα ντεπόζιτο και να
ανάβει λαμπάκι στα 270χμ, νομίζεις ότι αν σηκώσεις το καπό θα βρεις κανένα 5λιτρο V8 μέσα.
Άβαταρ μέλους
By MONMAN
#367691 Οι 5 λιτροι V8 καίνε λιγότερο :lol:

... Αν έχεις απορία αν καίει, η απάντηση είναι φυσικά καταφατική. Το εργοστάσιο ανακοινώνει ότι η μέση κατανάλωση του ανέρχεται στα 13,5 λίτρα, με αυτή που έδειξε το trip computer στα σχεδόν 620 χλμ. που κάναμε να ήταν 16,4 λίτρα/100 χλμ. Στον αυτοκινητόδρομο με νόμιμες ταχύτητες μπορείς να δεις τιμές λίγο κάτω από τα 10 λίτρα/100 χλμ., ενώ αν το πιέσεις πολύ εύκολα ξεπερνάει τα 18 λίτρα. Έτσι, με το ρεζερβουάρ καυσίμου στα 61 λίτρα μπορείς να έχεις μια αυτονομία από 350 χλμ μέχρι 450 χλμ....

Ford Mustang GT
https://www.autoblog.gr/2017/01/13/test ... ustang-gt/
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#367706
dimviii έγραψε:Το παραφλου το ειδες? :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By bihlas87
#367708 Με μπέρδεψες, έπρεπε να βάλεις πρώτα το link, διάβασα κάτω από 10 λίτρα σε αυτοκινητόδρομο
και δεν το πίστευα, νόμιζα ότι ήταν δοκιμή του RX8, θα ετοίμαζα βαλίτσα για Θεσσαλονίκη το ΣΚ :lol:

dimviii έγραψε:Το παραφλου το ειδες? :rtfm:

Ναι, ήθελε λίγο συμπλήρωμα.