Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By bihlas87
#351616 :lipsealed: Μου φαίνεται ότι θα χρειαζόμουν 2 ζωές για να αλλάξω τόσα αυτοκίνητα.
Να δω που θα βρω μάστορα στην Κομοτηνή που να ξέρει από wankel, μάλλον θα
φτιάχνω ότι μπορώ μόνος μου.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#351618 Bihla ασε το RX8 Παναγιά μου δεν κανει για σενα ουτε για το προφιλ σου. ΟΚ ο Ξανθιωτης θα γουσταρει με το κασερι αλλα κανε μια χαρη στον εαυτό σου αν θες να ριξεις χρημα παρε κατι αλλο. Παρε ενα MX5 σαν του Panos2171 για παράδειγμα.

< >
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#351622 Στην Αλεξ/πολη ή στις Φέρρες είναι ένας τύπος που έχει κατά βάση συνεργείο ΤΟΥΟΤΑ αλλά έχω την εντύπωση ότι μπορεί να ασχοληθεί και με άλλα. Τι σχέση έχει τώρα αυτό; Καμία, ωστόσο επειδή έχω βρεθεί στο ίδιο τραπέζι μαζί του ο τύπος πάει by the book, κοινώς πρώτα διαβάζει τα service manuals και μετά προχωράει οπότε δε χάνεις κάτι να τον ρωτήσεις αν μπορεί να αναλάβει (εφόσον βέβαια βρω το τηλέφωνό του :lol: ).

@mirage
Θα χωράει; :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By bihlas87
#351634
mirage έγραψε:Bihla ασε το RX8 Παναγιά μου δεν κανει για σενα ουτε για το προφιλ σου.


Στην χειρότερη αν δεν με συμφέρει ή οτιδήποτε σε ένα χρόνο το πουλάω και χάνω 500-1000 ευρώ,
δεν έγινε και κάτι, το γούστο μου θα κάνω
panos2171 έγραψε:Θα χωράει; :lipsealed:

1.85 είμαι αλλά με μακριά πόδια, έχω μπει σε ΜΧ5 και θυμάμαι ότι σε λακούβα χτύπησε το κεφάλι
μου στο πανί, με τον Άρη στη Λάρισα ήμασταν, εκείνος όντως δεν χωρούσε (1.90+).
Άβαταρ μέλους
By dimik
#351701 To ότι θα το πουλήσεις και δεν θα σου μείνει αμανάτι μην το έχεις και δεδομένο.
Με το κασέρι που έχεις παίρνεις πολύ πιο αξιόλογα, οικονομικότερα, ευκολοσυντήρητα αυτοκίνητα.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#351727 Ρε τονε φάγατε τον άνθρωπο. Πάνε ρε Bihla πάρτο το ριμάδι και όοοοοταν και άααααμα χαλάσει βρίσκεις τι θα κάνεις. Η Θεσσαλονίκη δίπλα είναι χώρια που αν ψαχτείς σίγουρα θα υπάρχει και κάτι πιο κοντά. Άν πάλι ξεμείνεις από φράγκα ή το αράζεις γκαράζ μέχρι να κάνεις κάνα κουμάντο ή το σκοτώνεις και χάνεις κάνα 1000αρικο. Κλάιν δηλαδή σε σχέση με το τι θα σου δώσει το αμάξι.

Στην τελική Κομοτηνή και 2-3 μήνες να μείνεις χωρίς μέσο δεν τρέχει κάστανο.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#351746
bihlas87 έγραψε:1.85 είμαι αλλά με μακριά πόδια, έχω μπει σε ΜΧ5 και θυμάμαι ότι σε λακούβα χτύπησε το κεφάλι
μου στο πανί, με τον Άρη στη Λάρισα ήμασταν, εκείνος όντως δεν χωρούσε (1.90+).


Μέχρι τη 2η γενιά δεν είναι για ψηλούς. Οριακά για 1.80. Δεν είναι ότι δε χωράς αλλά αν είναι τα γόνατα να βρίσκουν στο 9 και 3 του τιμονιού και να χεις απόσταση από την οροφή 4cm δεν ευχαριστιέσαι τίποτα.

dimik έγραψε:To ότι θα το πουλήσεις και δεν θα σου μείνει αμανάτι μην το έχεις και δεδομένο.
Με το κασέρι που έχεις παίρνεις πολύ πιο αξιόλογα, οικονομικότερα, ευκολοσυντήρητα αυτοκίνητα.


Όχι απαραίτητα. Μιλάμε για ιδιαίτερο αυτοκίνητο το οποίο δεν χάνει την αξία του, ναι μεν δε μπορεί να φύγει άμεσα αλλά αν φύγει θα φύγει σε καλή τιμή σε κάποια χρόνια, μην πω στην ίδια τιμή που αγοράστηκε.
Με αυτά τα λεφτά τι πιο αξιόλογο παίρνεις;


Deleted User 1 έγραψε:Ρε τονε φάγατε τον άνθρωπο. Πάνε ρε Bihla πάρτο το ριμάδι και όοοοοταν και άααααμα χαλάσει βρίσκεις τι θα κάνεις. Η Θεσσαλονίκη δίπλα είναι χώρια που αν ψαχτείς σίγουρα θα υπάρχει και κάτι πιο κοντά. Άν πάλι ξεμείνεις από φράγκα ή το αράζεις γκαράζ μέχρι να κάνεις κάνα κουμάντο ή το σκοτώνεις και χάνεις κάνα 1000αρικο. Κλάιν δηλαδή σε σχέση με το τι θα σου δώσει το αμάξι.

Στην τελική Κομοτηνή και 2-3 μήνες να μείνεις χωρίς μέσο δεν τρέχει κάστανο.


Έτσι, στην τελική δε μιλάμε και για κανένα τρελό ποσό που θα του στερήσει άλλες ανάγκες.
Τελευταία επεξεργασία από panos2171 και 13 Ιαν 2017, 12:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#351752
Με αυτά τα λεφτά τι πιο αξιόλογο παίρνεις;


Με 6k (και λίγο παζάρι) βρίσκει mx5 mk3 στην Αθήνα με το οποίο μπορεί να πηγαίνει για ένα ποτό κοντά στο σπίτι του και να μην περιμένει να ζεσταθεί ο κινητήρας για να το σβήσει.
Ξερογκαζιά έδωσες στο σβήσιμο;
Όχι;
Γμτ...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#351755 Εγώ θα αγόραζα αυτό
https://www.car.gr/classifieds/cars/photos/7905562/

όμορφο, φρέσκο, οικονομικό, με σχετικό γκαζάκι και τα ρέστα από συντήρηση κλπ στις ποτάνες
Άβαταρ μέλους
By dimik
#351773
panos2171 έγραψε:Συγκρίνεις ένα hatch back με RX8? Η μέρα με τη νύχτα είναι.


Οδηγικά σαφώς και όχι, χρηστικά και οικονομοτεχνικά για την περίπτωση του μπίχλα σαφώς και ναι....
Άβαταρ μέλους
By xenos
#351781
EDDIE_147 έγραψε:
Με αυτά τα λεφτά τι πιο αξιόλογο παίρνεις;


Με 6k (και λίγο παζάρι) βρίσκει mx5 mk3 στην Αθήνα με το οποίο μπορεί να πηγαίνει για ένα ποτό κοντά στο σπίτι του και να μην περιμένει να ζεσταθεί ο κινητήρας για να το σβήσει.
Ξερογκαζιά έδωσες στο σβήσιμο;
Όχι;
Γμτ...


To rx είναι πολλά "κλικ" πάνω πάντως. Παίρνεις πολύ αμάξι για 6κ, με το όποιο ρίσκο να μην ταιριάξεις μαζί του.
Άβαταρ μέλους
By Miatakias
#351801 Φίλε Bihlas εγώ λέω YOLO αν σε παίρνει οικονομικά...
Μετά το θέμα που άνοιξα πριν ένα δύμηνο για αγορά fun to drive αυτοκινήτου σου βάζω μια φωτογραφία από την επιλογή μου
Εικόνα


< >
Άβαταρ μέλους
By RXristos
#351820 Οικονομοτεχνικό συμφέρον και ρχ8 δεν πάνε μαζί! Αν έχεις να το ταΐζεις βενζίνη το παίρνεις και δεν κοιτάς τίποτα άλλο!
Από συντήρηση δεν έχει τίποτα το τραγικό σε κόστος.
Αν έχει αλλάξει πολλαπλασιαστές ο προηγούμενος, μετρήσεις συμπίεση και είσαι λίγο τυχερός με το διαφορικό να μην έχει κανιβαλιστεί, είσαι κομπλέ.

Αν ξέρεις τα χούγια του (ουσιαστικά μόνο το flooding) δεν έχεις να ανησυχείς για τίποτα!! Θα απολαμβάνεις οδήγηση που με λίγα αμάξια μπορείς να απολαύσεις σε αυτά και σε πολλά περισσότερα λεφτά... :superman: