Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#347740
Nikos! έγραψε:Συνελθετε παίδες.

Την περιουσία που μας αφήνουν αυτοί που κοπιασαν δε τη σκοτώνουμε σε 4 ρόδες και 5 λαμαρινες.

Θα σκοτώσεις λίρες για ροχι8? Λίρες?

Καλά λέει ο Ντίνος

< >


Ντάξει ο καθένας τα κάνει ό,τι θέλει, αλλά ποτέ δεν κατάλαβα το συναισθηματικό δέσιμο με υλικά αγαθά - ειδικά βρωμοακίνητα! Προσωπικά τις λίρες θα τις κρατούσα για ώρα ανάγκης (τις παίρνεις και φεύγεις εξωτερικό, σε αντίθεση με τα εντελώς άχρηστα ακίνητα, τα οποία πλέον μας κοστίζουν και ο κούκος αηδόνι!). Αν κάποιος όμως θέλει να εξαργυρώσει μέρος της περιουσίας του και να την κάνει αυτοκίνητα ή μπύρες, με γεια του, με χαρά του! Δεν μας ζήτησε δανεικά! Ούτε ο πρώτος είναι, ούτε ο τελευταίος.
Άβαταρ μέλους
By mmarkom
#347742 Μπορει να τις ανταλλαξει με χρυσα δοντια ή να βρει καμμια καπατσα να του τα φαει, ρε παιδια κουμαντο στα οικονομικα του θα του κανουμε ;
Άβαταρ μέλους
By g8777
#347744 Δια το 1987 ο μπάρμπα Νασο Καρουσος μου χε πει :

Το YOLO είναι ακινδυνο όταν η χρηματορροη είναι σταθερή σαν την περίοδο την πρώτη μέρα. Όταν θες YOLO με μια φέτα ψωμί τυρί για περιουσία θα τα βρεις μπροστά σου, σαν την κυλοτα που έχει λερωθει από την περίοδο όταν δεν βάζεις σερβιετα.Αστα αυτά τώρα και πιασε μου το κραγιόν μου G


Δεν είναι κάποιο τοτεμ τα λιρονια, ας τα φάει και στο Παναιτωλικος - Πλατανιας. Το άσχημο είναι αυτή η λαιμαργια και η αλογιστη σπατάλη που υποκρυβουν.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#347745
REALZEUS έγραψε:
Nikos! έγραψε:Συνελθετε παίδες.

Την περιουσία που μας αφήνουν αυτοί που κοπιασαν δε τη σκοτώνουμε σε 4 ρόδες και 5 λαμαρινες.

Θα σκοτώσεις λίρες για ροχι8? Λίρες?

Καλά λέει ο Ντίνος

< >


Ντάξει ο καθένας τα κάνει ό,τι θέλει, αλλά ποτέ δεν κατάλαβα το συναισθηματικό δέσιμο με υλικά αγαθά - ειδικά βρωμοακίνητα! Προσωπικά τις λίρες θα τις κρατούσα για ώρα ανάγκης (τις παίρνεις και φεύγεις εξωτερικό, σε αντίθεση με τα εντελώς άχρηστα ακίνητα, τα οποία πλέον μας κοστίζουν και ο κούκος αηδόνι!). Αν κάποιος όμως θέλει να εξαργυρώσει μέρος της περιουσίας του και να την κάνει αυτοκίνητα ή μπύρες, με γεια του, με χαρά του! Δεν μας ζήτησε δανεικά! Ούτε ο πρώτος είναι, ούτε ο τελευταίος.



Προφανώς και ο καθένας κάνει ο,τι θέλει με την περιουσία του, όταν όμως τίθεται σε δημόσια συζήτηση σε φόρουμ τότε θα επικριθει.

Κι εγώ ποτέ δε κατάλαβα γιατί τόσο πολύ πρεμουρα για ένα καλό αυτοκίνητο για το οποίο πρώτα θα σκοτωναμε τη περιουσία μας για να το αποκτήσουμε και μετά θα αναρωτιομασταν ΑΝ τελικά μπορούμε να το συντηρησουμε.

Ευτυχώς που οι γονείς/συγγενείς μας είχαν μυαλά στο κεφάλι τους και μας άφησαν 2-3 πράγματα.

< >
Άβαταρ μέλους
By drdino
#347746
mmarkom έγραψε:Μπορει να τις ανταλλαξει με χρυσα δοντια ή να βρει καμμια καπατσα να του τα φαει, ρε παιδια κουμαντο στα οικονομικα του θα του κανουμε ;


Ναι αμέ, όσο θεωρείται κουμάντο το να πεις πάρε το rx8.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#347752
g8777 έγραψε:Το άσχημο είναι αυτή η λαιμαργια και η αλογιστη σπατάλη που υποκρυβουν.


Ας μην το πάμε εκεί όμως διότι άπτεται κοσμοθεωρίας και πρέπει να πάμε στον Αντίλογο... :iconcool:


Nikos! έγραψε:όταν όμως τίθεται σε δημόσια συζήτηση σε φόρουμ τότε θα επικριθει.


Από που και ως που; Ο άνθρωπος ζήτησε γνώμη για το αυτοκίνητο, όχι για το πως θα το πάρει/χρηματοδοτήσει. Δεν ρώτησε για οικονομική συμβουλή στο naftemporiki.gr, στο petrolhealds ρώτησε για αυτοκινητιστική συμβουλή. Κι εγώ θεώρησα τεράστια σπατάλη το ότι αγόρασες καροτσάκι €1500 αλλά κουβέντα δεν είπα! Γούστο σου και καπέλο σου, δεν μου ζήτησες δανεικά!


Nikos! έγραψε:Κι εγώ ποτέ δε κατάλαβα γιατί τόσο πολύ πρεμουρα για ένα καλό αυτοκίνητο


Αν δεν καταλαβαίνεις γιατί θέλει ένας petrolhead ένα καλό (καλό, όχι απαραίτητα ακριβό ή μουράτο) αυτοκίνητο, τσάμπα συζητάμε. Επειδή του αρέσει η οδήγηση είναι η απάντηση πάντως. Το αν μπορεί να το συντηρήσει είναι δικό του πρόβλημα, όχι δικό μας.


Nikos! έγραψε:Ευτυχώς που οι γονείς/συγγενείς μας είχαν μυαλά στο κεφάλι τους και μας άφησαν 2-3 πράγματα.


Μιλάς για την γενιά που τα έκανε όλα πτάνα...


drdino έγραψε:όσο θεωρείται κουμάντο το να πεις πάρε το rx8


Του εκθέσαμε τα κόστη, του είπαμε και πόσο καλό είναι οδηγικά. Από εκεί και πέρα αυτός αποφασίζει. Η παραίνεση να το πάρει είναι σε καθαρά τεχνικό επίπεδο. Το αν το σηκώνει η τσέπη του πρέπει ο ίδιος να το κρίνει. Και Ferrari να έλεγε κάποιος ότι θέλει να πάρει, εγώ θα του έλεγα να το κάνει φυσικά καθώς είναι καταπληκτικό αυτοκίνητο και εμπειρία. Αν δεν μπορεί να την συντηρήσει είναι δικό του πρόβλημα, τα κόστη είναι γνωστά. Δεν είμαστε οικονομικό forum.
Τελευταία επεξεργασία από REALZEUS και 06 Ιαν 2017, 18:09, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#347753 ένα χιλιαρικάκι το μήνα χωρίς νοίκι είναι πολύ καλό εισόδημα στην Ελλάδα του 2017 και δικαιολογεί απόλυτα την αγορά ενός μεταχ. RX-8 .
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#347754 Αλέξανδρε έχεις δίκιο στο κομμάτι αυτοκίνητο.
Εδώ όμως τέθηκε το ερώτημα "Πόσο ηλίθιος θα είμαι αν πάρω RX-8 εν έτει 2017?". Σε συνάρτηση με:
-μοναδικό αυτοκίνητο
-άνεργος
-αγορά με λίρες
-δεν υπάρχει σάλιο

Πόσο ηλίθιος;;; ΕΝΤΕΛΩΣ
Άβαταρ μέλους
By g8777
#347755 Δια έχεις 100 τοις εκατό λάθος. Πιο πάνω και από ποσοστό του Πατερουλη στις εκλογές. Προβληματισου.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#347756
mousatos έγραψε:ένα χιλιαρικάκι το μήνα χωρίς νοίκι είναι πολύ καλό εισόδημα στην Ελλάδα του 2017 και δικαιολογεί απόλυτα την αγορά ενός μεταχ. RX-8 .



Ανοίγω σε 5 λέπτά θέμα για μτχ lambo......

Δε γαμίς YOLO
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#347757
kyr80 έγραψε:Αλέξανδρε έχεις δίκιο στο κομμάτι αυτοκίνητο.
Εδώ όμως τέθηκε το ερώτημα "Πόσο ηλίθιος θα είμαι αν πάρω RX-8 εν έτει 2017?". Σε συνάρτηση με:
-μοναδικό αυτοκίνητο
-άνεργος
-αγορά με λίρες
-δεν υπάρχει σάλιο

Πόσο ηλίθιος;;; ΕΝΤΕΛΩΣ


Αλέξανδρε, ^αυτο ακριβώς.

Η γενιά τουλάχιστον άφησε κάτι που πάει η νέα γενιά με αυτά τα μυαλά να εξαφανίσει.

< >
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#347758 Είναι κι αυτή μια ανάγνωση του πράγματος Κυριάκο και Νίκο. Νομίζω ότι ό,τι ήταν να πούμε, το είπαμε. Εκείνος αποφασίζει τώρα.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#347767 Εδώ άλλοι παντρεύονται και γεννοβολάνε όντως άνεργοι ή αδέκαροι και μας πειράζει μια αγορά αξίας 6000 ψωρο-ευρώ έστω και με λίρες;
Στο κάτω-κάτω της γραφής αν του ξενοικιαστεί το μαγαζί ? , μπορέι να το κλειδώσει και να κυκλοφορεί με το μηχανάκι μέχρι να στρώσει το θέμα.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#347773
saxon_747 έγραψε:Όχι βέβαια. Μπουζί κάθε 20k, υγρά κάθε 2 χρόνια κτλ. (Δισκοπλακες, τακακια, υγρά φρένων και λάστιχα είναι ανάλογα με τη χρήση )Αλλά ποιος σου λέει ότι ο προηγούμενος ιδιοκτήτης τα έχει κάνει; Γι'αυτό κάνω ένα σενάριο το οποίο όμως δεν περιλαμβάνει κανένα απρόοπτο η βλάβη.



Καλά κανένας, αλλά αυτά ισχύουν για κάθε μεταχειρισμένο.