Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By Miatakias
#330305 Καλημέρα σε όλους, είμαι ο Χρήστος και παρακολουθώ πολύ καιρό το φόρουμ αλλά χωρίσ να γράφω ιδιαίτερα.
Στο θέμα μας τώρα, θα ήθελα τις γνώμες σας για αγορά ενός fun to drive - RWD κυρίως.
Θα ήθελα να το έχω στο γκαράζ ώστε να να κάνω τα μαζέματα που λογικά θα χρειάζεται καθώς κι όσα μαστοριλίκια μπορώ μόνος μου, σαν χόμπι. Εργαλεία, κλειστό parking και κάποιες σχετικά γνώσεις (θεωρητικές πάντα :help: ) υπάρχουν, γι'αυτό και θα ήθελα να το πάρω σε όσο το δυνατόν καλύτερη τμή ώστε να ασχοληθώ εγώ καθώς και να αγοράζω εν καιρώ τα διάφορα ανταλλακτικά (γι ' αυτό και βασικά με ενδιαφέρει να είναι καλό όσο αναφορά το σασί- επίσης δεν θα είναι αρχικά σε κυκλοφορία οπότε τα τέλη 2000-2500cc δεν είναι πρόβλημα).
Σκεφτόμουν κάτι ανάμεσα σε Boxster 1ης γενιάς και Honda s2000 Ap1 . Επίσης να προσθέσω πως υπάρχει εταιρικό αυτοκίνητο καθώς και πως είχα ένα MX5 mk2,5 1,8lt Sporty για 10 χρόνια οπότε θα ήθελα να πάω μια κατηγορία πάνω.
Από αυτούς που έχουν εμπειρία, θα ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται με τα ανταλλακτικά τους, εαν είναι εύκολα σχετικά στο μαστόρεμα καθώς κι άλλες ιδέες οι προτάσεις.

Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
By gianik
#330314 καλημέρα Χρήστο , καλά ποσταρίσματα , το μετέφερα στο σωστό μέρος..
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#330377 Χωρίς να έχω την σχετική εμπειρία, δεν νομίζω πως ένα S2000 ή μια Boxter είναι εύκολα στο μαστόρεμα... Από την μία βέβαια, ένα S2000 συνήθως δεν θα βγάλει πρόβλημα στα μηχανικά του, αλλά αν βγάλει, δύσκολο να το φτιάξεις στο γκαράζ σου. Πάνω κάτω το ίδιο και η Boxter, αλλά θα πόνταρα στο Honda για αξιοπιστία.
Καμιά BMW E36 που βρίσκεις σε τιμές χώμα λόγω παλαιότητας; Εκεί μπορεί να έχεις και την επιλογή να βάλεις ένα μεγάλο μοτέρ όπως το θέλεις και να το μαστορεύεις πιο εύκολα. Το ίδιο και μια Ε46, αλλά εκεί θα έχεις να κάνεις και με τα ηλεκτρονικά.
Νομίζω σαν βάση για παιχνίδι η Ε36 είναι προτιμότερη, για να μείνει το κόστος χαμηλά.
:oops:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#330378 To S2000 δεν ειναι δυσκολο σε μαστορεματα. Η Boxster παλι λογω θεσης κινητηρα εχει τα θεματα της. Βεβαια εξαρτάται τι εννοει καθενας ως μαστορεμα

< >
Άβαταρ μέλους
By Miatakias
#330393
Anonymous Founder έγραψε:Χωρίς να έχω την σχετική εμπειρία, δεν νομίζω πως ένα S2000 ή μια Boxter είναι εύκολα στο μαστόρεμα... Από την μία βέβαια, ένα S2000 συνήθως δεν θα βγάλει πρόβλημα στα μηχανικά του, αλλά αν βγάλει, δύσκολο να το φτιάξεις στο γκαράζ σου. Πάνω κάτω το ίδιο και η Boxter, αλλά θα πόνταρα στο Honda για αξιοπιστία.
Καμιά BMW E36 που βρίσκεις σε τιμές χώμα λόγω παλαιότητας; Εκεί μπορεί να έχεις και την επιλογή να βάλεις ένα μεγάλο μοτέρ όπως το θέλεις και να το μαστορεύεις πιο εύκολα. Το ίδιο και μια Ε46, αλλά εκεί θα έχεις να κάνεις και με τα ηλεκτρονικά.
Νομίζω σαν βάση για παιχνίδι η Ε36 είναι προτιμότερη, για να μείνει το κόστος χαμηλά.
:oops:

S2000 είναι δύσκολο να βρεις ατρακάριστο με λίγα χρήματα και η αληθεια είναι πως το θεωρώ κι εγώ περισσόερο αξιόπιστο.
Σαν ταβάνι έχω βάλει τα 9000 ευρώ και μένει να δω εαν είναι εφικτό να βρω κάτι με αυτά τα χρήματα. Οι 36άρες Μ3 που υπάρχουν στο car είναι όλες μετατροπές και αφού θα το κρατήσω καιρό λογικά θα προτιμούσα να είναι πιο ιδιαίτερο σαν αυτοκίνητο.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#330396

S2000 εγώ θα επέλεγα αν και παραμένουν παράλογα ακριβά.
Άβαταρ μέλους
By Miatakias
#330399
mirage έγραψε:To S2000 δεν ειναι δυσκολο σε μαστορεματα. Η Boxster παλι λογω θεσης κινητηρα εχει τα θεματα της. Βεβαια εξαρτάται τι εννοει καθενας ως μαστορεμα

< >

Το Σ2000 είναι πιο έυκολο από Boxster φαντάζομαι και λόγω θέσης κινητήρα.
Μαστορέματα εννοώ εως μέτριασ δυσκολίας όπως π.χ. φαντάζομαι θα είναι ν' αλλάξεις μια μαλακή οροφή
Άβαταρ μέλους
By Miatakias
#330401
Deleted User 1 έγραψε:

S2000 εγώ θα επέλεγα αν και παραμένουν παράλογα ακριβά.


Έχουν τσιμπήσει οι τιμές λίγο πάνω τους τελαυταίους μήνες γιατί φαντάζομαι έχουν εξαφανιστεί τα καλά αυτοκίνητα.
κάτι τέτοιο ίσως έλεγα......
http://www.car.gr/8973367-honda-s-2000-s2000
Άβαταρ μέλους
By mirage
#330405
Deleted User 1 έγραψε:

S2000 εγώ θα επέλεγα αν και παραμένουν παράλογα ακριβά.

Για ενα future classic δε θα το ελεγα.
Α και κατι ακομα για τον φιλο. Σημαντικο ειναι να υπαρχει ενεργη κοινότητα χρηστων. Αυτο βοηθα πολυ. Η Boxster δεν ειναι ιδιαιτερα ευκολο αυτοκινητο για DIY.

< >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#330503
Miatakias έγραψε:S2000 είναι δύσκολο να βρεις ατρακάριστο με λίγα χρήματα και η αληθεια είναι πως το θεωρώ κι εγώ περισσόερο αξιόπιστο.
Σαν ταβάνι έχω βάλει τα 9000 ευρώ και μένει να δω εαν είναι εφικτό να βρω κάτι με αυτά τα χρήματα. Οι 36άρες Μ3 που υπάρχουν στο car είναι όλες μετατροπές και αφού θα το κρατήσω καιρό λογικά θα προτιμούσα να είναι πιο ιδιαίτερο σαν αυτοκίνητο.


Καλή Boxster με 9Κ;;;; :hmmm:

Χώρια που δεν νομίζω τ΄ανταλλακτικά της να είναι ιδιαίτερα φθηνά... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Miatakias
#330574
markvag έγραψε:
Miatakias έγραψε:S2000 είναι δύσκολο να βρεις ατρακάριστο με λίγα χρήματα και η αληθεια είναι πως το θεωρώ κι εγώ περισσόερο αξιόπιστο.
Σαν ταβάνι έχω βάλει τα 9000 ευρώ και μένει να δω εαν είναι εφικτό να βρω κάτι με αυτά τα χρήματα. Οι 36άρες Μ3 που υπάρχουν στο car είναι όλες μετατροπές και αφού θα το κρατήσω καιρό λογικά θα προτιμούσα να είναι πιο ιδιαίτερο σαν αυτοκίνητο.


Καλή Boxster με 9Κ;;;; :hmmm:

Χώρια που δεν νομίζω τ΄ανταλλακτικά της να είναι ιδιαίτερα φθηνά... :hmmm:


Τα ανταλλακτικά φαντάζομαι θα είναι ακριβότερα από του honda κι αναφορικά με το "καλή", εννοώ πως θα ήθελα κάτι ατρακάριστο. Οι φθορές λόγω ηλικίας προφανώς και θα μαζεύονται σιγά-σιγά.
Γενικά είναι απλά ένα σχέδιο που θα ήθελα να υλοποιήσω ,εαν δω με τη βοήθειά σας πως δεν βγαίνουν τα κουκιά προφανώς και το αφήνω για αργότερα :(
Άβαταρ μέλους
By markvag
#330640 Αυτό που είπε ο από πάνω (που είναι ο Djet να μας τα πει... :inlove: :sorry: ) + το ξαναλέω... ταβάνι τα 9χιλιάρικα + ΚΑΛΗ Boxster δεν νομίζω να παίζει στην αγορά... Από μία πρόχειρη ματιά στο car.gr υπάρχουν 10 μέχρι 9Κ και 80 μέχρι το 2008 από 9Κ και πάνω (και έβγαλα όσες αγγελίες δεν έχουν τιμή)... πράγμα το οποίο μας λέει κάτι... δεν είναι νόμος φυσικά, πάντα μπορεί να βρεθεί η ευκαιρία άμα κοιτάς και είσαι και τυχερός (οδηγάω κάτι τέτοιο), αλλά δύσκολο γι' αυτό το αμάξι να πέσεις κάτω από τα 9Κ για καλό.

Και με το καλό εννοώ να μη θέλει μισό διαμέρισμα για μαζέματα... :lol:



Κανένα Ζετέσσερο δεν σου λέει κάτι;;; :hmmm: Δεν είναι ούτε S2000, ούτε Boxster, αλλά δεν το λες και κακό (το αντίθετο θα έλεγα) και είναι θεωρώ πολύ πιο πιθανό να βρεις ένα καλό στα λεφτά που διαθέτεις... Και έχω την εντύπωση πιο λογικό σε ανταλλακτικά και diy φάσεις...
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#330650 Εγώ δεν κατάλαβα γιατί δεν είναι πρόβλημα τα τέλη. Επειδή θα μείνει κάποιο διάστημα στο γκαράζ; Δε θα κυκλοφορήσει κάποια στιγμή; Ή υπάρχει Έλληνας που θεωρεί ότι θα μειωθούν κάποτε;
Άβαταρ μέλους
By Miatakias
#330709
markvag έγραψε:Αυτό που είπε ο από πάνω (που είναι ο Djet να μας τα πει... :inlove: :sorry: ) + το ξαναλέω... ταβάνι τα 9χιλιάρικα + ΚΑΛΗ Boxster δεν νομίζω να παίζει στην αγορά... Από μία πρόχειρη ματιά στο car.gr υπάρχουν 10 μέχρι 9Κ και 80 μέχρι το 2008 από 9Κ και πάνω (και έβγαλα όσες αγγελίες δεν έχουν τιμή)... πράγμα το οποίο μας λέει κάτι... δεν είναι νόμος φυσικά, πάντα μπορεί να βρεθεί η ευκαιρία άμα κοιτάς και είσαι και τυχερός (οδηγάω κάτι τέτοιο), αλλά δύσκολο γι' αυτό το αμάξι να πέσεις κάτω από τα 9Κ για καλό.

Και με το καλό εννοώ να μη θέλει μισό διαμέρισμα για μαζέματα... :lol:



Κανένα Ζετέσσερο δεν σου λέει κάτι;;; :hmmm: Δεν είναι ούτε S2000, ούτε Boxster, αλλά δεν το λες και κακό (το αντίθετο θα έλεγα) και είναι θεωρώ πολύ πιο πιθανό να βρεις ένα καλό στα λεφτά που διαθέτεις... Και έχω την εντύπωση πιο λογικό σε ανταλλακτικά και diy φάσεις...


To Ζ4 δεν μου αρέσει καθόλου, κανένα Ζ3 κουπέ το σκεφτόμουν :yahoo:
Δυστυχώς φαίνεται να με τραβάει το κεντρομήχανο 6κύλινδρο της υπόθεσης ....... κρίμα να μην είμαστε Μούρικα να φορτώσεις ένα 911sc με κανά 15άρι και να ασχολείσαι μήνες..... :inlove: