Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By Miatakias
#358557
REALZEUS έγραψε:
Miatakias έγραψε:ενώ επιπλέον χρειάζεται στα κατευάσματα μύτη τακούνι που δεν είναι το φορτε μου (στο μιάτα και να μην πετύχαινε δεν γινόντουσαν και πολλά)


Το μυτοτάκουνο είναι δύσκολο, αλλά χρειάζεται σπάνια. Εναλλακτικά μπορείς απλά να αφήνεις πιο σταδιακά τον συμπλέκτη.


Θα διαφωνήσω, εαν αφήνεις αργά το συμπλέκτη νομίζω πως αργείς κι άρα θα πρέπει να ξεκινήσεις νωρίτερα. Εϊναι όμως η μοναδική λύση μέχρι να μάθεις.
Μακάρι να υπήρχε τρόπος να δούλευε μονόδρομα όπως στα μηχανάκια :tomato:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#358566
Miatakias έγραψε:εαν αφήνεις αργά το συμπλέκτη νομίζω πως αργείς κι άρα θα πρέπει να ξεκινήσεις νωρίτερα


Προφανώς. Δεν χάνεις όμως τόσο πολύ σε χρόνο. Στο δε βουνό δεν έχει και καμία σημασία, εκεί δεν έχουμε χρονόμετρα.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#358586
REALZEUS έγραψε:
Miatakias έγραψε:ενώ επιπλέον χρειάζεται στα κατευάσματα μύτη τακούνι που δεν είναι το φορτε μου (στο μιάτα και να μην πετύχαινε δεν γινόντουσαν και πολλά)


Το μυτοτάκουνο είναι δύσκολο, αλλά χρειάζεται σπάνια. Εναλλακτικά μπορείς απλά να αφήνεις πιο σταδιακά τον συμπλέκτη.


Δύσκολο, αλλά όταν το μάθεις καμία σχέση στην ομαλότητα και κυρίως ταχύτητα με σταδιακό άφημα συμπλέκτη... :oops:

Μαθαίνω ακόμα και όταν πετυχαίνει, me like a lot! :inlove:

Miatakias έγραψε:Τα λάστιχα είναι τελών του 11 και ενώ δει΄χνουν καινούρια γλύστραγαν. Πλέον μετά το ξύλο φαίνεται να δουλεύουν καλύτερα.


Μάλλον έπρεπε να φύγει ένα στρώμα λάστιχο που δεν κράταγε και να έρθει στην επιφάνεια το επόμενο... ή κάπως έτσι...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#358599 Βασικά το φρενάρισμα είναι πολύ σημαντικότερο από το μυτοτάκουνο. Το οποίο μυτοτάκουνο θέλει και τα ανάλογα πεντάλ, δεν γίνεται σε όλα τα αυτοκίνητα.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#358748 Miatakia αν επιτρέπεται τι σύναξη παίχτηκε στο Μέγαρο;

Θέλω πολύ να πάω αλλά δεν έχω δει να κανονίζεται κάτι φορουμικά.
Άβαταρ μέλους
By Miatakias
#358781
EDDIE_147 έγραψε:Miatakia αν επιτρέπεται τι σύναξη παίχτηκε στο Μέγαρο;

Θέλω πολύ να πάω αλλά δεν έχω δει να κανονίζεται κάτι φορουμικά.


Open track day είχε, ούτε εγώ ξέρω πως κανονίζεται. Το διάβασα από κάποια παιδιά με s2000, χώθηκα και τώρα αυτό ήταν.....ψάχνω πότε είναι το επόμενο
Άβαταρ μέλους
By Miatakias
#405775 Πρώτο roadtrip με το σ2κ κι αν εξαιρέσεις πως είναι ταλαιπωρία στην εθνική σε σχέση με ένα σύγχρονο μικρομεσαίο το αυτοκίνητο είναι έρωτας.
Σε επαρχιακό δρόμο βέβαια δεν οδηγείς γρήγορα αλλά απλά σβέλτα μιας και είναι πολύ ευαίσθητο στη ποιότητα της ασφάλτου ενώ δε συγχωρεί και ιδιαίτερα (πχ σε σχέση με το μιάτα που έκανα την ίδια διαδρομή)
Εικόνα


< >
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#405794 Ωραία τα roadtrip :thumbsup:
κι ας είναι απο 50άρι δίχρονο μέχρι SUV 2 τόννων με όλα τα κομφόρ και αξία τουλάχιστον 80000Ε :shifty:
Άβαταρ μέλους
By JBT
#405814 Ερωτήσεις:

- ανάρτηση;
- διαστάσεις ελαστικών;
- ταξίδι κλειστός;;;;;
- κατανάλωση;
Άβαταρ μέλους
By Miatakias
#405822
JBT έγραψε:Ερωτήσεις:

- ανάρτηση;
- διαστάσεις ελαστικών;
- ταξίδι κλειστός;;;;;
- κατανάλωση;


KW Variant 3 με ρύθμιση στη μέση (bound & rebound)
OEM διάσταση (215/245) αλλά σε 8άρες-9άρες ζάντες με λίγο πιο επιθετικό οφσετ
κλειστός ναι
120-140 χωρίς ανοίγματα γύρω στο 11 πιστεύω αλλά χωρίς σοβαρη μέτρηση ακόμα
Άβαταρ μέλους
By JBT
#405826 Φυσιολογικό να κουράζει
Φυσιολογικό να καίει τόσο

Βάλε την ανάρτηση στην πιο μαλακή ρύθμιση και ξεκίνα να το μαθαίνεις

Καλές βόλτες :s_gamer
Άβαταρ μέλους
By Miatakias
#405857 Ευχαριστώ πολύ!
Για την ανάρτηση το σκέφτομαι (αν και πετάγομαι και Μέγαρα) γιατί μου τη σπάνε και οι τριγμοί που φέρνει η κουκούλα (μου είπαν από τη Χόντα οτι παίρνει σφίξιμο). Επιπλέον σε επαρχιακό δρόμο με όχι καλή άσφαλτο θα είναι και περισσότερο προβλέψιμο.
Αναφορικά με το θόρυβο, με την εξάτμιση και την εισαγωγή που έχει δεν μπορεί να είναι ήσυχο κι αφού ξύπνησε τον κάγκουρα μέσα μου θα τα κρατήσω κι απλά θα ταξιδεύω με εταιρικό πετρέλαιο :P
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#406959
Miatakias έγραψε:... σε 8άρες-9άρες ζάντες με λίγο πιο επιθετικό οφσετ...
Τι εννοείς σαν επιθετικό όφσετ; Τι το επιθετικό μπορεί να έχει το όφσετ;
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#406964 να βγαινει το χειλος της ζαντας προς τα εξω.