Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By NickNT
#299029 Λόγω κινητήρα παρακολουθούσα το τοπικό του 3008, και έχω την εντύπωση ότι τα όποια προβλήματα αναφέρθηκαν δεν αφορούσαν στο diesel. Άρα...;

Επίσης, ήταν κάπως μικρό το δείγμα για εξαγωγή συμπερασμάτων και, αν θυμάμαι καλά, ήταν κάποια συγκεκριμένα αυτοκίνητα που είχαν τα μάλλον δυσεπίλυτα θέματα τους.

Αυτό όμως που μου έκανε εντύπωση, αν πάλι δεν κάνω λάθος, είναι η τιμολογιακή πολιτική των εξουσιοδοτημένων της Peugeot σε σχέση με τη Citroën (σαφώς ακριβότερη η πρώτη).

Από κει και πέρα, όταν πάει κάτι στραβά στον THP και περιμένεις από την αντιπροσωπεία... :-P

Edit: Για να μην παρεξηγηθώ, κι εγώ σε εξουσιοδοτημένο πηγαίνω, αλλά προς το παρόν, κατά βάση, μόνο τυπική συντήρηση χρειάστηκα.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#299066
g8777 έγραψε:Εγώ οποτε έμπαινα πάντως όλο για συνεργείο διάβαζα.


Ναι βρε συ, προσπαθήσαμε να το κρατήσουμε καθαρό και δεν μιλούσαμε για φαγητά και ποδόσφαιρο. Για τεχνικά θέματα μιλούσαμε. Εκτός τούτου θα έχεις παρατηρήσει ότι τα τελευταία χρόνια πλέον στο τοπικό οι περισσότεροι μπαίνουν και γράφουν μόνο όταν καίγεται ο κώλος τους ψάχνοντας για βοήθεια.

Dimsabas έγραψε:
Pitt έγραψε:
Dimsabas έγραψε:Χαχαχα, αν το αγοράσεις, θα σταματήσουν να σε προβληματίζουν οι χώροι, θα έχεις σοβαρότερα ζητήματα (αξιοπιστίας) να ασχοληθείς.

Ναι, ε; Για πες μας κι εμάς τα σοβαρά προβλήματα αξιοπιστίας για να τα έχουμε υπόψη...
__
Sent through Tapatalk

Μπες να διαβάσεις το θέμα του 3008 στο παρόν φόρουμ. Θα σου μαυρίσει η καρδιά.


Κατάλαβα... Σαν να λέω εγώ πόσο κακό είναι το ποδήλατό σου, ενώ δεν έχω ανέβει ποτέ μου σ΄αυτό. Είδα όμως ένα στον δρόμο...

cvk έγραψε: Διαπραγματεύομαι να αγοράσω ένα Peugeot 3008 , 2013 με 75.000 km, diesel 1600. Το πήγα στο συνεργείο μου και μου είπαν ότι το αυτοκινητο ειναι μια χαρά!! Με προβληματίζει ο χώρος αποσκευων ο οποίος μου φαίνεται μικρός και λιγότερο ο χώρος των πίσω καθισμάτων για τον οποίο επίσης θεωρώ ότι είναι περιορισμένος δεδομένου ότι τα παιδια είναι ακόμη πολυ μικρά πράγμα όμως που με αναγκάζει να κουβαλάω πολλά πραγματα σε μετακινήσεις κυρίως εκτός πόλης!!!Θα ήθελα να ακούσω απόψεις - ιδέες, αποτρεπτικές , ενθαρυντικές.... όλα αποδεκτά !!!


Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω, έχω την εντύπωση ότι δεν σου κάνει το 3008. Την πρώτη μου εντύπωση για το αυτοκίνητο την έγραψα πριν από 7 χρόνια και είναι εδώ. Τότε μου είχαν κάνει εντύπωση οι χώροι του και έγραψα ότι στο test drive ο γιός μου που ήταν 1.90μ καθόταν σταυροπόδι πίσω. Αν αυτό το θεωρείς περιορισμένο, καλύτερα να κοιτάξεις κάτι άλλο.

Όσον αφορά τον χώρο αποσκευών τότε είχα γράψει "Να αναφέρω τέλος για το πορτμπαγκάζ που είναι μεγάλο και πολύ πρακτικό. Έχει δύο πόρτες (πάνω - κάτω) που ευκολύνουν το φόρτωμα των αποσκευών. Έχει επίσης την δυνατότητα να αλλάζει η διαρρύθμισή μεταβάλλοντας την θέση ενός δεύτερου πάτου. Μου φάνηκε πρακτικό γιατί το έβαλα στην δεύτερη θέση και δημιουργήθηκε ένας χαμηλός χώρος ανάμεσα στο μετακινούμενο πάτο και στον πάτο που είναι ακριβώς πάνω από την ρεζέρβα (ναι έχει ρεζέρβα και όχι κιτ επισκευής...) όπου τακτοποίησα πολλά συμπράγκαλα (φαρμακείο, πυροσβεστήρα, εργαλεία, ηλεκτρική τρόμπα, καλώδια ρεύματος, κλπ)"

Όπως είπα έχει δύο πατώματα, με το επάνω πάτωμα να είναι ρυθμιζόμενο καθ΄ύψος. Αν το είδες με το πάτωμα στην επάνω θέση, δεν έχεις δεί όλο τον χώρο αποσκευών. Αν τον είδες όλον και τον θεώρησες μικρό, μάλλον άδικα ψάχνεσαι με το 3008.

Τώρα όσον αφορά τις ζημιές και τα παράπονα που έχω, συνοψίζονται στο εξής ένα. Το αυτοκίνητο έβγαλε σε όλους κάποιες συγκεκριμένες βλάβες (αντλία νερού) και θεωρώ ότι αυτές οι βλάβες ως συστηματικές έπρεπε να καλυφθούν από την κατασκευάστρια εταιρεία. Αυτή ήταν και η γκρίνια μας στο τοπικό.

Επτά χρόνια μετά δεν μετανιώνω που το αγόρασα, δεν μ’ άφησε ποτέ και πουθενά και η μοναδική φορά που αγκομάχησε ήταν αυτή που αντί για βενζίνη του έβαλα κατουρλιό.

Διάφορες μεμονωμένες βλάβες έβγαλε σε όλους μας, όπως όλα τα αυτοκίνητα. Όπως είπε ο NickNT η αντιπροσωπεία του έπαιρνε κεφάλια (αναφέρομαι στην Lion όσο αυτή είχε την αντιπροσωπεία της Peugeot). Βέβαια και τώρα ακόμη εκεί πηγαίνω.

Αυτά τα λίγα. Για περισσότερα ρίξε μια ματιά στο τοπικό του 3008 για να ενημερωθείς από αυτούς που το χρησιμοποιούν, όχι από αυτούς που το βλέπουν στον δρόμο...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#299080 Τοσο κακο ειναι να απαλλαγουμε καποτε απο τη νοοτροπια "Το αυτοκινητο που αγορασα ειναι γαματο;" Τοσο;; :s_dunno

Pitt εσυ προφανως εισαι κατοχος οποιασδηποτε συκευης πριν εκφερεις γνωμη για αυτην. Σωστα; :s_yes

Αλλα ας μην εκφερουμε γνωμη, δεν ειναι οτι το αγορασαμε, θα εμπιστευτουμε τους κατοχους. :shifty:
Α, υπαρχουν καμια δεκαρια αλλα τοπικα για μοντελα στο παρον φορουμ. Φανταζομαι και εκει θα γινεται της κακομοιρας απο βλαβες των κατοχων. :s_bye
Άβαταρ μέλους
By drdino
#299082 Για το 3008 τουλάχιστον ξέρουμε τι παίζει, σε αντίθεση με τα Avensis ή τα Swift
Άβαταρ μέλους
By g8777
#299089 Να εισαι σιγουρος οτι θα ειμαι ο πρωτος που θα βγω να το κραξω. Αστο να ψηθει, 3κ εχει ακομα. :)

Εκτος αν ειναι τοσο τριμπουρδελο που αρχιζει να σκορπιζει απο τωρα. :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#299092
g8777 έγραψε:Τοσο κακο ειναι να απαλλαγουμε καποτε απο τη νοοτροπια "Το αυτοκινητο που αγορασα ειναι γαματο;" Τοσο;; :s_dunno


Έκανα παραπομπή στο τι έγραψα πριν από 7 χρόνια όπου ανέφερα γιατί επέλεξα το συγκεκριμένο αυτοκίνητο.
Σε τι από αυτά που έγραψα τότε διαφωνείς.

Γαμάτο δεν είναι το 3008, όπως δεν είναι και κανένα αυτοκίνητο. Αυτό που έγραψα είναι ότι είμαι ευχαριστημένος μ' αυτό και δεν μετανιώνω που το αγόρασα. Μήπως θα πρέπει να ζητήσω άδεια πριν γράψω την άποψή μου για το αυτοκίνητο που οδηγώ;

Pitt εσυ προφανως εισαι κατοχος οποιασδηποτε συκευης πριν εκφερεις γνωμη για αυτην. Σωστα;


Εκφέρω γνώμη για συσκευές που έχω ή είχα. Δεν γράφω για πράγματα που δεν ξέρω.

Αλλα ας μην εκφερουμε γνωμη, δεν ειναι οτι το αγορασαμε, θα εμπιστευτουμε τους κατοχους. :shifty:


Μπορείς να εμπιστευθείς και τον κουρέα της γειτονιάς σου, ή τον δάσκαλο του γιού σου. Μπορεί να ξέρουν καλύτερα απ΄αυτούς που το οδηγούν. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#299104
Pitt έγραψε:
markvag έγραψε:
drdino έγραψε:Βγήκε προβληματικό;


H αντιπροσωπεία, τα ξέρεις...

Βγήκε προβληματικό το 3008 λόγω αντιπροσωπείας του C4?

__
Sent through Tapatalk


Mάλλον μπουτιάσαμε την μπέρδα μας... :lol: :lol:

Ο άνθρωπος ρώτησε για 3008, αλλά προβληματίζεται για τους χώρους του... Οπότε εγώ του πρότεινα τη Νίτσα, που έχει σαφέστατα μεγαλύτερους χώρους από το 3008. Κάτι είπε ο Ντίνος και λίγο μπερδευτήκαμε... :lol:

Για το 3008 δεν έχω άποψη, δεν το έχω καν οδηγήσει. Για το Πικάσο, αν κάποιος θέλει έναν ανθρωπομεταφορέα (που για να ψάχνει το 3008 ο φίλος, μάλλον κάτι τέτοιο ζητάει), νομίζω ότι είναι εξαιρετικό και μετά από 62Κ χλμ, που χρειάστηκε απλά την τακτική του συντήρηση, θεωρώ αξιόπιστο (είχα τον 1,8, για τον 1,6hdi δεν ξέρω, δεν νομίζω όμως να έχει σοβαρά θέματα... :hmmm: ). Οδηγικά ασφαλές (και φρενάρες), αλλά τίποτε παραπάνω (βέβαια, όποιος θέλει κάτι παραπάνω οδηγικά, και κοιτάει πολυμορφικό ή SUV κοιτάει σε λάθος μεριά... :rtfm: ).

Βέβαια, πλέον Peugeot και Citroen έχουν την ίδια αντιπροσωπεία, οπότε για εμένα έχουν διαγραφεί και οι δύο μάρκες, ακόμα και αν έψαχνα ν΄αγοράσω καινούριο... :lol:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#299108 Αυτοι που το οδηγουν ειναι ακομα εκει , στο τοπικο του μονδελου. Μηπως ειναι μικρο το δειγμα; Μηπως να κανω μια πανελληνια ερευνα; Μηπως πρεπει να ζητησω τον μιραγκε στα κεντρικα; Ω ς που πρεπει να φτασω για να μου αποδειξεις οτι το αμαξι ειναι αξιοπιστο; Γιατι προφανως δεν γνωριζω την ελληνικη γλωσσα.

Και μην το παμε εκ του πονηρου παρακαλω. Οπως εσυ μπηκες αμεσως να υπερασπιστεις την αγορα σου , ετσι και εγω εκφερω γνωμη βαση αυτων που εχω διαβασει στο τοπικο του. Απο κατοχους. Μπορω; Εχω την αδεια σου;

Ναι; Ευχαριστω.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#299113 Εντάξει δεν υπάρχει. ...Κάτω από το σπίτι μου τώρα. ..Απίστευτο... :lol: :lol: :lol:
Εικόνα
Πάντως και εγώ όλο για βλάβες διάβαζα στο topic του 3008.
Pitt είσαι λίγο foul. ...

< >
Τελευταία επεξεργασία από kostis20 και 10 Σεπ 2016, 21:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By drdino
#299114 G, είσαι φάουλ. Το 3008 είχε και στους 4Τ κι εδώ έντονη παρουσία ως μοντέλο από χρήστες, με εκδρομές κλπ. Οπότε καλώς ή κακώς είναι επόμενο να βλέπεις γκρίνιες καθώς πέρα από τον οτσο κανείς δεν θα μπει να γράψει πως σήμερα ήταν μια ωραία μέρα χωρίς λαμπάκι και βλάβες.

Από κει και πέρα, το 3008, πέρα από την πίσω ανάρτηση δεν είχε κάτι μοναδικό σε σχέση με την υπόλοιπη γκάμα. Ούτε όλα τα μοντέλα της psa είναι προβληματικά.

Υγ: με τη λογική του θέματος του 3008 στο petrolheads, τα twincharger είναι απροβλημάτιστα.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#299121 Drdino το αναγνωριζω αυτο που λες (τα τοπικα ανακινουνται συνηθως απο δυσαρεστημενους χρηστες) αλλα στο συγκεκριμενο μοντελο παραεγινε το κακο. Πχ η πισω αναρτηση που δακρυζε οπως σωστα ανεφερες αναφερθηκε πολλες φορες. Γιατι λοιπον να μην το πουμε; Επειδη το εχουμε; Ειλικρινα δεν μπορω να την καταλαβω αυτη τη λογικη. Βαλε ολα αυτα σε συνδυασμο με την κακιστη αντιπροσωπεια οποτε εδεσε το γλυκο.

Και οχι, δεν τσουβαλιαζω ολη την psa . Μιλαω για το συγκεκριμενο μοντελο.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#299123 Καλά μπορεί καποιοι να μη γράφουν τις βλάβες του αυτοκινήτου τους.Βάλε και αυτο στο παιχνίδι.
Αν και όντως υπάρχουν αρκετοι με 3008 sto forum.
Με twincharger ας πούμε ποσοι είναι 3-4?Με Guilleta πχ 1-2?
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#299125 Ελα μου ντε, τί σύγκαμα σας έπιασε με το 3008? Κι άλλα πεζώ υπάρχουν στο φόρουμ (το 308 ας πούμε καμία σχέση), για το συγκεκριμένο οι χρήστες που έγραφαν είχαν πολλές και επαναμβανόμενες βλάβες.

Απ αυτά που διάβαζα ούτε κι εγώ θα έβγαζα συμπέρασμα ότι πρόκειται για κάτι το αξιοπιστο, σίγουρα το δείγμα είναι μικρό αλλά οι βλάβες που αναφέρονταν εμφανίστηκαν σχεδόν σε όλους τους κάτοχους
Άβαταρ μέλους
By corsair
#299139 Στο θεμα του 3008, μαλλον τα μελη του φορουμ τουτου, εχουν πέσει ολοι τους στην περίπτωση και σίγουρα δεν μπορουν να προιδεάσουν για την γενικότερη εικονα του μοντέλου. Οταν μπαινεις στο τοπικ επι σειρά ετών και βλεπεις να φεύγουν 1-2 μισθοι τον χρονο σε τακτικές συντηρησεις (αφου δεν ειναι βλάβες οπως θα συμφωνησουμε ολοι), σου κόβονται τα πόδια...
Απο την στιγμή λοιπον που ο τοπικ σταρτερ έγραψε σε αυτό το ατυχο φόρουμ, θα προτεινα να αποφύγει το συγκεκριμένο αμάξι γιατι κατα πως φαίνεται θα έχει την μοιρα και των υπολοιπων μελών. Δλδ να το συντηρει τακτικά.

Κατα τα αλλα οι κάτοχοι ειναι ιδιαιτερα ευχαριστημένοι και σε καμια περίπτωση καποιοι δεν βλογάνε τα γενια τους...