Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#292165 Σκέφτομαι να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο που θα με εξυπηρετεί στις καθημερινές μετακινησεις, θα μπορεί να χωρέσει όμως και την οικογένεια μαζί με αποσκευές για κανα ταξιδάκι. Αποκλειστικά λοιπόν 4-5Θ, αξιόπιστο με οικονομικά σέρβις, τέλη κτλ και budget έως 5000€.

Για πείτε...

...>.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#292310 Τωρα ,για καθημερινη χρηση το θες ή για συνολικη ,ταξιδια με οικογενεια και φορτια και καμια 250 αλογα για να κανεις προσπερασεις με ασφαλεια;
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#292327
italakias έγραψε:Τωρα ,για καθημερινη χρηση το θες ή για συνολικη ,ταξιδια με οικογενεια και φορτια και καμια 250 αλογα για να κανεις προσπερασεις με ασφαλεια;

Τι 250 άλογα ρε, πλάκα με κανείς? (τι ρωτάω τώρα...) Για τα πάντα το θέλω, έως 1600cc, να καίει λίγο, να μη ζητάει τίποτα και είναι όμορφο

Προσπερασεις κάνεις με ασφάλεια και με 60 αλογα

...>.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#292332 Κανένα τέτοιο:

Εικόνα

:hmmm:

Πρέπει να είναι αξιόπιστο, είναι αξιοπρεπές στο δρόμο (ΟΚ, δεν είναι rallye, αλλά δεν είναι και σάπιο χουντάι άξιντεντ), χώρους έχει, συντήρηση φθηνή έχει, από εμφάνιση τα χαλάμε λίγο, αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα στη ζωή... :lol:

Ακόμα καλύτερα κανένα τέτοιο:

Εικόνα

ή ένα τέτοιο

Εικόνα

ή εναλλακτικά

Εικόνα

(που υστερεί σε επιδόσεις βέβαια, αλλά από σασί, κορυφή, όπως το Mazda)

Όλα νομίζω καλύπτουν τα κριτήρια που έθεσες και υπάρχουν σε αφθονία στην αγορά ως μεταχειρισμένα και θεωρώ ότι η συντήρησή τους θα είναι φθηνή και θα καλύπτουν μία οικογένεια στο καθημερινό της πρόγραμμα...

Προσωπικά ψηφίζω το Mazda, αλλά θεωρώ και τα honda, ford εξίσου καλά, με το opel να αφορά πιο ήπιες οδηγικά καταστάσεις, αλλά είναι αξιοπρεπές και ως 1,4...
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#292336 Με 5.000 παίρνεις Focus δεύτερης γενιάς f/l.

.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#292352
saxon_747 έγραψε:
italakias έγραψε:Τωρα ,για καθημερινη χρηση το θες ή για συνολικη ,ταξιδια με οικογενεια και φορτια και καμια 250 αλογα για να κανεις προσπερασεις με ασφαλεια;

Τι 250 άλογα ρε, πλάκα με κανείς? (τι ρωτάω τώρα...) Για τα πάντα το θέλω, έως 1600cc, να καίει λίγο, να μη ζητάει τίποτα και είναι όμορφο

Προσπερασεις κάνεις με ασφάλεια και με 60 αλογα

...>.

Κορεατικο θα παρεις .


ΛΗΞΙΣ
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#292354 Mazda 3
Opel Astra
Ford Focus

Είναι από αυτά που σκέφτομαι. Τι παίζει από αξιοπιστία σε astra-focus?

Επίσης :
Peugeot 207/307?

...>.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#292358
saxon_747 έγραψε:Mazda 3
Opel Astra
Ford Focus

Είναι από αυτά που σκέφτομαι. Τι παίζει από αξιοπιστία σε astra-focus?

Επίσης :
Peugeot 207/307?

...>.

Ρε φιλε αφου θες αξιοπιστια θα παρεις κορεατικο,τι τα θες τα οπελ και τα φορντ;
Ειδικα σε μεταχειρισμενα τα οπελ μετα τις 100.000 καινε λαδια,τα φορντ ειναι μπουρδελα με ακριβα σερβις και δυσκολα για τους μηχανικους στο λυσιμο.

Παρε εκει αυτο που σου λεω εγω και θα ασχολεισαι μονο με λαδια και φιλτρα και ειναι και πιο οικονομικα.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#292366
saxon_747 έγραψε:Mazda 3
Opel Astra
Ford Focus

Είναι από αυτά που σκέφτομαι. Τι παίζει από αξιοπιστία σε astra-focus?

Επίσης :
Peugeot 207/307?

...>.

Focus 9 ετών με 183.000 χλμ.
Έχει κόψει μια βάση μηχανής στα 120.000 (οκ μάλλον εγώ έφταιγα...) και μια χαλασμένη κλειδαριά πορτ μπαγκαζ στην 7ετια. Αν εξαιρέσεις και ότι άλλαξε σετ συμπλέκτη στα 40.000 χλμ/1,5 χρόνο/χρήση 90% σε ΕΟ (μάλλον ελαττωματικό τρομπακι - δεν το παραδέχτηκαν εννοείται στον Σφακιανάκη), έτερον ουδέν. Φυσιολογικές φθορές στο εσωτερικό, μέτριας ποιότητας τα πλαστικά, ειδικά αυτά που δεν φαίνονται. Φτηνά service.
Στο δρόμο εξαιρετικό, κατανάλωση χωρίς πίεση γύρω στο 8,5 εντός πόλης.

.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#292368 Ιταλακια, το accent αποκλείεται. Εκτός του ότι δεν είναι τόσο αξιόπιστο όσο νομίζεις, δεν μου αρέσει.

Το focus με 1.4 κινητήρα είναι εντελώς ψοφίμι?

...>.