Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By Serf
#289191 Λίγο καιρό αφού εξέφρασα το δικό μου προβληματισμό για τη μετα-TypeR εποχή και αφού ο αντικαταστάτης βρέθηκε, ανέλαβα να βρω αυτοκίνητο για τον πεθερό... σε λίγους μήνες θα βγει στη σύνταξη (κοντά 70), οπότε λογικά θα είναι το τελευταίο που θα αγοράσει. Αυτή τη στιγμή έχει ένα Xsara 1.4 pro-facelift liftback (δεν ξέρω κατά πόσο έβγαινε και σε άλλο σχήμα).

Οι βασικές απαιτήσεις του είναι:
- Αυτόματο κιβώτιο (βασικά αυτόματη λειτουργία, DSG ή μετατροπέας ροπής ούτε που θα καταλάβει τη διαφορά)
- Σεντάν σχήμα (δεν του αρέσουν τα hatchback)
- Πιο δυνατό από το Xsara (ευκολάκι δεδομένων των 75 μουλαριών αυτού)

Εγώ προσθέτω να είναι βενζίνη και να είναι η σεντάν εκδοχή ενός μικρομεσαίου. Προβλέπεται να κάνει (πολύ) λίγα χιλιόμετρα ετησίως με μικρές συνήθως διαδρομές. Αποκλείεται να ξεπερνά τα 10kkm/έτος. Κι οτιδήποτε μεγαλύτερο θα τον δυσκολεύει χωρίς να προσφέρει κάτι απτό.

Το μυαλό μου αρχικά πήγε στο VW Jetta (το έχει πατέρας φίλου) μέχρι που προσγειώθηκα απότομα βλέποντας ότι δε διατίθεται πλέον στον ιστότοπο της VW.

Επόμενη σκέψη το Ford Focus sedan. Όμως, από τον ιστότοπο δεν μπορώ να καταλάβω το αυτόματο 6-ταχυτο ποιους κινητήρες μπορεί να συνοδεύσει. Για εμένα πιο ενδιαφέρων ο 1.0 με τα 100/125 αλόγατα... αν δε βγαίνει με το αυτόματο, θα κοιτούσαμε και τον 1.5 με τα 150. Αλλά δε βλέπω το λόγο αν γίνεται η δουλειά με τον 1.0

Άλλη εναλλακτική είναι το Audi A3 SporSedan. Με το 7αρι DSG φαίνεται να βγαίνει μόνο ο 1.4 TFSI με τα 150 αλογίδια. Περισσότερα άλογα απ' όσα χρειάζεται με αντίστοιχη επίδραση στην τιμή. Αλλά αν δε συνοδεύει μικρότερο κινητήρα, τι να κάνουμε...

Το Opel Astra Sedan από τον ιστότοπο της Opel φαίνεται να βγαίνει μόνο με diesel κινητήρα. Ελλείψει κινητήρα βενζίνης απορρίπτεται.

Τέλος, έχουμε το Skoda Octavia. Εδώ, όμως, έχω μπερδευτεί. Ο τιμοκατάλογος δίνει το DSG μόνο με τον 1.6 diesel κινητήρα, ενώ το προσπέκτους και με τους 1.2 (110 άλογα) και 1.4 (150 άλογα) TSI κινητήρες.

Ακούω γνώμες, πληροφορίες για διαθεσιμότητα κιβωτιών με κινητήρες, κτλ...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#289223 Κακώς δεν θέλει μτχ αλλά δεκτόν.
Σε ιαπωνικό κάτι; Toyota Corolla; (αν έρχεται αυτόματη).
Mazda, Subaru δε τολμώ να αναφέρω και Suzuki μάλλον δεν κάνει). Honda ήταν πολύ καλή για συνταξιούχους με το αυτόματο Civic σεντάν της αλλά πλέον γιοκ σεντάν. Η Nissan δε μοιάζει να έχει σεντάν στην Ελλάδα. Μήπως του καλοφανεί κανένα SUV με αρχή από το Qashqai; Μπαινοβγαίνεις και πιο εύκολα που είναι λίγο ψηλό (μετράει για συνταξιούχους).
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#289225 Corolla 1.6 132 μου ήρθε και μένα από τις πρώτες γραμμές του πρώτου ποστ , παίζει
και έκπτωση οφισιαλ -1200€ κάτω αλλά δεν έχει αυτόματο κιβώτιο στην Ελλάδα :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By Serf
#289248
sknipper έγραψε:Κακώς δεν θέλει μτχ αλλά δεκτόν.

Συμφωνώ, αλλά δε θα ασχοληθώ περαιτέρω. Είναι γενικότερη νοοτροπία.

sknipper έγραψε:Σε ιαπωνικό κάτι; Toyota Corolla; (αν έρχεται αυτόματη).
Mazda, Subaru δε τολμώ να αναφέρω και Suzuki μάλλον δεν κάνει). Honda ήταν πολύ καλή για συνταξιούχους με το αυτόματο Civic σεντάν της αλλά πλέον γιοκ σεντάν. Η Nissan δε μοιάζει να έχει σεντάν στην Ελλάδα. Μήπως του καλοφανεί κανένα SUV με αρχή από το Qashqai; Μπαινοβγαίνεις και πιο εύκολα που είναι λίγο ψηλό (μετράει για συνταξιούχους).

Γενικότερα, τα ιαπωνικά ξεκινούν από μειονεκτική θέση, είναι αρνητικά προδιατεθειμένος. Έτσι κι αλλιώς, όμως, σεντάν (στη συγκεκριμένη κατηγορία μεγέθους) βγάζει μόνο η Toyota και δε βγαίνει με αυτόματο κιβώτιο.

sknipper έγραψε:Μήπως του καλοφανεί κανένα SUV με αρχή από το Qashqai; Μπαινοβγαίνεις και πιο εύκολα που είναι λίγο ψηλό (μετράει για συνταξιούχους).

Δεν έχει εκδηλώσει ποτέ σχετικό ενδιαφέρον... δεν ξέρω κατά πόσο πρέπει να το αναφέρω ή όχι...
Τελευταία επεξεργασία από Serf και 14 Αύγ 2016, 11:43, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Serf
#289250
georgetz έγραψε:Corolla 1.6 132 μου ήρθε και μένα από τις πρώτες γραμμές του πρώτου ποστ , παίζει
και έκπτωση οφισιαλ -1200€ κάτω αλλά δεν έχει αυτόματο κιβώτιο στην Ελλάδα :thumbsdown:


Ακριβώς!
Άβαταρ μέλους
By Serf
#289539
georgechatz έγραψε:FIAT TIPO 1.6 E-TORQ 110 HP AT


Δίνω πολύ λίγες πιθανότητες να το διαλέξει. Αλλά θα το αναφέρω.

sknipper έγραψε:Μήπως του καλοφανεί κανένα SUV με αρχή από το Qashqai; Μπαινοβγαίνεις και πιο εύκολα που είναι λίγο ψηλό (μετράει για συνταξιούχους).


Το ξανασκέφτηκα και θα προτείνω 2-3 μοντέλα της κατηγορίας παρόλο που δεν έχει εκφράσει σχετικό ενδιαφέρον. Ειδικά για την πεθερά μου που έχει θέμα με τα πόδια θα είναι ιδανικό να μην χρειάζεται να σκύβει για να μπει.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#289623
Thomas_C200K έγραψε:Skoda Rapid 1,2 TSI


:rtfm: :rtfm:

Case closed :rtfm: :rtfm:

Ή αν θέλει σε κάποιο άλλο σήμα του ομίλου, νομίζω τη συγκεκριμένη νεκροφόρα βγαίνει και σαν Seat toledo... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#289626
markvag έγραψε:
Thomas_C200K έγραψε:Skoda Rapid 1,2 TSI


:rtfm: :rtfm:

Case closed :rtfm: :rtfm:

Ή αν θέλει σε κάποιο άλλο σήμα του ομίλου, νομίζω τη συγκεκριμένη νεκροφόρα βγαίνει και σαν Seat toledo... :hmmm:

Το toledo δεν εισάγεται αυτόματο με βενζίνη

< >