Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By D-Jet
#250619 Ξεκινώ ένα θεματάκι λίγο να ζεσταθεί το τοπικό των κλασσικών.

Η αγορά των κλασσικών στην πατρίδα έχει πεθάνει μαζί με την ελπίδα για οικονομική ανάκαμψη του μέσου Έλληνα και αποτελείται κατά 90% από σκουπίδια, 5%πανάκριβα αυτοκίνητα και 5% αυτοκίνητα με κάποιο πιθανό ενδιαφέρον. Παράλληλα, όπως το βλέπω το πράγμα στην πιάτσα, δεν βλέπω να γίνονται αντίστοιχες εκπτώσεις στις επισκευές, πιθανολογώ επειδή μάλλον οι μάστορες που μπορούν πραγματικά να κάνουν αυτή τη δουλειά είναι λίγοι και δεν έπαψαν ποτέ να έχουν πελάτες.

Έστω, λοιπόν, ότι δε φοβάσαι και πιστεύεις στην αγορά των ιστορικών ως επένδυση ή, απλά, γουστάρεις να παίξεις με κάτι τα Σ/Κ χωρίς να ξεπαραδιαστείς ή να κινδυνεύεις να θέσεις εκτός χρήσης το καθημερινό σου εργαλείο. Έστω ακόμα, για αρχή-αργότερα κάνουμε και άλλα σενάρια, ότι έχεις να διαθέσεις ένα λογικό μεν σεβαστό δε ποσό για τα ελληνικά δεδομένα, πες 7-8 χιλιάρικα.
Οι επιλογές σου είναι:
- Oldtimer αλλά πιο κοινό ή λιγότερο ενδιαφέρον οδηγικά και πιο ακριβό/δύσκολο στη χρήση (- εώς 1980)
- Yountimer φτηνό αλλά με αρκετά χρόνια μπροστά του για να γίνει αποδεκτό ως ιστορικό ή (1980-1995)
- Future classic, κάνω την πλάκα μου σήμερα και έχει ο Θεός σε καμιά δεκαπενταετία (1995 -)

Ακούω τις σκέψεις και τις προτάσεις σας. :)
:iconcool:
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#250622 Εγώ τώρα γιατί άρχισα να καλοβλεπω μια slk πρώτης γενιάς, αλλά δεν ξέρω αν υπάρχουν αξιόλογα αυτοκίνητα και αν αξίζει οδηγικα γιατί σαν σχέδιο οπότε βλέπω μια σε καλη κατασταση μου αρέσει πολύ περισσότερο από την επόμενη που είναι σαν μυρμηγκοφαγος

.
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#250695 To κλασσικό αυτοκίνητο, με την έννοια των κλασσικών πινακίδων που βγαίνει μόνο για συνεργείο ή ιστορικούς αγώνες μου φαίνεται λίγο φαρσοκωμωδία. Αλήθεια, ισχύει και σε άλλες χώρες αυτό το "προνόμιο" :lol: :lol: των ιστορικών πινακίδων; Σιγά μην έχω το θηρίο στο γκαράζ και να το βγάζω για να κάνει ιστορικό ράλι με άλλα θηρία στο κλουβί. Όποτε μου αυλώσει θα ήθελα να το καβαλάω και να πάω βόλτα.

Στο θέμα τώρα: επειδή οι τζούλιες σε αυτό το μπάτζετ είναι άπιαστες και θέλουν τσέπη μέχρι το πάτωμα, θα ήμουν ανάμεσα σε miata mk1 και 156, δηλαδή για αυτοκίνητα 20ετίας. Και τα δύο με αυτό το μπάτζετ θα γίνονταν καινούργια, απλά με το miata δεν θα είχα καμία διάθεση για αυθεντικότητα. Θα έπαιρνα μαζί pop να βρίσκαμε ένα ξύλινο nardi, καθίσματα της προκοπής, ανάρτηση της προκοπής και σοβαρά φρένα.
Kαι βουρ ορεινή Χαλκιδική με JimClark.
ΕικόναMiata 10-7-2012 by thestig99, on Flickr


Στο 156, ε εκεί θα πήγαινα για οριτζινάλιτι, με 15" σιδερένιες ζάντες με τάσι, βελούδινα καθίσματα με ραμμένο πάνω το alfa romeo, τον αγριεμένο πράσινο εσωτερικό φωτισμό με τα χωνευτά όργανα και χρώμα rosso proteo.
Εικόνα

Άντε και όνειρα γλυκά μας :s_cry
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#250704
D-Jet έγραψε:
Giuseppe Busso έγραψε:Alfa Romeo 75.

75 τί και το κυριότερο πώς (και πού)...


Οποιαδήποτε αρκεί να είναι original και όχι κοτέτσι. Χάζεψα αγγελίες στο car αλλά δεν δεν δεν... Θέλει ψάξιμο.

Μου αρέσει όμως και η ιδέα του rocsta για την 156. Ο λόγος που ανέφερε την 75 είναι γιατί αφενός είναι δικό μου κόλλημα, αφετέρου είναι η τελευταία rwd original Alfa Romeo.
Πάντως στην 156 μπορούμε να σε κατευθύνουμε στα πάντα. Και αυτές όμως για να βρεις σε άριστη κατάσταση, θα πρέπει να ψάξεις καλά.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#250717 Σχετικα με την 156 μου έχει κάνει εντύπωση ότι βλέπεις πολλές ακόμα να κυκλοφορούν κανονικά στο δρόμο ( και ολλανδία), δείγμα ότι ήταν καλοφτιαγμένο αμάξι. πχ
http://www.marktplaats.nl/a/auto-s/alfa ... ousPage=lr

Ένα Lexus IS200 απο μένα, ή ακόμα καλύτερα,

Εικόνα

:s_airkiss
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#250724 http://www.car.gr/classifieds/cars/view/7611792/

Παρακαλώ να κλειδωθεί

:iconcool:
Άβαταρ μέλους
By tsilis
#250729 http://www.car.gr/classifieds/cars/view/7858491/

Αυτό!

...αν δεν.. ,κάποιο ακαγκούρευτο μιάτα μκ1 και την 924 που σου έβαλε ο Alexkid
Σε μεγάλα ντουζενια την τρομερή Gtv του Eddie

.
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#250733
Giuseppe Busso έγραψε:Πάντως στην 156 μπορούμε να σε κατευθύνουμε στα πάντα. Και αυτές όμως για να βρεις σε άριστη κατάσταση, θα πρέπει να ψάξεις καλά.

Μα με το μπατζετ που λεμε εδω, παιρνω μια με 500 ευρω και την κανω πιο καινουργια απο καινουργια.


sent >, γι' αυτό ίσως δεν έχω βάλει τόνους
Άβαταρ μέλους
By markvag
#250742
EDDIE_147 έγραψε:http://www.car.gr/classifieds/cars/view/7611792/

Παρακαλώ να κλειδωθεί

:iconcool:


:omg: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove:

Mόνο 4Κ;;;;;;;; :omg: :omg: :omg:

Εικόνα

Από συντήρηση το συγκεκριμένο θα θέλει όμως... ε;;; :hmmm: Δεν μιλάμε για βενζίνη (μιας και για weekend toy δεν σε πολυ-νοιάζει...)

Και ένα Miata ή μία 190 Ε που βρίσκεις και με 1000 ευρώ, ή μία 156 είναι μια χαρά βέβαια... :inlove:
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#250750 Η gtvα ειναι πολυ πιο ακριβη, με πολυ πιο δυσευρετα ανταλλακτικα. Ειναι πανεμορφο, αλλα στο δρομο το 156 τη βαζει κατω και της κανει ερωτα για τα γουστα μου.

sent >, γι' αυτό ίσως δεν έχω βάλει τόνους
Άβαταρ μέλους
By JBT
#250751 Νταξ μην τα παραλεμε...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#250752 gutmman εκκεντροφορο με αρυθμο ρελαντι και devil φουλ εξατμιση.
Στησιμο για σεμιναριο ακομα και σημερα.

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από dimviii και 28 Απρ 2016, 09:05, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά