Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By Serf
#248385 Ήρθε η ώρα να θέσω κι εγώ ένα σημαντικό ερώτημα στο φόρουμ. Πρόκειται το συντομότερο να αποκτηθεί αυτοκίνητο με leasing... κατηγορία μεγέθους που κοιτάμε είναι των Astra, Golf, Leon, Civic, κτλ.

Τα κριτήρια είναι τα εξής:
- Diesel
- Ικανοποιητικές αποδόσεις => αποκλείονται κάτι 1400κ.εκ. των 90 ίππων
- Καλοδεχούμενη κάποια σπορτίφ συμπεριφορά... μην παρα-προσγειωθούμε ανώμαλα
- Ικανοποιητικός χώρος πορτ-μπαγκάζ. Μετά από τα περίπου 450lt του TypeR δε θα ήθελα να πέσω (ιδιαίτερα). Καταφέρνουμε με την :inlove: και τα γεμίζουμε (σχεδόν) οι δύο μας. Πού να έρθει και 3ο μέλος στην οικογένεια.
- Μήκος να μην ξεπερνά περισσότερο από 10-20εκ το Civic (4,28μ) για να χωράει στο γκαράζ

Δε μας ενδιαφέρουν (εφόσον μιλάμε για leasing):
- Συχνότητες ζημιών (ντάξει, μην το επιστρέφουμε και κάθε εβδομάδα στην εταιρεία leasing)
- Κόστος service

Τα χρήματα θα κυμανθούν γύρω στα €300+ΦΠΑ => €369/μήνα χωρίς προκαταβολή. Χωρίς να έχω κάνει κάποια ιδιαίτερη έρευνα πέρα από λίγο googling, καταλαβαίνω ότι A/B class, σειρά 1, κτλ αποκλείονται.

Σήμερα έκανα μια γρήγορη βόλτα σε αντιπροσωπείες και είδα:
- C4 1.6 120ps: ουδέτερη εντύπωση, φοβάμαι ότι θα είναι πολύ μαλακό
- Golf 1.6 110ps R-line: συμπαθητική (sport) εμφάνιση, λογικά το 2ο πιο ακριβό που είδα
- Astra 1.6 136ps: γκαζιάρικο, πιο "φθηνό" εσωτερικό με τα σκληρά πλαστικά, πολύ μικρό πορτ-μπαγκάζ
- Seat Leon 1.6 110ps: δε μου έμεινε κάτι συγκεκριμένο, εκτός από το ψηλό κατώφλι του πορτ-μπαγκάζ... ααα, ο πωλητής (ίδιος με του Civic πιο κάτω) το παρουσίασε ως πιο σπορ από τα δύο
- Civic 1.6 120ps: είμαι biased λόγω του TypeR :inlove: μου άρεσε εμφανισιακά, γνώριμο εσωτερικό, τεράστιο πορτ-μπαγκάζ, καθώς και τεράστια τιμή (για αγορά ως ιδιώτης)

Θα ακολουθήσουν τα σχετικά test-drive καθώς και επίσκεψη σε κάποια Peugeot για το 308. Έχετε κάποια άλλη πρόταση;

Σε ότι αφορά το TypeR, το σχέδιο είναι να πουληθεί... αλλά με πληρωμένα τέλη , ασφάλεια μέχρι τα μέσα Ιουλίου, καινούργια λάστιχα και αμορτισέρ μπορεί και να κρατηθεί για κάποιο διάστημα και βλέπουμε...
Άβαταρ μέλους
By Κίκιζας Γρηγόρης
#248393 Noμιζω εισαι αναμεσα σε Civic 120αρι και Peugeot 308 115 hdi, αμφοτερα στα 1,600κ.εκ...Imo οι καλυτερες πετρελαιοκινητες προτασεις στα μικρομεσαια αυτη την στιγμη... :)
Άβαταρ μέλους
By JBT
#248404 Peugeot VS honda

Τέλος.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#248446
kostis20 έγραψε:Κοίτα και τη guilleta my2016.Πολύ ανώτερη ,από αυτά που αναφερεις.

< >


+ 1 :twisted: Οδηγικά δεν νομίζω να παίζει σύγκριση με κανένα, ιδίως με κάτι c4, astra κτλ...

Τώρα και με τον 120ps κινητήρα...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#248463 Mε το καλό ό,τι και να πάρεις, απλώς να ξέρεις, δεν θ' αντέξω να γράψεις κάποια στιγμή πόσο γαμάτο είναι το diesel και πως τελικά το προτιμάς από το Type-R.
:lol:
Στην όποια επιλογή, δεν μπορώ να βοηθήσω φοβάμαι. Το μόνο που θα πω είναι πως θα βόλευε πολύ να είναι αυτόματο. Για να μειώνεται κάπως η ξενέρα. Μπορεί να οδηγείς τράτα, αλλά τουλάχιστον θα πας άνετα.
:s_hang
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#248475
markvag έγραψε:
kostis20 έγραψε:Κοίτα και τη guilleta my2016.Πολύ ανώτερη ,από αυτά που αναφερεις.

< >


+ 1 :twisted: Οδηγικά δεν νομίζω να παίζει σύγκριση με κανένα, ιδίως με κάτι c4, astra κτλ...

Τώρα και με τον 120ps κινητήρα...


+2!!!

Κρίμα για το Type R... :(
Άβαταρ μέλους
By Serf
#248491
Anonymous Founder έγραψε:Mε το καλό ό,τι και να πάρεις, απλώς να ξέρεις, δεν θ' αντέξω να γράψεις κάποια στιγμή πόσο γαμάτο είναι το diesel και πως τελικά το προτιμάς από το Type-R.
:lol:


Άλλες χάρες το TypeR άλλες όποιο έρθει... Η κ@υλ@ του να κατεβάζεις ταχύτητα και να πετάγεσαι μπροστά, να στρίβεις με όσα έρχεσαι, να χτυπάς κοντά 8500στρ, κτλ θα μείνει χαραγμένη... και μακάρι να "ξανασυναντηθούμε" στο μέλλον!!!
Άβαταρ μέλους
By drdino
#248492 Μπορείς να κάνεις την κίνηση aka "Τζεάκο" ή "κάνω έναν Τζεάκο" και να κάνεις το τάπερ κοτέτσι σε κάποιο κλειστό γκαράζ. :lol:
Άβαταρ μέλους
By Serf
#248493
REALZEUS έγραψε:
markvag έγραψε:
kostis20 έγραψε:Κοίτα και τη guilleta my2016.Πολύ ανώτερη ,από αυτά που αναφερεις.

< >


+ 1 :twisted: Οδηγικά δεν νομίζω να παίζει σύγκριση με κανένα, ιδίως με κάτι c4, astra κτλ...

Τώρα και με τον 120ps κινητήρα...


+2!!!

Κρίμα για το Type R... :(


Την είχα ξεχάσει την Giulietta... εννοείται θα της ρίξω μια ματιά!!! Μπορεί και περισσότερες! :)
Άβαταρ μέλους
By Serf
#248494
bibendum έγραψε:Το νεο αστρα σου φανηκε "φτηνιαρικο";


Αναφέρομαι αποκλειστικά στα πλαστικά στο εσωτερικό... είναι πιο σκληρά/ απλά/ δεν ξέρω ποια είναι η σωστή λέξη.