Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#459424 i20 ρε συ είναι άλλη κατηγορία, δε συγκρίνονται.
Αν εννοείς i10 συμφωνώ, είναι (το) καλύτερο.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#459430 σορρυ ι10 ηθελα να γραψω,παω να το διορθωσω.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#459433
21 quadra έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:
21 quadra έγραψε:Αυτοκίνητο και όχι κουβαδάκι από 8.500 - 10500 περίπου

http://www.renault.com.gr/cars/twingo/equipments.html

Ε, ίδια κατηγορία με τα άλλα είναι. Και πρέπει να δώσεις 2Κ παραπάνω το λιγότερο, για να πάρεις το καλό με το αυτόματο.


Ίδια κατηγορία είναι αλλά δεν είναι ίδιο αυτοκίνητο, απλά ο κόσμος νομίζει ότι τα Renault είναι ίδια με την ποιότητα του 1980, εδώ έχουμε το μεγαλείο της παρεξήγησης όσον αφορά τα αυτοκίνητα της σε όλες τις κατηγορίες που περιλαμβάνει η γκάμα της.

Αν είδες, κι εγώ αυτό πρότεινα. Αλλά παραμένει ακριβότερο, ενώ η κυρία έχει σαν προτεραιότητα και την μεγάλη εγγύηση.
Για τον εαυτό μου θα έπαιρνα το Twingo αν αγόραζα κάτι στην κατηγορία. Αλλά εδώ οφείλουμε να προτείνουμε και τις εναλλακτικές.
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#459435 +1 για το i10.

Το Twingo είναι καλό έως και πολύ καλό, αλλά δείχνει πιο "δεύτερο αυτοκίνητο". Λίγο ο χώρος αποσκευών (188 έναντι 252), λίγο ο πλευρικός άνεμος, λίγο η ποιότητα μέσα, λίγο τα μη ανοιγόμενα πίσω παράθυρα για εμένα θα έχανε την επιλογή για βασικό αμάξι. Σχεδιαστικά το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον, είναι εξωφρενικά ευκολοδήγητο, ωραίο μοτεράκι το 70αρι - το 90 πρέπει να είναι άψογο, είμαι και φαν της εταιρίας, αλλά...

Twingo - η γνώμη μου
https://www.petrolheads.gr/viewtopic.php?p=379171#p379171

i10 - η γνώμη μου
https://www.petrolheads.gr/viewtopic.php?p=302944#p302944
Άβαταρ μέλους
By citastak
#459721 Ευχαριστώ όλους για την καθοδήγηση. Απορρίφθηκε προφανώς το ΚΑ+, κυρίως λόγω των ratings.
Δεν τη βλέπω για Κορεάτικο, τα ι10 και πικάντο δεν της αρέσουν στο μάτι...
Μάλλον προς citigo μεριά τη βλέπω να καταλήγει!
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#459723 Κρίμα όμως, είναι πολύ καλύτερα αυτοκίνητα και τα δύο από το Citigo. Καλό είναι να τα δει και να τα οδηγήσει πριν τα απορρίψει.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#459729
Anonymous Founder έγραψε:Κρίμα όμως, είναι πολύ καλύτερα αυτοκίνητα και τα δύο από το Citigo. Καλό είναι να τα δει και να τα οδηγήσει πριν τα απορρίψει.
Ότι και να λέμε, μόλις παίξει το επιχείρημα "δεν είναι γλυκουλι"/"δεν παίρνω κορεατικο" τελειώνει η συζήτηση...

< >
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#459745 Πάντως το i10 είναι το μοναδικό από όλα αυτά που μπορεί να κάνει ένα ταξιδάκι κάπως αξιοπρεπώς.
Νομίζεις ότι ανήκει στην πιο πάνω κατηγορία.
Αν πρόκειται για το μοναδικό αυτοκίνητο, νομίζω ότι είναι μονόδρομος.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#459746
belgarion έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Κρίμα όμως, είναι πολύ καλύτερα αυτοκίνητα και τα δύο από το Citigo. Καλό είναι να τα δει και να τα οδηγήσει πριν τα απορρίψει.
Ότι και να λέμε, μόλις παίξει το επιχείρημα "δεν είναι γλυκουλι"/"δεν παίρνω κορεατικο" τελειώνει η συζήτηση...

< >

Μα, είναι... γλυκούλι και στην τελική, δεν βλέπω γιατί είναι προτιμότερο ένα Skoda από ένα Hyundai ή KIA.
:s_hang
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#459818
Anonymous Founder έγραψε:
belgarion έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Κρίμα όμως, είναι πολύ καλύτερα αυτοκίνητα και τα δύο από το Citigo. Καλό είναι να τα δει και να τα οδηγήσει πριν τα απορρίψει.
Ότι και να λέμε, μόλις παίξει το επιχείρημα "δεν είναι γλυκουλι"/"δεν παίρνω κορεατικο" τελειώνει η συζήτηση...

< >

Μα, είναι... γλυκούλι και στην τελική, δεν βλέπω γιατί είναι προτιμότερο ένα Skoda από ένα Hyundai ή KIA.
:s_hang
Μην το λες σε εμένα, εγώ ήμουν από τους πρώτους που τα πρότεινα. Κάποιες γυναίκες όμως δεν σκέφτονται πρακτικά. Έχω φίλο που θέλει να αλλάξει την 147 της γυναίκας του με κάτι πιο οικογενειακό και πρακτικό και δεν μπορεί να βρει γιατί η γυναίκα του αρνείται να οδηγήσει ιαπωνικά, Κορεάτικα, Renault, Citroen, Ford, Opel, Skoda, Seat....

< >
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#459878
Anonymous Founder έγραψε:Συμπαθέστατη η γυναίκα του (σε εμένα τουλάχιστον...)!
Ναι , ξέρεις τι ευτυχία είναι να μην δουλεύει η γυναίκα σου, να πρέπει να πληρώσεις εσύ το αμάξι της και να σου λέει εγώ μόνο BMW, Audi, Mercedes, Volvo, Alfa, στην χειρότερη vw καταδεχομαι?

< >
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#459880
belgarion έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Συμπαθέστατη η γυναίκα του (σε εμένα τουλάχιστον...)!
Ναι , ξέρεις τι είναι να μην δουλεύει η γυναίκα σου, να θες να πληρώσεις αμάξι και να σου λέει εγώ μόνο BMW, Audi, Mercedes, Volvo, Alfa, στην χειρότερη vw?

< >

A ναι;

Με το λεωφορειο τοτε, ΜΕ ΤΟ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ! :rant: :rant:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#459881
belgarion έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Συμπαθέστατη η γυναίκα του (σε εμένα τουλάχιστον...)!
Ναι , ξέρεις τι ευτυχία είναι να μην δουλεύει η γυναίκα σου, να πρέπει να πληρώσεις εσύ το αμάξι της και να σου λέει εγώ μόνο BMW, Audi, Mercedes, Volvo, Alfa, στην χειρότερη vw καταδεχομαι?

Ε, ας της πάρει ένα Up! τότε! :lol:
Στην τελική, αν δεν θέλει, κρατάει την Alfa. :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#459883 Κι αν έχει δύο πολυκατοικίες στο όνομά της κι εισπράττει τα ενοίκια; Τότε δικαιούται να ομιλεί;
Αν σε έχει κάνει διευθυντή στην πατρική επιχείρηση και καθαρίζεις 5 χιλιάρικα το μήνα;
Η σύζυγος του SV2; Δικαιούται να μη θέλει Skoda;