Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By g8777
#459885 Καλά, ας έρθει να σας ψιθύρισει στο αυτάκι
"Απόψε εσύ, εγώ, η μάσκα της Αχτσιογλου και οι ξαδερφες μου".
ΚΑΙ ΤΑ ΛΈΜΕ.






Τι να πούμε βέβαια, πού να βρει δίοδο ο ήχος μέσα από τρία μέτρα κεριού. Μόνο αν κάνουν σήματα Μorx. Με φουρνελο.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#459897
Dimsabas έγραψε:Κι αν έχει δύο πολυκατοικίες στο όνομά της κι εισπράττει τα ενοίκια; Τότε δικαιούται να ομιλεί;
Αν σε έχει κάνει διευθυντή στην πατρική επιχείρηση και καθαρίζεις 5 χιλιάρικα το μήνα;
Η σύζυγος του SV2; Δικαιούται να μη θέλει Skoda;

Εγώ θα έλεγα πως δικαιούται να ομιλεί σε κάθε περίπτωση, δουλεύει ή δεν δουλεύει, γιατί αυτά τα πράγματα έχουν συμφωνηθεί αρκετά νωρίτερα από το ζευγάρι.
Πολλές γυναίκες δεν δουλεύουν... υπαλληλικά, αλλά όταν μεγαλώνουν παιδιά ή έχουν και το σπίτι, στο τέλος έχουν πολλή παραπάνω δουλειά από τον άνδρα.
Εγώ τουλάχιστον έχω τον απλό κανόνα: οικογενειακό εισόδημα είναι όλα τα έσοδα (άρα μισθός μου και μισθός :inlove: ) και όλα τα έξοδα πληρώνονται από το οικογενειακό εισόδημα.
Επομένως, αν εγώ θέλω BMW και όχι Fiesta το κουβεντιάζω με την :inlove: μου και την πείθω (ή και όχι... :lol: ), και το αυτό γίνεται όταν η :inlove: θέλει ρούχα, ή παπούτσια ή αμάξι ή σπίτι (εκεί είναι πολύ απλό και ξεκάθαρο, σπίτι αγοράζουμε μόνον σε συγκεκριμένες περιοχές, διαφορετικά πληρώνουμε νοίκι και είμαστε μια χαρά).
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#459899
citastak έγραψε:Ομολογώ πως αυτά τα θεωρούσα σουπερ μινι, σόρρυ δεν το ήξερα.
(Δλδ σουπερ μινι ποιά είναι; )


Σε αντίθεση με τις φούστες, στα αυτοκίνητα τα superminis είναι μεγαλύτερα από τα minis. Οπότε τα superminis είναι η επόμενη κατηγορία, δηλαδή το B Segment (Fiesta, Polo κλπ).

Εγώ θα ήμουν μεταξύ Picanto και Citigo, με προτίμηση στον Κορεάτη.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#459906
g8777 έγραψε: Μόνο αν κάνουν σήματα Μorx. Με φουρνελο.


:lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#459908
Asimov έγραψε:Πάντως το i10 είναι το μοναδικό από όλα αυτά που μπορεί να κάνει ένα ταξιδάκι κάπως αξιοπρεπώς.
Νομίζεις ότι ανήκει στην πιο πάνω κατηγορία.
Αν πρόκειται για το μοναδικό αυτοκίνητο, νομίζω ότι είναι μονόδρομος.


Έχεις φαγωθεί με το i10. :lol:
Το Picanto είναι το ίδιο, απλά πιο καλοστημένο.
Τα Up!/Citigo/Mii είναι επίσης αυτοκίνητα που φαίνονται μεγαλύτερα στον δρόμο. Απλά θέλεις το 75άρι μοτέρ για να κινείσαι σβέλτα εκτός πόλης.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#459918
Dimsabas έγραψε:Κι αν έχει δύο πολυκατοικίες στο όνομά της κι εισπράττει τα ενοίκια; Τότε δικαιούται να ομιλεί;
Αν σε έχει κάνει διευθυντή στην πατρική επιχείρηση και καθαρίζεις 5 χιλιάρικα το μήνα;
Η σύζυγος του SV2; Δικαιούται να μη θέλει Skoda;
Αν την πληρώσει με τα λεφτά της ας πάρει και Bentley. Αλλά να τα πληρώνει άλλος και ταυτόχρονα η μύτη στο Θεό , μου κάνει κάπως. Φυσικά από εκεί και πέρα συμφωνώ με τον HF για την συνεννόηση μες στο ζευγάρι και ότι δεν υπάρχει δικό μου και δικό σου

< >
Άβαταρ μέλους
By Κίκιζας Γρηγόρης
#459978
REALZEUS έγραψε:
Asimov έγραψε:Πάντως το i10 είναι το μοναδικό από όλα αυτά που μπορεί να κάνει ένα ταξιδάκι κάπως αξιοπρεπώς.
Νομίζεις ότι ανήκει στην πιο πάνω κατηγορία.
Αν πρόκειται για το μοναδικό αυτοκίνητο, νομίζω ότι είναι μονόδρομος.


Έχεις φαγωθεί με το i10. :lol:
Το Picanto είναι το ίδιο, απλά πιο καλοστημένο.
Τα Up!/Citigo/Mii είναι επίσης αυτοκίνητα που φαίνονται μεγαλύτερα στον δρόμο. Απλά θέλεις το 75άρι μοτέρ για να κινείσαι σβέλτα εκτός πόλης.


+1 για τα υπογεγραμμενα

Απο τα προηγουμενα που ειπωθηκαν, θεωρω και εγω οτι το i10 ειναι οτι καλυτερο στα λεφτα, με το Citigo απλως να δινει αισθηση λιγο μεγαλυτερου αυτοκινητου, κατι αρκετα καλο σε ταξιδι μεν, απο την αλλη ισως ελαφρως παραπλανητικο στην πολη, οτι δηλαδη να μην δειχνει τοσο ευελικτο... :hmmm:

Και εγω για την περιπτωση που γινεται λογος, i10 θα ψηφιζα παντως... :)

Ομορφοτερο νομιζω και πιο διαχρονικο στο ματι απο το καπως πιο φανταχτερο/νεανικο(?) σχεδιαστικα Picanto...
Άβαταρ μέλους
By citastak
#460093 To θέμα της διαχείρισης των οικογενειακών είναι μεγάλο. Έχω ζευγάρια που τα πληρώνουν μισά μισά, ή ανάλογα με τα εισοδήματα του καθένα.
Εγώ συμφωνώ με την προσέγγιση του ενός πορτοφολιού που αναφέρθηκε παραπάνω, αλλά είναι θέμα για άλλο θρεντ.
Σήμερα θα κάνει τεστ το citigo auto. Λογικά σε αυτό θα κλείσει. :)