Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#224176 O κύβος ερρίφθη.

Σήμερα μπαίνει το Audi για ΑΛΛΗ μια φορά στην Καρέντα για να βγει το τελικό κουστούμι για μπιελοπίστονα, ελατήρια βαλβίδων κτλ μιας και με την αλλαγή κάποιων φλαντζών και του δοχείου αναθυμιάσεων, το θέμα της κατανάλωσης λαδιού (όπως ήταν αναμενόμενο) δεν διορθώθηκε. Υπολογίζεται το κόστος σε περίπου 6.000€ προ εκπτώσεων, οι οποίες όμως δεν θα είναι πάνω από 20-25%. Οπότε επειδή έχει σιχαθεί η ψυχή μου και κυρίως έχει βαρεθεί να πληρώνει και ο γέρος, πήραμε μια βαθιά ανάσα και είπαμε να το αλλάξουμε το σαπάκι. Το αμάξι που θα πάρουμε θα είναι με ορίζοντα 2ετίας-3ετίας και έχει ο θεός. Χρήση 95% εγώ και ένα 5% οι γονέοι όταν έχουν ανάγκη για λίγο περισσότερους χώρους απ' ότι στο 500αρακι.

Budget συγκεκριμένο δεν υπάρχει. Ότι πιάσει το Audi. Διαφορά για κάτι ανάλογο δεν θέλει κανείς μας να δώσει μιας και οι ανάγκες είναι τέτοιες που δεν δικαιολογούν ξανά αμάξι των 60.000€. Αυτό που θέλω είναι κάτι στο οποίο θα ξαναβρω τη χαρά της οδήγησης και θα ξεκαβλώσω από τόσα χρόνια με το περίπτερο. Επίσης καλό θα ήταν να είναι κάτω από 2λτ για να μπορώ να το συντηρώ ψιλομόνος μου.

Η απάντηση λοιπόν στο ερώτημα θα ήταν ασυζητητί Giulietta QV. Δυστυχώς όμως είναι πολύ περιορισμένα το κομμάτια προς πώληση και δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι θα βρω κάτι αξιόλογο.

Μετά πάμε σε all time classic για το φόρουμ ΒΜW 1er αλλά από 170hp και πάνω, έστω κι αν είναι με πρόγραμμα.

2 παραδείγματα μετά από αναζήτηση στο car:

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/7647601/
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/7579882/

Υπάρχει διαφορά τιμής όπως είναι φανερό αλλά δεν είναι όση φαίνεται, μιας και αν κινηθώ σε περίπτωση σαν την εν λόγω QV υπολογίζω +3 χιλιάρικα ώστε να την κάνω καινούρια. Γενικώς δεν θα κολλήσω τόσο σε χιλιόμετρα και χρονολογίες, αρκεί να βρεθεί κάτι full extra με σχολαστική συντήρηση.

Αυτά. Ιδέες, προτάσεις, σχόλια δεκτά.

Επίσης επειδή είμαι κουβάς ας το πάει κάποιος στο σωστό thread. :whatever:
Τελευταία επεξεργασία από Deleted user 1 και 24 Φεβ 2016, 13:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By dimik
#224189 Πάντως είδα το εσωτερικό της BMW και μετά της QV και πόνεσε η καρδιά μου.....γιατί το κάνουν αυτό στην AR? :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#224191 Ότι πληρώσεις παίρνεις αλλά εκτός αυτού έχουμε χορτάσει ντεμέκ πριμιουμίλα τόσα χρόνια. Ας είναι πλαστικούρα αλλά ας μη χαλάει το επόμενο.
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#224195 Αφού έχεις τόσο μικρό χρονικό ορίζοντα γιατί δεν πας σε κάτι πιο ζμπορ? π.χ z4, spider, brera (inb4 όλους σας) κτλπ

< >
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#224196 Που να το ακούσεις και να τρίζει το εσωτερικό της BMW... :svivhaha:

Giulietta QV ασυζητητί ανάμεσα σε αυτά τα δύο. Δεν υπάρχει επαφή με 116 που έχει 100 άλογα λιγότερα!!! Και μην ακούσω για προγράμματα και αηδίες! Ξέρεις πόσα τέτοια ξέρω που τα πήραν στρόφαλο και πιστόνια στη μασχάλη σαν το σαραντατρίο; :rtfm:

ΥΓ: Μήπως πιάσει αρκετά το σαπάκι που λες ώστε να πας σε καινούρια QV?
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#224197 Και η yolo πρόταση του τοπικού

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/7450317/

ή ακόμα καλύτερα...

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/7487892/

:iconcool:

Μη μου πεις μόνο ότι οι γονείς θα θέλουν να χωράει πίσω η κουνιάδα και ο μπάρμπας για μια φορά που θα πάνε βόλτα με το ίδιο αμάξι.

:x :x :x :x :x :x

ΥΓ: τσέκαρα και Brera, η γνωστή δημοσιογραφική και μια από Κέρκυρα αμφότερες ακριβές ΙΜΟ.
Σα να ψάχνεις TVR... :vava:
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#224200
JasonLouk έγραψε:Αφού έχεις τόσο μικρό χρονικό ορίζοντα γιατί δεν πας σε κάτι πιο ζμπορ? π.χ z4, spider, brera (inb4 όλους σας) κτλπ

< >

Αν είναι και ευελικτοι στο μπες βγες οι γονείς...

.
Άβαταρ μέλους
By nass
#224204 Το να δώσεις κάποιες χιλιάδες € για γενική επισκευή στο Q5 και μετά να το "σκοτώσεις" δεν το καταλαβαίνω.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#224206 Γιατί όπως σημείωσα θα γίνεται κι ένα 5% χρήση από τους γέρους και δε θέλω να τους δεσμεύσω στο θέμα των χώρων. Οι γονείς είναι 68 και 59 αλλά είναι πολύ καλοσυντηρημένοι, με όλα τα service στην ώρα τους κτλ. :lol:

Υπό άλλες συνθήκες θα έκανα μια ανταλλαγή απευθείας με αυτό και θα τελείωνε το θέμα χωρίς πολλές αναζητήσεις. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#224208
REALZEUS έγραψε:! Ξέρεις πόσα τέτοια ξέρω ?


Απλα quotαρα αυτό. Συνεχιστε.


< >
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#224211
nass έγραψε:Το να δώσεις κάποιες χιλιάδες € για γενική επισκευή στο Q5 και μετά να το "σκοτώσεις" δεν το καταλαβαίνω.

Προφανώς και δεν θα φτιαχτεί το Audi. Θα πουληθεί ως έχει. Στην Καρέντα εγγυώνται για την άριστη λειτουργία του ακόμα και με αυτή την κατανάλωση λαδιού. Κατά τα άλλα είναι πένα το αμάξι.
REALZEUS έγραψε:Που να το ακούσεις και να τρίζει το εσωτερικό της BMW... :svivhaha:

Giulietta QV ασυζητητί ανάμεσα σε αυτά τα δύο. Δεν υπάρχει επαφή με 116 που έχει 100 άλογα λιγότερα!!! Και μην ακούσω για προγράμματα και αηδίες! Ξέρεις πόσα τέτοια ξέρω που τα πήραν στρόφαλο και πιστόνια στη μασχάλη σαν το σαραντατρίο; :rtfm:

ΥΓ: Μήπως πιάσει αρκετά το σαπάκι που λες ώστε να πας σε καινούρια QV?

Με τίποτα. Θα πιάσει 24 με 25 με πολύ κωλοφαρδία και άρα θέλω άλλα 10.000€ για καινούρια QV.

@Γιάννης Busso

Γιάννη νομίζω το άνω όριο μου για μεταχείρο (με πονάει από μόνο του σαν επιλογή :( ) είναι τα 25.000€