Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By elteo
#208591
224v έγραψε:ειχα νοικιασει Yeti 1.4 diesel turbo, στην Σαρδινια εκδρομη μια εβδομαδα, ειμασταν 2 ζευγαρια και καναμε 1500 χλμ. η Δυναμις του και η ροπη,ηταν πολυ καλη για το βαρος που το φορτωναμε. δεν νομιζω το 1.2 να μας καλυπτε...


Σιγά την διαφορά δύναμης και ροπης...
Άβαταρ μέλους
By D-Jet
#208649
elteo έγραψε:
224v έγραψε:ειχα νοικιασει Yeti 1.4 diesel turbo, στην Σαρδινια εκδρομη μια εβδομαδα, ειμασταν 2 ζευγαρια και καναμε 1500 χλμ. η Δυναμις του και η ροπη,ηταν πολυ καλη για το βαρος που το φορτωναμε. δεν νομιζω το 1.2 να μας καλυπτε...


Σιγά την διαφορά δύναμης και ροπης...

Στο Fabia το 1.2tsi, με το dsg είναι μια χαρά, ως και σβέλτο μπορείς να το πεις.
Το Υeti εχει 200ριά κιλά παραπάνω οπότε υποθέτω ότι θα φαίνονται όλα τα θεματάκια του μικρού turbo που στο Fabia τα καταλαβαίνεις μόνον όταν είσαι φορτωμένος (κοντολογίς είναι δυνατός αλλά όχι άμεσος, όπως ένας αντίστοιχης ισχύος ατμοσφαιρικός). Από την άλλη δεν νομίζω ένα οποιοδήποτε άλλο 1600ρι crossoverosuvοειδές ότι θα πηγαίνει πολύ καλύτερα. Το κιβώτιο βοηθάει πολύ δε...
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#208664
kantoniou έγραψε:Λ

Από την άλλη με "τρωει" το Prius, που παντα το συμπαθουσα. Είναι βεβαια στο ιδιο μέγεθος με το 307 SW, οποτε δεν πετυχαινω την πολυποθητη "σμικρυνση". Με 10.000 €, μπορω να παρω οριακα και Prius της 3ης γενιας (1.8). Αξιζει τη διαφορα ή να κοιταζω μονο τα Μκ2 (1.5);


Σαφώς :)
Άβαταρ μέλους
By kantoniou
#208733
georgetz έγραψε:
kantoniou έγραψε:Λ

Από την άλλη με "τρωει" το Prius, που παντα το συμπαθουσα. Είναι βεβαια στο ιδιο μέγεθος με το 307 SW, οποτε δεν πετυχαινω την πολυποθητη "σμικρυνση". Με 10.000 €, μπορω να παρω οριακα και Prius της 3ης γενιας (1.8). Αξιζει τη διαφορα ή να κοιταζω μονο τα Μκ2 (1.5);


Σαφώς :)

Σαφως αξιζει, να υποθεσω;;; :lol:
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#208742 Έχεις δίκιο έτσι όπως το έγραψα , τι να υποθέσει κανείς :lol:

Για το 1.8 εν προκειμένω, το 3ης γενιάς Prius δηλαδή, είναι σαφώς πιο καλή επιλογή.

Οι λόγοι πολλοί, περιλαμβάνουν τις νεότερες τεχνολογίες εξελίξεις, πιο ικανό κινητήριο σύνολο,
λιγότερο φθαρμένες μπαταρίες και πολλά ακόμη.
Άβαταρ μέλους
By kantoniou
#210603 Λοιπον:
Τα αυτοματα Yeti στο car.gr είναι ελάχιστα και κανένα Βόρεια. Ειδα χειροκινητο, δεν οδηγησα. Με καλύπτει από χώρους, αλλά έχει διχάσει την οικογένεια από αισθητικής πλευράς (2-2) :lol:
Prius βρισκω και σε καλες τιμες, "φτανω" χρηματικα το 1.8, ψηνομαι... :hmmm: Ειδα και οδηγησα ενα σε πολυ καλη κατασταση. Μειονεκτημα το μηκος και η κατασταση των μπαταριων.
Golf βρισκω επισης, ειναι η πιο κλασικη επιλογη, δεν ψηνομαι ομως ιδιαιτερα.
To C4 diesel το ειδα και το οδηγησα, πολυ πλουσιο και ποιοτικο εσωτερικο, καλοι χωροι. Δεν μου κανει κλικ ουτε το πετρελαιο ουτε το αυτοκινητο.
Τα ιδια και για το Megane.
Οδηγησα το κοκκινο Civic 1.8 iShift της αγγελιας. Παρα πολυ προσεγμενο αυτοκινητο, καλοι χωροι, μου αρεσει το εσωτερικο. Το κιβωτιο δεν μου φανηκε καθολου κακο. Εχει προγραμμα manual, εχει τα "αυτια" στο τιμονι, αλλαζει με ομαλο τροπο, μενει στον κοφτη αρκετη ωρα πριν ανεβασει. Αργει λιγο στο kick down, αλλα με τα χειριστηρια στο τιμονι, δεν χρησιμοποιεις kick down. Μειονεκτημα το 1.8. Μου αρεσε πολυ...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#210611 Ψάξε λίγο για την αξιοπιστία του i-shift :ninja:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#210652 Οπως ειπα το ishift ειναι τραγικο σε αξιοπιστια. Ειναι οκ σαν κιβωτιο αλλα λιγοι δεν εχουν γκρινιαξει για προβληματα. Οποτε αστο καλυτερα εκτος αν θες χειροκινητο Civic...

< >
Άβαταρ μέλους
By Arrow
#210672 Μετά το άκυρο του γετι δίνω πρόβλεψη γκολφ 122 και σύντομα, kantoniou μη με διαψευσεις γιατί τον markvag τον είχα λοκαρισμενο 1-1,5 μήνα πιο πριν. Μπλε θα πάρεις?
Άβαταρ μέλους
By kantoniou
#210690
Arrow έγραψε:Μετά το άκυρο του γετι δίνω πρόβλεψη γκολφ 122 και σύντομα, kantoniou μη με διαψευσεις γιατί τον markvag τον είχα λοκαρισμενο 1-1,5 μήνα πιο πριν. Μπλε θα πάρεις?

Ναι, μπλε.










Prius ή Yeti. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#210917
kantoniou έγραψε:Prius ή Yeti. :shifty:


Πως λέμε, μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα... :shifty: :shifty: :lol: :lol: :s_biggrin


Νομίζω βέβαια, ότι γι' αυτό που τα θέλεις και τα δύο μια χαρά είναι... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By JBT
#210930 Μεταξύ τούτων ευκολάκι...