Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By Chris
#199478 Άντε, ας ανοίξω κι εγώ ένα στο πνεύμα των ημερών.

Ο πατέρας μου αποφάσισε να αλλάξει αυτοκίνητο.

Αγοράζει αποκλειστικά καινούρια και αλλάζει στην 5ετία. Όχι και τόσο συνετό μάλλον αλλά άντε να τον πείσεις τώρα. Τα τελευταία ήταν μεγκάν 1.4/κορόλα 1.4/308 1.6d (το έχει ακόμα).

Τώρα στη σύνταξη είπε να ανέβει λίγο σε στάτους, όχι ομως σε κυβικά και μέγεθος και γλυκοκοιτάζει το q3 1.4. Ούτε που ήξερα ότι υπάρχει, δε μου αρέσει και πολύ τώρα που το βλέπω αλλά τέλοσπαντων.. Το 1.4 είναι αποκλειστικά 150 άλογα ή βγαίνει σε περισσότερες εκδόσεις? Μπορείς να πάρεις τη βασική πχ και να προσθέτεις ότι σου αρέσει ήπρέπει να πας κατευθείαν στην επόμενη? Γιατί από το audi.gr δε βλέπω να λείπει κάτι από τη βασική, άντε το bluetooth.

Οι εναλλακτικές? Πείτε καμιά ιδέα να αρχίσω να τους στέλνω στις αντιπροσωπίες. Πχ έτσι στα γρήγορα σκέφτομαι v40 crosscountry, to κλασικό qasqai, renault captur, ο κάκτος (αλήθεια, γιατί δεν έχει κινητήρες αυτό?). Τιχουάν λίγο μεγαλύτερο, σωστά? Αλλά βγαίνει με 1.4. Οι ιάπωνες έχουν τίποτα άλλο ενδιαφέρον εκεί γύρω?
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#199502 Mercedes GLA και BMW X1?Θεωρητικά είναι οι άμεσοι ανταγωνιστές,δεν ξέρω όμως πόση διαφορά έχουν σε τιμες

.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#199506 Μόνο από τα sites που είδα, η χ1 είναι τελείως αλλού τιμολογειακά, την γλα την πρότεινα ήδη. Τα χόντα με τόσα που έχω διαβάσει εδώ μέσα τα φοβάμαι πολύ, λόγω Σ
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#199511 Οι μπεμβεδακηδες του φόρουμ(και είναι και πολλοί ζωή να εχουν)λένε ότι η BMW κάνει μεγάλες εκπτώσεις σε σχέση με τις επίσημες τιμές.Μήπως αξίζει τον κόπο να πάει να ρωτήσει απο κοντά?Εδώ την προηγούμενη εβδομάδα η τοπική αντιπροσωπεία είχε εβδομαδα επίδειξης των νέων μοντέλων και διαφήμιζε ότι θα είχε σπέσιαλ τιμές για το διάστημα αυτο

.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#199563 Απ' όλα όσα ανέφερες, εγώ θα διάλεγα το V40.

Είναι το μόνο που έχω οδηγήσει (στην κανονική έκδοση, όχι cross country, με τον D2 κινητήρα - 1,6d 115 ατίθασα) και είναι εξαιρετικό. Με τον 1,6d γρήγορο δεν το λες, αλλά είναι αξιοπρεπές και οικονομικό...

Οι χώροι του είναι μια χαρά και απο εξοπλισμό μπορείς να το κάνεις απίστευτο, σε τιμές πολύ πιο λογικές απ' ότι στα γερμανικά μαγαζιά... :iconcool: Από ποιότητα κατασκευής, ηχομόνωση και αίσθηση εσωτερικού "άντε γεια", εξαιρετική ανάρτηση (focus 2 :twisted: ) που είναι και άνετη και κάνει και παιχνίδια (μόνο άμα θέλεις), νομίζω είναι ότι πρέπει.

Από την άλλη, φαντάζομαι οι γονείς σου θα έχουν και μία Χ ηλικία και ίσως το επιπλέον ύψος και το συνεπακόλουθο ανετότερο μπες - βγες ενός κανονικού SUV να μετρήσουν πολύ... :hmmm:






Βέβαια, δεν ξέρω αν επιτρέπεται να πάρει κανείς κάτι άλλο εκτός από BMW... :hmmm: :shifty: :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By edmond
#199578 chris
τα αμαξια που προτείνεις δεν εχουν καμία σχέση με ότι θέλει ο πατέρας σου.

με το q3 εχω μια μικρήηηηη εμπειρία και φυσικά εχω να πω τα καλύτερα.
θα πόνταρα όμως και στους έτερους γερμανούς, με ένα μικρό προβάδισμα στην bmw, καθοτι ΙΜΗΟ το "νέο" της προϊοντικό προφίλ είναι άρτια εξελιγμένο, πάντα φυσικά με τις σταθερές της αξίες.

Καλά Χριστούγεννα σε όλους.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#199583 Anν μιλάμε για προσθιοκίνητο τα μόνα που κάπως έχουν νόημα ειναι το V40 cross country & η GLA.
Άβαταρ μέλους
By Κίκιζας Γρηγόρης
#199586
edmond έγραψε:chris
τα αμαξια που προτείνεις δεν εχουν καμία σχέση με ότι θέλει ο πατέρας σου.

με το q3 εχω μια μικρήηηηη εμπειρία και φυσικά εχω να πω τα καλύτερα.
θα πόνταρα όμως και στους έτερους γερμανούς, με ένα μικρό προβάδισμα στην bmw, καθοτι ΙΜΗΟ το "νέο" της προϊοντικό προφίλ είναι άρτια εξελιγμένο, πάντα φυσικά με τις σταθερές της αξίες.

Καλά Χριστούγεννα σε όλους.


+1

Παντως ειτε ο ενδιαφερομενος καταληξει σε Q3, ειτε στην νεα Χ1, ειτε και στο V40, μετριο αυτοκινητο, ή για να το θεσω καλυτερα, κατωτερο των προσδοκιων δεν θα ειναι κανενα.

Παραυτα κανω μια μικρη αναφορα και στα τρια, εχοντας μια οδηγικη επαφη...

Ξεκινοντας απο την εμφανιση που ειναι αρκετα υποκειμενικος παραγοντας, αλλα και πολλες φορες καθοριστικος για την τελικη επιλογη, θα πω οτι το V40 imo εχει την πλεον ενδιαφερουσα αισθητικη ως CC σε σχεση με τα καπως... ψευδο-hatch Q3 και..."μπαουλέ"X1...

Απο την αλλη το Q3 στην αρχικη αυτη εκδοση των 150ps, με το μικροτερο συγκριτικα βαρος απο τα τρια, μαζι με το φαρδυ πατημα του και τους επισης φαρδυτερους τροχους (235/55/17 στανταρ διασταση), με την ιδιαιτερα ανταγωνιστικη τιμη, και λογω κυβικων, την πολυ καλη ηχομονωση και ποιοτητα κυλισης, φανταζει μαλλον ιδανικη επιλογη.
Αν η μεγιστη εκμεταλλευση χωρων επιβατων και αποσκευων δεν αποτελει πρωτη προτεραιοτητα και εφοσον η εμφανιση του δτν θεωρειται υποδυεστερη εκ των τριων, στα ματια του υποψηφιου προς αγορα, το θεωρω πρωτη επιλογη.

Η επισης βασικη σε κυβισμο, προσθιοκινητη Χ1, μαλλον πρεπει ειναι το πιο ποθητο μικρομεσαιο(?) Crossover-Suv αυτη την στιγμη, σε εμφανιση και οχι μονο. Ξεκαθαρα με τους καλυτερους χωρους απο τα τρια, μαλλον και με λιγο πιο ευχαριστη οδηγικη αισθηση συγκριτικα, παροτι και τα τρια ικανοποιουν σε συνολικο επιπεδο.

Το V40 εχει ενα πολυ ευχαριστο και προσεγμενο εσωτερικο, ειδικα με την διαφορα τιμης σε σχεση με τα δυο Γερμανικα, ως "φορτωμενο" μπορει να βγει καλυτερο σε αυτο που λεμε "feel good factor", κατα την καθημερινη μετακινηση. Αποπνεει γενικοτερα μια αισθηση ασφαλειας και αρχοντιας, νιωθεις οτι η καμπινα του σε απομονωνει λιγο περισσοτερο απο τα αλλα δυο, απο το εξωτερικο περιβαλλον -με την καλη εννοια-.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#199618 Εγώ πάντως το μονο που θυμάμαι χαρακτηριστικά από το απλό v40 όταν πηγα να το δω είναι το πόσο κλειστοφοβικα ένιωσα και ότι με δυσκόλεψε αρκετά στο μπες βγες

.
Άβαταρ μέλους
By skous
#199641 Nομιζω ότι το q3 ειναι πολυ μικρο για αυτο που θέλει να είναι... Χ1 από εμένα στη σύγκριση των 3ων που αναφέρθηκαν.


< >
Άβαταρ μέλους
By costas80
#199644 Από τα τρία το Volvo έχει τους χειρότερους χώρους. Στην ουσία είναι ένα focus με πιο ποιοτικά υλικά
Άβαταρ μέλους
By Chris
#199703 Γενικά ανάγκες δεν υπάρχουν, 2 άτομα, άντε 4 σε καμιά εκδρομή, και οι σακούλες πορτοκάλια από το χωριό χωράνε σε όλα φαντάζομαι. Στα 60 παρά είναι οι γονείς μου αλλά νιώθουν και λειτουργούν σαν 40ρηδες, δεν καταλαβαίνουν από δύσκολα μπες-βγες κλπ.

@ edmond, δεν καταλαβαίνω τι υποθέτεις ότι θέλει ο πατέρας μου. Hatchback τον κάλυπτε πάντα, απλά μέσα στο κλίμα της εποχής γλυκοκοιτάζει πιο all around σχήματα. Ουσιαστικά δεν υπάρχει λόγος να αλλάξει το 308, κυρίως είναι ο φόβος ότι θα χτυπήσουν τα diesel χωρίς έλεος και προτιμάει να κάνει τα λεφτά αμάξι παρά να κουρευτούν ή ότι άλλο σκεφτεί ο Τσακαλωτός.

Ο πατέρας μου θέλει merc-audi-volvo, αυτά του αρέσουν, να φανταστείτε όταν πήρε το 308 πήγαινε για a class (την προηγούμενη), με νύχια και με δόντια το αποφύγαμε. Βέβαια υπήρχε κι ένα από τα τελευταία s40 φουλ έξτρα με γενναία έκπτωση, αυτό έπρεπε να πάρει μάλλον εκ του αποτελέσματος. Έβαλα και τα ρενώ/σιτροέν κλπ γιατί η μητέρα μου, που συνήθως παίρνει την τελική απόφαση, προτιμάει πιο ιδιαίτερα αυτοκίνητα, αλλά έχω την αίσθηση ότι τώρα θα του κάνει τη χάρη να τον αφήσει να διαλέξει αυτός :lol:

@ ΓΚ, αυτό το 235/17'inch το είδα κι εγώ, πάνε καλά? Δε θα κάνει σαν κουδουνίστρα αυτό στην Αθήνα?

Χ1 λέτε να μπορείς να το πάρεις με 25-26k? Γιατί εκεί έχουν βάλει το ανώτατο όριο.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#199706
Chris έγραψε:Γενικά ανάγκες δεν υπάρχουν, 2 άτομα, άντε 4 σε καμιά εκδρομή, και οι σακούλες πορτοκάλια από το χωριό χωράνε σε όλα φαντάζομαι. Στα 60 παρά είναι οι γονείς μου αλλά νιώθουν και λειτουργούν σαν 40ρηδες, δεν καταλαβαίνουν από δύσκολα μπες-βγες κλπ.

@ edmond, δεν καταλαβαίνω τι υποθέτεις ότι θέλει ο πατέρας μου. Hatchback τον κάλυπτε πάντα, απλά μέσα στο κλίμα της εποχής γλυκοκοιτάζει πιο all around σχήματα. Ουσιαστικά δεν υπάρχει λόγος να αλλάξει το 308, κυρίως είναι ο φόβος ότι θα χτυπήσουν τα diesel χωρίς έλεος και προτιμάει να κάνει τα λεφτά αμάξι παρά να κουρευτούν ή ότι άλλο σκεφτεί ο Τσακαλωτός.

Ο πατέρας μου θέλει merc-audi-volvo, αυτά του αρέσουν, να φανταστείτε όταν πήρε το 308 πήγαινε για a class (την προηγούμενη), με νύχια και με δόντια το αποφύγαμε. Βέβαια υπήρχε κι ένα από τα τελευταία s40 φουλ έξτρα με γενναία έκπτωση, αυτό έπρεπε να πάρει μάλλον εκ του αποτελέσματος. Έβαλα και τα ρενώ/σιτροέν κλπ γιατί η μητέρα μου, που συνήθως παίρνει την τελική απόφαση, προτιμάει πιο ιδιαίτερα αυτοκίνητα, αλλά έχω την αίσθηση ότι τώρα θα του κάνει τη χάρη να τον αφήσει να διαλέξει αυτός :lol:

@ ΓΚ, αυτό το 235/17'inch το είδα κι εγώ, πάνε καλά? Δε θα κάνει σαν κουδουνίστρα αυτό στην Αθήνα?

Χ1 λέτε να μπορείς να το πάρεις με 25-26k? Γιατί εκεί έχουν βάλει το ανώτατο όριο.

Για το Χ1 ειναι σχεδον απιθανο να βρεθει ενα αμαξι με λογικο εξοπλιςμο με 25-26 γιατι το εχω ψαξει. Ακομα και τα παλιο που ισως υπαρχουν μερικα ακομα δυσκολο να το δωσουν τοσο χαμηλα. Το νεο Χ1 δεν εχει καλες εκπτωσεις ακομα αλλα και να ειχε τις καλες εκπτωσεις το 1.5 βενζινη κατω απο 29 δεν θα επεφτε.