Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By nass
#199453 Αντε να βάλω και γω ένα θέμα ταιριαστό με τον "πλούσιο" χαρακτήρα των ημερών.

Νομίζω ότι το θέμα "γρήγορο ασφάλτινο φάση homologation special" το 'χω τερματίσει και δεν έχει κάπου αλλού να πάω εκτός ίσως από καμιά Μ3, που όμως το θεωρώ εξέλιξη του ίδιου βασικού μοτίβου. Σκέφτομαι λοιπόν τις τελευταίες ημέρες την πιθανή αγορά ενός αυτοκινήτου τελείως διαφορετικού απ΄ό,τι είχα ως τώρα: ένα "οικογενειακό" με άλλες προτεραιότητες:

ο SUV ή station
ο Χώροι για 4 + αποσκευές, με χώρο αποσκευών κατά προτίμηση πάνω από 450+ λίτρα, να φύγει και το απωθημένο της :inlove: μήπως χωράει και κανά παιδικό ποδήλατο χωρίς σχάρα
o Κάπως πιο σοβαρές εκτός δρόμου δυνατότητες, μήπως κάνω κάποιες διαδρομές στην Πίνδο και στα Αγραφα που χαλβαδιάζω χρόνια τώρα -άρα μάλλον 4κίνηση
ο Εως 2000 cc αυστηρά (είμαστε ήδη στην πινακίδα "Ευεργέται" στην είσοδο της οδού Καραγιώργη Σερβίας, μην μπούμε και στη "Δωρηταί" :lol: ), Βενζίνη, όχι diesel :thumbsdown:
ο Επειδή πρώτα βγαίνει η ψυχή και μετά το χούι, οπωσδήποτε κάτι γρήγορο και με αξιοπρεπή οδική συμπεριφορά στην άσφαλτο -βάρκες της ξηράς απορρίπτονται αλλά πρέπει να "παίζει" και στο χώμα, όχι κανα "κούτσουρο" στην άσφαλτο και στο χώμα να κάνει γκελ...
ο Αυτόματο κιβώτιο, κατά προτίμηση διπλοσύμπλεκτο ή μοντέρνο σαν της BMW ή της Mercedes
o Κακομαθημένος ων από γιαπωνέζικα που δεν έκαναν "κιχ", αξιοπιστία -το "χάλασε αλλά το φτιάξαμε" δεν το θεωρώ επαρκές δείγμα ποιότητας
o Κόστος ως €60Κ

Περνούν από το μυαλό μου διάφορα υποψήφια όπως:
- Range Rover Evoque Si4
- Mercedes GLC 250
- Mercedes GLA 250 (μου αρέσει το σουλούπι της παρότι δεν "τικάρει" όλα τα παραπάνω)
- Volvo XC60 αλλά με προβληματίζει ο συνδυασμός κινητήρα-τετρακίνησης (αλλά γουστάρω γενικά Volvo)

Συζήτηση ? Ιδέες ?
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#199465 φορεστερ 2,0 τουρμπατο τωρα που τα χαριζουν?
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#199474 nass, καινουριο ή μεταχειρισμένο; Αν και σε μεταχειρισμένο, οι επιλογές μέχρι 2 λίτρα είναι πολύ περιορισμένες.
To Volvo στα 2 λίτρα δεν βγαίνει νομίζω τετρακίνητο. Καμιά BMW X3-X4 μήπως; Τώρα που όλο το φόρουμ αγοράζει BMW να μείνεις στην απέξω; :lol:
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#199476 Μεταχειρισμένο καλό xc60 δεν υπάρχει.

Και καινούργιο αυτή τη στιγμή δεν αξίζει να το πάρει κανείς με τόσα χρόνια στην πλάτη του
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#199479
Anonymous Founder έγραψε:nass, καινουριο ή μεταχειρισμένο; Αν και σε μεταχειρισμένο, οι επιλογές μέχρι 2 λίτρα είναι πολύ περιορισμένες.
To Volvo στα 2 λίτρα δεν βγαίνει νομίζω τετρακίνητο. Καμιά BMW X3-X4 μήπως; Τώρα που όλο το φόρουμ αγοράζει BMW να μείνεις στην απέξω; :lol:


Για να λέει 60 χήνες, μάλλον καινούριο. RR Evoque ή LR Discovery Sport θα έπαιρνα εγώ.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#199486 Το GLA 250 δεν εχει καμμια σχεση με αυτα που ζητας (SUV) λογω του οτι ειναι μικρο σε χωρους. Οριακα εισαι ομως κοντα στα χρηματα για GLA45 AMG αν θελεις να πας προς τα εκει (υπερυψωμενο hatchback.)

Το καλυτερο SUV ειναι το Μacan αλλα δεν ξερω αν παιζει στα 60 και διλιτρο δεν ειμαι σιγουρος αν εχει βγει ακομα. Ισως να περιμενεις λιγο μεχρι να βγει το διλιτρο?

Το XC60 ειναι παλιο. Μονο για εταιρικο κανει.
Άβαταρ μέλους
By Jorge_greek
#199493 Aν μεταχειρισμένο subaru forester, αν καινούργιο XC90.
Άβαταρ μέλους
By elvet
#199503 Με αυτά που θέλεις, εγώ θα κοιτούσα ψηλά station (προτιμητέα από τα περιπτεροειδή SUV), όπως αυτό http://www.car.gr/classifieds/cars/view/7308745/
Άβαταρ μέλους
By Κίκιζας Γρηγόρης
#199548 Kαλησπερα και Χρονια Πολλα!

Απο εμενα Bmw X4 xdrive 28i...

Αισθηση στην οδηγηση σε ασφαλτο, μαλλον οτι καλυτερο μετα απο την σημαντικα ακριβοτερη Macan, 20cm αποσταση απο το εδαφος με εξελιγμενη 4κινηση, τα 245ps του 2λιτρου με το 8αρι αυτοματο επισης διασφαλιζουν αξιοπρεπεις επιδοσεις για τα 1860κιλα της.
Ανετοι χωροι για 4 με χωρο αποσκευων 500λιτρα.
Με μικτα ελαστικα για δυνατοτητα χειμερινων και οχι μονο αποδρασεων θεωρω οτι ειναι ιδανικη επιλογη, για τις αναγκες-προτεραιοτητες που αναφερθηκαν.
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#199550
REALZEUS έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:nass, καινουριο ή μεταχειρισμένο; Αν και σε μεταχειρισμένο, οι επιλογές μέχρι 2 λίτρα είναι πολύ περιορισμένες.
To Volvo στα 2 λίτρα δεν βγαίνει νομίζω τετρακίνητο. Καμιά BMW X3-X4 μήπως; Τώρα που όλο το φόρουμ αγοράζει BMW να μείνεις στην απέξω;


Για να λέει 60 χήνες, μάλλον καινούριο. RR Evoque ή LR Discovery Sport θα έπαιρνα εγώ.

Κοίτα που θα συμφωνήσω με realzeus.

< >
Άβαταρ μέλους
By JBT
#199555 Subaru.

Αυτό το καινούριο φαίνεται πολύ καλό.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#199566
Κίκιζας . έγραψε:Kαλησπερα και Χρονια Πολλα!

Απο εμενα Bmw X4 xdrive 28i...


Εγώ θα έλεγα Χ3... γιατί αφενός η Χ4 μου κάθεται σαν πιο άσχημη από την ασχήμια και αφεδύο είπαμε ότι θα θέλαμε να χωράει και κανένα ποδηλατάκι (που με την οροφή που πέφτει της Χ4 δεν το κόβω...)

Δεν πιστεύω να χάνεις τίποτα το ιδιαίτερο σε οδηγική συμπεριφορά... :hmmm:


Μία 328i SW;;;; :hmmm: Νομίζω θα σου ταίριαζε καλύτερα... :hmmm: Άσ'τα τα περίπτερα με ρόδες... :shifty: :innocent: :lol:

Δες και καμιά αγγελία μπας και βρεις κάτι ενδιαφέρον...


Εξάλλου είπαμε... Αν δεν είναι BMW δεν το προτείνουμε εδώ! :protest: :lol: :lol: