Αγγελίες για πώληση/ζήτηση κάθε είδους οχήματος, από πατίνι, μέχρι ελικόπτερο
Άβαταρ μέλους
By citastak
#313133 ΔΙώχνω το Panda καθότι δεν υπάρχει λόγος να έχουμε 3 αυτοκίνητα.
Χιλιόμετρα: 156,000

Το αυτοκίνητο είναι 3ο χέρι: τυπικά είμαστε οι 3οι ιδιοκτήτες αλλά ουσιαστικά το αυτοκίνητο αγοράστηκε από τη γυναίκα μου το 2005 καινούριο, πωλήθηκε στην οικογενειακή επιχείρηση το 2010 και ξανααγοράστηκε από εμένα πέρσι. Άρα αν τρέξει κάποιος τις άδειες θα δει 3 διαφορετικά ονόματα στο παρελθόν του. Ωστόσο τα ίδια πόδια το χρησιμοποιούν.

Είναι κίτρινο με βασικό εξοπλισμό δηλαδή ηλ. παράθυρα και κλειδαριές, κεντρικό κλείδωμα, air condition, radiocd με bluetooth και USB, parking sensors, αντηλιακές μεμβράνες (όχι πολύ σκούρες) και ηλιοροφή η οποία όμως δεν δουλεύει.

Τρακαρίσματα δεν έχει κάτι σοβαρό. Έχουν αλλαχθεί και οι 2 προφυλακτήρες από μικροατυχήματα, αλλά δεν έχουν αλλαχθεί φτερά/καπώ/φανάρια κτλ. Το εσωτερικό του είναι σε καλή κατάσταση. Έχει μια φθορά η εξωτερική μεριά του καθίσματος του οδηγού και λείπουν και 2 καπάκια αεραγωγών τα οποία θα τα αντικαταστήσω σύντομα για να μη δείχνει λειψό το εσωτερικό. Κάθε χρονιά γίνεται βιολογικός καθαρισμός και δείχνει αρκετά καθαρό (έχει και κίτρινο εσωτερικό).

Από πλευράς συντήρησης υπάρχει book service (μέχρι τα 100,000 σε εξουσιοδοτημένο, έκτοτε σε εξειδικευμένο). Πριν 10,000χλμ αλλάχθηκαν:

ιμάντας εκκεντροφόρων, τρόμπα νερού, ιμάντας air condition
αναρτήσεις
ψαλίδια
μπαράκι ζαμφορ
δυναμό (δούλευε αλλά έκανε θόρυβο το ρουλεμάν - έχω κρατήσει το παλιό για spare)
μαρκούτσια φρένων εμπρός
ελαστικά
Δεν αναφέρω τα λάδια/φίλτρα τα οποία αλλάζονται κάθε 10 χιλ. χλμ όπως πρέπει.


Γενικά το αυτοκίνητο με εξαίρεση την ηλιοροφή, δεν έχει κάποιο πρόβλημα και λειτουργεί απροβλημάτιστα. Δεν καίει λάδι ενώ οι καταναλώσεις του είναι εξαιρετικά χαμηλές (έχω τις καταναλώσεις της τελευταίας διετίας σε app). Δεν θέλει κανένα μάζεμα εκτός από σέρβις λίπανσης (λάδια, φίλτρο λάδι) και εμπρός τακάκια, τα οποία θα γίνουν σε συννενόηση με τον επόμενο αγοραστή. Το μόνο που θα χρειαστεί σε λίγο καιρό (10-15 χιλ. χλμ) είναι δίσκος συμπλέκτη, ανάλογα με τη χρήση φυσικά.

Φωτό αύριο που θα το πλύνω. Τότε θα ανέβει και στο Car