Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By kantoniou
#63739 Ενα λίγο ξεκαρφωτο και βιαστικό θέμα.
Αύριο θα είμαστε με μια σχολική εκδρομή Δελφούς.
1. Από ποιόν δρόμο είναι καλύτερα να επιστρέψουμε Θεσσαλονίκη; (λεωφορείο με παιδάκια, άρα θέλουμε τις λιγότερες στροφές).
2. Μπορείτε να συστήσετε κάποιο εστιατόριο-ταβέρνα; (όχι Αράχωβα).

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#63778
kantoniou έγραψε:Ενα λίγο ξεκαρφωτο και βιαστικό θέμα.
Αύριο θα είμαστε με μια σχολική εκδρομή Δελφούς.
1. Από ποιόν δρόμο είναι καλύτερα να επιστρέψουμε Θεσσαλονίκη; (λεωφορείο με παιδάκια, άρα θέλουμε τις λιγότερες στροφές).
2. Μπορείτε να συστήσετε κάποιο εστιατόριο-ταβέρνα; (όχι Αράχωβα).

Ευχαριστώ.

Κατεβαινεις προς Λιβαδεια, Ορχομενο και απο κει βγαινεις απο κόμβο Κάστρου στην Εθνική... Με εξαίρεση το μαρτύριο του να περασει λεωφορείο μεσα απο την Αραχωβα είναι πολυ καλη διαδρομή με ανοιχτες καμπές και ευθειες...
Βέβαια εχω να παω και δυο χρόνια Αραχωβα οπότε αν καποιος ξερει κατι καλύτερο ας το γράψει!!

(Ωραια η Αραχωβα )

.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#63816
kantoniou έγραψε:Ενα λίγο ξεκαρφωτο και βιαστικό θέμα.
Αύριο θα είμαστε με μια σχολική εκδρομή Δελφούς.
1. Από ποιόν δρόμο είναι καλύτερα να επιστρέψουμε Θεσσαλονίκη; (λεωφορείο με παιδάκια, άρα θέλουμε τις λιγότερες στροφές).
2. Μπορείτε να συστήσετε κάποιο εστιατόριο-ταβέρνα; (όχι Αράχωβα).

Ευχαριστώ.


Θα γυρίσετε από Αράχωβα-Λιβαδειά-Κάστρο Ορχομενού και μετά Εθνική οδό προς Λαμία.
Σε ταβέρνα ΜΗΝ πάτε κάπου στους Δελφούς. Προτιμήστε μια απο τις δύο στο Χρισσό, με προτιμότερη του Φούρλα.



< > HD
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#63836 Όπως ακριβώς τα είπαν οι προηγούμενοι.
Η διαδρομή όμως από Θερμοπύλες Μπράλο Άμφισσα έχει βελτιωθεί δραματικά από αυτήν των παιδικών μου χρόνων και είναι άδεια και πολύ όμορφη. Η Κάστρο Ορχομενός δεν λέει τίποτα αλλά είναι όντως πολύ πιο ευθεία και αρκετά ήσυχη. Ο λόγος του λεωφορειατζή δεν θα μετρήσει (περισσότερα χλμ περισσότερη κατανάλωση + διόδια) εναντίον του Κάστρου;
Και για το Χρισσό ("ηρωικό" χωριό των παππούδων μου και τόπος τελικής ανάπαυσής τους) φυσικά +.
Αν είστε παρεούλα (λίγα άτομα) υπήρχε ημιανεπίσημο εστιατοριάκι λίγο πρίν την πάνω είσοδο του χωριού με πολύ καλό σπιτικό φαγητό (αλλά πιο γαστριμαργικό) με φυσικές πρώτες ύλες κλπ και πολύ καλή τιμή.
Για πιο κρεατοκαταστάσεις με εξαιρετική θέα δείτε και την ψησταριά ταβέρνα Μπασάνος αμέσως μετά την πάνω είσοδο και πριν τα πρώτα σπίτια με άφθονο χώρο και για πάρκινγκ. Και λόγω απομόνωσης προσφέρει καλύτερο έλεγχο των μαθητών, δεν θα σου φύγουν γιατί δεν έχουν να πάνε πουθενά. Ο Φούρλας υστερεί πολύ σε αυτό, είναι σε πολύ στενό και πυνκοατοικημένο σημείο κοντά στην πλατεία και με περιορισμένο χώρο.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#63841 Έχει (πολύ) καλύτερο φαγητό, όμως.


< > HD
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#63844 Δεκτό αυτό αλλά ο άλλος είναι καλός ψήστης, το μικρό εύρος του καταλόγου για σχολική εκδρομή προσφέρει μειωμένη πολυπλοκότητα. Τα άλλα πλεονεκτήματα (ελεγχόμενος χώρος και πάρκινγκ) αποτελούν πλεονεκτήματα για σχολείο πιο σημαντικά από το φαγητό αυτό καθαυτό.
Δεν δίνω συνέχεια γιατί ο Φούρλας είναι όντως πολύ καλός απλά υστερεί χωροταξικά!
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#63864 Kai εμένα μου αρέσει η διαδρομή απο Μπράλο.Οπότε αμα είναι να πάτε και απο Χρυσο ,νομίζω δε συμφέρει με τίποτα να κατεβείτε Λιβαδειά για να πάτε απο Κάστρο.Είναι ολοκληρος κύκλος.
Πάτε απο Χρυσό Αμφισσα και μετα συνεχίζεται για Μπραλο.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#63865 Μέχρι τη Γραβιά έχει μπόλικες στροφές όμως και λέει ότι θέλουν να τις αποφύγουν.


< > HD
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#63866 Απλά Δελφοι-Θερμοπύλες απο Καστρο είναι 170km και οδρόμος που λέω εγω 70κμ.Εχουν 100km διαφορά...Aσε που θα περάσουν μέσα απο Αράχωβα Κυριακή με το χιονοδρομικό ανοιχτο.
Αμα δεν ήταν λεωφορείο θα του έλεγα να κατέβει απο Επταλοφο ... :inlove:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#63867 Σωστό κι αυτό.
Απλά το κέρδος σε χρόνο, λόγω της στροφοδιαδρομής, περιορίζεται στο μισάωρο περίπου (γλυτώνεις και ένα διόδιο, βεβαια)

< > HD
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#63869 Τωρα που το ξανασκέφτομαι, όντως το πέρασμα απο Αράχωβα σε ωρα και μέρα αιχμής, μπορεί να είναι επεισοδιακό και καλυτερα να το αποφύγουν.

< > HD
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#63874 Πηγαίνετέ τα από το δρόμο για χιονοδρομικό μετά, να δούνε φύση, κανα δέντρο κ κατα το κατέβασμα Επτάλοφο Λιλαία να αρχίσουν να ξερνοβολάνε :P:P

Προτείνω Άμφισσα Γραβιά Μπράλο.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#63877 @Jim:Εμένα μου αρέσει και ο δρόμος απο Δαυλεια -Μαυρονέρι,αν κατεβαίνεις απο Αραχωβα προς Λιβαδείά.Αν ξαναπεράσεις απο τη περιοχή το συστήνω...
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#63881 Ναι πρέπει, γιατί η μονη φορά που πέρασα από εκεί ήταν όταν Αγρότες το 2009 είχαν κλείσει το κομμάτι Δαύλεια ως τη διασταύρωση Υ που τώρα ειναι κυκλικός κόμβος (έλα ξερεις ποια λέω)