Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#51989 Αποφασίστηκε μια και είχα κάτι κενές μέρες και βρέθηκαν φτηνότατα (σχετικά πάντα) πακέτα να πάμε Eurodisney 6-10/1/15. Θα φτάσουμε με τραίνο στο Παρίσι (που δεν το κατέχω καθόλου κι ας ήξερα κάποτε πολύ καλά Γαλλικά) και από εκεί κατευθείαν (η android εφαρμογή citymapper να είναι καλά) στο πάρκο όπου θα μείνουμε στο καλό ξενοδοχείο του. Η παρέα αποτελείται από εμένα, σύζυγο και κόρη ετών σχεδόν 4 (going to 34). Βασικός στόχος προφανώς είναι να περάσει καλά η κόρη ώστε να είμαστε καλά κι εμείς.
Λαμβάνοντας υπόψην τα παραπάνω και μια έμφυτη τάση απέχθειας στο ακούμπισμα των οπισθίων μου, παρακαλώ βομβαρδίστε με με κάθε λογής πληροφορίες και συμβουλές για το πάρκο, τη Γαλλία, το Παρίσι…. κάτι να προσέξω, κάτι να αποφύγω, πως θα πάω από το Παρίσι, τι καιρό θα κάνει (θα το δαγκώσουμε το ξέρω) και ό,τι άλλο χρήσιμο, ή και όχι και τόσο, σκεφτείτε και πείτε.
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#52060 Πέρσυ ήμουν Παρίσι και Disneyland. Στην Eurodisney έχει 2 πάρκα (ανηλίκων και ενηλίκων) τουλάχιστον πέρσυ έπαιζε λόγω 20τιας του πάρκου τιμή και για τα δύο πάρκα στα 50€. Τρελές αναμονές στις ουρές αλλά αξίζει :yahoo: :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#52076 Έχει αρκετά rides γι αυτές τις ηλικίες; Αν βέβαια το συνολικό κόστος είναι ιδιαίτερα χαμηλό, μια βόλτα δεν βλάπτει. Εγώ πάντως θα το έβαζα στο πρόγραμμα αφού τα παιδιά κλείσουν τα 6-7 τους χρόνια (ανάλογα και με τις διαθέσεις τους πάντα).
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#52080
Scotch έγραψε:Έχει αρκετά rides γι αυτές τις ηλικίες; Αν βέβαια το συνολικό κόστος είναι ιδιαίτερα χαμηλό, μια βόλτα δεν βλάπτει. Εγώ πάντως θα το έβαζα στο πρόγραμμα αφού τα παιδιά κλείσουν τα 6-7 τους χρόνια (ανάλογα και με τις διαθέσεις τους πάντα).


+1

@Χρήστο... νομίζω η μικρή είναι πολύ μικρή για να μπει στα rides. Νομίζω ότι από 1,50 ύψος και πάνω μπαίνουν. Συνάδελφος πήγε με παιδιά 7 + 10 χρονών και το χάρηκαν. Νομίζω ότι αυτή είναι η κατάλληλη ηλικία για να θυμούνται κιόλας. :)

Πάντως αν δε μπαίνει η μικρή, αυτό σημαίνει ότι ούτε κι εσείς θα μπείτε στα περισσότερα.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#52086 Απο το Παρισι φτανεις Gare du Nord. Παιρνεις το RER B με κατευθυνση ειτε Robinson ειτε Saint Remy le Chevreuse. Αλλαγη μετα απο μια σταση Chatelet led Halles και θα παρεις το RER A με κατευθυνση Marne la Vallee Chessy. Η αλλαγη ειναι ευκολη ουσιαστικα η απεναντι πλατφορμα, αν θυμαμαι καλα, και αρα δεν θα χρειαστει περπατημα μεσα στο χαος της Chatelet. Κατεβαινεις στο τερμα της γραμμης. Το εισητηριο ειναι 7.5 ευρω για καθε ενηλικα. Αν η μικρη ειναι κατω απο 4 δεν πληρωνει εισητηριο αλλιως ειναι 3.5 νομιζω. Υπαρχουν αυτοματα μηχανηματα εκδοσης απλα βαλε τον τερματικο σταθμο, Marne La Vallee. Το εισητηριο το κρατατε για να βγειτε απο το τραινο. Η καθαρη διαδρομη ειναι 1 ωρα πρπ.Τι εχεις περιπου στο μυαλο σου περα απο το πάρκο;
Υπαρχουν rides για την μικρη αλλα οχι παρα πολλα. Αν ο καιρος ειναι καλος θα περασετε καλα με βολτες απο εδω και απο εκει, παρελαση κλπ. Αφου θα μεινεις μεσα παιζουν και κατι γευματα κλπ με τον αγαπημενο της ηρωα. Κοιτα το site του παρκου.
Υ.Γ. Την επομενη φορα κοιτα εισητηρια Eurostar που να πηγαινουν απευθειας στο παρκο.

Sent from Corsair's brick
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#52784 Τα απευθείας εισιτήρια δεν έπαιζαν για κάμποσους μήνες τέτοιας εποχής. Το προτεινόμενο μέσω eurodisney θα με έβαζε σε κάποιο άσχετο χωριό να περιμένω μία ώρα τραίνο και μετά να πηγαίνω αργά αργά πληρώνοντας κερατιάτικο τεράστιο. Οπότε έκλεισα εισιτήρια ανεξάρτητα ώστε να πάω γρήγορα Παρίσι και μετά χαλαρά.
Ευχαριστώ για την επιβεβαίωση της διαδρομής. Καλά τα είχα υπολογίσει.
Υπάρχει κι εφαρμογή του πάρκου που λέει πολλά στοιχεία. Και εκεί επιβεβαίωσα ότι υπάρχουν πάρα πολλά πράματα για την ηλικία και το ύψος της κόρης μου, δεν ανησυχώ. Και σίγουρα θα υπάρχει κι επανάληψη όσων της αρέσουν. Ο καιρός είναι το θέμα, ο Θεός βοηθός.
Έχετε συγκεκριμένες προτάσεις;
Άβαταρ μέλους
By mirage
#52785 Για τι πραγμα ακριβως; Εχεις σκοπο να κατεβεις Παρισι ή θα μεινετε μονο στο παρκο; Υποψιν υπαρχει μεγαλο χωριο με επωνυμα στοκατζιδικα διπλα στο παρκο αν ενδιαφερεστε για ψωνια. Ειναι παρομοιο με το αντιστοιχο στο Bicester.

Sent from Corsair's brick
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#52787
mirage έγραψε:Για τι πραγμα ακριβως; Εχεις σκοπο να κατεβεις Παρισι ή θα μεινετε μονο στο παρκο; Υποψιν υπαρχει μεγαλο χωριο με επωνυμα στοκατζιδικα διπλα στο παρκο αν ενδιαφερεστε για ψωνια. Ειναι παρομοιο με το αντιστοιχο στο Bicester.
Θα μείνουμε στο πάρκο αλλά ίσως πάμε πχ μισή μέρα Παρίσι. Και αυτό για τα στοκατζίδικα είναι αρκετά ενδιαφέρον (όχι τόσο για μένα αλλά θέλουμε όλοι να είναι ευχαριστημένοι).
Άβαταρ μέλους
By mirage
#52790 OK θα επανελθω αυριο. Το στοκατζιδικο λεγεται La Vallée Village μπορειτε να παρετε μια ιδεα για το τι εχει απο μαγαζια κλπ.

Sent from Corsair's brick
Άβαταρ μέλους
By gianik
#52917
sknipper έγραψε:
mirage έγραψε:Για τι πραγμα ακριβως; Εχεις σκοπο να κατεβεις Παρισι ή θα μεινετε μονο στο παρκο; Υποψιν υπαρχει μεγαλο χωριο με επωνυμα στοκατζιδικα διπλα στο παρκο αν ενδιαφερεστε για ψωνια. Ειναι παρομοιο με το αντιστοιχο στο Bicester.
Θα μείνουμε στο πάρκο αλλά ίσως πάμε πχ μισή μέρα Παρίσι. Και αυτό για τα στοκατζίδικα είναι αρκετά ενδιαφέρον (όχι τόσο για μένα αλλά θέλουμε όλοι να είναι ευχαριστημένοι).



έχετε ξαναπάει Παρίσι?
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#53746 Θα το κοιτάξω το στοκατζίδικο.
Παρίσι έχω περίπου μείνει σχεδόν ΠΣΚ που ανέβηκα από Lyon που ήμουνα και έμεινα σε μια γνωστή μου και είδα πολύ βιαστικά πολύ λίγα πράματα, δε θυμάμαι τίποτα πέραν του αυτοκινητοπανικού στην αψίδα του θριάμβου. Λόγω παιδιού δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να δούμε τίποτα αλλά αν έχετε κάποιες ιδέες τις θέλω.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#58553
giannik1977 έγραψε:έχετε ξαναπάει Παρίσι?
Εγώ πρακτικά περαστικός ένα ΠΣΚ η σύζυγος όχι. Επειδή όμως η ώρα έφτασε και δε μου είπατε τίποτα για Παρίσι μας συμβούλεψε η Παρισινή μαμά του φίλου της κόρης μου. Μας έφτιαξε λίστα με λεπτομέρειες (πχ και εκεί δίπλα έχει και παιδική χαρά για να ξεδώσει κλπ) κατάλληλη για την ηλικία και τις ικανότητες-αντοχές της κόρης μου. Δεν την έχω δει αλλά ό,τι και να είναι μάλλον θα το ακολουθήσουμε τυφλά. Είναι ντόπια και αρκετά ψείρα, της έχω εμπιστοσύνη.

Αύριο τελευταία μαζέματα και ετοιμάζουμε βαλίτσες. Ελπίζω σε μία μεσαία για όλους, το σακίδιό μου και ένα Trunki της κόρης.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#60972 Πήγαμε είδαμε, περάσαμε πολύ ωραία και γυρίσαμε σήμερα.... λίγο πριν αρχίσουν οι εκκενώσεις λόγω απειλών για ελεύθερο σκοπευτή στο πάρκο κλπ.
Ο καιρός αρκετά κρύος τις πρώτες 2 μέρες, πιο ζεστός αλλά με αέρα ή και λίγη βροχή πότε πότε μετά, γενικά όμως χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.

Στα καλά:
- έτυχε να προλάβουμε το τέλος της Χριστουγεννιάτικης περιόδου (είχε κάποια επιπλέον ειδικά κόλπα) χωρίς την αντίστοιχη κίνηση. Βασικά τα περισσότερα είχαν αναμονή 5λεπτη που όπως κατάλαβα είναι θαύμα.
- εντυπωσιακό, μαγευτικό, παραμυθένιο. Έχουν πέσει πολλά λεφτά και μεγάλη προσοχή στη λεπτομέρεια (και είναι άπειρες οι λεπτομέρειες).
- η φαντασμαγορική "γιορτή" στο κλείσιμο του πάρκου με φόντο το παλάτι της κοιμισμένης πριγκήπισσας... άψογο τελείωμα της ημέρας (η συνέχεια σε πισίνα, γιακούτσι).
- αν αποφύγεις το "άγρια" rides μπορείς να ζήσεις το παραμύθι πολύ όμορφα χωρίς αναμονές ακόμα και με πολύ μικρό παιδί. Άλλωστε τα άγρια εκτός από την διακόσμηση που αφορά κυρίως τις τεράστιες διαδρομές της αναμονής δεν έχουν κάτι ιδιαίτερο. Τα καλά λούνα πάρκ μπορεί να είναι και καλύτερα.
- όσοι λένε ότι τα πολύ μικρά παιδάκια δεν έχουν κάτι να κάνουν απατώνται. Η κόρη μου κάτω των 4 και με ύψος με παπούτσια πάνω από 1.02 μπήκε στα περισσότερο πράματα.
- αποδείχτηκε ανθεκτική γενικότερα και στα τρομακτικά ειδικότερα. Στο thunder mountain έλεγε πιο γρήγορα πιο γρήγορα (η γυναίκα μου τα είχε παίξει.... νόμιζε ότι θα μπαίναμε σε κάποιο τραινάκι γύρω γύρω).

Στα κακά
- ακριβά, πολύ ακριβά και ξεφεύγεις πολύ εύκολα αν δεν είσαι εγκρατής (και ανθεκτικός στις απαιτήσεις του παιδιού σου). Ευτυχώς είχαμε βρει πολύ καλό πακέτο λόγω έγκαιρης κράτησης και εποχής με χαμηλή ζήτηση (το ξενοδοχείο πάντως μάλλον γεμάτο ήταν).
- άμα πετύχεις κίνηση η κατάσταση είναι από ενοχλητική ως δυσάρεστη ως εντελώς αποτρεπτική. Πραγματικά λυπάμαι όσους πηγαίνουν σε εποχές με κίνηση γιατί και πληρώνουν παραπάνω και ταλαιπωρούνται. Και θα πρέπει να πληρώσεις επιπλέον για fastpass γιατί αλλιώς δεν παλεύεται, οι αναμονές εύκολα ξεπερνάνε την ώρα ακόμα και για rides που δεν το αξίζουν. Μια ιδέα από κίνηση πήρα σήμερα Σάββατα που έβλεπα τα μιλλιούνια να μπουκάρουν και μετά κάπου είδα αναμονή 75 λεπτών.
- σε 3 από τα rides είχα πρόβλημα σωματικό, το κεφάλι μου χτύπαγε πέρα δώθε σαν να μου το έχουν και να το χτυπάνε (σε φθίνουσα σειρά από το χειρότερο: space mountain, aerosmith, indiana jones). Μάλλον το μαξιλαράκι για το κεφάλι δεν είναι αρκετά μαλακό ή απλά το κεφάλι μου που όντως έχει ιδιαίτερο σχήμα στο πίσω μέρος δεν θηλυκώνει σωστά.
- το 5άστερο ξενοδοχείο μπορεί να είναι μαγευτικό και όμορφο και περιποιημένο αλλά για 5στερο υστερεί σε σέρβις. Καθυστερήσεις, ανεπάρκειες, ασυνεννοησίες (κρατήσεις τραπεζιών στην concierge δεν υπάρχει τίποτα πριν τις 22:00 και το σύστημά μας είναι ηλεκτρονικό κλπ και στο εστιατόριο όλα εντάξει αμέσως) και έλλειψη γνώσης της αγγλικής είναι πράματα που για 5αστερο είναι ανεπίτρεπτα και δεν θα έπρεπε να αντιμετωπίζω. Και μια ταμπέλα για το πού είναι η είσοδος του ξενοδοχείου για όσους έρχονται με τραίνο καλή θα ήταν.
- θα περίμενα καλύτερη προσαρμογή στις ανάγκες των νεότερων επισκεπτών. Πάρα πολλά μωρά και μικρά παιδάκια αλλά ούτε γάλα υπήρχε σε κατάλληλη μορφή ούτε χώρος στο μίνι μπαρ να βάλεις το κατιτίς σου ούτε διάφορά άλλα. Είχαν γίνει κάποιες προσπάθειες (παιδικό μπουρνούζι και παντόφλες) αλλά περίμενα καλύτερα.
-αρκετοί Γάλλοι (εννοώ τους εργαζόμενους στο πάρκο) εκτός του ότι δεν μιλάνε αγγλικά της προκοπής δεν έχουν την ευγένεια και εκπαίδευση για τρόπους συμπεριφοράς στους πελάτες τους. (έπεσε και γραπτό παράπονο για τον υπάλληλο ενός φαγάδικο του πάρκου)
- υποτίθεται ότι το θέμα είναι βικτωριανό 1880 αλλά ούτε έναν Σκρούτζ δεν είδα. Όπως δεν είδα καθόλου τίποτα από 101 σκυλάκια Δαλματίας και Κρουέλα Ντεβίλ... Και αυτός ο Στίτς τόσο σπουδαίος είναι που να έχει και δικό του σόου;
- ξεπατωθήκαμε... αν και μείναμε 4 νύχτες/5 μέρες στο πιο κοντινό ξενοδοχείο, έχει πολύ περπάτημα για να καταφέρεις να τα δεις/κάνεις όλα. Και όσοι νομίζουν ότι θα το κάνουν σε 2-3 μέρες και μάλιστα μένοντας εκτός τους λέω ότι θα χάσουν σημαντικό μέρος του κλίματος (και είναι λάθος να πας μόνο για τα rides).
- δεν θέλω να δώ άλλο κοριτσάκι ντυμένο πριγκίπησα!!

Ωραία ήταν και χάρηκα που πήγα αλλά δεν βλέπω το λόγο να ξαναπάω ακόμα κι όταν μεγαλώσει η κόρη μου. Αν είναι θα πάμε σε αντίστοιχα στο Αμέρικα. Και καλύτερα λένε και φτηνότερα (πέραν του να πάς εκεί) και έχει και καλά outlets με πραγματικές προσφορές.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#61025 Για πιο μεγάλα παιδιά και πιο ζόρικα παιχνίδια την επόμενη φορά δοκίμασε το πάρκο του Αστερίξ.
http://www.parcasterix.fr/en/home

Από το Moto G
Άβαταρ μέλους
By mirage
#61027 Αλλα οχι χειμωνα γιατι κλεινει ορισμενους μηνες το χρονο.. Παντως αν δεν την παλεψε στο space mountain στο asteriχ μπορει και να τον μαζευουνε:)