Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#61154
sknipper έγραψε:- ακριβά, πολύ ακριβά και ξεφεύγεις πολύ εύκολα αν δεν είσαι εγκρατής (και ανθεκτικός στις απαιτήσεις του παιδιού σου). Ευτυχώς είχαμε βρει πολύ καλό πακέτο λόγω έγκαιρης κράτησης και εποχής με χαμηλή ζήτηση (το ξενοδοχείο πάντως μάλλον γεμάτο ήταν).

Eννοείς για φαγητό κλπ ή έχει και άλλες χρεώσεις εκτός admission; Ποια ηλικία θεωρείς optimum γιατί πιστευω πως φέτος στα 5 του ο δικός μου θα είναι κομματάκι μικρός.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#61243 +1 greo και απο εμενα. Νομιζω η disney ειναι για ηλικιες >7-8 ετων , ωστε να τους μεινουν κ εικονες κ να το θυμουνται..
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#63454 Πειράτές ήταν κλειστό.
Το Space mountain mission 2 παρακαλώ υπήρχε αλλά θα έκλεινε στις 12/1/15 μέχρι τον Ιούλιο για ανανέωση.
Τα μαύρα κόρσα ακόμα κυνηγάνε το κόκκινο αυτοκίνητο που δεν μοιάζει με πούμα. Βέβαια όπως αποκαλύπτει έχει πολλές κρυφές χάρες...

Χρεώσεις όχι δεν έχει αλλά.... το φαγητό είναι ενοχλητικά ακριβό. Τα μαγαζάκια πολλά και ακόμα πιο πολλές οι κινητές διαφημίσεις (θέλω αυτό που φοράει το άλλο παιδάκι) και κάτι λεπτομέρειες. Πχ τό ότι δεν μπορείς να έχεις τα δικά σου πράματα στο ψυγειάκι του μινιμπαρ, δηλαδή να έχεις το γάλα, γιαουρτάκι, σάντουιτς κλπ οπότε θα υποχρεωθείς να αγοράσεις και να πληρώσεις. Δεν συζητάω για την ανάγκη για fastpass αν είναι να περιμένεις σε όλα από 20->60 λεπτά....

Τα G μου αρέσουν, πολύ. Και αυτό δεν μου έχει ξανασυμβεί σε άλλα αντίστοιχα πράματα. Θεωρώ ότι απλά πρέπει να μειώσουν τους τζόγους τους και να ανανεώσουν τα προσκέφαλά τους!
Ενδιαφέρον το παρκάκι του Αστερίξ! Βλέπω πολύ ωραία roller coasters. Στα υπόψιν.
Άβαταρ μέλους
By PeriklhsAndr
#65570 Με λίγα ζεστά ρούχα, ένα χάρτη και λίγα γαλλικά πιστεύω θα είσαι επαρκώς προετοιμασμένος. Όλα τ'άλλα μην σ'ανησυχούν, άστο να χει και λίγο σασπένς:)
Άβαταρ μέλους
By bebes
#146188 να κανω κι εγω την ερωτησουλα μου για το παρκο :oops:

Ψαχνοντας στους διαφορους ανεξάρτητους προμηθευτές εισητηρίων για τη disneyland, παρατηρησα οτι καποιοι σου στελνουν το "κανονικο" εισητήριο στο σπιτι (5-7 ημερες), ενω αλλοι σου δινουν voucher που το τυπωνεις και πας μ'αυτο.

Η κρισημη ερωτηση ειναι: Υπαρχει διαφορα σ'αυτες τις μεθοδους;
Δηλαδη αν παρω τα εισητηρια "στο χερι" μπαινω κατευθείαν στο παρκο;
Αν εχω τα vouchers πρεπει να περιμενω καπου (σε καποια ουρα) για να μου δωσουν αλλο εισητηριο, ή παλι μπαινω κατευθείαν;


Η αλλη ερωτηση εχει να κανει με τις ημερομηνίες.
Θα παω στις 10 ή 11 Σεπτέμβρη, και οι δυο μερες ειναι καθημερινες. Το εισητηριο που θα παραγγείλω θα εχει συγκεκριμενη ημερομηνια πανω;

Fast pass εχουν ολα τα εισητηρια, ή μονο αυτα που το μνημονεύουν(οι περισσοτερες σελιδες παντως το μνημονευουν);

Σας ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις :innocent:



επισης μιας και μιλαμε για Παρισι, εχει δοκιμασει κανεις την καρτα που μπαινεις στα περισσοτερα μουσεια;
parismuseumpass http://en.parismuseumpass.com/rub-m-by-name-5.htm
Αν καταλαβα καλα παιρνεις την καρτα γι 2 ή 4 μερες και μπαινεις σε ολα τα μουσεια που αναφερει; (εκτος απο τον πυργο του Αϊφελ)
καλο φαινεται, μηπως μου διαφευγει κατι;
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#146387 Fast pass υπάρχουν 2 ειδών (τουλάχιστος). Αυτό που το χρησιμοποιείς μόνο σε ένα μέρος μόνο μία φορά σε συγκεκριμένη ημερομηνία (τέτοια είχα εγώ στο πακέτο που είχα πάρει) και το άλλο το καλό που το χρησιμοποιείς όσες φορές θέλεις την ημέρα, όπου είναι δεκτά (αλλά πάντα σε ένα μέρος τη φορά, δηλαδή "υποβάλλεις" την κάρτα σε ένα μέρος και δεν μπορείς να την υποβάλλεις και αλλού μέχρι να τελειώσεις με το προηγούμενο μέρος).
Άβαταρ μέλους
By gianik
#150554 Bebes αυτό που θυμάμαι εγώ απ την disney στο Παρισι , είχαμε αγοράσει μέσω ίντερνετ τα εισιτήρια τα οποία ίσχυαν για 1 χρόνο από την ημέρα αγοράς. Όμορφη εμπειρία , θα αρέσει στα μικρά. Θέλω να πάω στην αμερικανικη κάποια στιγμή...
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#575885 Πρόσφατη εμπειρία από Πάρκο Αστερίξ κανείς;
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#576126 Αυτά τα βλέπω και έτσι κι αλλιώς καλοκαίρι θα πάω. Τα ερωτήματα είναι άλλα: Έχει τεράστιες ουρές; Αξίζει το priority; Μέσα τι εξτρά χρεώσεις παίζουν (αν παίζουν); Τα ξενοδοχεία μέσα τι λένε; Έχει προσφορά για 1 μέρα / 1 νύχτα που μας βγαίνει διαμονή, 1 μέρα πάρκο και πρωινό (παρουσία Αστερίξ και Οβελίξ) στα 211. Σκέτα τα εισιτήρια είναι περίπου 130 και άλλα 15 το πάρκινγκ.