Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By mirage
#596221
GTS έγραψε:
mirage έγραψε:Όπως είπα ολα ειναι σχετικά. Επίσης με μικρά παιδιά ταξίδια τυπου κιλο τα ξεχνάς για προφανείς λόγους, εκτός της ασφαλειας δλδ που είναι και ο βασικότερος.


Σε κλειστο α/δ (και καλοκαιρι) δεν βλεπω θεματα ασφαλειας εστω και αν οδηγας για πολλες ωρες.
Ναι μωρέ τπτ φοβερο. Δες το ποστακι απο κάτω από το δικό σου.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#596228 Ποτέ κανείς δεν αποκοιμήθηκε σε κλειστό αυτοκινητόδρομο, σωστά.
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#596252 ΕικόναΑς ανεβασω και αυτο πληροφοριακα. Βινιετες σε χωρες της ΕΕ.


< >
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#596270 Σχετικά με το αν αξίζει να κατέβεις Ελλάδα οδικώς, εξαρτάται ανα περίσταση.
Υπάρχουν διάφοροι παράγοντες που παίζουν ρόλο

-οικονομικός, ναι είναι αρκετά φθηνότερα ειδικά αν μιλάμε για 4 άτομα
αν βάλεις μεσα όλα τα κοστη, βενζινες , διοδια, διαμονη, φαγητα στο δρομο κτλ, υπο συνθήκες μπορεί να είναι εως και μισο κοστος από τα αεροπορικά
Αν δε στην Ελλαδα υπαρχει αναγκη για αυτοκίνητο , τοτε η σύγκριση ‘φερνω το δικο μου’ vs ‘ενοικιάζω ένα αντίστοιχο’ εκτοξεύει τη διαφορα

-ευελιξία, ως ένα βαθμο. Αν ταξιδευεις off season εχεις μεγαλη ευελιξια για το ποτε θα πας και θα γυρισεις. Σε δυσκολες εποχες αυτό μπορει να εινια προβλημα στα συνορα όμως λογω ελεγχων και καθυστερησεων.

-αποσκευές και ευκολία
αν το προγραμμα περιλαμβανει μεταφορα αρκετων αποσκευων ή επίσκεψη σε δυσκολα μερη (μακρυα από αεροδρομια κτλ) το ότι μπορεις να φορτώσεις το αμαξι σου με την ανεση σου και να μην κουβαλας είναι μεγάλη υπόθεση

Προσωπικα αυτή τη χρονια το κατεβασα γιατι ειχαμε πολλες διαδρομες να κανουμε και ένα αμαξι της οικογενειας 20ετιας που υπαρχει Ελλαδα θα μας εβγαζε το λάδι, ενώ τωρα πηγαμε Μανη, Λευκαδα κτλ πανευκολα δεν καταλαβαμε τιποτα και η εμπειρια των διακοπων αναβαθμίστηκε. Επισης ειχα την ευκαιρια να παρω και ηλικιωμενους γονεις μαζι που αλλιως δεν οδηγανε μονοι τους να περασουμε χρονο μαζι με τα παιδια κτλ... περιττο να πω οτι για αυτους ηταν εμπειρια ζωης.... αξια ανεκτίμητη
Επισης εγινε μαζικη μεταφορα αντικειμενων που δε χρειαζεται κάθε χρονο.
Στο ανεβασμα εφερα φορτιο γυρω στα 700ευρω (αντικείμενα και υπηρεσιες) τα οποία ειτε κοστιζουν πολλαπλασια (πχ κουρτινες του σπιτιου… εδώ κοστιζει πιο πολύ να στις ραψουνε από ότι το κοστος αγορας, Ελλαδα τα ραφτικα είναι αστεια ) ειτε απλα δεν υπαρχουν (τενεκεδες ελαιολαδο καλο απο γνωστό μου, μελι επισης) κατι αλευρια , τυρια οσπρια και πολλα αλλα (χοντρα μακαρονια για παστιτσιο!)
Στο κατεβασμα μετεφερα πραγματα για το σπιτι Ελλαδα που εχουν περισεψει εδώ (χαλιά , ηλ. συσκευες) και ρουχα ετων που μαζεψα καθως μεγαλωνανε τα παιδια (ή αδυνατιζαμε εμεις  ) για ανηψια και συγγενεις

Χριστουγεννα που τη βγαζουμε κυριως Αθηνα δεν υπαρχει λογος, επισης θελω 2-3 χρονια να ξαναμαζεψω αναγκες για μαζικες μεταφορες αρα του χρονου αεροπλανακι…
Άβαταρ μέλους
By g8777
#596271 Γιατί να μην έχεις best of both worlds ; Δεν μπορείς να τα στείλεις με τραίνο και να ταξιδέψεις με αεροπλάνο; Πόσο κοστίζει ένα βαγόνι;
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#596272 Εσυ ξερεις καλυτερα τις αναγκες και τα θελω σου αλλα,

ένα αμαξι της οικογενειας 20ετιας που υπαρχει Ελλαδα


αυτο που εγραψες, αν ημουν εγω στην θεση σου δεν υπηρχε περιπτωση να το κανω.

Καλο το αμαξι 20ετιας για τα Χριστουγεννα στην Αθηνα ομως διακοπες καλοκαιρινες με αυτο δεν θα πηγαινα. Απο ενα αμαξι με χωρους μπολικους, ανεσεις, 15 αεροσακους :lol: , συστηματα ασφαλειας, ενεργητικη και παθητικη ασφαλεια στον μεγιστο βαθμο, να αρκεστεις σε ενα 20 χρονων παλιο; :s_no
Άβαταρ μέλους
By GTS
#596293
drdino έγραψε:Ποτέ κανείς δεν αποκοιμήθηκε σε κλειστό αυτοκινητόδρομο, σωστά.


Σπανιο να περασει καποιος στο απέναντι ρευμα για μετωπικη όταν υπαρχει νησιδα. Φυσικα χρειαζεται να προσεχεις όταν εισαι κοντα σε νταλίκες και προφανως θα εχεις και καποιους που θα κοψουν απότομα μπροστα σου.

18 ωρες από Φλοριντα μεχρι Καναδα εκανε η προηγουμενη γενια κάθε καλοκαιρι. Σπανια να εχεις καποιο θεμα.

Εχω κανει 9ωρα ταξιδια πολλες φορες. Περισσοτερο κινδυνεύεις από τις λακουβες παρα να παθεις καποιο ατύχημα (ειδικα με καινουριο αμαξι που είναι αξιοπιστο).

Πχ στον Αθηνα-Καλαματα θα πρεπει καποιος να είναι πολύ απρόσεχτος για να χτυπησει, και βραδυ είναι απολυτα ασφαλης ο δρομος.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#596294
g8777 έγραψε:Γιατί να μην έχεις best of both worlds ; Δεν μπορείς να τα στείλεις με τραίνο και να ταξιδέψεις με αεροπλάνο; Πόσο κοστίζει ένα βαγόνι;


Με μεταφορικη ανετα τα στελνει κατω και ανεβαζει ακομα και τα μακαρονια. Εχω στειλει από Λονδινο/Αθηνα και αντιστροφα. Το μονο θεμα οι χρεωσεις είναι ότι θελουν και τους λειπει και συμφερει μονο αν δεν εχεις αυτοκινητο.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#596297 Αλλο το 9ωρο αλλο το 19ωρο που προφανώς δεν το έχεις κάνει ούτε και το Florida, Canada. Επίσης το θέμα δεν είναι αν θα περάσει ο άλλος την νησίδα αλλα αν το καρφώσεις εσυ στη νησίδα. Τεσπα για μένα ειναι απλο. Στις 12 ωρες παρκαρεις πας αράζεις σε ένα ξενοδοχείο και κοιμάσαι και την αλλη μερα φρεσκαδουρα συνεχίζεις. Ο καθένας βεβαια κανει οπως νομίζει και μπορεί να ταλαιπωρεί τον εαυτό του οσο θέλει, και μάλιστα στις διακοπες του, για να γλιτώσει 10 ώρες και 60-70 ευρώ.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#596299
mirage έγραψε:Αλλο το 9ωρο αλλο το 19ωρο που προφανώς δεν το έχεις κάνει ούτε και το Florida, Canada. Επίσης το θέμα δεν είναι αν θα περάσει ο άλλος την νησίδα αλλα αν το καρφώσεις εσυ στη νησίδα. Τεσπα για μένα ειναι απλο. Στις 12 ωρες παρκαρεις πας αράζεις σε ένα ξενοδοχείο και κοιμάσαι και την αλλη μερα φρεσκαδουρα συνεχίζεις. Ο καθένας βεβαια κανει οπως νομίζει και μπορεί να ταλαιπωρεί τον εαυτό του οσο θέλει, και μάλιστα στις διακοπες του, για να γλιτώσει 10 ώρες και 60-70 ευρώ.

To 18ωρο δεν το εχω κανει γιατι και εγω δεν βλεπω το λογο να το κανεις όταν μπορεις να σταματήσεις σε ένα ξενοδοχειο. Αλλα εχω μιλησει σε αλλους που το εχουν κανει αρκετες φορες. Με παιδια προτιμουσαν να οδηγουν ολο τον δρομο, αν οδηγουν 2 είναι οκ. Βεβαια αυτοι οδηγουσαν μονοι τους (οι γυναικες τους δεν οδηγουσαν σε α/δ) και στο τελευταιο τμημα θελει προσπαθεια να μην κοιμηθείς. Εγω απλα εγραψα για Α-Β λογο πολύ κοσμος το εχει κανει και το κανει ακομα.

Νομιζω και ο Ντριφτης οδηγαει από Ανκονα σε Ολλανδια χωρις σταση.
Άβαταρ μέλους
By nomarxis
#596322
KiloMeater έγραψε:Balkan Express : Αθηνα -> Βιέννη non stop 

Εικόνα


Ωραίος! Σου πήγε καλά από χρόνο - κίνηση και ανταμείβεται με το παραπάνω το φόρτωμα! :s_thumbsup

Οταν μια διαδρομή που θα την κάνεις συνέχεια (πατρίδα - ξενιτιά) σου πάει καλά τότε ευχαριστιέσαι περισσότερο διακοπές και δουλειά.

Π.χ. χτές περάσαμε αέρα Gotthard,σύνορα, Μιλάνο, Μπολόνια ενώ σήμερα φίλοι βρίζουν! 12ωρο για 700χιλ.. :omg:

Υ.Γ.1) θα σου ξαναπροτεινω να κοιτάξεις για μεταφορική.
Υ.Γ.2) στη φώτο που παραθέτω, γιατί οδηγείς μόνος στη μεσαία λωρίδα?? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#596335 Nomarxis προσωπικά το λατρεύω να κατεβαίνω Ελλάδα οδικώς και εγώ και λάτρεψα την Βαλκανική οδό πιό πολύ σε σχέση με το καράβι.
Πλέον το έχω συνδυασει κάθοδος Ελλάδα εξπρές, επιστροφή Γερμανια με διανυκτέρευση
Τέλος οι διακοπές για καλοκαίρι?
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#596368
Thomas_C200K έγραψε:.... κλείδωσα στα 220χλμ/ω ...
Ένα πρόβλημα με τις μεγάλες ταχύτητες σε μεγάλα ταξίδια είναι η αυτονομία. Όταν έκανα τακτικότατα το Αθήνα-Αλεξανδρούπολη αν πήγαινα λογικά (όριο +10-15) με έβγαζε χωρίς ανεφοδιασμό ενώ αν πήγαινα ζωηρά (όριο +20+) δεν με έβγαζε. Αν χρειαζόταν ανεφοδιασμός συνολικά στον ίδιο χρόνο έβγαινε αλλά πληρώνοντας περισσότερο για βενζίνη άγνωστης ποιότητας και χάνοντας ώρα με το βενζινά. Οπότε κατέληξα σε 5λιτρο μπιτονάκι που το έβαζα στο πι και φι στη στάση πιπί (δεν έχω συχνοουρία, μία στάση το πολύ, αρκεί) και συνέχιζα χωρίς άγχος.