Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#596392
Nikos! έγραψε:Ε γιαυτό υπάρχει το Waze.


μιας και το ειπες , Β.Μακεδονία και Σερβία ειχα coms black out...
εκτος απο ιντερνετ που δεν εχεις μιας και το EU Roaming δεν ισχυει, δεν μπορουσα να στειλω ουτε καν SMS

το μονο που εδειχνε traffic ηταν το tom tom live του πεζω μιας και εχει δικη του SIM card και κατι κανει
waze & google maps δεν υπηρχαν, εξου και οι στασεις στα βενζιναδικα να πιασω σημα
Άβαταρ μέλους
By mirage
#596393 Εγώ πάντως με μη EU κινητό και data ανοιχτά μια χαρα ειχα τα παντα ολα παντου.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#596395 Εκτός από την καθυστέρηση στα σύνορα που δεν μπορείς να αποφύγεις, τί μπορεί να χρειάζεσαι το traffic στον Ε75;

Edit typo
Τελευταία επεξεργασία από Corto Maltese και 21 Ιούλ 2019, 10:58, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By mirage
#596396 Να βρίσκει βενζινάδικα και εξόδους. Κόντεψε να παγιδευτεί στην επαρχία της Σερβίας για πάντα ο άνθρωπος στο κατέβασμα.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#596408 Αυτό είναι το GPS. Το οποίο είναι ανεξάρτητο του ίντερνετ. Το traffic έχει μικρή σημασία στις χώρες μας ή στον Ε75. Μια φορά μόνο με βοήθησε που είχε 10χλμ ουρά στα διόδια νότια από το Βελιγράδι και με έστειλε από αλλού. Αλλά αντίστοιχη ανακοίνωση είχαν και οι πίνακες στο δρόμο, το ίδιο το αποτέλεσμα θα είχε αν πρόσεχα τις ανακοινώσεις.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#596414 το navi του 5008 με εστελνε καπου αλλου οσο πλησιαζα τα βορεια συνορα Σερβιας - το αγνοησα , λεω κανα κολλημα θα εφαγε
πολυ αργοτερα που το κοιταξα, μαλλον ηθελε να με στειλει απο κανα πιο μικρο σημειο διαβασης , πιθανως εβλεπε την καθυστερηση εμπρος
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#596417
sknipper έγραψε:
Thomas_C200K έγραψε:.... κλείδωσα στα 220χλμ/ω ...
Ένα πρόβλημα με τις μεγάλες ταχύτητες σε μεγάλα ταξίδια είναι η αυτονομία. Όταν έκανα τακτικότατα το Αθήνα-Αλεξανδρούπολη αν πήγαινα λογικά (όριο +10-15) με έβγαζε χωρίς ανεφοδιασμό ενώ αν πήγαινα ζωηρά (όριο +20+) δεν με έβγαζε. Αν χρειαζόταν ανεφοδιασμός συνολικά στον ίδιο χρόνο έβγαινε αλλά πληρώνοντας περισσότερο για βενζίνη άγνωστης ποιότητας και χάνοντας ώρα με το βενζινά. Οπότε κατέληξα σε 5λιτρο μπιτονάκι που το έβαζα στο πι και φι στη στάση πιπί (δεν έχω συχνοουρία, μία στάση το πολύ, αρκεί) και συνέχιζα χωρίς άγχος.

Είχα 20λτ μπιτόνι γεμάτο με 98ρα από Βόρεια Μακεδονία. Αλλά τελικά και μεγάλες ταχύτητες δεν έχασα κάτι σημαντικό. Φούλαρα λίγο πριν μπω Γερμανία και μετά βγήκε όλο καρφί. Η διαδρομή που ακολουθήθηκε στο τελευταίο σκέλος https://www.google.com/maps/dir/Shell,+ ... 314931!3e0 και έφτασα με μισό ντεπόζιτο

@Κίλο εγώ είχα κατεβασει τον χαρτη απο γουγλη μάπα για να ειμαι συνδυαστικά με του αυτοκινήτου το ναβι το οποίο λειτούργησε υποδειγματικά, με κρέμασε το γουγλ που με έστελνε να κάνω κατι χαζές παρακάμψεις- κύκλους ενώ το νάβι του αυτοκινήτου με πήγαινε καρφί.
Το μόνο που βγήκε εκτός λειτουργίας ήταν η κάμερα που διαβαζει τα όρια ταχύτητας και ξαναενεργοποιήθηκε στην ΕΕ.
Τελευταία επεξεργασία από Thomas_C200K και 21 Ιούλ 2019, 11:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#596418
KiloMeater έγραψε:
Nikos! έγραψε:Ε γιαυτό υπάρχει το Waze.


μιας και το ειπες , Β.Μακεδονία και Σερβία ειχα coms black out...
εκτος απο ιντερνετ που δεν εχεις μιας και το EU Roaming δεν ισχυει, δεν μπορουσα να στειλω ουτε καν SMS

το μονο που εδειχνε traffic ηταν το tom tom live του πεζω μιας και εχει δικη του SIM card και κατι κανει
waze & google maps δεν υπηρχαν, εξου και οι στασεις στα βενζιναδικα να πιασω σημα

Τι εννοείς δεν έχεις ίντερνετ?

Έχεις απλά υπάρχει ημερισια χρέωση.

Πχ Ισραήλ είναι 6 ευρώ αν θυμάμαι καλά.

< >
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#596420
Thomas_C200K έγραψε:
sknipper έγραψε:
Thomas_C200K έγραψε:.... κλείδωσα στα 220χλμ/ω ...
Ένα πρόβλημα με τις μεγάλες ταχύτητες σε μεγάλα ταξίδια είναι η αυτονομία. Όταν έκανα τακτικότατα το Αθήνα-Αλεξανδρούπολη αν πήγαινα λογικά (όριο +10-15) με έβγαζε χωρίς ανεφοδιασμό ενώ αν πήγαινα ζωηρά (όριο +20+) δεν με έβγαζε. Αν χρειαζόταν ανεφοδιασμός συνολικά στον ίδιο χρόνο έβγαινε αλλά πληρώνοντας περισσότερο για βενζίνη άγνωστης ποιότητας και χάνοντας ώρα με το βενζινά. Οπότε κατέληξα σε 5λιτρο μπιτονάκι που το έβαζα στο πι και φι στη στάση πιπί (δεν έχω συχνοουρία, μία στάση το πολύ, αρκεί) και συνέχιζα χωρίς άγχος.

Είχα 20λτ μπιτόνι γεμάτο με 98ρα από Βόρεια Μακεδονία. Αλλά τελικά και μεγάλες ταχύτητες δεν έχασα κάτι σημαντικό. Φούλαρα λίγο πριν μπω Γερμανία και μετά βγήκε όλο καρφί. Η διαδρομή που ακολουθήθηκε στο τελευταίο σκέλος https://www.google.com/maps/dir/Shell,+ ... 314931!3e0 και έφτασα με μισό ντεπόζιτο

@Κίλο εγώ είχα κατεβασει τον χαρτη απο γουγλη μάπα για να ειμαι συνδυαστικά με του αυτοκινήτου το ναβι το οποίο λειτούργησε υποδειγματικά, με κρέμασε το γουγλ που με έστελνε να κάνω κατι χαζές παρακάμψεις- κύκλους ενώ το νάβι του αυτοκινήτου με πήγαινε καρφί.
Το μόνο που βγήκε εκτός λειτουργίας ήταν η κάμερα που διαβαζει τα όρια ταχύτητας και ξαναενεργοποιήθηκε στην ΕΕ.


και εγω αυτο εκανα στο ανεβασμα, offline google maps
ενημερωτικα, ενω εβγαλε η PSA πανευρωπαικο update για το εργοστασιακο navi Ιουλιο που ημουνα ελλαδα, το περασα και ηλπιζα θα ενημερωσει την εθνικη νοτια Σερβια αλλα μπααααααα... ο googlης το ειχε ομως κανονικα
βεβαια ολα αυτα, χωρις traffic

η καμερα για τα σηματα γιατι απενεργοποιηθηκε; περιεργο αυτο
εμενα κανονικα επαιζε και τα διαβαζε
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#596421
KiloMeater έγραψε:
Thomas_C200K έγραψε:
sknipper έγραψε:
Thomas_C200K έγραψε:.... κλείδωσα στα 220χλμ/ω ...
Ένα πρόβλημα με τις μεγάλες ταχύτητες σε μεγάλα ταξίδια είναι η αυτονομία. Όταν έκανα τακτικότατα το Αθήνα-Αλεξανδρούπολη αν πήγαινα λογικά (όριο +10-15) με έβγαζε χωρίς ανεφοδιασμό ενώ αν πήγαινα ζωηρά (όριο +20+) δεν με έβγαζε. Αν χρειαζόταν ανεφοδιασμός συνολικά στον ίδιο χρόνο έβγαινε αλλά πληρώνοντας περισσότερο για βενζίνη άγνωστης ποιότητας και χάνοντας ώρα με το βενζινά. Οπότε κατέληξα σε 5λιτρο μπιτονάκι που το έβαζα στο πι και φι στη στάση πιπί (δεν έχω συχνοουρία, μία στάση το πολύ, αρκεί) και συνέχιζα χωρίς άγχος.

Είχα 20λτ μπιτόνι γεμάτο με 98ρα από Βόρεια Μακεδονία. Αλλά τελικά και μεγάλες ταχύτητες δεν έχασα κάτι σημαντικό. Φούλαρα λίγο πριν μπω Γερμανία και μετά βγήκε όλο καρφί. Η διαδρομή που ακολουθήθηκε στο τελευταίο σκέλος https://www.google.com/maps/dir/Shell,+ ... 314931!3e0 και έφτασα με μισό ντεπόζιτο

@Κίλο εγώ είχα κατεβασει τον χαρτη απο γουγλη μάπα για να ειμαι συνδυαστικά με του αυτοκινήτου το ναβι το οποίο λειτούργησε υποδειγματικά, με κρέμασε το γουγλ που με έστελνε να κάνω κατι χαζές παρακάμψεις- κύκλους ενώ το νάβι του αυτοκινήτου με πήγαινε καρφί.
Το μόνο που βγήκε εκτός λειτουργίας ήταν η κάμερα που διαβαζει τα όρια ταχύτητας και ξαναενεργοποιήθηκε στην ΕΕ.


και εγω αυτο εκανα στο ανεβασμα, offline google maps
ενημερωτικα, ενω εβγαλε η PSA πανευρωπαικο update για το εργοστασιακο navi Ιουλιο που ημουνα ελλαδα, το περασα και ηλπιζα θα ενημερωσει την εθνικη νοτια Σερβια αλλα μπααααααα... ο googlης το ειχε ομως κανονικα
βεβαια ολα αυτα, χωρις traffic

η καμερα για τα σηματα γιατι απενεργοποιηθηκε; περιεργο αυτο
εμενα κανονικα επαιζε και τα διαβαζε
Τώρα δεν νομίζω να προλαβαιναν οι αυτοκινητοβιομηχανίες να το ανανέωναν. Του χρόνου θα περάσω τους νεους χάρτες που θα είναι ενημερωμένοι. Το είχα σκεφτεί το Πάσχα πονηρά πονηρά.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#596429 Πως να μεταφέρετε καύσιμα με ασφάλεια :shifty:

Κομιζω βαφλα εις Αθηνας, ξερω,ειμαι σιγουρος οτι ΕΣΥ ΕΙΔΙΚΑ σκνιπερ τηρησες ολα τα μετρα ασφαλειας. :twisted:

:s_roses