Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#164927
Nosferatu έγραψε:Θα αρπαξω την ευκαιρια και θα ρωτησω ποσο κανουν να ερθουν τα προστιμα απο γερμανικες καμερες. Με ειχε χτυπησει μια σταθερη στο mittlerer Ring στο Μοναχο το Μαρτιο του 14, τοτε το αυτοκινητο ειχε ελληνικες πινακιδες και ηταν ακομα στο πατερα μου, μετα το μεταβιβασα σε μενα με γερμανικες και πριν 2 μηνες το πουλησα απινακιδωτο σε νταλικα που κατεβαινε στη σερβια. Ακομα δεν εχει ερθει τιποτα, πιθανολογω οτι τη γλιτωσα.

< >

Αν ερχόταν Γερμανία θα ήθελε 3 εβδομάδες το πολύ.

Με ελληνικές πινακίδες δεν στέλνουν. ειχα φάει 2 με κάμερα πριν 4 χρόνια όταν είχα ακόμη τις ελληνικές κ δεν έχουν
έρθει ποτέ. Μία σταθερό ραντάρ, μία από αυτοκίνητο. Αααααν σου τη στείλουν μετά απο 6 μήνες έχει παραγραφεί... Δεν την πληρώνεις. Οπότε συμπέρασμα: ξεχνά τη...


Sent from space >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#164934 Από ελβετική κάμερα, σημαίνον μέλους του φόρουμ πάντως αναγκάστηκε να πληρώσει. Με ελληνικές πινακίδες και ήρθε και στην Ελλάδα με δικαστική εντολή.
Αν όντως σε πέτυχε, μην περιμένεις να την γλιτώσεις φοβάμαι.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#164938
Anonymous Founder έγραψε:Από ελβετική κάμερα, σημαίνον μέλους του φόρουμ πάντως αναγκάστηκε να πληρώσει. Με ελληνικές πινακίδες και ήρθε και στην Ελλάδα με δικαστική εντολή.
Αν όντως σε πέτυχε, μην περιμένεις να την γλιτώσεις φοβάμαι.
δε ρώτησα αυτό.
θα την πληρώσω. Η ερώτηση είναι : πόσο καιρό παίρνει για να έρθει; Μήνες ή χρόνια; Γιατί θυμάμαι κάτι για 2 χρόνια...

Ενημερωτικά, σε ένα γερμανικό Site αναφέρεται πως πολλά μηχανάκια χτυπούν από 14 χαω κ πάνω. Κ μετά στα χλμ που σε χτύπησαν αφαιρούν 5-7 ως ανοχή...

Μεταφράστε το αν θέλετε.

http://www.bussgeldkataloge.eu/geschwin ... hweiz.html

Sent from space >
Άβαταρ μέλους
By elvet
#165370 Στην Ελβετία οδηγούμε πάντα ευλαβικά, με τα όρια, δεν πατάμε διαχωριστικές, ζέβρες και συνεχόμενες γραμμές και ξεχνάμε το παράνομο παρκάρισμα, έστω και 1" λεπτό". Ούτως ή άλλως διασχίζεται σε 1-2 ώρες, οπότε υπομονή.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#165417 Οδήγησα για πρώτη φορά στην Ολλανδία χθες και σήμερα, Άμστερνταμ-Ουτρέχτη και πίσω, γύρω στα 90κμ σε δρόμους 4-6 λωρίδων, όριο 80-100, μη σας τύχει :lol:


< using some app
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#165422
Anonymous Founder έγραψε:Πολύ διασκεδαστικό ακούγεται... :lipsealed:

εγώ έκανα 4 ώρες κ κάτι να περάσω ελβετία, από como μεχρι basel. 300 χλμ απόσταση. Είχε κ 2 μποντιλιαρίσματα, αλλά το ένα το γλίτωσα με παράκαμψη, το άλλο δε γινόταν...

εγώ δε μπορούσα να σκοτώσω την ώρα μου ούτε με τον χιλιομετρορυθμιστή. δε γ@μιέται, παλιοχώρα και παλιομ@λ@κες... με 120 χαω στέκονται αριστερά σαν κότες στην ελβετία κ στη γερμανία μόλις μπουν οι παλιομ@λ@κες ανάβουν κ τα φώτα αν πηγαίνεις αριστερά με 150 χαω.

αφού με χτύπησε η παλιοκάμερα, το έδωσα στη γυναίκα για τα επόμενα 300 χλμ. Αν κ έχει βαρύ πόδι, είναι καλύτερη από εμένα στο να τηρεί όρια κτλ... είχα συγχιστεί τόσο πολύ, που ενώ έκανα στάση σε burger king, δεν πήρα τίποτα... :( :lol:

Chris έγραψε:Οδήγησα για πρώτη φορά στην Ολλανδία χθες και σήμερα, Άμστερνταμ-Ουτρέχτη και πίσω, γύρω στα 90κμ σε δρόμους 4-6 λωρίδων, όριο 80-100, μη σας τύχει :lol:


< using some app

όχι ρε συ, η Ολλανδία έχει όριο 120 χαω. Μέχρι 130 είσαι καλά...
Τελευταία επεξεργασία από PeterPan και 27 Σεπ 2015, 14:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#165429
PeterPan έγραψε:Είχε κ 2 μποντιλιαρίσματα, αλλά το ένα το γλίτωσα με παράκαμψη, το άλλο δε γινόταν...

Ένα στο Gotthard κι ένα στα σύνορα με Ιταλία; Εγώ τα έφαγα στη μάπα κανονικά και τα δύο... :( (το καλό με τη clk είναι ότι με 1η και ελάχιστο ή καθόλου γκάζι "τσουλάει" μια χαρά, χωρίς σκορτσαρίσματα... κι έτσι αν υπάρχει μια μικρή κινητικότητα το πας όλο με ελάχιστο συμπλέκτη).
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#165431
PeterPan έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Πολύ διασκεδαστικό ακούγεται... :lipsealed:

εγώ έκανα 4 ώρες κ κάτι να περάσω ελβετία, από como μεχρι basel. 300 χλμ απόσταση. Είχε κ 2 μποντιλιαρίσματα, αλλά το ένα το γλίτωσα με παράκαμψη, το άλλο δε γινόταν...

εγώ δε μπορούσα να σκοτώσω την ώρα μου ούτε με τον χιλιομετρορυθμιστή. δε γ@μιέται, παλιοχώρα και παλιομ@λ@κες... με 120 χαω στέκονται αριστερά σαν κότες στην ελβετία κ στη γερμανία μόλις μπουν οι παλιομ@λ@κες ανάβουν κ τα φώτα αν πηγαίνεις αριστερά με 150 χαω.

αφού με χτύπησε η παλιοκάμερα, το έδωσα στη γυναίκα για τα επόμενα 300 χλμ. Αν κ έχει βαρύ πόδι, είναι καλύτερη από εμένα στο να τηρεί όρια κτλ... είχα συγχιστεί τόσο πολύ, που ενώ έκανα στάση σε burger king, δεν πήρα τίποτα... :(

Chris έγραψε:Οδήγησα για πρώτη φορά στην Ολλανδία χθες και σήμερα, Άμστερνταμ-Ουτρέχτη και πίσω, γύρω στα 90κμ σε δρόμους 4-6 λωρίδων, όριο 80-100, μη σας τύχει


< using some app

όχι ρε συ, η Ολλανδία έχει όριο 120 χαω. Μέχρι 130 είσαι καλά...

Όπως τα λες, φρόντισε να ανοίξεις και ολλανδικό άλμπουμ, να στηριξεις κι εμάς οικονομικά

Ελβετία την έχω κόψει, ή φροντίζω να μην οδηγαω, γιατί αποκοιμιεμαι :help:
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#165448
Scotch έγραψε:
PeterPan έγραψε:Είχε κ 2 μποντιλιαρίσματα, αλλά το ένα το γλίτωσα με παράκαμψη, το άλλο δε γινόταν...

Ένα στο Gotthard κι ένα στα σύνορα με Ιταλία; Εγώ τα έφαγα στη μάπα κανονικά και τα δύο... :( (το καλό με τη clk είναι ότι με 1η και ελάχιστο ή καθόλου γκάζι "τσουλάει" μια χαρά, χωρίς σκορτσαρίσματα... κι έτσι αν υπάρχει μια μικρή κινητικότητα το πας όλο με ελάχιστο συμπλέκτη).

το πρώτο ήταν μετά την bellinzona προς Λουκέρνη στον Α2, εκεί έκανα παράκαμψη. Το 2ο ήταν μέσα στη Βασιλεία, εκεί δε γινόταν γιατί ήταν σχεδόν πάνω στα σύνορα...

Ολλανδία μέχρι τώρα καλά είμαστε. μηδέν εις το πηλίκο...
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#165651
Chris έγραψε:Έψαχνα συνέχεια για μια λυτρωτική πινακίδα με 120 αλλά τίποτα, τι να πω..


< using some app

Και σε αυτή τη διαδρομή νομίζω δεν έχει καθόλου. Δεν θα μας τρομάζεις εσύ τις αγελάδες.